buna dimineatza, Soare!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Dar i se mai pare cuiva ca se circula mult mai bine de vreo 2 saptamani? Sau am intrat eu in zona crepusculara? Traseele mele s-au eliberat simtitor si cred ca asta e efectul crizei, nu cred ca are legatura cu vacanta elevilor.

Jade, foarte frumos ai scris!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_hat spune:

Citat:
Bine punctat ! Cati nu se cred prea importanti ca sa circule cu tramvaiul/autobuzul prin Buc.


Maria, daca s-ar prezenta mai bine conditiile de mers cu mijloacele de transport in comun, poate oamenii ar merge si aici. Cu greu, pot sa recunosc asta, pentru ca sunt multi care ar considera ca le pica rangu' daca urca in tramvai. Insa in conditiile actuale .. sa stai cu orele in autobuz, sa simti toate mirosurile posibile, sa fii impins/a .. sincer, eu nu as lasa confortul masinii pe disconfortul de a calatori in conditiile astea. Si cine nu recunoaste asta, minte :D

Intreba cineva mai devreme de Londra.

Am fost de cateva ori acolo, in diferite momente din an, deci nu doar in sezon turistic (care e ala, vara?) Ziua nu am vazut aglomeratie pe strazi, nici in centru, nici mai departe de centru. Seara insa, in unele zone, mai ales unde erau multe magazine de firma, erau destule masini (multe erau autobuze si taxiuri). Insa, nu am auzit oameni care sa scoata capul pe geam sa injure aglomeratia sau claxoane disperate. In Bucuresti, si daca nu pleci in secunda 1 dupa ce s-a facut verde, te claxoneaza toti din spate.

Iar in metrou, aglomeratie nu gluma, asta in orele de dimineata cand plecau oamenii la munca si seara, cand se intorceau. In rest, lejer. Dar in toata aglomeratia aia din metrou.. oameni la costum, doamne bine imbracate .. Si nu se studiaza ca la noi fiecare vecin de calatorie. Oamenii citesc un ziar, asculta muzica ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Maria,
Ba esti obligata cateodata sa-ti bagi posteriorul in masina cand esti in goana pentru pediatru cu doi copchii in spate care urla ca in gura de balaur.
cel putin aici in germania transportul in comun "pute" cat de curate ar fi ell,oamenii de dimineata care merg la scarbici sunt urat mirositori,probabil ca este vorba de o alta categorie de calatorieti.
Dupa amiaza ,atmosfera e mai relax,mai dai cu nasu de un rexona sau de un D&G eau de cologne!!
Poate nu-i asa in toata germania,dar trasporturile in comun spre dusseldorf si köln sunt infioratoare ,mai ales cand esti insarcinata .





Ionica, eu cred ca nu-i asa peste tot. la noi metroul are statii foarte curate dar mai sunt si altele , mai putin curate...
so, alaltaieri a fost greva, nu a mers ubanul si nici busul. am luat auto personal si drumul pe care il fac in 10-12 minute de obicei, l-am facut in 20 minute. pentruca numarul masinilor era dublu fata de alte zile. si nu era imbulzeala nici nebunie....

in Bucuresti, faceam numai pe Prelungirea Ghencea, dimineata, 45 de minute, aproape in fiecare zi, ca sa nu mai zic apoi pe Drumul Taberei...



*************************
Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA!


MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU
************************



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue_hat
Insa in conditiile actuale .. sa stai cu orele in autobuz, sa simti toate mirosurile posibile, sa fii impins/a .. sincer, eu nu as lasa confortul masinii pe disconfortul de a calatori in conditiile astea. Si cine nu recunoaste asta, minte :D

Intreba cineva mai devreme de Londra.

Si nu se studiaza ca la noi fiecare vecin de calatorie. Oamenii citesc un ziar, asculta muzica ..



Te cred. Desi eu am calatorit multi ani cu metroul in Buc. si era ok, am impresia ca acum s-au stricat treburile.

Rad amar de observatia ta. Stii ce mi-a spus un roman cu pretentii despre calatorii din metrou de aici, tocmai pt ca citesc un ziar/o carte sau asculta muzica la casti ? Ca sunt autisti. No comment !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Rufus,

In Londra se aplica asa-zisa congestion charge in zona centrala...introdusa tocmai pentru a incuraja folosirea transportului in comun si a reduce numarul masinilor in centru. Aici e harta zonei cu restrictii - care include marea amjoritate din obiectivele turistice.

http://www.tfl.gov.uk/tfl/roadusers/congestioncharge/whereandwhen/#section-1

Costa cel putin 8 lire/zi, daca nu platesti... amenda . Uite aici informatiile: http://www.tfl.gov.uk/roadusers/congestioncharging/6741.aspx

Asta pe langa problema locurilor de parcare in numar redus... si scumpe.

Ai mei socri locuiesc in Londra - de fapt ei stau in Croydon, o sub-urbie, iar socru-meu lucreaza in centru. Ce face omu' ca sa ajunga la servici? Pai merge cu masina de acasa, o parcheaza in zona garii din Croydon si apoi... cu trenul pana in centru si de acolo... per pedes pana la birou. A, da ... pe tren lucreaza la laptop sau citeste ziarul...si el si restul pesagerilor.





Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

Mai eu nu ii inteleg pe romani de ce se duc cu masinile personale la servici cind exista mijloace de transport in comun? In conditiile in care e traficul... care este iar litrul de benzina costa cit un gallon de benzina in SUA.
Si apoi se pling!!!
Si ca sa-i raspund numitei jade, da, am avut aceleasi intrebari. Acum merg cu metroul si citesc sau lucrez pe laptop in drum spre si dinsre job. In afara de asta am multi colegi care la ora 6 dimineata sint la servici tocmai ca sa evite traficul. AM si alti colegi care lucreaza de acasa. daca situatia e de asa natura aduceti in atentia conducerii poate va aproba fie sa incepeti mai devreme fie sa lucrati de acasa. Despre statul pe messneger cu prietena fara chef... aia e deja fara cuvinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Rufus,

In Londra se aplica asa-zisa congestion charge in zona centrala...introdusa tocmai pentru a incuraja folosirea transportului in comun si a reduce numarul masinilor in centru. Aici e harta zonei cu restrictii - care include marea amjoritate din obiectivele turistice.

http://www.tfl.gov.uk/tfl/roadusers/congestioncharge/whereandwhen/#section-1

Costa cel putin 8 lire/zi, daca nu platesti... amenda . Uite aici informatiile: http://www.tfl.gov.uk/roadusers/congestioncharging/6741.aspx

Asta pe langa problema locurilor de parcare in numar redus... si scumpe.

Ai mei socri locuiesc in Londra - de fapt ei stau in Croydon, o sub-urbie, iar socru-meu lucreaza in centru. Ce face omu' ca sa ajunga la servici? Pai merge cu masina de acasa, o parcheaza in zona garii din Croydon si apoi... cu trenul pana in centru si de acolo... per pedes pana la birou. A, da ... pe tren lucreaza la laptop sau citeste ziarul...si el si restul pesagerilor.






Multumesc!
Oameni buni, si atunci cine impiedica primaria sa inceapa sa creeze astfel de zone, treptat, in paralel cu imbunatatirea transportului in comun? Care zone, unindu-se, pot da o zona intinsa, pentru centru extins, unde sa nu vezi decat autobuze si taxiuri?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui blue_hat
......
Si nu se studiaza ca la noi fiecare vecin de calatorie. Oamenii citesc un ziar, asculta muzica ..



Te cred. Desi eu am calatorit multi ani cu metroul in Buc. si era ok, am impresia ca acum s-au stricat treburile.

Rad amar de observatia ta. Stii ce mi-a spus un roman cu pretentii despre calatorii din metrou de aici, tocmai pt ca citesc un ziar/o carte sau asculta muzica la casti ? Ca sunt autisti. No comment !


Intervin si eu, ca vad ca din toata postarea lui Jade accentul a ramas numai pe trafic, indiferent de altele pomenite de ea in subiect
Mie tocmai, asta e o chestie care imi place la nebunie in transportul vienez: ca nu se chiombeste nimeni la tine insistent (asta se numeste discretie) si ca ai timp linistit si un loc pe scaun in 95% din cazuri ca sa poti rasfoi o revista, citi cateva pagini dintr-o carte s.a.m.d. Asta mi se pare o masura de civilizatie. Unde si cand ati putut vedea asa ceva in Romania? Daca ar fi fost asa, nici eu nu mi-as fi folosit masina in nebunia de trafic de acolo, dar din pacate, decat sa ingheti in statii, sa te inghesui ca animalele si nici sa nu ai habar cand vine urmatorul autobuz...mai bine te arunci in traficul nebun la volanul propriei masini, dar macar te izolezi de toti, asculti o muzica buna...si cam atit

Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Imi povestea cineva ca e practic imposibil sa gasesti in Londra o parcare de inchiriat (pe termen lung). Parcarile deja existente (alea de f. buna calitate) se lasa mostenire, iar chiria costa pana la ca 10'000 euro pe luna!
In Zürich e tot asa nebuneala in orele de varf. Da e absolut ok sa se circule cu mijloacele in comun si citeam ca nicaieri in europa nu-s asa de bine puse la punct trenurile ca aici. E intr-adevar o placere sa calatoresti, pe distante mai mari ai si internet wireless gratis, vagoane de liniste unde e interzis orice zgomot, trenurile sunt superpunctuale. Eu locuiesc in oras si lucrez in oras, asa ca merg cu autobuzul. Pe-aici autobuzele au banda separata unde nu-i niciodata blocaj rutier. Cu autobuzul fac cam 15 min, cu masina as face cred cel putin dublu. Plus parcarea la birou care ar fi cam 100 euro pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

decat sa scoti laptopul la noi in metrou, mai bine il inmanezi fara sa scoti prea multe sunete, e mai sigur pt tine. si in primul rand, UNDE? sa poti sta in metrou? daca ai noroc si te urci la capat, stai jos. daca stai jos si iar ai noroc sa nu te ridice cine stie cine pe motiv ca esti prea tanar si in putere ca sa nu fii strivit intre zecile de oameni care se imbulzesc, atunci sigur primesti o sacosa peste ochi, un rucsac in teasta sau te calca cineva pe picior. peste toate astea, mai sunt "betasii" cu maneaua tare la mobil. daca, involuntar iei parte la istorisirea " FATA, mi-a iesit un cos pe fund" sau, dupa caz, " am ramas gravida, IAR... ce ma fac, ce ma fac?" daca ai casti in urechi si te fura muzica, ai toate sansele sa nu poti cobori la statia care trebuie, in nici un caz nu vei vedea pe geam in ce statie te afli, si daca iti dai seama prea tarziu, e imposibil sa sari cei 23 de oameni care stau intre tine si libertatea ta : peronul.

iar in autobuz, don`t get me started.


si da, traficul acum e mai bun, mai liber pt ca sunt elevii in vacanta. serios. astia e multi si face rau

si cine mai face rau traficului? soferii nervosi. am una bucata acasa. nu stiu cum sa il fac sa inteleaga, ca, daca e blocat undeva, chiar daca se enerveaza sau sta calm, tot aia e, asa ca mai bine sta calm, sa nu-i creasca pulsul, tensiunea etc...

si asa, ca exemplu, intr-o minunata zi de marti, pe la orele 15 daca nu ma insel, am facut 2 h si 30 min de la otopeni pana in 1 Mai, la intrarea in oras. sa ma corecteze tovarasa mea iubita si draga daca nu e asa.

si sa mergi cu bicicletaaaaaaaa, aaa. au facut idilii () niste amarate de piste. buuun. 2 roti la 30 min. si atunci, cand trece saracu ciclist-biciclist, pe banda lui (chiar daca e mare tortuarul) se gaseste un nea sa isi plimbe potaia. Si al nostru sportiv ii da 2 buzzuri ca pe mess. iar plimbatotul de potaie care ii lasa felacele pe te miri unde, nu numai ca nu se da, da ii mai si articuleaza o injuratura sanatoasa, poate s-o invata minte nemernicu sa nu mai polueze fonic...

concluzia mea, La Multi Ani Romania, ca iti mai trebuie multi de tot !

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput