buna dimineatza, Soare!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui ilse

Rufus, Parisul, Roma, Budapesta sau Atena.
Mai vrei?



Ai dat exemple orase mari turistice de top din Europa.
Tu iei in discutie Parisul cu 12 milioane de locuitori in zona metropolitana ? Sau Roma cu 4 milioane ? Si milioanele de turisti care se perinda anual prin aceste orase ?





Asa si.
Bucurestiul are si el cred vreo 2-3 milioane...trafic este si in Amterdam cu 1 milion, crezi ca doar asta conteaza, conteaza numarul de masini, infrastructura, urbanismul orasului respectiv.
Ori turistii aia circula pe strada sa impiedice traficul masinilor, aia se duc sa caste ochii la una-alta.
Si Parisul are un urbanism super-tare, inca de pe vremea lui Haussmann.
Ma rog nu vreu sa intru in detalii, conteaza traficul.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelyna

Rufus mi-ai placut cu Bucuresti dupa 2 noaptea .Ai dreptate aici se respecta niste reguli si asta ajuta mult traficul.
Iar ce spunea mariamunteanu chiar este adevarat.Si oamenii importanti circula cu bus-ul sau trenul .



Sau cu bicicleta . Nu radeti, unii mai nonconformisti vin la serviciu in costum pe bici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Maria,
Ba esti obligata cateodata sa-ti bagi posteriorul in masina cand esti in goana pentru pediatru cu doi copchii in spate care urla ca in gura de balaur.
cel putin aici in germania transportul in comun "pute" cat de curate ar fi ell,oamenii de dimineata care merg la scarbici sunt urat mirositori,probabil ca este vorba de o alta categorie de calatorieti.
Dupa amiaza ,atmosfera e mai relax,mai dai cu nasu de un rexona sau de un D&G eau de cologne!!
Poate nu-i asa in toata germania,dar trasporturile in comun spre dusseldorf si köln sunt infioratoare ,mai ales cand esti insarcinata .

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Traficul e infernal in aproape orice capitala europeana.



Cu deosebirea ca in alte capitale europene poti sa te deplasezi f. civilizat cu mijloacele de transport in comun.

Maria


lumea vorbeste aici de cite masini sint pe strada...tu dai bice cu autobuze cu aer conditionat si scaune ergonomice.


Cand ai asa autobuze, tramvaie si metrou care circula elegant si punctual, nu-ti mai plimbi posteriorul in masina, ca nu ai de ce .

Maria


Sophia 2ani 06.09.06
+31
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Budapesta se traverseaza de la un cap la altul in 10 maxim 15 minute, in orice moment al zilei.Semafoarele sunt perfect sincronizate, la nici unul nu apuci sa stai de 2 ori.
Parisul este aglomerat, dar e o aglomeratie organizata, masini mici si soferi politicosi, nu nebunia din Bucuresti.Nu se parcheaza nicaieri pe spatiul nemarcat, altfel masina e saltata imediat. Nu amintesc de mijloacele de transport in comun, alta e discutia.
In Viena tot asa, sincronizare la toate semafoarele, posibilitatea de a ocoli centrul pe"inele', in orele de varf e aglomerat dar nu infernal.Pistele pentru biciclisti sunt respectate de toata lumea, si nu e deloc dificil sa te folosesti de ele, sunt 'safe'.
Amsterdamul are mii de biciclete, merg toti pe ele,de la mic la mare,masinile sunt extrem de putine( cred ca e de inteles la cati mp pe cap de locuitor),in trend sunt parcarile supraetajate de biciclete
In Roma n-am intrat cu masina,dar stiu de la prieteni ca in buricul centrului e restrictie, au acces doar taxiurile si masinile de aprovizionare cu marfa.
Despre Londra o sa aflu in aprilie .

Jade, Astept cu interes si urmatoarea povestire, imi place cum ai descris viata prin traficul din Bucuresti si nu numai.

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Maria,
Ba esti obligata cateodata sa-ti bagi posteriorul in masina cand esti in goana pentru pediatru cu doi copchii in spate care urla ca in gura de balaur.
cel putin aici in germania transportul in comun "pute" cat de curate ar fi ell,oamenii de dimineata care merg la scarbici sunt urat mirositori,probabil ca este vorba de o alta categorie de calatorieti.
Dupa amiaza ,atmosfera e mai relax,mai dai cu nasu de un rexona sau de un D&G eau de cologne!!
Poate nu-i asa in toata germania,dar trasporturile in comun spre dusseldorf si köln sunt infioratoare ,mai ales cand esti insarcinata .



Sunt si situatii exceptionale cand trebuie sa iau masina, dar nu in fiecare zi. Nici macar la orele de varf nu se circula ca in Buc. Se respecta regulile, functioneaza semafoarele etc.

Mai miroase cate unul, dar vad in metrou si doamne cu haine de blana si vuiton, la fel ca si barbati eleganti in palton si costum . Nu poate fi ca la noi acasa, dar e foarte ok. Eu ma deplasez pe distante scurte cu metroul, ca stau la o statie de Opera .

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Papanash pai asta e si ideea, ca dupa ani si ani de zile in care au avut de-a face cu un trafic infernal, au ajuns la solutii d-astea de genul:"parcari scumpe", "biciclete", etc, etc.
Poate tu ai avut noroc de zile fara trafic intens, asa pot da si eu exemplul Bucurestiul pe 2 ianuarie cand am fost de la mama de acasa la aeroport in 15 minute, traversat Bucurestiul in doua, dar era vacanta.
Oamenii care vad in general orasele astea in perioadele de sarbatori, ori de vacante e si normal sa le vada mai "relaxate" decat cei care se confrunta cu chestia asta zi de zi.
Si oricum ar fi nu cred ca oamenii vor adera de bunavoie sa zicem la obligativitatea mersului cu bicicleta sau cu autobuzul pentu a decongestiona traficul, iar uneori infrastructura si urbanismul unui oras nu permite dublarea strazilor sa zicem.
Poate mai multe parcari sau alte solutii, mers mai mutl cu metroul cand nu e necesara masina, etc.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelyna
Si oamenii importanti circula cu bus-ul sau trenul .



O, Doamne...sa-i spun eu cumnatului meu sa circule cu tramvaiul..., e adevarat, se crede important, chit ca n-are servici...
Pardon, acuma (pentru vreo trei luni) o sa circule si asa, probabil, ca i-au saltat carnetul...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui adelyna
Si oamenii importanti circula cu bus-ul sau trenul .



O, Doamne...sa-i spun eu cumnatului meu sa circule cu tramvaiul..., e adevarat, se crede important, chit ca n-are servici...


Bine punctat ! Cati nu se cred prea importanti ca sa circule cu tramvaiul/autobuzul prin Buc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Hmmm... v-am citit pe toti si am zambit in barba (vorba vine).... sa vedeti voi trafic in Beijing! Se produc si blocaje, poti fi prins ore in sir in trafic, in masina proprie sau intr-un mijloc de transport in comun. Insa nu am vazut in viata mea atata calmitate la volan, in afara de noi, mai balcanici, deh, care facem spume in masina in timp ce ceilalti asteapta docili, ca si cum pentru ei nu ar trece timpul in acelasi ritm ca pentru noi. Si imi dau seama ca ne enervam degeaba, mai ales ca in acele momente oricum suntem prinsi si nu avem de ales decat sa stam si sa asteptam "fluidizarea".
Cea mai mare teama a mea pe cand eram insarcinata, era sa nu cumva sa ma apuce durerile la o ora de varf si sa nasc in masina in drum spre spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Tisina, bine ca nu te-ai riscat cu
www.youtube.com/watch?v=yfyZ4Y5DuDY&NR=1" target="_blank">metroul


............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )
www.flickr.com/photos/23756759@N04/2543804427/in/photostream/" target="_blank">Ghighi-poze
Ghighi- filme
ajutoarele lui Mos Craciun

Mergi la inceput