buna dimineatza, Soare!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana
Am realizat la un moment dat ca fi-mea n-a fost niciodata cu tramvaiul sau autobuzul si am decis sa fac o vizita unei prietene, cu copil cu tot, folosind RATB. N-as repeta experienta .


Eu, cand vreau sa le fac baietilor mei o placere duminica, ii duc cu tramvaiul pe Ring pana la cofetarie. Viseaza la asta, adora plimbarea cu tramvaiul. Ei sunt obisnuiti cu metroul zilnic la gradinita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

kay, o facusem deja, tot pe generale, n-am vrut sa monopolizez subiectul cu alte...chestiuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu
[
Eu, cand vreau sa le fac baietilor mei o placere duminica, ii duc cu tramvaiul pe Ring pana la cofetarie. Viseaza la asta, adora plimbarea cu tramvaiul. Ei sunt obisnuiti cu metroul zilnic la gradinita.



Sper sa nu nimeresti asa cum am nimerit eu,un homeles,care putzea de mureai,in tramvai cald,la prima am coborat!Mai,mai ca m-am simtit ca in RATB cateodata!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag
Sper sa nu nimeresti asa cum am nimerit eu,un homeles,care putzea de mureai,in tramvai cald,la prima am coborat!Mai,mai ca m-am simtit ca in RATB cateodata!



Am nimerit de vreo trei ori in 5 ani cate un homeless putitor, dar m-am mutat in alt vagon. In tramvai cald cand afara sunt 0°C ? Foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Pana acum s-a cam spus ce se putea spune, dar tin sa precizez celor din afara ca nu putem compara ce e in Romania cu ce e afara.

Din pacate pana nu se va pune la pc traficul cu mijloacele in comun, nu se va putea pune accent pe mersul numai cu acestea.

Eu de exemplu, ca tot spunea Mariamunteanu ca ea merge numai cu metroul, as merge cu metroul sau alt mijloc de transport, da nu poci.

Unde statea inainte aveam 7 km pana la servici, gura de metrou la iesirea din bloc, dar degeaba daca de la statia de metrou unde tb sa cobor pana la munca erau 2km de mers pe jos.Cand se poate se poate, cand nu ai alta alternativa nu ai ce face.

Ionica spunea ca in mij de transport de aici toti pu, tin sa o contrazic.Eu am mers si noaptea si ziua dis de dimineata cu toti copii buluc care merg la scoala, da nimeni nu putea.Nu stiu unde stai tu,da eu nu am intalnit pe nimeni sa puta nici chiar in perioada Oktoberfest-ului.

Al exemplu ca si aici se sta in trafic si cred ca peste tot la orele de varf se sta.Dimineata cand toata lumea merge la munca poti fi blocat minute in sir si cel mai nasol cand esti blocat intr-un tunel.In mod normal cand plec la munca fac 20 de minute, cand ma intorc pe acelas traseu pot face si 40 sau 50.

Cand pot ma bag in trafic, zic cateva printre dinti alora de merg pe bada 1 precum melcul in reluare, incerc sa depasesc , da ma linistesc si eu ca si roxana atunci cand soarele imi zambeste sau cand vad culorile de la rasarit.Atunci ma simt minunat si zic ca nimic nu e mai frumos ca un rasarit de soare.


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu nu stiu de ce tot comparam noi mere cu pere,ca e aglomerat etc etc!
2 exemple scurte:
Bucuresti,2 mil de locuitori,226 km patrati suprafata
Viena,1.6 mil locuitori,414km patrati suprafata
La Bucuresti ii adaugam si pe cei care stau ilegal,adik cei care sunt din diverse colturi ale tarii,dar lucreaza si stau aici cu chirie!
I rest my case!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui jade
iara la lift ..acolo, desigur, un vecin de la nu stiu ce etaj tzine din rasputeri usa liftului pana se urneste si nevasta-sa care inca nu a iesit din casa ...bat in usa:"datzi drumu' la lift!"...eh, tzi-ai gasit!


Io cred ca vecina se fardeaza in lift. Aveam si o prietena care trasa pe pleoapele-i niste linii de o asemenea finete cu dermatograful - dar care numai in lift ii reuseau - incat aveai timp sa-ti faci planuri pe urrmatorul cincinal pana venea liftul.

Citat:

categoric, cele mai putzin dispuse la gestul nobil de a-mi permite sa fac stanga pe strada cu pricina sunt ...aha, v-atzi prins, chiar "ele", femeile! semenele mele :)


Vaaaaaiiii, adica nu exista solidaritate feminina???

Citat:

acasa ...dar asta deja asta e o alta poveste.


Mie una mi-ar placea sa stiu si despre povestea asta. Pari a fi o povestasa buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jade spune:

roxanal, ai dreptate!

cand am scris asta, eram furioasa si amuzata deopotriva de vesnica mea lipsa de timp din fiecare dimineatza...pentru care, desigur, am partea mea de vina ... plus atmosfera neagra de la birou ...

Mergi la inceput