Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

esme si eu i-am dat ananas...dar nu l-am copt...nu are niciun fel de pb de la el...iar zmeura i-am dat lu` Cristi de la 8 luni...e innebunit! si iarna cumpar daca gasesc.

lorich vazui pozele cu iasmi si robert...sunt mortali!

andrada ce mari v-ati facut! la mai multe lunite!

lilly felicitari ptr julia vorbareata!

simo si io citesc...seara...ca sa nu ma mai cert cu sotu pe telecomanda!

doloress ce tare esti!!! io m-am ingrasat de la mancarea cu e-uri din ro!

magdone ce fain!...io cu cri nu mai am curaj sa merg...decat la cars...la madagascar mi-a zis pe la jumate...mami mi-e nu-mi place asta!...norocu meu ca a stat cat de cat linistit pana la final...am vazut filmul cand o hranea pe printesa!

cleo dai de permis? v-ati facut bine?

dana h eu am noroc ca pleaca putin acum...cate 2 zile...ce ma enerveaza e ca ma bate la cap sa mergem in Dominica in concediu cu Cri si nu am de gand...i-am zis de sute de ori!

socrate si io tot asa sunt...nu am chef sa ma joc cu astia mici...si cri saracu` se tot da pe langa mine si face tot felul de prostii daca vede ca nu-l bag in seama...doar doar...Cat despre cazutul din pat....eli mi-a cazut de vreo 6 ori de pe canapea...noroc ca nu s-a lovit rau! Asa ca nu esti cea mai denaturata!

bratafel si noi am coborat patutul ca nu se mai poate...trebuie sa punem si centurile la sacunul de masa ca se ridica in picioare in el si se tine de spatar sa se puna cu curu` pe masuta...

miha si eli facea asa...dar ptr ca ii faceam papa la blender...acum ii dau bucatele si papa tot fata. am vb si cu diana79 la tel...are o grasana de 10 kg


S-a trezit eli...revin

www.aventuratrasnita.ro/aventura/103/" target="_blank">Votati-ne va rugam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Neatza

Andreea - nu imi vine sa cred... bietul pitic ! Imi pare rau ca sunt si medici din astia, care nici macar nu discuta, sunt brutali ... cu bebelushii !!! De cate ori am fost cu Robert la medic, pediatrul s-a uitat la el, i-a verificat putzulica, dar nu a tras niciodata de ea - pus si simplu s-a uitat sa vada daca e OK, ii pipaie testiculele, se uita sa vada daca e curat, la fel si la funduc - totul f scurt, uneori nici nu imi dau sealma ca se uita, asa de rapid este. Si este asa de bland, se poarta f frumos.

In legatura cu decalotarea, mie mi-a zis ca daca vreau, ii pot face eu lucrul acesta, la baitza, putin cate putzin, fara sa il bruschez. Dar a zis ca daca nu vreau - nu vreau. Deci nu a insistat in nici un fel - o atitudine neutra, Eu una nu ii fac nimic copilului, il sterg de fiecare data cand face pipi, ii fac baita si atat. Nu ma streseaza putzica lui, nici nu ii dau atentie. Sper sa nu avem probleme mai incolo, deocamdata este doar o parte a corpului pe care o tratam la fel ca pe restul: igiena normala si atat. Spalat si sters de fiecare data cand schimbam scutecul + baitza la 2 zile.

oricum, i-as fi dat una in cap doctorei tale Sanatate va uram, nu stiu ce sfat sa iti dau ...

Ylari - de la noi ... din pacate fiecare zi ne aduce un stres mai mare sau mai mic... si uite cum nu mai apucam sa ne bucuram de pitici sau de ceilalti din jurul nostru. Gandeste-te ca ai acasa o printesa frumoasa si sanatoasa si un Yubi, aveti o legatura puternica si veti trece si peste momentele astea :)

Sa ii dau un si lui Lily :)

In legatura cu rotavirusul, Laura - sanatate multa lui Miric - mie mi-a spus doctorul cand am facut Rotarixul ca bebe mai poate face boala, dar intr-o forma f usoara. In nici un caz nu se va ajunge la perfuzii etc

Imi pare rau, trebuie sa fug ...

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andree27

Neatza,

Va multumesc din suflet tuturor pt urarile de sanantate ,nu va nominalizez pt ca toate sunteti tare dragute!Va multumim~!!!
Acum cand suntem pe punctul sa scapam de raceala,avem alta problema!Sunt asa de speriata de numa.Ieri l-am dus la medicul de fam.sa-l consulte la plamani,ca ea a zis ca nu vine acasa ,si dupa ce l-a consultat la plamani i-a dat pampersul jos si asa i-a tras de putulica ca asa a urlat de numa.Aseara i s-a facut puroi,adica smerga,am sunat-o pe pediatra lui care bineinteles ca m-a certat ca de ce am lasat-o sa umble,si mi-a zis sa-l tin in comprezes cu rivanol sa nu cumva sa i se umfle.Acum dimineata cand sa-l schimb am vazut ca toata putulica lui e umflata!!!Pefiatra mi-a dat de ocupat la tel ca sigur e la sectie!!!Sunt disperata!Mai incerc in 20 de min!!


ce??? pai fara sa iti ceara permisiunea a facut asa ceva?? cred ca eram direct in parul ei daca imi acea asa ceva.

am fost la dermatologie, a venit mama acasa de a stat cu fata - a si culcat-o, mereu are un efect relaxant asupra ei, nu stiu de ce, acum inca doarme - pt ca acu 3 sapt mi-a aparut intre degete la ambele maini ceva.nu stiu ce. am luat tratament de la med de fam, insa mi l-a dat gresit si acu, de 2 zile a trezesc noaptea scarpinandu-ma, cu arsuri groaznice intre degete, etc. m-am hotarat intr-un final sa merg la dermatologie sa ma vada un medic de specialitate. cand colo, ce am? dermatita de contact. daca spal la mana?? nu! toata lumea ma intreaba asta. insa vase si bibe spal fara manusi, covoarele, praful, aspiratul toate le frec cu manusi, insa vasele, nu. explicatia: cand spal vase/biberoane/etc. cu inelele la mana, se aduna cantitate de detergent sub inel si ramane acolo si imi mananca din piele am un pomelnic de tratament, 3 saptamani de-acu incolo plus inca o vizita la dermato peste 3 sapt sa vada daca mi-a priit tratamentul. si ce-i mai rau, e ca se ia. trebuie sa fierb prosoapele, etc...mi-e frica cu fata de mor, ca eu ii fac baie, eu o schimb, eu o imbrac, cu toate ca e pe exterior, nu in palma, insa nu se stie. nah belea. stiam ca am piele sensibila, insa nici chiar asa. si acu am facut eu legatura..noi vasele le spalam cu axion pasta de cand ma stiu , insa, biberoanele le spalam cu pur sensitive. dar acu o luna nu am gasit sensitive si am luat unul cu lamaie verde si aia mi-a fost. sunt condamnata de-acu incolo sa spal tetinele si bibe si vase cu manusi de cauciuc ooofff...

fug ca am bibe de sterilizat...va pupez

The cheese to my macaroni - Mufitza Ariana Elena


Cand eram mica, mica cat o furnica...
Dau petrecere
Ma vezi live aici
Acuma sunt mare

Uite asa am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Uff ce greu merge forumu asta... intre timp mi-am baut si cafeaua, avem si eu o clipa de repiro si se pare ca ma saboteaza netu...
Buna dimineata mamicilor,

Adriana_78 stiu ca am insistat si eu, dar ei ii era foame, dupa episodu respectiv a papapt 150ml laptic... adica, na, nu vrea sa manance, nu insist, dar trebuie totusi sa manance si hrana solida, ce o sa fac o sa-i dau vitamine, fier de la sticluta? cei 8 dintzoci pe care ii are ii foloseste doar sa muste pe mine? A ajuns sa maraie numai daca o pun in scaunel, cred ca o sa fac o zi/2 pauza de la papa solida si mai vad ce se intampla.

Ylari ce greu tb sa iti fie si la serviciu atmosfera naspa si departe de Iuby tau si copilu care te ia de noua cand ajungi acasa... Eu am momente cand zic ca abia astept sa ma intorc la serviciu, sa ma mai relaxez si eu... dar parca nu stiu ca si acolo e alt stres. hai ca pana la urma o sa fie bine... trebuie sa fie.

Ma duc, ca s-a trezit sefa...

Mihaela de Daria-Maria (23 iunie 2008)

O comoara, o comoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia83

cand colo, ce am? dermatita de contact. daca spal la mana?? nu! toata lumea ma intreaba asta. insa vase si bibe spal fara manusi, covoarele, praful, aspiratul toate le frec cu manusi, insa vasele, nu. explicatia: cand spal vase/biberoane/etc. cu inelele la mana, se aduna cantitate de detergent sub inel si ramane acolo si imi mananca din piele am un pomelnic de tratament, 3 saptamani de-acu incolo plus inca o vizita la dermato peste 3 sapt sa vada daca mi-a priit tratamentul. si ce-i mai rau, e ca se ia.

The cheese to my macaroni - Mufitza Ariana Elena


Cand eram mica, mica cat o furnica...
Dau petrecere
Ma vezi live aici
Acuma sunt mare

Uite asa am venit pe lume




cred ca e exagerat zic. Dermatita de contact e o forma alergica la anumite chimicale/prafuri/cine stie ce. NU SE IA!! dar tre spalat si clatit mai atent toate rufele, ca pe rana care se face se poa suprainfecta usor. Ce mi-au recomandat toti mediciid ermatologi: clatire dubla la mashina de spalat; intardevar, mai bine speli prosoapele la apa fierbinte si cu mai puti detergent.
si mai e si pe fond psihic. Adica se accelereaza simptomele.

ce creme ti-a dat?

edit: merge netu ca un kur.
ylari , se mai dau credite ipotecare! dar nu toate bancile...cred ca Alpha banck/sau ABN, da, nu stiu ca le confund, Pireus, parca, si dobanzile la ipotecare nu a crescut; ce am remarcat, e , ca au scazut pretul. acu, nu stiu pana unde o sa scaza, dar voi urmariti atent piatsa, discutati cu 1-2-3 banci si vedeti ce si cum; mai strangeti ceva deoparte, ca tot va costa mult notar, avansu, etc. E un efort fantastic, dar merita, din tot sufletul!!!

fetelor, dupa episodul dinte nou/diaree cacalau, am cumparat Happy (Bella) care sunt mai buni decat PAMPERS!!! Bonus: nu mai am lapte. Adica a tras fiica mea nervos la san... mai nasol ca la bibe mananca, dar incet si putin... 10min cat am vb acu cu Adriana_78 la tel.- a mancat un 50ml. Pai pt 200 cat ar trebui sa fie o masa, tre sa stau 40min la fiecare masa??? pai mai repede mananca la linguritsa si potoroasa mea nici nu vrea sa tina bibe singura...se joaca, da cu suzy in bibe, mangaiie figurinele de pe bibe, da cu picioarele in saltea, cunoashteti voi gama. Sa incerc o tetina cu 4 gauri? exista asha ceva?
Miine merg la dr. sa o parasc.



andree27, imi pare rau de situatie. Cu sigurantsa medicii de familie is mai slab pregatiti decat pediatrii. Care se implica, mai citesc o carte, mai un tratat nou, o conferintsa, si sunt mai open-mind. Iar la noi ani de zile, medicina se facea dupa edicatia comunista: asha tre facut, alta solutie nu exista!!






o soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Va multumesc fetelor foarte mult, Adriana, Simonix, Miha, sper ca n-am uitat pe vreuna, sa ma fac de kko... Sper sa depasim repede momentele astea.
Doamne, Iulia, saracutza de tine, sper sa reactionezi repede la tratament si sa nu ai probleme. Treaba cu iritatul sub inele o patzesc si eu, mai ales ca imi plac inelele mari si nu mi le scot deloc de la mana. Of, trebuie sa fiu mai atenta. O sa mi le scot la baie si cand voi spala vasele.

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Lilly felicitari pt somnic si pt reusita cu biberonul!Eu cand l-am trecut pe biberon ca nu mai aveam asa mult lapte (asta si pt ca sugea de 2 ori dupa care nu mai vroia) ii dadeam san si pe urma usor scoteam sanul si ii bagam biberonul si treptat asa s-a invatat la biberon. Daca ii bagam biberonul din prima nu vroia. Oricum al meu era tare sucit 3 zile sa nu vada san apoi iar isi revea si tot asa!

Micaela ti-am trimis PM!

Adriana asa e cu sfaturile. Mai nou am incept si eu sa le ignor mai putin pe ale soacra-mii. Acum ma lupt cu ea sa nu mai vina direct la mine, adica fara sa ma anunte dar.......cred ca pana nu ii deschid odata usa nu se invata. Aaaaaa si am murit de ras cand mi-a zis ca acum daca sta baiatul in fund trebuie sa ii pun vesta, in patut orinde sa o poarte desi la mine in casa e fff cald.De unde pana unde nu stiu dar.... I-am zis ca nu trebuie dar binenteles cu urmatoarea ocazie mi-a trimis o vesta pt el!
Cand era mic a trebuit sa il las cu ea (a fost prima si ultima oara) si cand am venit acasa, dupa 2 ore, l-am gasit, in plina primavara cu caciula pe cap, cu manusile scoase ca nu suporta ea sa i le pun (era mic mic avea 10 zile si imi era frica sa ii tai unghiile si se zgaria rau) si infasat intr-o patura groasa. Cand l-am desfacut era rosu tot si binenteles desi ii zisesem sa nu ii schimbe pampersul tot a facut-o ca deh a vrut si ea sa vada cum se pune un pampers. Ce sa zic il pusese aiurea si era copilul meu ud tot avea spatele fleasca. Bine ca am venit acasa ca s-a apucat ea sa imi spele biberonul si mi l-a trantit si peste cele care erau sterilizate. Ce mor e ca nu inceteaza cu insistentele decat daca ma rastesc la ea! Cred ca sufera de sefie ii place sa comande rau ca si cei care se gasesc sa dea sfaturi aiurea!Ufff hai ca mi-am zis oful...!

Andree27 uffff ce rau imi pare. La mine doctora cand avea 2 luni mi-a facut asa dar a tras fff putin si nu a plans deloc, abia dupa ce a plecat am observat firisoare de sange dar i-a trecut repede. La noi cand il decalotam m-a pus sa ii dau defiecare data cu unguent oftalmic (dar ce sa zic fff putin nici un bob), adica trageam puneam putin unguent si pe urma trageam pielita aia peste, asta ca nu se infecteze. Oricum vezi ce iti zice sa faci ca stii cum e fiecare doctor te indruma in felul lui!

Ylari imi pare rau ca ai problemele astea! Nu stiu cum sa te incurajez dar incearca sa nu mai pui la suflet rautatile colegei tale desi e greu. Ai grija de tine si de puiul tau!Poate reusesti sa stai macar doua zile alaturi de sotul tau cred ca ti-ar ridica moralul mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

CLEO, saru-mana. m-am mai linistit acu daca zici ca nu se ia. creme, nu stiu inca, ca nu inteleg scrisul. merg la 5 cu reteta la dr de fam sa mi le dea compensate si iti spun cand vin. dar am si ceva pastile. de clatit, la mine e permanent apasat butonul "clatire intensiva" si nici nu pun mult detergent....merci inca odata ma mai linistii cum se zice pe la noi
tetina cu 4 gauri, numai la bibe de la Avent. chicco se opresc la 3 gauri. dar poti sa-i iei tetina cu flux reglabil. pe 3 curge foarte repede. vezi daca merge

acu pitica se joaca pe jos, am pus-o in speranta ca va merge si ea de-abusilea, dar slabe sanse. se intinde dupa jucarioara dar cade in nas cu mainile sucite si sta asa intepenita pana o ridic, sau se intoarce pe-o parte. profit de faptul ca e linistita si eu mi-am terminat treaba, inclusiv ciorbita (matinala de fie-mea) si ma uit la un film ca am descarcat ceva filme bune.

chiar ca merge ca pixul forumul..

ah! era sa uit! am vazut o Julia plimbareatza. ce mistoooo

ah! se intzepeni fie-mea..oaaau, s-a ridicat! cata efortul facem progrese

The cheese to my macaroni - Mufitza Ariana Elena




Cand eram mica, mica cat o furnica...
Dau petrecere
Ma vezi live aici
Acuma sunt mare

Uite asa am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:



NAOMI, GABRIEL, ELENA RUXANDRA


Cleo nu stiu ce sa zic daca exista astfel de tetine eu am avut unele la inceput cu gaurica mica mica iar apoi am trecut la unele pe scrie intre 6 si 18 luni, au gaurica mai mare si ii curge mult mai bine!

Lily ce dulce e. Are o viteza!!!!! Imi place cum ii atarna barbita la gat (avem si noi la fel)!

Iulia imi pare rau de dermatita, poate totusi nu se ia! Acum asta e, sa folosesti manusi si lasa poate trece repede!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Andreea va multumeste pentru sfaturi si pentru sustinere, mi-a transmis pe messenger. O asteapta pediatra, se duce la ea.

Andrada, asta cu unguentul oftalmic ne-a zis-o si noua pediatra noastra cand ii facem decalotare. Tati al nostru isi facuse mana la Andrei si la Radu a mers vijelie, n-a avut nici o problema de la inceput. Si compresa cu rivanol, daca se poate rece, tinuta sticluta la frigider, ca sa nu se umfle putzulica.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput