Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (68)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada79 spune:

Iulia uite ce am gasit de dermatita si asa cum a spus si Cleo scrie ca nu e contagioasa http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Dermatologie-estetica/Dermatita_de_contact_354.html

EDIT: http://www. sfatulmedicului .ro/articole/Dermatologie-estetica/Dermatita_de_contact_354.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Cleo ti-am scris si pe messenger, nu stiu insa daca o sa se pastreze, in fine. Deci Nuk cu 2 gauri sigur exista, la farmacie. Nu am vazut insa de latex, dar s-ar putea sa fie. Eu i-am luat din alea cu flux reglabil de laAvent ca sa ii dau cereale, rezultatele au fost dezastruase nu i-a placut, s-a innecat. Dupa aia i-am luat cu 2 gauri, a fost foarte ok. Dup aia am fost iar desteapta si am zis sa ii iau cu mai multe gauri ca deh a crescut. I-am luat direct cu 4 drept pt care s-a innecat si ii vine pre repede si se enerveaza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui socrate

Cleo ti-am scris si pe messenger, nu stiu insa daca o sa se pastreze, in fine. Deci Nuk cu 2 gauri sigur exista, la farmacie. Nu am vazut insa de latex, dar s-ar putea sa fie. Eu i-am luat din alea cu flux reglabil de laAvent ca sa ii dau cereale, rezultatele au fost dezastruase nu i-a placut, s-a innecat. Dupa aia i-am luat cu 2 gauri, a fost foarte ok. Dup aia am fost iar desteapta si am zis sa ii iau cu mai multe gauri ca deh a crescut. I-am luat direct cu 4 drept pt care s-a innecat si ii vine pre repede si se enerveaza.


mami de Edvin Sebastian



Ma bag si io: eu Nuk din latex am avut suzeta, dar n-a placut-o fimea deloc, a scuipat-o cat colo! Cu Avent ne impacam de minune dar la fel ca si socrate am patzit, cu 3 se ineaca de numa numa, asa ca tot tetina cu nr 2 este prietena noastra!

Andreea, multzam si tie!

YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danicris spune:

Am trimis mail pe contu' comun referitor la repasteurizarea laptelui. Habar n-aveam de asta. Voi stiati ca daca nu se vinde pana in termenul de expirare laptele este reprocesat ? Si nu o data ...





Dani, mami de Rasfatzel 23.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Dani, parerea mea pur personala, chestia cu repasteurizarea de n ori mi se pare o vrajeala. Eu gandesc mai asa, inginereste, defect profesional. Procesul tehnnologic pentru a reprocesa mi se pare mai scump si consumator de resurse decat de a arunca pur si simplu produsele expirate. Ar trebui cineva sa recolecteze, sa-l sorteze pe caprarii, sa nu se amestece cel sortat o data cu cel de 5 ori, nu? Sectii diferite de reprocesare, reambalare separat pe nr. de reprocesari, si tot asa. categoric mai ieftin sa cumpere lapte de la tarani, sa-l ambaleze si gata. iar cel expirat sa se dea la animale, sau sa se faca eventual branza topita. Reprocesare, da, poate, dar nu tot in lapte, si pus iar in cutii.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Din pacate s-a adeverit diagnosticul de rotavirus, inca inainte sa am rezultatele la coprocultura si antigen rotvrs.
Mi-a vomat de 2 ori azi, a facut iar diaree, sarurile de hidratare nu-i mai plac, l-am fortat si a vomat putina banana cu branza pe care i-o dadusem cu greu de dimineata.
Acum i-am facut orez cu morcov si carnita sa vedem cat o papa.
Noroc cu sanul, se singurul lucru pe care il accepta.
Oof, ce ma deprima si vremea, si faptul ca puiutul e bolnavior...astept sa treaca zilele sa ne facem bine, bag in el tot ce pot...
Andreea bietul Eric...mai tampita dr de familie sa se bage asa...
Tine-i rivanol acolo, macar sa nu se infecteze..
Lily ce bine ca intelege Julia sa pape bibe cand nu e tzitzi...eu cu Mircea nu am norocul asta...se agata in disperare, desi uneori nu e laptic...eu stiu cat papa el acolo??? dulce plimbareata ta...
Adriana nici eunu pot sa nu insist...Pai daca el nu vrea sa pape 3 zile la rand eu sunt nebuna sa accept? Pai i se micsoreaza stomacul si nu mai papa neam... pofta vine mancand, asa ca eu , unde-l prind, hop cu lingurita...mai ales in perioada asta, desi da semne ca vomita daca insist...nu-l pot lasa asa..
Ylari draga de tine, ce au imi pare de situatia asta...lasa ca nici pe mine mama nu ma intelege mereu, dar stiu ca ne iubim, asa ca accept toate figurile pe care mi le face cateodata...Nasol ca stai departe de Iuby, sa mai vina s el sa doarma cate o noapte cu voi, te mai duci tu alta noapte...Bine ca plecati la Barcelona, in LUNA DE MIERE!!! Hai ca mai e putin...nu fii trista Cat depsre barfele la serviicu, nu ai cum scapa...consoleaza-te cu ideea. Oamenii sunt fiare.
Gabitzule pai e virus, deci tratamentul e simptomatic: am girja la febra, la hidratare...si cam asta pot face...ma straduiesc si sa pape, ii dau debridat pentru digestie, saruri Prolyte de hidratare si imi trimite Sis acum sumetrolim si hidrasec...ii dau tot ce pot...om vedea si cand ies analizele ce mai zice drita.
Socrate, Micaela, Adriana noi n-am facut rotarixul, nu mi-as fi inchipuit ca ajungem aici, dar nici alt vaccin nu as fi vrut sa-i fac - chiar daca se ia pe gurita... Acusi strang din dinti si numar zilele sa treaca si sa fie bine puiul...Doar din simptome si-a dat seama drita, desi nu facea inca diaree...se pricepe Bulacu asta! Si e si simpatica si frumoasa...Imi place tare de ea.
mi_bebelina ea nu mi-a spus de regim neaparat, am sarit eu ca-i dau numai banana, orez si morcov...in loc de smecta etc...ca tot are tendinta de constipatie...dar cred ca bag si hidrasec in curind...orice, numai sa teraca...e asa nasol cand se aoleste in somn..si geme...e plangacios, imi vine ssa mor!
Simonix of, sper sa nu ajungem nici noi la perfuzii, eu insist cu mancarea, cu sarurile...bine ca accepta san, ca nu stiu ce ma faceam.
Iulia biata de tine...sper sa-ti treaca repede...dar tu de ce mai sterilizezi biberoanele??/
andrada apropos de ce ziceai tu cu soacra-ta...si eu simt acum o tensiune intre noi, ea insista sa dau lui bb doar san, sa mananc si sa beau eu...pai eu beau si mananc, dar nu am avut niciodata suficient lapte, oricat a stat bb agatat de mine...ma innebuneste sa nu insist cu mancarea si cand il las la ea, nici nu-i da sa pape. In rest e ok, dar uite ca eu vreau sa pape totusi...
Doloress
jozsaericaimi pare rau de cazatura..succes cu acceptarea patutului...nici noi nu avem inca, dar poate altii...mai norocosi...



Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Noi folosim Avent cu 3 picaturi pt lapte, pt ceai pe cele cu 2.
Nu prea mai manca fatuca mea si m-am gandit sa ii schimb biberoanele, rezultatul de la 120ml mancati cu chiu cu vai, am sarit la 150-180 Deci, lenesa cum e se plictisea sa traga si prefera sa nu manance.

Mihaela de Daria-Maria (23 iunie 2008)

O comoara, o comoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Laura sanatate multa si recuperaee rapida lui Mirci! Ai mare grija si de tine, sa papi, sa te hidratezi si sa incerci ceva odihna cand doarme el, ca lapticul tau e miere in perioada asta.

Poze noi
Lori, mami de Robert din 9.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

reallaura, este epidemie de rotavirus/enterocolite. De la budimex citire, prin intermediul prietena lu' prietena, adica barfa.

Se pare ca si pe noi ne-a lovit, toata famelia, la fata o fo cel mai rau, dar faptul ca ea o facut vaccinel cred ca i-a ameliorat simptomele. Io si asta noapte m-am dixtrat pe buda..... Din pacate la mine s-a dus laptele, nu mai apuca sa traga 3-4 gaturi... si laptele de san e CEL MAI BUN in diaree. E singurul produs unanim acceptat in toate fazele de alimentatie/boala a unui cupil.

despre tetine, mi-am bagat acul in una. Ca doar mai am rezerve cacalau (de la Noemi, donate, ca am luat Nuk de la inceput, si cu Nuk ne intelegem bine). Sa incerc si una cu silicon .

despre pasteurizare, din ce stiu, Carfour & co returneaza producatorului daca nu se vinde. Si producatorul executa asta aproape manual.... chiar ne povestea un student la agronomie, nu de mult, ca un prof le-a zis ca cel mai toxic aliment de pe piatsa e... inghetsata. De ce? dew la praful de oua. Ouale ajung aproape de expirare, si apoi sunt facute praf -> in prajituri, inghetsata & alte kestii de pe piatsa. Ouale -cele mai perisabile produse (un albus de ou spart, inc ateva ore, daca are de unde, dezvolta cultura de salmonela & alti 'peshti' ). A, si inghetata facuta in casa e aproape imposibil de stabilizat pe timp lung, sa nu faca aschii de gheatsa & piarda gust sau sa se altereze. Si unul din stabilizatori folositi des in inghetsata: bromura. F. benefica la barbati .
Si aici ne suprapunem cu povestile lui Aldaesme/fecian nu mai stiu ce belgianca de aici care e mai bagata in domeniu decat noi. In cel al E-urilor.



edit: astia m-au filmat la scoala de shoferi www.youtube.com/watch?v=ygtBxhFc24A&eurl" target="_blank"> uitati-ma aici




o soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Cleo, eu am tetine Avent nr 4 pt lapte - pt apa ii pun nr 2 sau 3.

Laura - nu cred ca o sa ajunga pe perfuzii, stai linistita. Trebuie doar sa te asiguri ca este bine hidratat. Eu pt diaree nu i-am dat nici un medicament - insa regim strict 1 saptamana: numai orez cu morcov si banana, fara lactate in plus, iar lapte - imi recomandase pediatrul unul fara lactoza. Nu a fost insa cazul. Trebuie totusi sa spun ca diareea a tinut 1 saptamana intreaga, si pana nu a terminat cu kk moale nu i-am schimbat regimul. Ah, si i-am mai dat apa de orez. Despre Smecta sau alte chestii pediatrul mi-a zis ca sunt parafuri fara prea mare efect, doar sa se vanda. Acum, depinde si de gravitatea cazului :) Oricum, sanatate

Simona cu Robertzel baietzel frumos

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti si Poze cu bebe

Mergi la inceput