stiri la tv

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

Stiri bune si stiri mai putin bune, medici buni si medici mai putini buni care din pacate fac greseli cu urmari grave! Problema mea era ca mi-as dori ca toti care gresesc in tara asta sa raspunda indiferent din ce categorie fac parte! Ideea nu era ca unii sunt mai buni decat altii.
Asa putem sa incepem sa ne legam de vanzatoare bune si rele, soferi buni si rai, avocati buni si rai, educatoare bune si rele, etc. Sa plateasca cine greseste, atat mi-as dori, fiindca atunci toata lumea ar fi mult mai atent si chiar daca nu ar avea " vocatie" si-ar face job-ul mai constincios macar de frica consecintelor. Dar la noi asta este problema, nimeni nu plateste pt nimic. De sus de la cap si pana jos la femeia de srviciu care nu-si face treaba.
Nu va mai certati ca nu merita si stresul nu face bine ( ne imbolnavim si ajungem la doctor:) )
Sa aveti o seara buna si happy


poze familia mea

quod me nutrit me destruit



Tu vorbesti serios?? Adica poti compara greseala unei vanzatoare care ti-a pus in loc de morcovi cartofi sau a unei femei de serviciu care a ratat o pata cu greseala unui medic care din indolenta refuza sa te consulte si te lasa sa mori in holul spitalului ca un caine? Sau a altui medic ce din greseala ii sectioneaza aorta fratelui/surorii/mamei tale? Chiar pot fi comparabile greselile?
Vezi tu... unele greseli au consecinte extraordinar de mari.. si importante. Asta daca consideram VIATA importanta, desigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui Deus

Stiri bune si stiri mai putin bune, medici buni si medici mai putini buni care din pacate fac greseli cu urmari grave! Problema mea era ca mi-as dori ca toti care gresesc in tara asta sa raspunda indiferent din ce categorie fac parte! Ideea nu era ca unii sunt mai buni decat altii.
Asa putem sa incepem sa ne legam de vanzatoare bune si rele, soferi buni si rai, avocati buni si rai, educatoare bune si rele, etc. Sa plateasca cine greseste, atat mi-as dori, fiindca atunci toata lumea ar fi mult mai atent si chiar daca nu ar avea " vocatie" si-ar face job-ul mai constincios macar de frica consecintelor. Dar la noi asta este problema, nimeni nu plateste pt nimic. De sus de la cap si pana jos la femeia de srviciu care nu-si face treaba.
Nu va mai certati ca nu merita si stresul nu face bine ( ne imbolnavim si ajungem la doctor:) )
Sa aveti o seara buna si happy


poze familia mea

quod me nutrit me destruit



Tu vorbesti serios?? Adica poti compara greseala unei vanzatoare care ti-a pus in loc de morcovi cartofi sau a unei femei de serviciu care a ratat o pata cu greseala unui medic care din indolenta refuza sa te consulte si te lasa sa mori in holul spitalului ca un caine? Sau a altui medic ce din greseala ii sectioneaza aorta fratelui/surorii/mamei tale? Chiar pot fi comparabile greselile?
Vezi tu... unele greseli au consecinte extraordinar de mari.. si importante. Asta daca consideram VIATA importanta, desigur.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)



Ideea era nu sa comparam ci sa fie raspunzatori toti oamenii pt greselile lor ! toti indiferent de domeniu! cine compara?
Trebuie sa existe protocoale in toate domeniile si trebuie respectate. Cine nu le respecta trebuie sa raspunda si in felul acesta oamenii vor deveni mai responsabili.


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

Citat:
citat din mesajul lui Deus

Stiri bune si stiri mai putin bune, medici buni si medici mai putini buni care din pacate fac greseli cu urmari grave! Problema mea era ca mi-as dori ca toti care gresesc in tara asta sa raspunda indiferent din ce categorie fac parte! Ideea nu era ca unii sunt mai buni decat altii.
Asa putem sa incepem sa ne legam de vanzatoare bune si rele, soferi buni si rai, avocati buni si rai, educatoare bune si rele, etc. Sa plateasca cine greseste, atat mi-as dori, fiindca atunci toata lumea ar fi mult mai atent si chiar daca nu ar avea " vocatie" si-ar face job-ul mai constincios macar de frica consecintelor. Dar la noi asta este problema, nimeni nu plateste pt nimic. De sus de la cap si pana jos la femeia de srviciu care nu-si face treaba.
Nu va mai certati ca nu merita si stresul nu face bine ( ne imbolnavim si ajungem la doctor:) )
Sa aveti o seara buna si happy


poze familia mea

quod me nutrit me destruit



Tu vorbesti serios?? Adica poti compara greseala unei vanzatoare care ti-a pus in loc de morcovi cartofi sau a unei femei de serviciu care a ratat o pata cu greseala unui medic care din indolenta refuza sa te consulte si te lasa sa mori in holul spitalului ca un caine? Sau a altui medic ce din greseala ii sectioneaza aorta fratelui/surorii/mamei tale? Chiar pot fi comparabile greselile?
Vezi tu... unele greseli au consecinte extraordinar de mari.. si importante. Asta daca consideram VIATA importanta, desigur.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)




Eliza , greselile medicilor sunt impartite in mai multe categorii in functie de care se fac diversele sanctiuni.
Nu exista in lumea asta medic/doctor care sa nu fi gresit, conteaza de ce ai gresit , cum ai gresit si care unt consecintele greselilor tale , daca ai discernamant si obiectivitate ca atunci cand nu mai poti (din indiferent ce motive) sa te retragi sau sa faci o pauza.
Omul este supus greselii iar meseria de doctor nu te scuteste de aceste greseli oricat am vrea.
Crezi ca doctorii vor sa greseasca?Vor sa aibe pacienti sau apartinatori nemultumiti? Evident ca nu , dar este imposibil sa nu treci prin asa ceva.
Crezi ca lor l face placere sa lucreze in conditii mizere si fara ustensile adecvate? Nu , dar se chinuie.
Pana sa fie aprobata sectia de urgente de catre Ministrul sanatatii(poveste care s-a taraganat vreo 5 ani ) era un talmes-balmes.
Pana sa fie utilate adecvat sectiile a durat enorm.Stii ca din lipsa de bani la urgente e sutura o plaga mica cu mainile goale? Doar cu un ac? Acum sunt pense, portace, samd.
Este jenant sa te duci la apartinatorul cuiva la sectia de ati i sa-i spui ca nu mai ai medicamentele pe care ar trebui sa le administrezi , si care culmea , sunt vitale sectiei.

Da , o vanzatoare poate gresi oricand fara nici o problema, dar are acelasi salariu ca si un rezident care nu are voie sa greseasca si care lucreaza de 10 ori cat ea .
Nu este nici o scuza sau o lauda , este un fapt diver care ar trebui sa sublinieze cat de penibil sta Romania la capitolele astea.


La cazul din Slatina nu stiu nimic, doar rezultatul si ca a decedat un batran , aseara l-am auzit pe Prigoana la nu stiu ce emisiune pe nu stiu ce post(unde era o prezentatoare oboectiva , finally) spunand ca omul acela era un batran singur care mai venea la urgente sa manance si sa stea la caldura .
E postul la care prezinta negresa aceea faina...

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

si occidentul sau asiaticii sunt asa de perfectionaisti datorita responsabilitatii impuse prin lege. Cu timpul iti intra in sange dar la inceput oamenii respecta regulile de frica. Frica de amenda, de inchisoare, de rusinea de a fi aratat celorlalti.
Daca la noi un judecator care decide ceva si la Cedo procesul este pierdut - statul plateste din greu despagubiri - ar fi sanctionat cum trebuie poate ca s-ar gandi in viitor de doua ori inainte sa repete greseala. Un medic care taie un penis ar trebui pe loc sa-i fie retras dreptul de practica si sa plateasca daune uriase. La fel si cei care sectioneaza aorte sau orice alta parte. Dar nu ar trebui nici sa faca garda 30 de ore fiindca nu sunt masini de reparat oameni. Tot sistemul este putred - concluzie.
Sa aveti o zi buna

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Da , o vanzatoare poate gresi oricand fara nici o problema, dar are acelasi salariu ca si un rezident care nu are voie sa greseasca si care lucreaza de 10 ori cat ea .
La cazul din Slatina nu stiu nimic, doar rezultatul si ca a decedat un batran , aseara l-am auzit pe Prigoana la nu stiu ce emisiune pe nu stiu ce post(unde era o prezentatoare oboectiva , finally) spunand ca omul acela era un batran singur care mai venea la urgente sa manance si sa stea la caldura .


asta justifica faptul ca... "corb la corb nu-si scoate ochii"...

ori de cate ori am avut ocazia sa intreb pe cineva de ce s-a dus la medicina, cam 90% din raspunsuri au fost legate de banii (inclusiv ciubucurile) care se castiga in domeniu si de prestanta meseriei...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Crezi ca lor l face placere sa lucreze in conditii mizere si fara ustensile adecvate? Nu , dar se chinuie.



Nu e vorba ca le face sau nu placere, ca au sau nu au ustensile... E vorba de atitudinea lor fata de pacienti. Poate la voi in "vest" or fi oamenii mai constiinciosi, mai responsabili. Dar sunt medici care vor doar bani, fara sa "se chinuie" absolut deloc. Eu era sa mor la nastere (copilul in prezentatie pelviana, stangulat cu cordonul) fiindca doctorita care era de garda dormea si nu a catadicsit sa vina macar sa vada despre ce e vorba. Deci ea ar fi vrut sa ia bani pentru garda aia fara sa faca nimic.
Despre astfel de doctori e vorba in acesata discutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ramonika , de unde ai dedus ca "corb la corb"?
Ti-am spus ca sunt vreguli clare privind greselile , reguli de care nu stie lumea si de care nu stiam nici eu pana sa nu fac bioetica.


Ce ciudat , sa dea la medicina pt. bani Cred ca e cam mic castigul si cam mare munca . Ca dovada un rezident cu sporuri si bonuri castiga intre 7 mil si ceva si 9 milioane, face si garzi gratis, lucreaza in fiecare zi , mai merge si seara la spital sa-si vada pacientii.
Garzile dureaza la noi cat dureaza weekendul la altii
Ceea ce , dupa cum spune si Deus mi se pare o aberatie pt. ca nu dai acelasi randament cu 8 ore de somn sau cu 0 ore de somn.
Iar baniiLa urgente in garda a avut doctorul cu care eram peste 100 de consulturi pana la ora 8 seara si nu a luat nimic .
Iar la operatii , cei care dau dau la doctor, mai rar la rezidenti.
iar pana sa ajungi doctor trebuie sa traiesti din aia 8 milioane sa zicem(facem o medie) din care iti cumperi :
-carti
-costum de spital(60 de lei bucata , minimum 4 )
-stetoscop(2 mil. min. unul bun)
-alte ustensile
-locul la congrese, care poate ajunge si la 600 de euro sau mai mult , in unctie de locatie si de ce se face
-mancare
Platesti chiria , samd. Daca ai ghinionul sa ai si un copil din salariul ala este imposibil sa traiesti.
Ceea ce nu este normal.

Chiar povestea un doctor la emiiunea de care ziceam ca inainte de 1940 doctorii nu aveau salariu , aveau onorariu. Adica te duceai la el si ii lasai banii pt. ce a facut.

Acum am vazut si eu ca majoritatea doctorilor au bani pt. ca provin din familii instarite sau si-au facut familii rentabile.
da ajungi sa castigi bani buni , ca sunt multi oameni care dau din
-bun simt , ca "asa se face"
-mila fata de salariul mic
-de frica sa nu moara
-recunostinta

Si aici ii exclud pe cei care au nesimtirea sa pretinda bani pt. ceva.

Cauza tuturor lucrurilor triste de la noi din tara sunt banii.
Care or fi existand, dar in buzunarele celor care s-au orientat bine, ca in rest sunt practic invizibili.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mamecitta_C

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Crezi ca lor l face placere sa lucreze in conditii mizere si fara ustensile adecvate? Nu , dar se chinuie.



Nu e vorba ca le face sau nu placere, ca au sau nu au ustensile... E vorba de atitudinea lor fata de pacienti. Poate la voi in "vest" or fi oamenii mai constiinciosi, mai responsabili. Dar sunt medici care vor doar bani, fara sa "se chinuie" absolut deloc. Eu era sa mor la nastere (copilul in prezentatie pelviana, stangulat cu cordonul) fiindca doctorita care era de garda dormea si nu a catadicsit sa vina macar sa vada despre ce e vorba. Deci ea ar fi vrut sa ia bani pentru garda aia fara sa faca nimic.
Despre astfel de doctori e vorba in acesata discutie.



Pai despre astfel de doctori si despre cei care pretind bani nici nu are rost sa discutam , ca e clar ce ar trebui facut.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Ce ciudat , sa dea la medicina pt. bani Cred ca e cam mic castigul si cam mare munca . Ca dovada un rezident cu sporuri si bonuri castiga intre 7 mil si ceva si 9 milioane, face si garzi gratis, lucreaza in fiecare zi , mai merge si seara la spital sa-si vada pacientii.


si cit vrei sa aiba un rezident...> 10000 euro lunar...sau cam cit? e o etapa din viata nene.
obosesti lumea aici cu salariile...spune si cit are unul care munceste la 7 policlinici private + profesor la 5 univ + etc
tu trebuie sa-l ataci pe ala...sa le iei din sacul cu bani.
astia fac bugetul acum si nu vad pe nimeni agitat de salarii...
la gasit scuze pt cerseala nu te intrece nimeni...esti campioana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Ce ciudat , sa dea la medicina pt. bani Cred ca e cam mic castigul si cam mare munca . Ca dovada un rezident cu sporuri si bonuri castiga intre 7 mil si ceva si 9 milioane, face si garzi gratis, lucreaza in fiecare zi , mai merge si seara la spital sa-si vada pacientii.


si cit vrei sa aiba un rezident...> 10000 euro lunar...sau cam cit? e o etapa din viata nene.
obosesti lumea aici cu salariile...spune si cit are unul care munceste la 7 policlinici private + profesor la 5 univ + etc
tu trebuie sa-l ataci pe ala...sa le iei din sacul cu bani.
astia fac bugetul acum si nu vad pe nimeni agitat de salarii...
la gasit scuze pt cerseala nu te intrece nimeni...esti campioana.




Ei , Guestus , asa m-a facut mama , cersetoare

Rezidentiatul este o perioada din viata care dureaza intre 3 si 7 ani , cam lunga as pune eu .
Cat as vrea sa aibe un rezident? Vreo 20 de milioane in anul 1, si dupa aia sa mai creasca.
Cei care lucreaza si la facultate au jumatate de norma, iar cei care au cabinet privat...norocul lor si bravo lor ca si-au facut .
Dar eu cred ca tu uiti ca aia lucreaza si la spital , si la cabinet tocmai pt. ca nu au bani , nu se duc sa se uite la filme sau sa fumeze trabucuri , muncesc.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput