stiri la tv

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Pai daca iti creste tie salariul cu 100% vor si balaurii aia de deasupra ta tot 100%...heheh...si atunci nu merge. Uite la profesori univ...ei au > 2000 euroi si aia din scoli au 100. ...acelasi raport este si la voi...ce tu nu intelegi este ca bugetul este cit este...si trebuie impartit la toti echitabil.
da iti spun yo...frica e mare...si nu are nimeni de jos curaj sa deschida pliscul sa comenteze...asa mai bine cu cerseala la pacienti...simplu si eficient

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mai guestus , nu stiu cat ai lucrat tu la urgente sau la alte sectii , dar eu iti spun din umila mea experienta ca nu am cersit asolut nimic , si cu toate astea oamenii imi indesau bani in buzunare.
Cand refuzam erau uniicare intelegeau din prima, altii de care trebuie sa fug literalmente , altii cu care trebuia sa ma contrazic 10 minute , altii care ii dadeau colegei mele si altii care ziceau "bine" si-mi lasau banii pe scaun , pe targa , pe masa etc.
Si zau ca nu le ceream nimic , nu aveam nici o privire de catel cum spunea cineva pe forum care isi motiv astfel banii dati , pacientul nu era pe moarte , ba chiar toti erau cu foaia cu recomandari in mana , gata de plecare.

Si cand salariul este cum este , si cand oaneii dau la chelner ca are salariul mic (desi e cam cat al unui rezident), cel care primeste banii fara sa pretinda ceva ii ia .

Eu inca nu am vazut profesorul universitar care sa aiba alariul de 2000 de euro , probabil o fi avand rectorul , dar si aici ma indoiesc.

In alte tari medicul are de 10 ori salariul decat cel minim pe economie si nu vad sa se planga careva.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Mai Xioimi propusesem sa tac si sa te urmaresc cum iti duci lupta pentru "doctorii" tai...dar deja ai depasit absolut orice limita...raman la ceea ce am spus, ca esti fata desteapta si as vrea sa pun ceea ce este mai jos pe seama lipsei tale de experienta...asta ca sa nu incep sa cred chiar altceva....
Tu iti permiti sa-i spui Petreisa aiba moderatie si obiectivitate....dar iti permiti sa spui si asta:

La cazul din Slatina nu stiu nimic, doar rezultatul si ca a decedat un batran , aseara l-am auzit pe Prigoana la nu stiu ce emisiune pe nu stiu ce post(unde era o prezentatoare obiectiva , finally) spunand ca omul acela era un batran singur care mai venea la urgente sa manance si sa stea la caldura .
E postul la care prezinta negresa aceea faina...


Pai fata mea, ai dat-o cu stangul in dreptul rau de tot...
1. Stai si-mi faci mie nu stiu cate pagini teoria batului de chibrit privind obiectivitatea jurnalistilor care acuza fara dovezi, fara informare si fara date suficiente...ce faci tu??? Vii aici si spui ca nu stii nimic privind cazul Slatina, dar ai vazut in sfarsit o ziarista obiectiva care spunea ca batranul venea la urgente ca sa manance si sa stea la caldura.... de unde stii ca era obiectiva daca tu nu stii nimic despre caz????
2. Pana la urma tot mortul e de vina nu???? ce legatura ar avea (daca ar fi real?) faptul ca omul ala a a murit nebagat in seama de nimeni, plimbat 4 ore din sectie in sectie...cu faptul de mai sus???
3. Mi se pare jenant ca desi inca nu esti medic ci doar studenta "imprumuti" foarte repede mentalitatea de "laudat" a viitorilor tai colegi si te incarci deja cu "obiectivitatea" specifica lor.... ai ajuns exact la ceea ce spuneam eu intr-una din postarile anterioare.... era un "caz social" asa ca l-am lasat sa moara....sincer, gandeste mai mult ininte de a face astfel de postari si afirmatii pentru ca deja te duci intr-o zona in care iti dai singura in "cap" cu propriile afirmatii.

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Vad ca subiectul a devenit un teritoriu de disputa personala intre vreo 4 utilizatori, care chiar se ataca destul de violent...si nu mi se mai pare amuzant deloc.
Oricum, vad ca toata lumea uita sa mentioneze curajul sau tupeul sau numiti-l voi cum vreti, al acelei asistente de la salvare care a chemat 'presa'. Pai mi se pare un gest extrem, in care biata femeie chiar nu mai avea ce face...dar ma gandesc la ce va 'culege' ea ulterior de la medicii si asistentele cu care va trebui sa lucreze in continuare...ca de, a scos vorba din casa. Si in plus, pentru a arata o neregula...si biata asistenta a chemat-o si pe sefa ei, care 'a intervenit' pe langa medicul de la urgenta sa interneze bolnavul pt. a-i elibera salvarea, ca aveau nevoie de ea...cine stie cine altcineva a avut de patimit ca nu a ajuns salvarea la timp. Am eu impresia sau comentam o lucrare de Kafka?...A, nu...se cearta Xio cu Guestus...

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia
Oricum, vad ca toata lumea uita sa mentioneze curajul sau tupeul sau numiti-l voi cum vreti, al acelei asistente de la salvare care a chemat 'presa'. Pai mi se pare un gest extrem, in care biata femeie chiar nu mai avea ce face...dar ma gandesc la ce va 'culege' ea ulterior de la medicii si asistentele cu care va trebui sa lucreze in continuare...ca de, a scos vorba din casa. Si in plus, pentru a arata o neregula...si biata asistenta a chemat-o si pe sefa ei, care 'a intervenit' pe langa medicul de la urgenta sa interneze bolnavul pt. a-i elibera salvarea, ca aveau nevoie de ea...cine stie cine altcineva a avut de patimit ca nu a ajuns salvarea la timp.


Corect.
S-a intamplat fix ca in 'Moartea domnului Lazarescu' - in Romania viata imita arta de cele mai multe ori.
Nu e de mirare ca toti au uitat acest aspect. Eu una nu m-am prins ce dorea subiectul. Cred ca asa au patit cei mai multi numai ca s-au apucat sa scrie despre ce citeau ei IN subiect, nu despre subiect (care, am verificat, se numeste 'stiri la tv').

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Oana , eu cred ca tu nu intelegi ce am scris eu , sau nu am fost eu destul de clara:
-prezentatoarea aceea era obiectiva pentru ca spunea problemele reale ale doctorilor, dar acuza in acelasi timp doctorii care nu isi merita titulatura din diverse motive
-Prigoana este cel care spunea ca omul acela era flamand si ca de-aia nu a fost internat , ca cei de la upu si spital credeau ca a venit acolo ca sa stea si sa manance(lucru frecvent intalnit), fiind combatut imediat de prezentatoare care i-a spus ca nu este doctor si ca nu a fost la spital sa vada ce avea omul acela
-eu am spus ca nu stiu despre caz decat ca au fost demisi n doctori si nu numai , ca a murit un om dupa ce s-a refuzat internarea , si ca prigoana a sustinut cele de mai sus , prin urmare nu discut acest caz ca este imposibil, neavand nici o idee despre ce s-a intamplat de fapt
-draga Oana , nu am ce sa "imprumut" pt. ca cel putin la noi la spital atunci cand vine uncaz social , un pacient internat la sanatoriu , un om neingrijit de rude sau parasit , toti doctorii se crucesc si se mira de nesimtirea celor care ar trebui sa-i aibe in grija pe acestia(adica rudele care lasa un pacient cu o escara cat casa, neingrijiti, sa stea in propria urina , samd).Sunt doctori care le dau mancare oamenilor strazii. Care duc acasa pacientii batrani cu porpria lor masina desi n-au nici o obligatie , care se duc acasa la consulturi desi n-au nici o obligatie.Toti pacientii sunt tratati la fel ,mai putin cei beti si violenti care sunt legati de targa pana isi revin. Asta ca sa vezi ce impresie gresita ai tu , cum ca toti doctorii sunt la fel ;)


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
S-a intamplat fix ca in 'Moartea domnului Lazarescu' - in Romania viata imita arta de cele mai multe ori.


Ce e si mai trist e faptul ca filmul respectiv era facut dupa un caz real, al acelui batran plimbat de la un spital la altul, pe care nimeni nu voia sa-l interneze si care a fost lasat sa moara in strada de asistentii de pe o salvare din Bucuresti...

Inca un lucru bun pe care il remarc e faptul ca, desi nu se stia nimic de asigurarea medicala a batranului din Slatina, asistenta de pe salvare a sunat in satul batranului si i s-au trimis prin fax de la primarie datele despre asigurarea batranului! Se pare ca nu mai traim in secolul XIX, ca primariile au mijloace mai evoluate de comunicare, ca hartogaria nu mai omoara, dar mare pacat ca omoara indiferenta!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Vad ca subiectul a devenit un teritoriu de disputa personala intre vreo 4 utilizatori, care chiar se ataca destul de violent...si nu mi se mai pare amuzant deloc.
Oricum, vad ca toata lumea uita sa mentioneze curajul sau tupeul sau numiti-l voi cum vreti, al acelei asistente de la salvare care a chemat 'presa'. Pai mi se pare un gest extrem, in care biata femeie chiar nu mai avea ce face...dar ma gandesc la ce va 'culege' ea ulterior de la medicii si asistentele cu care va trebui sa lucreze in continuare...ca de, a scos vorba din casa. Si in plus, pentru a arata o neregula...si biata asistenta a chemat-o si pe sefa ei, care 'a intervenit' pe langa medicul de la urgenta sa interneze bolnavul pt. a-i elibera salvarea, ca aveau nevoie de ea...cine stie cine altcineva a avut de patimit ca nu a ajuns salvarea la timp. Am eu impresia sau comentam o lucrare de Kafka?...A, nu...se cearta Xio cu Guestus...

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze


Toata admiratia pentru femeia aia care isi merita jobul si care are si suflet pe langa asta...din pacate, "tupeul" sau "curajul" cum ii zici tu de a cheam presa ca gest extrem (nu stiam ca ea a fost cea care i-a chemat!) o va stigmatiza pentru tot restul vietii, indiferent in ce spital va lucra de acum...si nu pentru ca ar fi medicii mai altfel..ci pentru ca asa sunt oamenii...in general. Eu una, femeii aleaia care pe langa faptul ca si-a facut meseria a dovedit si faptul ca este "om" i-as face salariul mare, extrem de mare..., dar de, astea sunt vise!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Oana , sa stii ca toti "doctorii mei" s-au mirat de cazul acela si au spus ca e foarte bine ca va fi decorata femeia aceea(desi mi se pare normal ce a facut)

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui Yaia
Oricum, vad ca toata lumea uita sa mentioneze curajul sau tupeul sau numiti-l voi cum vreti, al acelei asistente de la salvare care a chemat 'presa'. Pai mi se pare un gest extrem, in care biata femeie chiar nu mai avea ce face...dar ma gandesc la ce va 'culege' ea ulterior de la medicii si asistentele cu care va trebui sa lucreze in continuare...ca de, a scos vorba din casa. Si in plus, pentru a arata o neregula...si biata asistenta a chemat-o si pe sefa ei, care 'a intervenit' pe langa medicul de la urgenta sa interneze bolnavul pt. a-i elibera salvarea, ca aveau nevoie de ea...cine stie cine altcineva a avut de patimit ca nu a ajuns salvarea la timp.


Corect.
S-a intamplat fix ca in 'Moartea domnului Lazarescu' - in Romania viata imita arta de cele mai multe ori.
Nu e de mirare ca toti au uitat acest aspect. Eu una nu m-am prins ce dorea subiectul. Cred ca asa au patit cei mai multi numai ca s-au apucat sa scrie despre ce citeau ei IN subiect, nu despre subiect (care, am verificat, se numeste 'stiri la tv').


Asa este, Cristi Puiu, cel care a facut filmul s-a inspirat atunci din cazul ala...
Subiectul nu era nicidecum despre stirile de la Tv ci despre ceea ce se intampla in medicina romaneasca, dar XIO, ca de obicei arunca pisica in gradina cui ii convine.
Pacatul mare in toata povestea asta este altul...ca o parte dintre noi (mica ce-i drept!!!) refuzam sa acceptam faptul ca da, in acest moment, in medicina romaneasca se trece printr-un moment de criza de profesionalism...si ca cineva, oricine are aceasta putere, ar trebui sa faca ceva...noi oamenii de rand nu avem cum sa facem asta decat spunandu-ne experientele si dand nume de asa-zisi medici, asistente si in general cadre medicale...mai departe depinde de cei care au competenta...dar vezi tu...chiar si aici pe forum exista voci care ii plang si ii caina pe bietii medici in general, invocand campanii impotriva lor ...iar aia care fac ceva, ca asistenta in cauza...mediatizati sau nu de presa sunt priviti de colegi ca niste turnatori, prosti, rupti de orice...

XIO, explicatiile tale nu mai conving (mai ales ca pana la acest mesaj ai tot vorbit despre cazul Slatina si l-ai comentat indelung...deci stii mai mult decat zici in postarea asta)...repostez ceea ce ai scris atunci...si nu are vreo legatura cu ceea ce explici acum ...fara suparare, de aia ti-am spus sa te gandesti de doua ori inainte de a scrie.


La cazul din Slatina nu stiu nimic, doar rezultatul si ca a decedat un batran , aseara l-am auzit pe Prigoana la nu stiu ce emisiune pe nu stiu ce post(unde era o prezentatoare obiectiva , finally) spunand ca omul acela era un batran singur care mai venea la urgente sa manance si sa stea la caldura .
E postul la care prezinta negresa aceea faina...


Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput