stiri la tv

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Oricit de greu ar fi de acceptat ,situatia din spitalele din RO este jalnica.
1. multi doctori incompetenti
2. cind te internezi intr-un spital din ro, treb sa-ti aduci de acasa: medicamente, seringi,påturi, mincare.E jenanat.

Citi dintre voi nu ati consultat 2-3-4 medici pt a fi siguri ca diagnosticul si medicatia sint corecte?

Eu zic ca e un semn bun ca s-a scris atita despre cazul batrinului care a murit pe coridoarele, poate se va mai schimba ceva.


XIO, spune si mie citi dintre colegii tai de grupa merita sa ajunga intr-o zi doctori???
Cam in citi dintre ei crezi ca vei putea sa ai incredere ca dr si tu ca pacient?
Hai ca toti am facut o faculatate in ro, si stim cum se iau examenele



Ile, mami de Vivian (07.03.2006) si 11+



http://good-times.webshots.com/album/568512292eJLims

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Colegii de grupa?
Hmmm , momentan , dupa ce a disparut o serie pot sa spuna ca in fiecare grupa (sa zicem ca sunt 7-8 intr-o grupa) sunt minimum 2-3 care invata f. bine.
la mine de exemplu in afara de o fata toti avem bursa , si fata respectiva are media 8,80 si ceva, dar nu au mai fost fonduri pt. toti.
Oricum acum nu are nici o relevanta pentru ca abia dupa rezi se vede ceva, momentan din toata seria mea suntem doar 2 care mergem la spital de bunavoie sa invatam.
Si mai este vorba si de alegrea pe care o faci: am o colega spre exemplu care vrea sa fie ginecolog desi pe ea numai chirurg nu o vad.
Sunt si multi in an care zau ca nu stiu de ce au dat la medicina, dar care garantez ca vor ajunge in fata mai repede din cauza relatiilor.

A , si despre examene , sincer iti spun ca nu prea conteaza notele.
Stiu octori care au avut note mediocre sau chiar mici pe mana carora m-as da cu ochii inchisi fara cea mai mica frica , si sunt doctori care au terminat cu nota mare dar degeaba.Iar asta cu nota mare , daca esti fiul nu stiu cui ai un avantaj la anumiti profesori si iei nota mai mare decat ar trebui spre exemplu.
Stiu un doctor care aterminat primul din an , cu 10 pe linie si nu face nimic.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Si ca sa nu mai intrebi : omul acela a murit din cauza lui Ghita Trita si Fanita, nu a intregului personal de la camerele de urgenta din Romania.




daca erau reguli scrise pe hirtie "lumea medicala" nu mai sarea in sus ca sint discriminati vracii de la spitalul din olt. asta este pe ce bazeaza toti...ca nu exista nimic scris clar ... si apoi la comisia de XX sint facuti scapati toti. 10% din salariu...o mica mustrare...ca deh...nu au nimic sa le imputa.
au eliberat din olt o gasca intreaga...si culmea este ca se considera fara vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Guestus, cand a venit o batrana in stop cardiac la spital s-a atasat la foaie EKG-ul de pe salvare , ekg-ul facut la intrarea in urgente , ekg-ul facut dupa manevrele de resuscitare, ekg-ul facut la deces , cu ore trecute si tot tacamul pentru a avea dovada cazului respectiv.
Ba mai mult , orice pacient din acea urgenta trebuie sa fie vazut si de medicul de upu, sau daca este un caz de entorsa sau de nevralgie , medicul care se ocupa de el ii spune medicului de upu despre ce este vorba.
Orice accidentat si orice pacient care isi pierde cunostinta sau se loveste la cap este consultat de medicul upu , neurolog , neurochirurg , si i se face radiografie de coloana cervicala sau craniu, in functie de caz.


UIte aici protocol de triaj care exista de nu stiu cand :


"TRIAJUL PACIENTILOR IN UPU


1. PRINCIPII GENERALE
1.1 Functia triajului
Triajul este o functie esentiala a UPU, unde se pot prezenta mai multi pacienti simultan. Aceasta are scopul de a asigura tratamentul acestora in ordinea gradului lor de urgenta. Acest lucru nu este sinonim cu severitatea afectiunii. In acelasi timp se permite alocarea catre respectivul pacient a celei mai potrivite locatii pentru a fi asistat si tratat.
1.2 Evaluarea pacientului
Triajul este primul punct de contact intre pacient si UPU. Evaluarea nu trebuie sa ia mai mult de cinci minute. Triajul trebuie sa ia in considerare o combinatie intre acuza pricipala la prezentare si semnele obiective. Semnele vitale vor fi masurate la triaj daca sunt necesare incadrarii intr-o clasa de urgenta sau daca timpul o permite, fara a intarzia asistenta medicala de urgenta in cazul urgentelor majore. Acestea vor fi imediat transferate in zonele special destinate asistentei si tratamentului unde pacientul va fi evaluat mai complex.. Evaluarea la triaj nu are ca scop neaparat punerea unui diagnostic, cu toate ca acest lucru poate fi cateodata posibil. Nu este exclusa nici investigarea paraclinica a pacientului sau indrumarea sa catre un cabinet de specialitate inca din triaj.
1.3 Siguranta la triaj
Este esential de avut in vedere riscul potential de agresivitate a pacientilor sau al apartinatorilor acestora. Spatiul de triaj trebuie sa fie unul sigur si neamenintator. Echipele de triaj trebuie sa fie pregatite sa managerieze situatii conflictuale. Atunci cand siguranta personalului sau a celorlalti pacienti este amenintata, masurile de restabilire a climatului de siguranta trebuie sa fie luate inaintea evaluarii clinice sau a tratamentului.
1.4 Timpul pana la evaluare si tratament este specificat pentru fiecare dintre categoriile de urgenta si se refera la timpul maxim pe care, un pacient din respectiva categorie, il are de asteptat pana la evaluare si tratament. Pentru pacientii incadrati in categorii de urgenta majora evaluarea si tratamentul vor avea loc simultan. Prelungirea acestei perioade peste timpul maxim de asteptare se considera a afecta evolutia ulterioara a pacientului. De aceea incadrarea in standarde este considerata un indicator de performanta UPU care trebuie analizat pe grupuri mari de prezentari.
1.5 Re-trierea pacientilor
Daca pe parcursul asteptarii starea pacientului se modifica sau daca apar elemente noi de anamneza care sa fie semnificative pentru gradul de urgenta al pacientului, acesta trebuie sa fie reevaluat la triaj. Ambele (triajul initial si re-triajul) trebuie sa fie inregistrate impreuna cu documentarea deciziei de re-triere.

2. DEFINITII
2.1 Triaj – Mecanismul sau procedura prin care pacientii care se prezinta in UPU sunt evaluati si clasificati, la sosire in UPU , de catre o persoana competenta, luand in considerare starea lor clinica si acuzele cu care se prezinta, corelate cu varsta si antecedentele acestora ; stabilitatea functiilor vitale; potentialul de agravare a starii lor; necesitatea instituirii unui tratament sau efectuarii unor investigatii precum si alte date considerate relevante astfel incat sa fie stabilita prioritatea cu care un pacient este asistat si nivelul de asistenta necesara acestuia. Triajul este un proces continuu fiind necesara reevaluarea periodica a pacientilor pana la plecarea acestora din UPU.
2.2 Spatiu pentru primire / triaj din cadrul UPU: este un spatiu aflat la intrare, unde sunt primiti pacientii sositi in UPU cu ambulantele sau prin mijloacele proprii , triati in vederea stabilirii prioritatii din punct de vedere clinic, si repartizati la locul de tratament potrivit starii lor clinice. Pacientii aflati in stare critica sositi cu ambulantele pot avea un traiect separat, triajul lor fiind efectuat direct de personalul ambulantei. In cadrul spatiului de primire triaj, exista si spatii de asteptare, supravegheate de personalul UPU, unde vor astepta pacientii care nu prezinta probleme vitale pana la momentul introducerii lor in spatiile de tratament.
2.3 Timpii de triaj. Toti timpii vor fi inregistrati cu specificarea minutului intreg cel mai apropiat.
2.3.1 Timpul (ora) de prezentare
Timpul de prezentare este primul timp inregistrat la contactul dintre pacient si personalul UPU.
2.3.2 Timpul (ora) de efectuarea a triajului
Reprezinta momentul in care pacientul incepe sa fie evaluat de catre personalul de triaj.
2.3.3 Timpul (ora) de evaluare si a tratamentului
In ciuda faptului ca inca din etapa de triaj pacientul poate beneficia de evaluare si tratament acest timp marcheaza inceputul ingrijirilor pe care pacientul le primeste pentru problema pentru care s-a prezentat.
Este momentul in care pacientul vine in contact cu medicul care este initial raspunzator de ingrijirea lui. Acesta va fi notat cu Timpul (ora) evaluarii de catre medic.
Acolo unde asistenta medicala se desfasoara in baza unor protocoale, se ia in considerare primul contact al pacientului cu personalul desemnat sa implementeze protocolul. Daca este vorba despre asistent/a , se va inscrie ca Timpul (ora) evaluarii de catre asistent/a.
2.3.4 Timpul de asteptare. Rezulta din diferenta dintre timpul de prezentare si timpul de evaluare si tratament.
2.4 Personalul de triaj este compus din medic si asistent/a special pregatiti in vederea acestei activitati. In triaj isi poate desfasura activitatea si personal auxiliar care va ajuta la pozitionarea si transportul pacientilor.
2.5 Parametrii clinici
2.5.1 Parametrii clinici evaluati la triaj: acuza principala, durerea
2.5.2 Parametrii clinici masurati la triaj: tensiune arteriale, frecventa cardiaca si respiratorie, temperatura, saturatie O2, glicemia.
2.5.3 Categoria de urgenta in care este incadrat pacientul este data de catre cea mai severa stare patologica pe care o prezinta pacientul in momentul triajului. Odata identificata o stare patologica care prezinta un risc pentru pacient, aceasta va fi tratata in conformitate cu gradul de urgenta pe care il impune.

Incadrarea pacientilor intr-o clasa de triaj se efectueaza in conformitate cu prevederile anexelor:

ANEXA 1 - GHID GENERAL DE TRIAJ
ANEXA 2 - EVALUAREA PACIENTULUI LA TRIAJ
ANEXA 3 - CATEGORII DE TRIAJ
ANEXA 4 - PARAMETRII PRINCIPALI CARE MODIFICA INCADRAREA IN CLASELE DE TRIAJ
ANEXA 5 - DOCUMENTATIA STANDARD
ANEXA 6 - BIBLIOGRAFIE
"




Aici gasesti protocoalele:

http://www.hosptm.ro/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=123&Itemid=71

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

...tu vii aici iar cu bazaconii....ai vazut cuvint "timp" scris undeva si gata. ce postezi tu aici e frectie..sint niste date care nu fac 2 bani.
Nu nene...trebuie scris max timp de ....max timp de...nu ora cind bei tu cafea si cind omul a fost masurat. e diferenta ...dar e greu de inteles pt tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

...tu vii aici iar cu bazaconii....ai vazut cuvint "timp" scris undeva si gata. ce postezi tu aici e frectie..sint niste date care nu fac 2 bani.
Nu nene...trebuie scris max timp de ....max timp de...nu ora cind bei tu cafea si cind omul a fost masurat. e diferenta ...dar e greu de inteles pt tine.



da , Guestus , noi toti suntem in plop , norocul nostru cu tine , ca ne mai salveezi , altfel nu stiu ce naiba am face.
Anul asta nu se mai fac angajari , dar ma astept la anul sa concurezi si tu pt. un post la spital, evident in conducere


"Timpul pana la evaluare si tratament este specificat pentru fiecare dintre categoriile de urgenta si se refera la timpul maxim pe care, un pacient din respectiva categorie, il are de asteptat pana la evaluare si tratament. Pentru pacientii incadrati in categorii de urgenta majora evaluarea si tratamentul vor avea loc simultan. Prelungirea acestei perioade peste timpul maxim de asteptare se considera a afecta evolutia ulterioara a pacientului. De aceea incadrarea in standarde este considerata un indicator de performanta UPU care trebuie analizat pe grupuri mari de prezentari."


" Evaluarea nu trebuie sa ia mai mult de cinci minute."


Pentru mai multe date trebuie sa citesti celelalte protocoale , eu doar ti-am demonstrat ca exista "reguli scrise pe hirtie" si ca exista ceva "scris clar".
Adica protocoale despre existenta nu credeai.
Tratarea pacientilor intr-un interval anume de timp poate fi verificata pe foaia de la upu , unde sunt scrise toate detaliile

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Mie una imi pare bine ca s-a facut ceva, adica i-au dat afara. Am vazut o emisiune la Liana Stanciu in care un manager de spital se plangea ca el nu poate sa dea afara o persoana pentru ca nu ii permite cadrul legal. Ma bucur daca ministrul poate legal sa dea afara asa cum s-a intamplat la Slatina. Statistic vorbind, e posibil ca uneori sa fie date afara persoane f bune. Dar daca este o lectie pentru altii, asta este. Sper sa se mai faca simtit si mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Lasa ca face domnul Bazac ordine in sistemul sanitar pe baza informatiilor parvenite din media. Probabil nu au ce face, decit sa verifice milioane de mesaje negative. Pentru ca vor trebui sa le verifice, sau e doar exercitiu de imagine (ce banuiesc eu ca este).


De fiecare data cand ti-am citit postarile, le-am apreciat ca fiind argumentate si echilibrate...sincer, de aceasta data ajung sa cred ca 1. ori ai tu un razboi si ceva cu jurnalistii 2. ori faci parte din "cadrele medicale"...altfel nu-mi explic postarile tale care de aceasta data nu mai sunt nici echilibrate, nici obiective....argumentate cu atat mai putin.



Eu cred ca de fapt tu nu intelegi ce sustin eu.

Oricum ar fi, daca nu esti de acord cu ce spun eu de ce nu argumentezi? Ce relevanta are daca eu sint sau nu cadru medical sau anti jurnalisti?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Lasa ca face domnul Bazac ordine in sistemul sanitar pe baza informatiilor parvenite din media. Probabil nu au ce face, decit sa verifice milioane de mesaje negative. Pentru ca vor trebui sa le verifice, sau e doar exercitiu de imagine (ce banuiesc eu ca este).


De fiecare data cand ti-am citit postarile, le-am apreciat ca fiind argumentate si echilibrate...sincer, de aceasta data ajung sa cred ca 1. ori ai tu un razboi si ceva cu jurnalistii 2. ori faci parte din "cadrele medicale"...altfel nu-mi explic postarile tale care de aceasta data nu mai sunt nici echilibrate, nici obiective....argumentate cu atat mai putin.



Eu cred ca de fapt tu nu intelegi ce sustin eu.

Oricum ar fi, daca nu esti de acord cu ce spun eu de ce nu argumentezi? Ce relevanta are daca eu sint sau nu cadru medical sau anti jurnalisti?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Sirimie, eu cred ca am argumentat acolo unde a trebuit sa argumentez si ti-am raspuns la ceea ce m-ai intrebat...acum doua postari parca...
Are relevanta daca esti cadru medical sau anti-jurnalisti pentru ca (cel putin in ultimele tale postari) nu ai fost obiectiva...si ca sa fiu sincera, dupa ultimul mesaj al lui Xio este clar ca vede in tine un adept si da, imi amintesc ca nu este primul subiect la care ii iei apararea ...era ceva tot legat de medici mai demult....de aici am tras concluzia ca mai degraba ai fi cadru medical...ca la banueli am si eu dreptul asa cum ai si tu, nu? Diferenta intre tine si ea este ca tu nu sari calul si nu-i aperi pana in panzele albe...
Xio,sincer, este inutil sa continuam discutia...daca vrei sa-ti reamprospatezi memoria legat de parerile mele pertinente sau nu despre medici, ziaristi, competenta/incompetenta a unora sau a celorlalti reciteste tot ceea ce am scris inainte...si poate vei intelege intr-un final ca nu am o problema atat de mare cu medicii cum crezi tu ci mai degraba cu tine care te-ai transformat in "avocatul" poporului "medical" la modul global...daca ai fi fost mai ponderata si mai putin "razboinica" pe acest subiect (medicii)...nu ajungeai la discutii interminabile cu mine si cu altii, dar tu nu te opresti draga mea...niciodata si tot ai impresia ca poti schimba viziunea noastra a tuturor celor care au avut, au sau vad in jurul lor experientele absolut ingrozitoare din medicina romaneasca...asta este tot, nimic mai mult!Nu poti schimba XIO, oricat ti-ai dori!

Oana siCati mica (1 an si 5 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:


Oana , tu vorbesti despre ponderabilitate?
Eu am spus foarte clar ca sunt medici care nu merita sa fie medici si carora le lipeste simtul responsabilitatii , umanitatea, bunul simt.
Asta inseamna ca ii apar pe toti medicii?

In schimb tu esti cea care plina de "ponderabilitate" si "obiectivitate" ma inviti sa trimit din medicii din Tm si in Bucuresti unde duceti lipsa
"Ma bucur sa inteleg ca "doctorii tai" de acolo sunt multtt mai altfel decat in restul tarii si, desi ma indoiesc profund ca este 100% cum zici tu despre ei...pe bune, daca sunteti atat de buni si de umani...ne-ar prinde bine si noua la Bucuresti cativa ca voi...nu vreti sa veniti si sa ne anuntati si pe noi unde sunteti ca sa facem coada mare la usa...chiar avem nevoie! Nu este ironie, pe cuvant, dar sincer, tabloul pe care-l faci tu zilnic despre voi cei de acolo este prea frumos ca sa nu ne dorim si noi asa ceva!".


Nu cer nimanui sa uite intamplarile neplacute cu medicii , ci doar sa fie realisti si obiectivi si sa nu-i bage pe toti in aceeasi oala.


Te-am intrebat cu ce am comentat indelung cazul din Slatina , tu imi dai mereu acelasi citat in care scriue clar ca nu stiu nimic de acel caz , exceptand parerea lui Prigoana , moartea pacientului si concedierea cadrelor medicale.



"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput