Moldoveni,Ardeleni,Munteni....

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Oare de ce e lumea atat de fixata pe zodii. Se facuse un studiu pe un grup de oameni de diferite zodii. Li se spunea descrierea altor zodii decat pe cea pe care o aveau ei si toti au spus, da intra-adevar ma caracterizeaza total.
Deci in concluzie banatenii sunt banateni si nu capricorni

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, than he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, than he is malevolent.
If he is both able and willing, than whence comets evil?
If he is neither able nor willing, than why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

De la accent ati ajuns la scrierea corecta pe regiuni Cu prea multi sau prea putini "i" .
Eu sunt nascuta in Arad si daca merg la mare,sau in alte zone imediat sunt catalogata ca-s ardeleanca,deci clar exista accentul.Plus "NOA" , "CEAU" etc.
Cred ca Rufus a catalogat destul de bine cele trei regiuni,cel putin la noi se potrivesc.Tati e oltean din Gorj,dar stabilit de la 16 ani in Arad ,e slab,brunet,iute de fire,smecher si mistocar etc. Mami-bihoreanca si ea de la 15 ani stabilita in Arad,e mai solida,mai calma etc. Eu am mostenit de la amandoi de toate,dar silueta si viteza (inclusiv in vorbire) clar de la taica-meu .
Cel mai dragutz e ca am o verisoara olteanca mica si negricioasa,casatorita cu un moldovean inaaalt si blond cu ochi albastrii.Etaloanele pentru olteni si moldoveni
Eu am umblat prin toata tzara,am neamuri din ambele parti nu doar prin Oltenia,Banat,Crisana ci si in Iasi,Bacau,Bucuresti ,Constanta. Oamenii sunt si buni si rai,si inteligenti si mai putin etc. peste tot.
Imaginea proasta pe care o au moldovenii de exemplu in Banat,eu zic ca e din cauza ca cei ce se stabilesc in zona provin de obicei din familii numeroase si deci fara prea mare acces la educatie,nu neaparat ca ar fi prosti sau mai stiu eu cum din nastere ... la fel si restul.Nu de prea mult bine isi parasesc locul nasterii si vin ei aici.In Oltenia zona de unde e tatal meu e clar o zona saraca,dar foarte multi tineri vin in Timisoara la facultati si de obicei nu se mai intorc,p-aici raman Odata cu taica-meu au venit si bunica ,un frate si o sora de-a lui.In Oltenia a ramas doar fratele cel mare.La fel la maica-mea,trei frati au ramas in Bihor,trei au venit in Arad.Stabiliti cu totii aici prin anii '55-'65.
In Arad ,Timisoara nu stiu cati mai sunt localnici "puri",e plin de olteni,moldoveni,bihoreni,maramureseni si de corcituri intre ei

PS Taica-meu nu foloseste deloc perfectul simplu,la fel fratii stabiliti aici.Dar pe mine tare ma distreaza,la fel de mult cum ma distreaza sa vorbesc cu dialectul de la tzara din Bihor cand merg pe-acolo,e locul unde mi-am petrecut vacantele

MONI 10s+ SI www.dropshots.com/DIA1#date" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Oare de ce e lumea atat de fixata pe zodii. Se facuse un studiu pe un grup de oameni de diferite zodii. Li se spunea descrierea altor zodii decat pe cea pe care o aveau ei si toti au spus, da intra-adevar ma caracterizeaza total.
Deci in concluzie banatenii sunt banateni si nu capricorni

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, than he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, than he is malevolent.
If he is both able and willing, than whence comets evil?
If he is neither able nor willing, than why call him God?" - Epicurious


Si eu ma intrebam fix acelasi lucru.

Off topic complet: te superi daca iti corectez putin semnatura? Nu ma pot abtine, iarta-ma.
1. in loc de than e then (peste tot)
2. in loc de comets e cometh

Revenind la zodii, ar fi amuzant sa vedem ce zodie s-ar potrivi reprezentantilor fiecarei regiuni.
Deci, banatenii ar fi cam capricorni. Moldovenii...? Ardelenii...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Nici nu am observat! Ma duc sa modific. Multu!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, than he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, than he is malevolent.
If he is both able and willing, than whence comets evil?
If he is neither able nor willing, than why call him God?" - Epicurious

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diala spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Dar de banateni nimic?!?!

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


Banatenii au impresia ca numai ei stiu vorbi cum trebe limba romana



Pai este cam singura zona in care nu exista accente, pocire a cuvintelor, samd.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


XIO, cum nu exista pocire a cuvintelor, sau accente?

" Az’noapte bat, cand am vinit,

N-am mai zbierat: Hai scoala !

Ajuns in cuina, m-am gangit,

Sa manc girept, din oala..

Sa nu vars dzama jios dan cioc,

Am pus oala, pra masa;

Da, n-o fost buna, bas daloc

Ai carnea, tare-atoasa."

Petre Talianu "O sina faina" - poezie in dialect banatenesc

In rest, subscriu la zodia capricornului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

http://www.youtube.com/watch?v=lcdQ5RwBLwE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mai , toti prietenii mei sunt banateni si nici macar unul nu este ca mine cu banii.
Eu pana acum n-am mai auzit ca ar fi zgarciti, doar de capricorni stiam.
Stiu doar ca banatenii mananca multa mancare afumata si grasa



Diala, vino in Timisoara si spune-mi cati oaeni auzi vorbin asa. Lucrurile astea probbil le auzi pe la tara , ca aici in nici un caz nu .
Verbele sunt folosite normal, accent nu este , iar cuvintele pocite si jargonul sunt nesemnificative fata de alte parti.
partea cu accentul nu ma deranjeaza , ba chiar mi se pare dragut , verbele ..asa si asa , dar pocitul cuvintelor ma calca pe nervi.

Chiar saptamana trecuta au fost la noi niste prieteni din Moldova(de-ai bunicilor), erau extrem de simpatici cand incepeau sa vorbeasca repede cu accentul lor ...mie mi se pare ...pitoresc si "cozy" cand aud accente din Romania.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Verbele sunt folosite normal, accent nu este , iar cuvintele pocite si jargonul sunt nesemnificative fata de alte parti.



Xio,

1. Defineste, te rog, 'normal'
2. Nu exista limba, dialect, grai etc 'fara accent'. Nu inteleg ce-i aia 'fara accent'.
3. In ceea ce priveste 'cuvintele pocite', ai vreo statistica relevanta?
4. Asta cu jargonul chiar nu inteleg. S-ar putea sa confunzi jargonul cu argoul (dar nici asa nu ai avea dreptate). Jargonul e un limbaj specific anumitor categorii sociale, profesionale, care reflecta, in general, dorinta de a folosi termeni specifici profesiunilor respective. Adica tu ca medic folosesti jargonul medical cand esti intre colegi. Argoul este un limbaj conventional, folosit de un grup socio-cultural pentru a nu fi intelesi de catre ceilalti (adica hoti, vanatori etc).
Asadar, ce-ai vrut sa spui cu 'jargonul e nesemnificativ fata de alte parti'? Nu aveti la fel de multi medici, profesori saau hoti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Oare de ce e lumea atat de fixata pe zodii. Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"If God is willing to destroy evil but not able to do so, than he is not omnipotent/all-powerful.
If he is able to destroy evil but not willing to do so, than he is malevolent.
If he is both able and willing, than whence comets evil?
If he is neither able nor willing, than why call him God?" - Epicurious

Eu sint fecioara si moldoveanca.Ce vreti mai evident ca moldovencele n-au cum sa fie usuratece?QED

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mihaelka, in Bucuresti se foloseste mult "fataaaaa, ce faci fataaaa?" , dupa cum poti observa la TV.
"Dupa" in loc de "de pe ", lucru care mi se pare de-a dreptul scabros.
"Uoua" in loc de "oua", samd.
Si astea din pacate sunt luate de la TV , nu de pe strada sau dintre blocuri.
Fara accent inseamna ca nu auzi accentul din Moldova , Oltenia , Satu mare, samd.
Acum , e greu sa-ti spun ce e "fara accent", cred ca iti dai si tu seama.


JARGÓN s. n. limbaj specific anumitor categorii sociale sau profesionale, cu o sfer#259; de circula#355;ie restrâns#259;, care nu are fond principal de cuvinte #351;i o structur#259; gramatical#259; proprie
JARG//ÓN -oáne n. Limbaj particular al unui grup social sau profesional, caracterizat printr-o gramatic#259; proprie #351;i prin cuvinte codificate, conven#355;ionale. ~onul ho#355;ilor.
JARGÓN s.n. Limbaj specific anumitor categorii sociale, profesiuni etc., cu o sfer#259; de circula#355;ie îngust#259;, care are fond principal de cuvinte #351;i o structur#259; gramatical#259; proprie.

Cred ca acele cuvinte "benga" "sictir" "naspa" "cocalar" "dupa" nu sunt folosite de anumiti oameni pentru a vorbi codat.Eu numesc asta "gramatica proprie" , adica nu te intereseaza de limba romana si-ti faci tu limba ta .


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput