Moldoveni,Ardeleni,Munteni....

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mihaelka, in Bucuresti se foloseste mult "fataaaaa, ce faci fataaaa?" , dupa cum poti observa la TV.
"Dupa" in loc de "de pe ", lucru care mi se pare de-a dreptul scabros.
"Uoua" in loc de "oua", samd.
Si astea din pacate sunt luate de la TV , nu de pe strada sau dintre blocuri.
Fara accent inseamna ca nu auzi accentul din Moldova , Oltenia , Satu mare, samd.
Acum , e greu sa-ti spun ce e "fara accent", cred ca iti dai si tu seama.


JARGÓN s. n. limbaj specific anumitor categorii sociale sau profesionale, cu o sfer#259; de circula#355;ie restrâns#259;, care nu are fond principal de cuvinte #351;i o structur#259; gramatical#259; proprie
JARG//ÓN -oáne n. Limbaj particular al unui grup social sau profesional, caracterizat printr-o gramatic#259; proprie #351;i prin cuvinte codificate, conven#355;ionale. ~onul ho#355;ilor.
JARGÓN s.n. Limbaj specific anumitor categorii sociale, profesiuni etc., cu o sfer#259; de circula#355;ie îngust#259;, care are fond principal de cuvinte #351;i o structur#259; gramatical#259; proprie.

Cred ca acele cuvinte "benga" "sictir" "naspa" "cocalar" "dupa" nu sunt folosite de anumiti oameni pentru a vorbi codat.Eu numesc asta "gramatica proprie" , adica nu te intereseaza de limba romana si-ti faci tu limba ta .


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


Xio,

Nu vreau sa fie si asta un subiect bucurestenii si limba lor vs. ceilalti. Eu am explicat ce era de explicat.
Tu poti sa numesti ce vrei in ce mod vrei dar asta nu schimba faptele. Dimpotriva, intareste ideea cum ca 'gramatica proprie' nu tine de Banat sau de Bucuresti, ci de alti factori, printre care nivelul de educatie.
Nu e nicio tragedie ca n-ai stiut diferenta dintre jargon si argou (ar fi fost daca ai fi confundat canalul coledoc cu canalul de Suez).

Pentru cine vrea particularitati gramaticale ale graiului banatean si ale graiului ardelenesc, iata-le aici.
Pentru cine vrea un mini-lexicon de cuvinte in grai banatean, iata-l www.banaterra.eu/romana/glossary/34" target="_blank">aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diala spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mai , toti prietenii mei sunt banateni si nici macar unul nu este ca mine cu banii.
Eu pana acum n-am mai auzit ca ar fi zgarciti, doar de capricorni stiam.
Stiu doar ca banatenii mananca multa mancare afumata si grasa



Diala, vino in Timisoara si spune-mi cati oaeni auzi vorbin asa. Lucrurile astea probbil le auzi pe la tara , ca aici in nici un caz nu .
Verbele sunt folosite normal, accent nu este , iar cuvintele pocite si jargonul sunt nesemnificative fata de alte parti.
partea cu accentul nu ma deranjeaza , ba chiar mi se pare dragut , verbele ..asa si asa , dar pocitul cuvintelor ma calca pe nervi.

Chiar saptamana trecuta au fost la noi niste prieteni din Moldova(de-ai bunicilor), erau extrem de simpatici cand incepeau sa vorbeasca repede cu accentul lor ...mie mi se pare ...pitoresc si "cozy" cand aud accente din Romania.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/


XIO, sunt nascuta si crescuta in Timisoara, toate rudele mele sunt in Timisoara, deci stiu ffff. bine cum se vorbeste aici. Eu nu vorbeam de limba din oras, ci de cea a banatenilor, in general. Sa nu confundam Timisoara cu tot Banatul, si in Iasi se vorbeste corect, de altfel, dar asta nu inseamna ca nu exista dialect, sau accent moldovenesc. Iar pe la sate, in Banat, se mai foloseste dialectul, mai putin, e drept, dar se foloseste. Ba chiar am avut si colegi de facultate care mai foloseau "pra" in loc de " pe", sau "shine" in loc de cine.Iar, despre accent, nu imi dau seama nici eu care e, dar intotdeauna cand merg in alte parti din tara sunt recunoscuta ca fiind banateanca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Xio, un accent exista ca toata lumea ne zice de el si suntem recunoscuti dupa el, doar ca noi nu-l simtim.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80

rufus, care sunt trasaturile distincte pe regiuni?


Uite, cateva care-mi vin in minte rapid:
Moldovenii: mai blonzi, vorbesc mult, femeile au o frumusete rece, aspectul are caractere rusesti, migratori
Ardelenii: mai corpolenti, blanzi, calculati, gospodari, cu radacini puternice in tinutul lor
Muntenii: slabi, tenul inchis, iuti si la treaba si la manie, smecheri, simt de proprietate dezvoltat.

Mai sunt si altele, legate de ocupatii, traditii, stil arhitectural, densitatea altor natii, etc.


Corect, corect, corect!

...si care e problema?...
Sau intr-o forma mascata e un alt subiect ce risca sa devina anti-romani "by default"-asa cum, nici nu mai e de mirare, doreste Mariamunteanu?



Cool down, nu e nici o problema...lasati-o pe Maria, lasa instigarea...e prea frumos subiectul, de ce trebuie sa gasesti o problema in ce am spus?
Xio, oradenii n-au alt accent, poate doar ceva cuvinte maghiarizate. Bunica mea, romanca get-beget, vorbea mai bine maghiara decat romana, pentru ca a trait sub ocupatie maghiara; evident, cand vorbea romana, te stricai de ras.
Daca vreti sa ascultati "ardeleneasca", mergeti la tara, in zone ca Huedin, Alejd, Beius (si, desigur, altele), ca nici nu intelegeti despre ce e vorba.
Cu adevarat, diferentele dintre regiuni ar trebui sa ramana la stadiu de bancuri, nu de dispute.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mihaleka, nu este vorba despre un limbaj codat , cel putin asta e parerea mea , stiu ca e greu , dar am inteles cat de cat ce inseamna jargon si argou
Asta zic si eu : nu se poate schimba ce este , si anume existenta vorbitului pocit.
Daca ma uit in cartea de gramatica imi cam dau seama ce inseamna "corect"

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Revin
Dupa ce am avut contact(si nu sexual) cu oameni de prin toata tara eu am tras concluzia ca limba romana se vorbeste ca la carte in Timisoara , Constanta (ca sa nu dau zone prea extinse), pentru ca exista mai putine cuvinte pocite , de jargon/argou , accentul este practic inexistent fata de celelalte zone.
Si asta nu inseamna ca altii sunt mai prosti , mai destepti sau alte epitete.
Pur si simplu este o diferenta dpdv gramatical si nu numai.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Revin
eu am tras concluzia ca limba romana se vorbeste ca la carte in Timisoara , Constanta (ca sa nu dau zone prea extinse), pentru ca exista mai putine cuvinte pocite , de jargon/argou


Deci medicii din Timisoara si Constanta nu folosesc limbaj de specialitate. Hm...E bine de stiut.

Nu inteleg ce parte din 'nu exista limba, dialect, grai, sociolect etc fara accent' nu intelegi. Da' n-are nimic ca io pot sa zic de septe ori cate septezeci si septe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Mai potolitzi-va, nu v-ati saturat de atat cearta?????????
Toata ziua "apare" cate un sub. de scandal si gata...


Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Eu is din Cluuuuj.
Imi plac afumaturile, in special carnatii, painea de buna calitate-preferabil pe vatra, vorbesc mai lent, si ma enervez taaare greu:-)
Deci, corespund tiparului, nu?

Eram cu niste prieteni olteni iar un amic amercian ascultandu-ne pe toti vorbind romaneste ne tot intreba daca vorbim aceeasi limba, ca el simtea o mare agitatie si total alte intonatii in stilul lor de a vorbi si un mare calm in al nostru (era si sotul). Noi mai mototoli, ei mai ageri:)

Eu am prieteni din toate zonele si mi-s toti tare dragi cu accentele lor: bucuresteni, olteni, moldoveni, banateni..
O prietena foloseste perfectul simplu- cu fusai, dusai, facusi, mi se pare tare simpatica.
Aici nu ne jenam niciunul sa ne asundem accentele, ba chiar le vorbim asa ca la mama lor sa ne cada bine. Si preluam unul de la altul accente sau regionalisme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Rufuse, tu ce cauti in Bucuresti?
Muta-te in Ardeal ca esti prea calm pentru agitatia de acolo :-)
hai ca glumesc:) sper sa nu se supere bucurestenii nostri (sau cine e mai defensiv din fire) :)

Mergi la inceput