Moldoveni,Ardeleni,Munteni....

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Ardelenii sint aia care maninca slanina alba pura si curata si beau palinca de 90 grade la micul dejun?



De ce , vrei sa te muti si nu stii care e regiunea potrivita?



Chiar asa Guestus, studiezi piata ?

Mey, si eu cred ca in Oradea se vorbeste fara niciun accent limba romana, mi se pare cea mai cea ... adica de catre cei ce o vorbesc



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Dar Bucovina, unde-i ? Are si ea ceva de spus.

Maria


Prezent si Bucovina , aparem mai greu ca suntem cu bun simt
Cit despre banateni, mi-s tare dragi cum vorbesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Oradenii au accent ardelenesc cu iz maghiarCel putin coegii mei pe care-i recunosc imediat dupa vorba

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Oradenii au accent ardelenesc cu iz maghiarCel putin coegii mei pe care-i recunosc imediat dupa vorba

Io zic de cei care au studiat in lb romana aia vorbesc asa de fain



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui arghirmonica

Hai sa va zic io cum sta treaba cu limba coresct vorbita.
Daca esti profesor si trebuie sa inveti pe altii ne straduim sa vorbim cat mai corect romaneste fara accente,regionalisme etc.La fel faci si daca lucrezi intr-un mediu academic, in PR etc..nu ai altfel cum.
In particular mi-e drag sa zic ..o fost,tucute-as,ioi drag mi-i,no amu zi si altele precum si ai vint,ai vazt, s-au expresii de pe hudita:tisaa..muls-ai ghibolii?? ca in zona Fagarasului .
Acum ca unii -s mai ageri decat altii,nu stiu sa zic .Cat de mancare ,mie imi place orice daca face altul..si daca n-am chef sa fac mancare apoi chiar nu ma intreseaza da-s ardeleanca,munteanca si din astea..De un lucru sunt sigura ca ardelenii sunt tare petrecareti....un jinars,o invartita si tine-i Doamane sanatosi pe toti

Fain ai zis! Dar zau asa... "muls-ai ghibolii"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui alintaroma

Prezent si Bucovina , aparem mai greu ca suntem cu bun simt


Frumoasa zona Bucovina .. o splendoare !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indu spune:

eu despre banateni mai stiu ca se spune ca-s zgarciti.. asa .. precum scotienii din bancuri;
cat despre vorbitul corect in Banat.. eu nicaieri in tara n-am mai intalnit atat de multi oameni care sa nu stie sa scrie corect "stii", "fii", etc... sau pluralurile care se termina in doi de i; ei scriu mereu cu un singur "i"; asadar, or vorbi banatenii corect (desi mie nu mi se pare), dar cu scrisul cam lasa de dorit;
Si cum mandria e alta caracteristica specifica banatenilor, nu accepta sub nici o forma sa fie corectati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:


1. Nu exista grai 'fara accent', asa cum nu exista grai 'corect' sau 'gresit'. Limba romana literara are, intamplator, la baza graiul muntenesc, ceea ce nu inseamna ca muntenii vorbesc corect iar ceilalti gresit. (Prin 'intamplator' ma refer la factori economico-socio-culturali.) Exista mai multe graiuri ale limbii romane, fiecare cu particularitatile sale regionale.
2. Corectitudinea exprimarii - care nu are nimic de-a face cu accentul - tine de nivelul de educatie. Exista bucuresteni, banateni, moldoveni etc. care vorbesc precum cizmele si exista bucuresteni, banateni, moldoveni care vorbesc cea mai curata si inventiva limba literara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui indu

eu despre banateni mai stiu ca se spune ca-s zgarciti.. asa .. precum scotienii din bancuri;
cat despre vorbitul corect in Banat.. eu nicaieri in tara n-am mai intalnit atat de multi oameni care sa nu stie sa scrie corect "stii", "fii", etc... sau pluralurile care se termina in doi de i; ei scriu mereu cu un singur "i"; asadar, or vorbi banatenii corect (desi mie nu mi se pare), dar cu scrisul cam lasa de dorit;
Si cum mandria e alta caracteristica specifica banatenilor, nu accepta sub nici o forma sa fie corectati


Eu citesc citeva banatence pe forum. Scriu frumos si corect si vorba lui Qsar, sint si modeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Vai..vai....zona asta este plina de laude.
ce frumoasa e bucovina...ce frumos scriu banatenii...ce fain vorbesc...ufff...nici nu-mi vine sa cred asa ceva.

Mergi la inceput