Moldoveni,Ardeleni,Munteni....

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Gsar, o cafa .

Io inafara de banatu-i fruncea, pe care tot banatzanu o invata la nastere, nu stiu nici o zisa despre alte regiuni, nici macar nu m-am gandit vreodata la asta...

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"You know your god is man-made when he hates all the same people you do."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Fiecare padure are uscaturi!
Dupa cutremurul din anii 70 din Bucuresti in satul Lita ungureasca de langa Cluj cateva familii au infiat niste orfani din Bucuresti. Copii nu vorbeau decat ungureste si erau mai unguri decat ungurii:).
Fiecare ne atasam de regiunea nostra si fiecare ego ne spune ca noi avem mai multe perechi decat vecinii. Dar suntem la fel, cu bune si rele, cu puturosi si harnici.
Sunt ardeleanca , am urme de unguroaica, nemtoaica si stabunic evreu, sot pe jumatate oltean, catel pur sange si pisica corcitura:). Asa ca sunt o varza care accepta pe toata lumea indiferent de regiune, limba, culoare, inaltime sau latime.
Prejudecati avem cu duiumul daca ne gandim mai ales legate de tigani desi lor societatea nu le ofera nicio o sansa sa iasa din cercul vicios in care sunt.
Cat timp o sa fie doi oameni pe pamant vor fi opinii diferite.

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanaiub

ca la fiecare subiect se vor isca si polemici ... pacat


Hai, mey, ca nu-s polemici astea...

Pe mine ma apuca damblaua cand aud 'moldovenii sunt asa', 'bucurestenii sunt niste mitici asa si pe dincolo', 'ardelenii nu stiu ce mai fac si astia' - asa cum ma apuca pandaliile si cand aud 'austriecii sunt nazisti', 'romanii E hoti', 'englezii sunt reci' si alte asemenea ineptii.
Imi imaginez ca toata lumea isi da seama ca de aiuristic si periculos e sa bagi un neam / o rasa / un bobor in aceeasi oala si sa-i judeci pe toti la gramada.
Pe de alta parte, sunt de acord ca exista niste trasaturi (mai mult sau mai putin) evidente si comune unei 'etnii' pe care le putem extrage si diseca. Dar cu bagare de seama la pai si barna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic

Sau intr-o forma mascata e un alt subiect ce risca sa devina anti-romani "by default"-asa cum, nici nu mai e de mirare, doreste Mariamunteanu?



De unde trasesi concluzia ca eu sunt anti-romani ?

Eu sunt anti sa ne credem victime sau mai altfel decat altii, cand suntem la fel de obisnuiti, la fel de amestecati, la fel de exceptionali. Eu sunt realista, nici nu ma da afara din casa "mandria de a fi roman", dar nici nu-mi ascund nationalitatea. Mi-am pastrat cetatenia romana si-o voi pastra in continuare.

Resping orice teorie despre superioritatea vreunei natii. Admir popoarele care au progresat, admir invingatorii. Nu-i aprob pe cei care gasesc mereu scuze pt. propriile slabiciuni.

Ma simt confortabil in pielea mea, imi vorbesc cu drag limba, citesc tot ce se publica nou din scriitori romani (tocmai sunt la "Breviar pt. pastrarea clipelor" - Paleologu si astept sa incep "Cine suntem" -Dan Puric, dupa care urmeaza alte carti).

Nu ma simt discriminata, nu vad dusmani ai poporului pe nicaieri.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic
Sau intr-o forma mascata e un alt subiect ce risca sa devina anti-romani "by default"-asa cum, nici nu mai e de mirare, doreste Mariamunteanu?


Naty,

Ce motive crezi ca ar avea Mariamunteanu pentru a transforma orice subiect intr-unul anti-romanesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui natynic

Sau intr-o forma mascata e un alt subiect ce risca sa devina anti-romani "by default"-asa cum, nici nu mai e de mirare, doreste Mariamunteanu?



De unde trasesi concluzia ca eu sunt anti-romani ?

Eu sunt anti sa ne credem victime sau mai altfel decat altii, cand suntem la fel de obisnuiti, la fel de amestecati, la fel de exceptionali. Eu sunt realista, nici nu ma da afara din casa "mandria de a fi roman", dar nici nu-mi ascund nationalitatea. Mi-am pastrat cetatenia romana si-o voi pastra in continuare.

Resping orice teorie despre superioritatea vreunei natii. Admir popoarele care au progresat, admir invingatorii. Nu-i aprob pe cei care gasesc mereu scuze pt. propriile slabiciuni.

Ma simt confortabil in pielea mea, imi vorbesc cu drag limba, citesc tot ce se publica nou din scriitori romani (tocmai sunt la "Breviar pt. pastrarea clipelor" - Paleologu si astept sa incep "Cine suntem" -Dan Puric, dupa care urmeaza alte carti).

Nu ma simt discriminata, nu vad dusmani ai poporului pe nicaieri.

Maria


Aveti ceva impotriva sa mutam discutia asta la 'Imaginea romanilor in strainatate'? Maria, poti sa pastuiesti tu mesajul acolo ca sa o luam de coada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Toate aceste mici "partiotisme locale" pot fi amuzante, ridicole, patetice, anodine sau extrem de periculoase; de la glume "nevinovate" pana la teorii sinistre (poporul ales, rasa superioara...)

A incerca sa dovedesti ca esti mai bun nu prin valoare individuala, intrinseca ci pentru ca apartii unei anumite regiuni (valabil si pentru rase, tari, nationalitati, culturi, sex, religii etc) este... primitiv. Noi si restul lumii! A sublinia asa-zisa superioritate a grupului propriu emitand platitudini si generalitati (stupide si denigratoare) despre "restul lumii" este si mai si.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Hai sa va zic io cum sta treaba cu limba coresct vorbita.
Daca esti profesor si trebuie sa inveti pe altii ne straduim sa vorbim cat mai corect romaneste fara accente,regionalisme etc.La fel faci si daca lucrezi intr-un mediu academic, in PR etc..nu ai altfel cum.
In particular mi-e drag sa zic ..o fost,tucute-as,ioi drag mi-i,no amu zi si altele precum si ai vint,ai vazt, s-au expresii de pe hudita:tisaa..muls-ai ghibolii?? ca in zona Fagarasului .
Acum ca unii -s mai ageri decat altii,nu stiu sa zic .Cat de mancare ,mie imi place orice daca face altul..si daca n-am chef sa fac mancare apoi chiar nu ma intreseaza da-s ardeleanca,munteanca si din astea..De un lucru sunt sigura ca ardelenii sunt tare petrecareti....un jinars,o invartita si tine-i Doamane sanatosi pe toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Ca sa revenim la discutia noastra, am avut o colega venita la facultate de la Tecuci - care se rusina foarte de accentul ei (puternic, ce-i drept, dar care o facea tare simpatica). Drept urmare, incerca din rasputeri sa si-l corecteze, mimand accentul 'miticesc' si nereusind decat sa atraga atentia si mai mult asupra ei. Oricat am incercat sa o conving sa vorbeasca pe limba ei, ca nu rade nimeni de ea si daca ar rade e un / dobitoc (oaca), n-am reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Ardelenii sint aia care maninca slanina alba pura si curata si beau palinca de 90 grade la micul dejun?

Mergi la inceput