despre tragedii, cauze si naivitate

despre tragedii, cauze si naivitate | Autor: Oana-Laura

Link direct la acest mesaj

www.gardianul.ro/«Epidemie»-de-copii-nascuti-cu-malformatii,-pentru-ca-mamele-lucreaza-in-mediu-toxic-s127975.html" target="_blank">Acest articol mi-a atras atentia si m-a facut sa ma gandesc la ce s-a intamplat mamicilor care au nascut copii cu malformatii.
Ca de obicei, nimeni nu stie nimic, nu se gasesc raspunzantori ci se ridica din umeri.
Pe tragedia acestor mamici si copii, se afla insa naivitatea noastra.

Este atat de ciudat sa afirmi:
Galati. Este vorba de aproape 100 de cazuri. Fiind o zona legumicola, acestea muncesc prea mult si intra in contact cu diferite substante toxice. „Multe dintre femeile care au nascut copii prematuri provin din localitatea Matca. Asa cum se stie, principala ocupatie in zona este gradinaritul, iar una dintre cauze ar putea fi si faptul ca utilizeaza substante toxice pentru a stropi plantele. ...
incat iti dai seama ce naivi suntem noi cei care cumparam din piete - asa numitele legume de la tarani ...
Am mai spus in urma cu ceva timp in urma, pentru ca in ROmania nu exista nici un control, nici o masura, nici o rusine... vom afla asta chiar pe pielea noastra.

Dincolo de tragedia mamicilor care nasc copii cu malformatii - ... si pe care nu le va consola nimeni, ma intreb daca va fi tras cineva la socoteala. Si va mai intreb: nu e mai sanatos sa ne cultivam singuri legumele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana-Laura
Si va mai intreb: nu e mai sanatos sa ne cultivam singuri legumele?



Ba da, dar unde, in balcon ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Problema este ca si taranii au descoperit ca legumele lor cresc mai mari si se strica mai greu daca le "ajuta". Eu nu cred in asa zisele produse bio, cred ca e doar jaf la drumul mare si specularea temerilor noastre. Ce e de facut habar nu am. Curte n-am si nici daca as avea nu m-as transforma in cultivator de legume (oricum e imposibil sa le ai pe toate, ajungi tot la alea de la tarani). Nu am mai mincat de ani de zile rosii care sa-mi placa, merele sint uriase si fara gust (si alea romanesti sint mici si fara gust). Nu pot decit sa ma rog sa nu ne imbolnavim, ca alta solutie nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

da, e un subiect trist si complex. Din pacate, romanii sunt majoritar convinsi ca tot ce cumpara de la tarani sau este produs in Romania (ca leguma sau fructa) este mai bun si mai ecologic. Eroare grava. Daca niste femei au putut sa dea nastere la copii cu malformatii din cauza ca au lucrat agricultura...va dati seama ce grad de toxicitate au legumele si fructele romanesti ...



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da, a fost un reportaj in care niste reporteri au dus legumele din piata la cercetare pentru substante nocive si, din acelasi lot de legume au iesit unele 'curate', fara nimic pe ele, altele cu concentratii de peste 10 ori limita admisa de substante daunatoare... ceea ce a dus la concluzia ca legumele, fructele se stropesc la intamplare, fara nici o noima, fara nici un control...
vorba Natasei, nu prea ai cum sa te feresti de asta... ramane sa ne rugam sa nu ne loveasca pe noi...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

stiu io pe cineva care nu se plange ca mananca nespalat, ca are E-uri,D-uri, fosfati,arsenic si verde de Paris, sunt vesnic ca si veniti de la plaja, nu-i atinge nici geru' ,nici crivatu' si cu siguranta va spun ca n-au copii nici cu malformatii si nici cu pneumonie. Doar analfabeti !

Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Mama e inginer agronom, pensionara, si are o colaborare, in sensul ca vinde produse fitosanitare. Imi povestea ca mereu insista si le spune cantitatea maxima de produs de adaugat, dar stie ca majoritatea toarna in nestire. Pentru ei insa au grija si isi tin legume ecologice (uneori ii mai dau si ei cu precizarea "sunt din celelalte").

Asa ca marca "de la tarani" nu prea mai e valabila in ziua de azi, din pacate.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Hm! Mi-am adus aminte de-o discutie oarecum "in oglinda", din primele mele zile de DC. Haaat, demult! Ma apucase pe mine "eroismul" sa ma pun in contra opiniei generale, sustinand ca n-am incredere deloc-deloc in produsele de la tarani si ca le prefer pe cele din import care, de bine, de rau, trec prin niste "filtre", ceva; legislatie internationala, normative de export/import... un oarecare control, cat de cat. Si provin din cultura mare, care nu o fi la fel de "gustoasa" dar este putintel mai controlata (fitotehnic si fitosanitar). Oricate argumente as fi adus, inclusiv marturisirea ca-s copchil simplu, de la tara si deci stiu de ce-i in stare taranul roman si cum se face agricultura, n-am reusit decat sa culeg vreo cateva rosii. Virtuale bineinteles, dar neindoielnic 100% romanesti. :)). N-are a face! Si daca ar fi vorba numai de legume, fructe, zarzavaturi si lapte... Iar chestia cu eco si bio la noi este... foarte aproximativa. Car' va sa zica, toata povestea cu alimentatia sanatoasa este, pana la urma, o glumita; nu? O ruleta. Romaneasca. Cumpara fiecare ce crede si ce poate si apoi: Doamne-ajuta! Asta e.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

mai e convingerea sa cumperi de la tarani numai produsele cele mai mici, chircite, care sigur nu sunt contaminate... numai ca tre sa imparti produsul frateste cu viermele... mai mult arunci decat mananci...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Mai e valabila chestia cu "de unde mananca viermele si de unde bea broasca e 'safe'"? Sau s-au adaptat si bietele de ele si acum sunt si ele contaminate...ca parca nici in astea nu imi vine sa mai am incredere...Adica sa vad brotacul, sa ma asigur ca nu are bietul de el doua capete... Rad eu, rad, dar nu-i rasul meu!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ma duc la piata, vad mere de 2 feluri: mari si perfecte si scumpe, si mici si sfrijite si ieftine. normal ca iau de categoria II, uitandu-ma si la pret... ajung acasa, tai, scobesc, spal, curat... raman dintr-un kil de mere cu 2-300 grame... care raportat la pretul celorlalte ajung mai scumpe acum...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput