despre tragedii, cauze si naivitate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

A fost de curind un scandal ca fructele importate din super market contin substante toxice peste limita admisibila. Din cite imi amintesc era vorba pina si de banane.

Nu e deloc adevarat ca fructele importate sint controlate etc.

Cit despre articol, daca femeile lucreaza cu substante toxice sint susceptibile la accidente la nastere, indiferent de cit de mult ingrasamint pun in legume/fructe. Conteaza faptul ca intra in contact cu substante toxice - nu cite substante toxice se folosesc...



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

A fost de curind un scandal ca fructele importate din super market contin substante toxice peste limita admisibila. Din cite imi amintesc era vorba pina si de banane.

Nu e deloc adevarat ca fructele importate sint controlate etc.


Partial corect. Pentru importuri macar exista lege, normative, laboratoare si alte d'astea. Din cand in cand, se fac teste care ne baga in sperieti. Nasol. Dar macar se fac teste. Pe cand pe tarani nu-i controleaza nimeni si n-au nevoie de nici o tidula la mana, inafara Certificatului de producator. Care certificat, daca vrea muschii mei, il pot obtine chiar si eu, care fac "agricultura" pe balcon da' as putea sa import "la negru" un tir de castraveti de la bulgari. Ma rog, asta este un scenariu absurd... Dar tot nu am incredere in tarani (vezi si raspunsul dat de ellej)

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Cit despre articol, daca femeile lucreaza cu substante toxice sint susceptibile la accidente la nastere, indiferent de cit de mult ingrasamint pun in legume/fructe. Conteaza faptul ca intra in contact cu substante toxice - nu cite substante toxice se folosesc...


Aaaauci! Pai majoritatea femeilor de la tara, care lucreaza in agricultura (maaai ales in legumicultura), intra in contact cu substante toxice. De ce procentul de sarcini cu probleme nu este la fel de dramatic? Poate pentru ca la Matca este bazin legumicol si toata lumea traieste (binisor) din asta? Sa ne intelegem: taranii de la Matca nu sunt babuta cocarjata, posesoare de-o gainuta si-o palmuta de gradina si care vine la piata cu cinci oua si-o legaturica de patrunjel. Nuuuu... Taranii de la Matca sunt aia pe care-i vezi la piata cu legumele alea frumoooase-frumoase, de-ti iau ochii si care arata chiar mai bine decat alea din import. De-ti tresalta inima de mandrie cand vezi ca scrie pe ele rosii romanesti. Pai vedeti, frati romani, ca se poate? Romanesti, si uite-le: crapa de sanatate! Si de pesticide... Da, da' e pesticidu' nostru, romanesc... Poate or fi femeile din Matca mai slabe de sale. Poate ca s-a rasturnat accidental carul cu fosfatu', azotatu' si pesticidu' taman in com. Matca, jud. Galati. si bietele femei au fos expuse mai dihai. Mmmm... Parca-parca nu-mi vine a crede. Sau poate ca fac tratamentele fitosanitare cu dilutie 1/100 cand pe indicatii scrie 1/2500 (este un exemplu la intamplare) si arunca azotatul cu sacu' acolo unde ar trebui pus cu gramaj? Orice e permis pentru o recolta profitabila... Da ce conteaza? Oricum nu-i controleaza nimeni. Nu conteaza canitatea? Pai uite: ca orice bucurestean, n-am de ales si inhalez gaze de esapament. Nasol, dar supravietuiesc. Ma gandesc ca n-ar fi chiar aceeasi chestie daca as sta cu nasu' in teava de esapament vreo juma' de ceas.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

sirimie, cu tot respectul, raspunsurile tale sunt enuntate de obicei ca pe niste teoreme spuse de tocilara clasei.
De altfel, nu spun ca nu ai si un anume talent care ar putea fi useful folosit in meserii de Purtatori de Cuvant.

Dar draga doamna, asa o aberatie ca de data asta nu am mai auzit de la tine. Cum adica? Cine lucreaza in agricultura e normal sa aiba copii cu malformatii? Poate e cazul - insa in Uzbekinstan si nu intr-o tara a Uniunii Europene. Da ce trebuie domle sa le pui gogosarilor ca sa creasca? Uraniu?

ca sa te citez: esti partial inteligenta. :)

pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
Conteaza faptul ca intra in contact cu substante toxice - nu cite substante toxice se folosesc...



Ce cauta substantele toxice la legume ? Inseamna ca si legumele sunt toxice.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Ce cauta substantele toxice la legume ? Inseamna ca si legumele sunt toxice.


Maria,

Nu se poate face agricultura intensiva fara chimicale. Trist, dar asta e! Sigur, ideal ar fi ca agricultura sa fie din ce in ce mai bio si eco - problema este ca, in cazul asta, scade productivitatea (chiar si pana la doar o treime din productia normala). Deci nu renteaza. Si, pe scara larga, ar fi absolut insuficienta pentru a hrani toata omenirea... Cunosti teoria lui Malthus?




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui sirimie
Conteaza faptul ca intra in contact cu substante toxice - nu cite substante toxice se folosesc...



Ce cauta substantele toxice la legume ? Inseamna ca si legumele sunt toxice.

Maria


Si in strainatate se folosesc pesticide, fungicide si alte substante de genul asta - contra daunatorilor de exemplu. Cum altfel sa ai garantia unei productii, ca doar nu mai suntem la 1800 sa pui samanta in pamant si apoi cum o da Dumnezeu. Acum supermarketurile asteapa x tone de rosii. Iar produsele bio sunt foarte scumpe.

Problema e intr-adevar ca pe tarani nu-i controleaza nimeni si lacomia ii face sa nu le pese de sanatatea celorlalti (ca de a lor le pasa).

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ca una care s-a jucat un pic de-a cultivatul rosiilor, pot sa va spun ca sunt produse fitosanitare pe al caror ambalaj scrie "timp de pauza pana la consum 21-28 zile) si oare cati il respecta!...Sunt si altele pe care nu exista scrisa o astfel de restrictie. In privinta administrarii, am intalnit exprimarea "tratamentul se repeta la nevoie" si nu zice de cate ori se poate repeta. Plus ca pe langa antifungice, mai sunt si alte minuni stimulante cu care se trateaza rosiile inca din stadiul de floare.
Ca tot te-am prins aici Ellej, poate o intrebi pe mama ta cum se foloseste corect zeama bordeleza. Ca asta e cea mai folosita si la legume si la vita de vie, iar strugurii pt vin chiar nu-i mai spala nimeni...si e si cel mai vechi tratament chimic aplicat!
In privinta fructelor si legumelor importate, pe langa tratamentul cultivatorilor, ele sunt sprayate si in depozitele magazinelor. Am aruncat odata o lada intreaga de portocale din Metro pt ca erau seci si albe inauntru, desi aveau coaja perfecta si am aflat mai tarziu de la cineva care lucreaza acolo care e explicatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar
Nu se poate face agricultura intensiva fara chimicale.

Cunosti teoria lui Malthus?



Imi dau seama ca niscai chimicale sunt necesare productiei, dar sunt ele toxice ?

O sa-mi stea in gat cherry-tomaten cele bune, singurele care au gust iarna. Oare si ele or fi toxice ? Si ardeii ? ca mananca piticii mei cu mare pofta cate 1 ardei/zi.

Nu cunosc teoria, poti sa mi-o spui ?

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

A fost de curind un scandal ca fructele importate din super market contin substante toxice peste limita admisibila. Din cite imi amintesc era vorba pina si de banane.

Nu e deloc adevarat ca fructele importate sint controlate etc.


Partial corect. Pentru importuri macar exista lege, normative, laboratoare si alte d'astea. Din cand in cand, se fac teste care ne baga in sperieti. Nasol. Dar macar se fac teste. Pe cand pe tarani nu-i controleaza nimeni si n-au nevoie de nici o tidula la mana, inafara Certificatului de producator. Care certificat, daca vrea muschii mei, il pot obtine chiar si eu, care fac "agricultura" pe balcon da' as putea sa import "la negru" un tir de castraveti de la bulgari. Ma rog, asta este un scenariu absurd... Dar tot nu am incredere in tarani (vezi si raspunsul dat de ellej)


Eu nu vreau sa te conving sa ai incredere in tarani. Dar sa fim realisti, nici fructele si legumele importate nu sint mai de soi. Nu e nici o diferenta intre fructe contaminate controlate si necontrolate.

Citat:


Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Cit despre articol, daca femeile lucreaza cu substante toxice sint susceptibile la accidente la nastere, indiferent de cit de mult ingrasamint pun in legume/fructe. Conteaza faptul ca intra in contact cu substante toxice - nu cite substante toxice se folosesc...


Aaaauci! Pai majoritatea femeilor de la tara, care lucreaza in agricultura (maaai ales in legumicultura), intra in contact cu substante toxice. De ce procentul de sarcini cu probleme nu este la fel de dramatic? Poate pentru ca la Matca este bazin legumicol si toata lumea traieste (binisor) din asta? Sa ne intelegem: taranii de la Matca nu sunt babuta cocarjata, posesoare de-o gainuta si-o palmuta de gradina si care vine la piata cu cinci oua si-o legaturica de patrunjel. Nuuuu... Taranii de la Matca sunt aia pe care-i vezi la piata cu legumele alea frumoooase-frumoase, de-ti iau ochii si care arata chiar mai bine decat alea din import. De-ti tresalta inima de mandrie cand vezi ca scrie pe ele rosii romanesti. Pai vedeti, frati romani, ca se poate? Romanesti, si uite-le: crapa de sanatate! Si de pesticide... Da, da' e pesticidu' nostru, romanesc... Poate or fi femeile din Matca mai slabe de sale. Poate ca s-a rasturnat accidental carul cu fosfatu', azotatu' si pesticidu' taman in com. Matca, jud. Galati. si bietele femei au fos expuse mai dihai. Mmmm... Parca-parca nu-mi vine a crede. Sau poate ca fac tratamentele fitosanitare cu dilutie 1/100 cand pe indicatii scrie 1/2500 (este un exemplu la intamplare) si arunca azotatul cu sacu' acolo unde ar trebui pus cu gramaj? Orice e permis pentru o recolta profitabila... Da ce conteaza? Oricum nu-i controleaza nimeni. Nu conteaza canitatea? Pai uite: ca orice bucurestean, n-am de ales si inhalez gaze de esapament. Nasol, dar supravietuiesc. Ma gandesc ca n-ar fi chiar aceeasi chestie daca as sta cu nasu' in teava de esapament vreo juma' de ceas.




Honi soit qui mal y pense...



Nu numai acolo se traieste din agricultura. In orice sat de linga Bucuresti se cultiva rosii/vinete etc si vin taranii aici. Tu zici ca orice femeie gravida care vinde legume la piata lucreaza in mediu toxic pentru ca legumele au fost date cu ierbicide? Cred ca exagerezi. Legumele cu substante interzise peste limita admisibila sint toxice cind le maninci, nu cind le asezi in tavite.

Daca o femeie gravida lucreaza intr-un mediu toxic, de exemplu la o fabrica de vopsit ceva, inseamna ca e pasibila sa aiba nastere cu probleme, corect? La fel si cu femeile de la tara care imprastie pesticide, indiferent in ce cantitate. Asta vreau eu sa zic, se pare ca nu ma intelege multa lume pe aici.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Imi dau seama ca niscai chimicale sunt necesare productiei, dar sunt ele toxice ?

O sa-mi stea in gat cherry-tomaten cele bune, singurele care au gust iarna. Oare si ele or fi toxice ? Si ardeii ? ca mananca piticii mei cu mare pofta cate 1 ardei/zi.

Nu cunosc teoria, poti sa mi-o spui ?


Paaai, in dozaje rezonabile, sunt... rezonabil de toxice. :)) Sper. Oricum, organismele se adapteaza intr-o oarecare masura.

Malthus asta zicea, intr-o vreme cand nici vorba de agricultura inensiva, de genetica, de mecanizare, chimizare si alte d-astea, ca omenirea creste in progresie geometrica, pe cand resursele omenirii (inclusiv resursele de hrana) cresc in progresie aritmetica. Adica, fara interventia divina care ne mai da o molima, un razboi, ceva care sa ne mai imputineze, omenirea este condamnata la foamete.
"Noroc" cu mecanizarea, chimizarea, genetica... :D




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput