de ce trebuie sa omoram mistretii?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Oooof! Fetele astea! Gaaata-gata, nu mai plangeti... nu va mai necajesc. Promit.





Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Si asta tot vanatoare "legala" e.Da, in rezervatie, dar ce conteaza?

http://ddguide.fotonatura.ro/?p=147

un citat: " Si asta nu este tot, impreuna cu pelicanul cret ranit am mai predat ARBDD-ului si un pui de lebada ranit de vanatori, tot o specie strict protejata, am mai gasit impuscati cormorani mici, alta specie strict protejata, am gasit lisite si lebede impuscate si abandonate pe gheata, doar placerea conteaza, nu? OMORATUL! Nu si prada."


http://bucurenci.ro/2009/01/scene-de-razboi-in-delta/



V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Nu este deloc legala. 1. Pentru ca este in rezervatie si 2. Pentru ca sunt specii strict protejate si vanatoarea este complet prohibita. Chestie penala.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Teoretic...

Practic: " Lobbyul parlamentar pentru vanatoare este atat de puternic incat nici un HG ce favorizeaza vanatoarea nu-l poti vedea sau auzi de rapid ce trece, asa cum s-a intamplat cu ultimele doua din noiembrie si decembrie.


Cand ai peste 100 de parlamentari vanatori, asa cum era in Parlamentul trecut, este foarte greu sa apelezi la chestii de-astea puerile cum ar fi constiinta patrimoniala sau etica vanatoreasca; cantitatea primeaza."

Citat din linkul de mai sus

V



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Scuze de "dublura", rog un moderator sa stearga unul din mesaje, sa nu incarcam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Ma scuzati... Sunt perfect de acord, trebuie, cu orice pret, protejata biosfera. E chestie complicata, tine de politici globale, cu legislatii nationale si de cutume locale. Si tine de noi toti, pana la urma. Ce poate face "omul simplu"? Sa fie responsabil, sa aiba bun-simt, sa respecte, sa protejeze si sa cunoasca.

SI SA PUNA NAIBII MANA MACAR PE UN MANUAL DE ZOOLOGIE (clasa a VI-a cred). Ca sa nu mai citesc tiluri/articole cretinoide ce se vor ecologiste. Iaca mostra:

Citat:
"Substante chimice, care schimba sexul animalelor...

Oamenii de stiinta au descoperit acum o clasa noua de substante chimice, care transforma pestii de sex feminin in masculi.
ETC."

www.ecomagazin.ro/substante-chimice-care-schimba-sexul-animalelor-au-invadat-raurile-din-marea-britanie/" target="_blank">Sursa

Cine este proasta(prostul) care a scris articolul? Cat de imbecil si incult poti sa fii ca sa scrii o asemenea tampenie... Si de ce ar trebui sa-ti acord eu credit. Nu neg restul stirii conform careia substantele chimice pot cauza sterilitate exemplarelor adulte si-n plus influenteaza viitoarele generatii de pestisori sau pestisoare - dar sa faca pestii "transsexuali"... mai greu. Ar mai trebui sa stii, repetento (repetentule) la Zoologie ca in cazul multor specii de pesti sexul se formeaza in perioada de incubatie* a icrelor si ca este influentat de factorii de mediu. Normal, exista o proportie naturala intre numarul de femele si numarul de masculi. Asta inseamna ca dintr-o monta "defecta" pot ecloza doar femele sau doar masculi, iar un dezechilibru de genul asta poate duce la disparitia speciei. Deci nu transforma femelele in masculi (sterili si impotenti, pe deasupra).
Aberatia asta apare pe un site ecologist; deja imi pun si eu, ca omu', niste intrebari legate de inteligena/seriozitatea lor si am maaari indoieli ca persoanele astea au habar despre cum vine treaba asta cu biologia si ecologia.

Hai, ca de data asta m-am enervat eu...


Pfffffff! Ecologistii lu' peste!


* - Ca si la crocodilieni, de altfel... Doar ca la ei este influentat de temperatura/umiditatea cuibului...




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Pentru cei care chiar vor sa se documenteze despre efectul modificarilor de mediu asupra "identitatii sexuale" a pestilor, iata site-ul grupului de cercetatori coordonat de Profesorul Charles Tyler, de la Universitatea Exeter (cel citat dailymail.co.uk conform articolului preluat "de-a gata" de ecologistii lu' peste prajit)






Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Q, multam ca mi-ai arata site-ul, nu-l stiam...
Deci...eu am lucrat multa vreme intr-un domeniu legat f. mult de biologie si genetica...Iar afirmatia asta din articol, cu afectarea hormonala si deformarea aparatului genital datorata poluarii cu substante chimice e f. adevarata.Eu am studiat multe dosare toxicologice cu studii asupra efectului poluarii nu la pesti, ci la oameni, si m-am ingrozit.Vorba unui coleg mai in varsta, care a glumit amar cand a citit studiul:" bine ca am apucat sa fac copii".Cele mai frecvente efacte erau spina bifida si sterilitate( la barbati).

Edit: dar cred ca am dat rau in off-topic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Denizel, nu te ambala...Stai sa vezi:
Pe vremea lui Ceausescu vanatorile erau mediatizate intens, vedeai la TV imagini exact ca acum, cu siruri de mistreti ucisi, ursi pe care-i lua de bot nea Nicu, sa le arate coltii...nu zicea nimeni nimic. De unde stiu? Pentru ca nu auzeam. Sau crezi ca pana a aprut internetul nici nu stiam unde traim...vestile circulau chiar mai abitir, lumea era scandalizata de multe altele decat presedintii tarilor "pretine" cu piciorul pe trofeu.
In ceea ce priveste discutiile pe DC despre vanatoare, eu nu imi aduc aminte alta decat cea de acum un an (bine, daca nu pui pisica omorata in treacat de o gasca care vana pe acolo), cand tot Tiriac era subiectul principal. Dar, daca tu ai vazut alte discutii, poate ma ajuti sa-mi amintesc.
Oameni ipocriti ii consider pe cei care folosesc orice prilej pentru a mai "barfi" pe cate cineva, pentru ca asocierea vanatorii lui Tiriac de fuga lui in strainatate, afacerile lui legale sau nu, ne dau de inteles asta. E clar, nu mistretul e tinta, ci vanatorul.
Aaaaa....te-am lamurit, macar putin?


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Rufus, da, cu ultima parte m-ai lamurit (adica, se mai si profita de vanatorismul lui Tiriac, ca sa... :-).




Cu prima parte insa, deloc nu-s lamurita.
Adica, tu crezi ca inainte de '89 romanii erau in bloc fani vanatoare? Au trebuit sa apara bogatii-vanatori-de-dupa-89, ca sa se prinda lumea ca, de fapt, vanatoarea e cah?

Sau, daca ar fi existat 10 "nebuni" in Romania (numar mai mic decat al celor care scriem aici anti-vanatoare) care sa-si puna afise in geam cu "OPRITI VANATOAREA!", ce te face sa crezi ca ai fi aflat ceva despre asta?
Poti spune ca erai la curent cu tot-tot ce se petrece in Romania?
Sau, poti spune ca stii ce se discuta in familiile din Romania in legatura cu vanatoarea practicata de Ceausescu si gasca sau cu vanatoarea in general?

In plus, se intamplau chestii atat de grave atunci incat, probabil, faptul ca Ceausescu vana era ultima chestie care sa mai preocupe opinia publica.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput