de ce trebuie sa omoram mistretii?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Maria,

Prea putine dintre activitatile omenesti sunt strict nobile sau ignobile. Depinde de context, de motivatie si, mai ales, de omul din spatele faptei. De ce, de exemplu, a ucide este abominabil si a lupta (la propriu) pentru o cauza sau pentru tara este nobil? Echitatia este un sport nobil. Sper ca de-asta nu se indoieste nimeni, ca ma fac foc si para. Exista insa destui dementi capabili sa chinuie calul in perioada de pre-dresaj si dresaj, sa trucheze o cursa, sa dopeze sau sa drogheze un cal doar din interese meschnie si care nu au nimic in comun cu nobilul sport ci cu orgolii absurde sau, mai grav, cu teschereaua lor de pariori nenorociti. Cam la fel si cu vanatoarea...
Vanatoarea "de placere" este o activitate nobila... Hm... sau, asa ar trebui sa fie. Nu tine de genealogie ci de suflet, de educatie si de spirit. E foarte mult de spus despre asta si nu cred ca-i nici locul nici momentul sa lungesc explicatiile in directia asta. Cu atat mai mult cu cat forumul este majoritar feminin deci mai sensibil si mai infocat aparator al vietii decat al... gloriei, sa zicem. Onoarea, bravura, gloria sunt mai degraba treburi pentru barbati. A face asadar apologia vanatorii pe DC este cel putin...bizar; sau de-a dreptul riscant.
Pe de-alta parte, oricat de nobil ar fi vanatorul, oricat de nobila vanatoarea, este indiscutabil sangeroasa. Iar bucuria/satisfactia victoriei asupra unui animal, ca ne place au ba, este o senzatie intensa, coplesitoare si foarte primitiva. Si, din (ne)fericire, rezervata mai ales Barbatilor*. Iar daca-n teoria cea mai sofisticata lucrurile nu-s deloc acceptabile (mai ales pentru femei), realitatea este de un milion de ori mai abjecta si mai de neacceptat. Pentru ca este abjecta si de neacceptat inclusiv pentru cei care inca mai cred in nobila arta a vanatorii.

_
* - cu B mare. Este firesc ca pe DC vanatoarea sa fie tratata cu o profunda si quasi-unanima dezaprobare, alaturi de teoria conform careia barbatul este prin natura lui un animal poligam si infidel :D.




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Zicea ceva de genul ca, daca pe el il supara cineva, ala e . O sa aiba grija ca cineva-ul respectiv sa plateasca si o sa aiba grija ca cineva-ul respectiv sa-i simta in permanenta "respiratia in ceafa" .


Pt. cine gandeste asa, e chiar benefica aparitia sa la evenimentul vanatoresc. Decat sa sufle in ceafa oamenilor, mai bine mistretilor - s-ar putea ca din acest raport de forte sa mai iasa si mistretii invingatori .

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar
Pe de-alta parte, oricat de nobil ar fi vanatorul, oricat de nobila vanatoarea, este indiscutabil sangeroasa. Iar bucuria/satisfactia victoriei asupra unui animal, ca ne place au ba, este o senzatie intensa, coplesitoare si foarte primitiva. Si, din (ne)fericire, rezervata mai ales Barbatilor*. Iar daca-n teoria cea mai sofisticata lucrurile nu-s deloc acceptabile (mai ales pentru femei), realitatea este de un milion de ori mai abjecta si mai de neacceptat. Pentru ca este abjecta si de neacceptat inclusiv pentru cei care inca mai cred in nobila arta a vanatorii.



Adevar graiesti .

Se vede ca ai oarece cunostinte despre vanatoare si te-a preocupat subiectul. Daca e sa ne gandim la vanatoare in timpurile in care era o adevarata confruntare intre om si animal, iar a dobora animalul (liber, cu adevarat salbatic si nu crescut intr-o rezervatie)presupunea o adevarata arta, o imbinare intre agilitate, forta, rezistenta fizica si psihica si curaj, atunci ma mai gandesc cand spun ca nu e nobil.

Ma indoiesc insa ca cei care ucid mistreti sub numele de vanatoare, se masoara in lupta cu "victima". Parca si Ceasca, statea pitit dupa tufis si-i trecea mistretl prin fata - el pac ! cel care tragea cu adevarat pac ! si gata. Mare vanator !

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Continuarea off-topic-ului.

Daaa! Sunt inebunita dupa ciocolata cu chilli; e pe locul 1 in topul meu, la "bataie" cu cea neagra-neagra, cu 85% cacao si cu cea cu menta. Asta nu inseamna ca ma astept sa placa tuturor, nu?




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Dupa parerea mea e o prostie publicitatea care se face evenimentului. Din cite am inteles eu ei cresc mistretii aia anume ca sa poata organiza partidele de vinatoare, plus ca dau o gramada de bani cei care participa. Adica niste oameni de afaceri si politicieni (romani si straini) snobi se distreaza pe bani multi, si o gramada de altii stau pe margine si ii invidiaza degeaba..

Evenimentul asta nu merita absolut nici o atentie, dupa parerea mea.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu
Ma indoiesc insa ca cei care ucid mistreti sub numele de vanatoare, se masoara in lupta cu "victima". Parca si Ceasca, statea pitit dupa tufis si-i trecea mistretl prin fata - el pac ! cel care tragea cu adevarat pac ! si gata. Mare vanator !

Maria


Maria, pai ce vanatori sa fie oamenii aia, unii la 60 de ani, tot felul de domni, prsonalitati, grasi, sedentari...mai zicea cineva ca vanatul trebuie sa aiba si el sansa sa...care din aia si-ar pune fundul la bataie, sa fuga prin padure dupa vreun mistret?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu
Ma indoiesc insa ca cei care ucid mistreti sub numele de vanatoare, se masoara in lupta cu "victima". Parca si Ceasca, statea pitit dupa tufis si-i trecea mistretl prin fata - el pac ! cel care tragea cu adevarat pac ! si gata. Mare vanator !

Maria


Maria, pai ce vanatori sa fie oamenii aia, unii la 60 de ani, tot felul de domni, prsonalitati, grasi, sedentari...mai zicea cineva ca vanatul trebuie sa aiba si el sansa sa...care din aia si-ar pune fundul la bataie, sa fuga prin padure dupa vreun mistret?



Tocmai, exact la asta ma refeream. Daca nimereste vreun mistret in catare, e de bine. Mai bine s-ar renunta la denumirea "vanatoare" inlocuind-o cu cea de "partida de tragere din loc fix la tinta (oarecum) mobila sau imobilizata".

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu
Mai bine s-ar renunta la denumirea "vanatoare" inlocuind-o cu cea de "partida de tragere din loc fix la tinta (oarecum) mobila sau imobilizata".

Maria




Daca aia platesc bine, poate sa se numeasca oricum!

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Nu vad absolut nimic nobil in vanatoare. Vad doar frustrari de barbati care nu au reusit sa isi parcurga cu succes anumite etape din maturizare si au ramas la faza de "hai sa impuscam ceva sa aratam ce barbati grozavi suntem noi". Din acelasi registru fac parte si masina cat mai mare (ca sa compenseze micimea biiiip) si nevasta blonda si cu 20 de ani mai tanara.
Presupun ca daca erau mai tinerei jucau un counter-strike sau un paintball, acum sunt ceva mai in varsta si isi permit victime "vii". Patetic si jalnic as spune. Sunt si alte moduri de a obtine adrenalina si nu presupun a face rau unei alte fiinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Sunt curioasa daca in Anglia a curs tot atat de multa cerneala pt asta:

http://www.the-spine.com/wp-content/uploads/2006/01/hunting2.jpg

http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2007/10_02/katedeerMS1310_468x345.jpg

Mi se pare sincer ca se face mult prea mare caz de partida de vanatoare a lui Tiriac. Cred ca de vina sunt strugurii prea acri.

Citind unele ziare din Romania (la TV rom nu prea am acces) mi-am format opinia ca marea majoritate a ziaristilor sunt o masa de caini infometati care urla la cine nu-i mangaie si nu le da sa manance.

Cum Tiriac (zgarcit cum il stim) nu prea le arunca oase si i se cam falfaie de ei....au gasit prilejul sa-l latre si sa-l muste de partea dorsale.



Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput