de ce trebuie sa omoram mistretii?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Q, imi pare rau de toata aceasta tirada, inchizitoriu, sau cum vrei sa-i spui...Cred ca si eu, si Denizel( nu-mi permit sa scriu in numele ei,imi dau doar cu presupusul) nu reusim sa digeram aceasta noua fatza a ta.Sau nu noua, ci acum revelata. Fiecare tinde sa foloseasca "pattern-uri", sa puna etichete. La mine in suflet, Q e desteapta, citita, frumoasa, ma rog, gata cu laudele.Si acum asta..."victoria asupra animalului". Nu intra in patternul meu.Daca posta "gicu": " sunt barbat, am stomac si-mi place sa omor pasaret, iepurasi, etc" il lasam in plata lui..Da' la tine nu se "fit" in capul meu, da' cine-s io sa pun etichete?

Ti-am scris asta ca sa nu crezi ca am ceva cu tine sau pasiunile tale, adica" nothing personal", pur si simplu eu m-am inselat.

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Eliza,

Frumos punctat! Touche! Incorect, dar frumos, nimic de zis... Dar a "avea stomac" nu exclude "a avea inima" si, mai ales, "a avea minte".


Vic,

1. E ok. De ce prea personal? Acu... tu cam cat de sincera sau "sincera" ai fi prefareat sa fiu? Ha! Mai bine te-as fi mintit frumos, nu-i asa? Passons...

2. La chestia cu pasiunile mostenite ai dreptate. Dinu calareste... curajos. A luat deja o tranta de pe cal :)). Nu stiu daca in viitor il va atrage vanatoarea sau yachting-ul sau matematica, sau... Sau, Doamne fereste!!!, fotbalul (desi la asta n-are cu cine semana).

3. In nici un caz n-am zis ca a fi barbat inseamna a "avea stomac"... Sau oo, ma rog. Sau ca a vana echivaleaza cu a fi barbat. Nici sotul meu nu vaneaza. Si nu pentru ca n-ar avea "stomac" sau ... :)). Adica, ce? Am lasat eu a se-ntelege ca aia din poza cu mistretii sunt mai barbati pentru ca au? Sau vanatorii, in general? Neah!




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Hihi, ce draguta si delicata a fost Victoria!

Pai sigur ca si eu o plac pe Qsar. Ca daca n-as placea-o, as lasa-o in plata ei :)) (ah, mint!! Nu-i las in plata lor nici pe aia de nu-i plac dilok =)).


Deci, eu, daca Q ar fi barbat si eu as fi nemaritata , m-as indragosti de el .
Daca insa si el (Q adica) s-ar indragosti de mine, i-as face viata un calvar pentru ca nu as raspunde dragostei lui: nu pot sa dau nici macar sperante unuia care simpatizeaza cu vanatoarea .
Deci, cum sa spun eu... eu acuma lupt pentru implinirea dragostei dintre mine-nemaritata si Q-barbat :-)))))))))))))))).
Cu alte cuvinte, vreau sa pot sa ii arat lui Q ca il iubesc, pentru ca urasc sa-l vad ca sufera si pentru ca si eu sufar ca nu pot fi cu el :-)))))))))).



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

- si zisesem ca nu va mai necajesc. Thhhh...

denizel,

Pai n-am zis mai dinspre inceputul subiectului ca eu consider ca animalul Homo sapiens sapiens face parte din regnul animal, este un pradator moderat (si oportunist) si e parte din "circle of life"?

vic,

Sar'na de complimente - chit ca esti in eroare, tot fac bine la selfestimu' meu (care-i la pamant, oricum). Despre aceasta parte tenebroasa (bu-huuu-huuu) a pasiunii cu vanatoarea nu ti-am povestit pen'ca este oarecum socanta... si pen'ca n-a venit vorba. Uite, ca sa te simti nitel mai bine: Sunt pasionata de vanatoare, adevarat. Am participat la partide de vanatoare. Si mi-a placut. Asta nu inseamna ca vanez. Insa inteleg perfect care-i treaba. Lamurita? Linistita?




Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citat:
citat din mesajul lui qsar

- si zisesem ca nu va mai necajesc. Thhhh...


Lamurita? Linistita?



Nu... Dar nu-ti bate capul cu mine, ca printre multele mele defecte sunt "caposenia" si "pusul etichetelor".Nimeni nu-i perfect..Si eu am ganduri violente, ti-am scris mai sus in ce context, si daca legea si morala mi-ar permite le-as si materializa, cine stie????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Denizel,

Pai eu, dac-as fi barbat, as fi si oarecum fidel :D si onorabil. Si cum, in aceasta eventualitate, m-am gandit mai demult la Dioki... Iarta-ma, dar n-as putea sa te fac fericita, esti prea buna pentru mine, nu te merit etc. Am putea ramane prieteni? :)).



Edit: Hai, ca in ritmul asta mutam subiectul la Un ochi rade.


Honi soit qui mal y pense...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Adica, tu crezi ca inainte de '89 romanii erau in bloc fani vanatoare? Au trebuit sa apara bogatii-vanatori-de-dupa-89, ca sa se prinda lumea ca, de fapt, vanatoarea e cah?

Sau, daca ar fi existat 10 "nebuni" in Romania (numar mai mic decat al celor care scriem aici anti-vanatoare) care sa-si puna afise in geam cu "OPRITI VANATOAREA!", ce te face sa crezi ca ai fi aflat ceva despre asta?
Poti spune ca erai la curent cu tot-tot ce se petrece in Romania?
Sau, poti spune ca stii ce se discuta in familiile din Romania in legatura cu vanatoarea practicata de Ceausescu si gasca sau cu vanatoarea in general?




Nu, nu pot afirma ca toti romanii apreciau vanatoarea inainte de 89. N-am de unde sa stiu asta. Dar pot spune ca-i durea, in general, in basca de subiect, din moment ce n-am auzit pe nimeni plangandu-se de asta, ceea ce, e drept, nu inseamna ca nu exista nimeni care sa o faca. De fapt, dupa teoria ta, daca exista un singur om care sa zica altceva, e clar ca nu exista o majoritate absoluta, dar nu vorbim matematic aici, nu? Sigur ca nu stiu ce se discuta in familii, dar stiu la fel de sigur ca nu am auzit sa se discute asa ceva.
Daca erau 10 nebuni care sa protesteze, fii sigura ca auzeam, pentru ca s-a auzit despre orice astfel de gest, daca nu pe cai oficiale, macar pe cele neoficiale, si nu ma refer la "radio-sant" (desi si ala era destul de bine informat, doar ca le mai inflorea).
Nu vreau sa dovedesc nimic prin toate aste, vreau doar sa spun ca, dupa parerea mea, grija fata de animale a aprut si s-a extins (in constiinta noastra) in ultimii ani, sa zicem 10, odata cu publicitatea, introducerea unor legi, activitatea unor asociatii de profil...pana in 89 toata lumea astepta vreo vanatoare bogata a lui Ceausescu, stii magazinul ala din Romana, Vanatorul? Gemea de carne de vanat, e drept, mai spre inceputul anilor 80, ca dupa aia si acolo era numai salam de vara, mistretii mergeau la export.
E bine ca-i asa, numai ca acum suntem ca puii aia, jumate puf, jumate pene...nu stim cu ce se mananca vanatoarea, dar putem repede sa-i catalogam pe vanatori, dupa propria (si experta)noastra parere. Nu e mai simplu sa apreciem sau sa hulim vanatoarea fara sa-i cautam de avere, culoare politica sau patriotism pe vanatori? Ca sa nu mai vina unii (ca mine) sa spuna ca-s acrii strugurii...


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Q, felicitari pt. franchete ! Nu gasesc nimic "nedigerabil" in gusturile tale. Atat timp cat noi celelalte ne infruptam cu nesat din vanat si din carnea animalelor si pasarilor domestice, inseamna ca ne intereseaza mai mult stomacul personal decat soarta animalelor sacrificate, asa ca nu prea avem cum sa combatem vanatoarea si pe vanatori fara a parea ipocrite.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

pentru mine subiectul asta e similar cu altul de-a fost p-acilea in care cineva se indigna ca nu stiu ce star/starleta/milionar/bilionar (in orice caz, cinvea plin de bani si mai mult sau putin cunoscut) si-a cumparat o poseta de $5k.... si ca de ce nu a dat banii aia pentru o cauza mai nobila! Si uite asa se despica firul in 44 cu cat de salbatic e omul, pardon, nu orice om ci doar cei cu bani. Zicea cineva de struguri acrii. Nu cred ca s-a referit la partida de vanatoare in sine ci la faptul ca participantii la aceasta partida au avut posibilitatea si disponibilitatea de a plati pentru o asemenea distractie. Am citit pe undeva un reportaj de partide de vantoare de oameni, organizate pe undeva prin salbaticia nu stiu carei jungle. Dar de, omul e om, primeste ce merita, nu?

Pana am pus piciorusele de pui de balta in tigaie si au inceput sa miroasa demential, am zis ca nu pun gura pe asa ceva. Cand au inceput sa miroasa ........ si am mancat!

PS: cu o chestie m-am ales si eu din subiectul asta: o "vad" pe Q(sar) in plina desfasurare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu
Atat timp cat noi celelalte ne infruptam cu nesat din vanat si din carnea animalelor si pasarilor domestice, inseamna ca ne intereseaza mai mult stomacul personal decat soarta animalelor sacrificate



Pai, Maria, inseamna ca "aveti stomac", nu?
Greu e la inceput...pe urma merge de la sine. Vorba lui caro, cu picioarele de broasca, primele broaste le-am operat cu sfiala, urmatoarele au mers mai simplu, cat despre gust...dementiale. Si sper sa nu vina cineva sa spuna ca alea de se mananca la restaurante nu sunt taiate de la broasca, ci cresc independente...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput