Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Apropo de vorbitul intr-o limba comuna in prezenta altor persoane. Eram sambata din nou cele trei iede cucuiete: eu, prietena italianca si prietena ucrainianca. Limba comuna e germana, dar italianca e obisnuita ca noi doua sa vorbim italiana intre noi. Cand avea ceva de zis mie ramanea la italiana. Eu raspundeam in germana, in asa fel sa inteleaga si a treia persoana. Ea, fata cu simtul umorului, zice: "Vorbiti pe italiana, asa mai invat si eu un pic. Germana stiu deja!"

Acum, serios discutand, a vorbi sau nu in limba romana in cercuri deschise, depinde mult de distanta la care se afla alte persoane. Ex. Daca sunt la o petrecere si vreau sa discut separat cu o amica romanca, o voi face in romana. Exista un triunghi, in care a treia persoana vorbeste o alta limba, idiomul acesteia sau un altul, cunoscut de toti 3, devine limba de conversatie.

Legat de ciori, nah! afisul cu pricina e in Elvetia si eu la fel, e exagerat (am mai zis-o), dar nu ma surprinde, dat fiind faptul ca apartine partidului SVP (UDC) care are o politica pur sange elvetic.

Romanii din Elvetia au luat pozitie http://www.casa-romanilor.ch/scrisoare-deschisa-pentru-referendumul-din-8-februarie-2009 (a se vedea si articolele din stanga). Nu stiu ce a facut Consulatul, nu am avut timp sa urmaresc subiectul in spatiul elvetic (program privat arhiplin!). Pana pe 8.02 mai e si am si eu timp sa vad ce si cum.

ps. am mai zis, Elvetia nu vrea toti clandestinii si rromii din Italia peste granita. Elvetia are imaginea ei de tara curata si sigura (supersigura) si trage spuza pe turta sa, nu dati cu noroi.


Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Violeta Nicolae

Citat:
si totusi ce e de facut pentru a ne imbunatati imaginea in afara tarii?


Eu zic sa incepem cu pasi mici si siguri
1.continuam sa ne purtam civilizat si in tara si in stainatate

-nu se tipa in Pandorf "faaaa ia uite ce redusi sunt chiloti astia" (Sora mea patit-o, a tipat cineva langa ea mai sa-i sparga timpanele)



Si daca ar fi tipat in Unirea tot urat ar fi fost. Vreau sa spun ca trebuie sa fii civilizat intai in tara ta ca sa poti transfera civilizatia 'dincolo'. Si nu sa-ti permiti sa scuipi seminte in Ro dar sa-ti tii gura in Pandorf ca asa e 'frumos'.

Citat:

2.sa fim cinstiti


Aici am nevoie de niscaiva detalii. Adica sa nu furam lebede?

Citat:

3.sa corectam pe cei de langa noi,dar nu cum se face aici,ci constructiv:CRITICA CONSRTRUCTIVA


Eu cred ca aceasta critica constructiva pe care o trambiteaza toata lumea e un mit (si mai e si o splendeata de cacofonie). Tu ce intelegi prin 'critica constructiva'? Si, in general, ce-ai vrut sa spui la punctul asta?

Citat:

4.Sa explicam fiecaruia in parte(ma refer la straini) cum stau lucrurile la noi
-cum ca exista anumiti oameni care fura etc,DAR nu astia reprezinta Romania.


De acord. In plus, nu strica si un pic de teoria cu 'barna'.

Citat:

5.promovati VALORILE romanesti
Comaneci
Brancusi
Eliade
Ilie Nastase
mai ziceti voi ca doar ei mi-au venit in minte acum......

-spuneti despre tinerii romani care lucreaza in Microsoft
-medicii romani care sunt la marile spitale ale lumii
-inginerii nostri din constructii
-inginerii soft
-avem roman DIRECTOR LA OPERA DIN VIENA
-Simona Noica a fost prima balerina a operei din Viena


ete etc etc
mai ziceti si voi.......


Nu promovati non-valori



De acord din nou. Cateva amendamente: 1. in afara de respectivele valori (care din pacate au tendinta de a se cliseiza - toata lumea zice 'aaa, Romania, nadia, hagi, dracula), ar mai trebui sa ne promovam pe noi insine. Oameni simpli ce ne aflam. 2. Stim cum sa promovam valorile, dar nu stim cum sa NU promovam non-valorile. si, in general, cam care-s alea.


In concluzie, n-ar trebui nici sa ne imbatam cu apa rece crezand ca strainii 'au o parere buna despre noi' (de fapt, daca e sa ai o parere buna, o ai despre cineva anume, nu despre o natie intreaga) nici sa ne 'victizam', transformandu-ne in cea mai nedreptatita rasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

2.sa fim cinstiti


Aici am nevoie de niscaiva detalii. Adica sa nu furam lebede?

[quote]

Eeeei, de parca n-ai sti despre ce e vorba ... Adica sa nu furam (romanii in general) ceea ce se fura de obicei: portofele, camere foto/video, tel. mobile, masini etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Violeta Nicolae
-Simona Noica a fost prima balerina a operei din Viena



Simona Noja.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Si ca sa va mai descretiti fruntile

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1123543/Romanian-immigrant-raped-girl-English-lessons-prison.html

Ile, mami de Vivian (07.03.2006) si 11+



http://good-times.webshots.com/album/568512292eJLims

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ile77

Si ca sa va mai descretiti fruntile

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1123543/Romanian-immigrant-raped-girl-English-lessons-prison.html



Asa ne descretesti tu fruntile, Ille ?

Alt Mailat, aceeasi infractiune (fara omor). Si acum hai sa ne intrebam de ce au parere proasta (unii) straini despre Romania. Nu din xenofobie, nu din rasism, ci din cauza unora ca nenorocitul asta si a altora ca el.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Maria,

Englezii nu au spus nimic de rau de romania,au declarat doar ca trebuie pedepsit conform legii.
Mie mi se pare OK articolul, numele tipului nu prea suna romnaeste,sa fie oare Ali Iranian sau alta nationalitate care a fost casatorit cu o romanca si a obtinut pasaport roman?

Englezii sunt cei mai toleranti in ceea ce priveste rasismul,mi se par voarte inraiti Austriecii si Nemtii,nu se pun Italienii si Spaniolii.

Hai sa fim sincere,noi nu suntem un pic doar un pic rasiste?

Hmmm, sa-mi raspunda fetele din franta ce parere au despre magrebini?
Dar noi cele din Germania ,ce gandim cand mergem la cumparaturi in Real si miroase a Turkish food?



Sophia 2ani 06.09.06
+28
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Apropos ,despre vorbitul limbei natale de fata cu alte persoane neimplicate in conversatie.

L-am intrebat pe sot ce parere are el despre ceea ce a facut doamna sefa.
El este mai pragmatic dealtfel si am incredere in gandirea lui,deci el nu este roman ,este francez .La compania unde lucreaza sunt foarte multe nationalitati,el la pranz merge la cantina companiei, majoritatea colegilor care sunt de alta nationalitate,vorbesc in limba lor natala cu alti colegi de aceiasi nationalitate.
El, serveste pranzul foarte des cu unul din colegii lui care este belgian,evident, vorbesc in franceza chiar daca alaturi se vorbeste germana.

Raspunsul lui la intrebarea mea: " ai uitat ca Adolf Hitler este Austriac?" si cu asta ti-am raspus la cat de aiure in tramvai a fost reactia doamnei sefe.

Daca esti roman nu trebuie sa-ti renegi identitatea doar ca sa fii acceptat intr-o societate, pentru ca decat asa societate, prefer sa stau sa-mi cres copii acasa ca si colega ta cu studii superioare ,idem.

Sophia 2ani 06.09.06
+28
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica



Raspunsul lui la intrebarea mea: " ai uitat ca Adolf Hitler este Austriac?" si cu asta ti-am raspus la cat de aiure in tramvai a fost reactia doamnei sefe.



Sophia 2ani 06.09.06
+28
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy



Ionica eu cred ca mergi putzin cam departe cu comparatzia aia de mai sus!Daca Hitler a fost asa cum a fost nu potzi acum caracteriza o intreaga natzie dupa el!

Referitor la comportamentul sefei,daca discutzia in limba romana(eu garantez ca interventzia ar fi fost facuta si daca discutzia era in ...pakistaneza de exemplu)s-a purtat in prezentza mai multor persoane nevorbitoare a acestei limbi,atunci interventzia ei este mai mult decit corecta!Daca intr-adevar discutzia s-a purtat doar intre ele si atunci i s-a interzis,chiar daca nu mai este nimeni de fatza nu mai este corect si atunci trebuie lamurita problema de si cum!


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Stiu andacos,

dar si ei merg prea departe cu comparatia NOASTRA romanii cu tiganii sau rromi,eu asa le voi raspude de acum incolo:
Cum nu toti germanii nu sunt nazi tot asa si romanii nu sunt toti tigani.
Prea o lalaim cu istorie, cu stai sa vezi ,eu m-am saturat de ipocrizia lor.

Sophia 2ani 06.09.06
+28
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput