Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Cat despre povestea cu vorbitul in romaneste la serviciu, din punctul meu de vedere se aplica dictonul 'When in Rome, do as the Romans do'.
Dar...daca erau in pauza si erau angajate intr-o conversatie privata, se cam schimba datele problemei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sybille spune:

Si eu traiesc in Austria de cativa ani, dar sincera nu m-am simtit nicicum discriminata.Sotul meu este neamt si prietenii nostri de aici sunt doar austrieci cu care iesim la petreceri, zile de nastere,concedii.Sunt foarte sociabili cand suntem la petreceri si e totul ok.Vreau sa va zic ca de cate ori fac prajituri dau o fuga la doctora noastra de familie si le duc prajituri si mereu sunt incantate si imi lauda prajiturile.Acum depinde de fiecare din noi cum stim sa ne integram si sa ne comportam in societatea care ne-a adoptat.Toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Mihaelka, nu oricine se opune politicii imigrationiste este pro-nazist si antisemit. Gandeste-te ce efort financiar inseamna pt. un stat sa primeasca imigranti din toate colturile lumii, oameni care vin doar cu ce au pe ei, cati cer azil politic, unii au familii, isi incep viata de la zero, nu cunosc limba, nici macar nu se pot face intelesi. Nu pot fi abandonati, cineva se ocupa de ei, iar pt. asta e nevoie de fonduri. De unde ? Tot de la contribuabili.
Ti-am explicat parerea mea pt. ca vad ca fluturi pt. a doua oara citatul din mesajul meu.

Romania nu cunoaste aceste aspecte, tu n-ai simtit niciodata pe pielea ta ce inseamna sa fii cetateanul unei tari care are de sustinut imigranti, asa ca hai sa nu mai aruncam anatema pe altii numindu-i antisemiti ca sa-i desfiintam.

Nu m-a interesat niciodata Haider si nici doctrina lui decat ca un fapt divers, nu este singurul cu asemenea idei, dar nu m-am simtit niciodata amenintata. Venind dintr-o tara in care a nu fi de acord cu partidul unic era considerata crima si i-a costat pe unii viata, extremistii din tarile democrate nu ma sperie deloc.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Cred ca n-ar strica sa ne aducem aminte cum a debutat topicul asta. Cineva de pe un blog era infuriat ca romanii nu numai ca nu fac nimic pentru a-si drege imaginea sifonata, ba chiar cultiva si promoveaza valorile etniei roma. Concluzia era ca n-ar trebui sa ne miram ca lumea ne confunda cu membrii etniei sus-pomenite.
Eu vin acum si zic asa: bun, ne confunda, ei si ce? Parca Andrada spunea ca ar trebui sa renuntam noi intai la discriminari ca sa nu ne mai discrimineze altii pe noi.

Incerc sa ma scutur de un anume fatalism legat de modul in care suntem perceputi ca romani, dar iata peste ce dau intr-o nuvela a Gabrielei Melinescu (evreica emigrata in Suedia de multi ani): 'a fi evreu si roman e ca si cum ai avea ciuma si holera in acelasi timp'.

Rasismul si xenofobia se gasesc peste tot. E adevarat ca sunt o groaza de clisee (vezi cersetorul rrom din usa bisericii) care se itesc in capul unui strain imediat ce afla ca eu/tu sunt/esti roman/romanca.

E ceva de facut? Habar n-am...Stiu insa ca strainii platesc bani buni ca sa asculte muzica lautareasca adevarata sau ca sa-si cumpere haine gipsy 'autentice'.

Mai aveam niste idei dar tre' sa-mi hranesc pruncul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Rasismul si xenofobia se gasesc peste tot.

Stiu insa ca strainii platesc bani buni ca sa asculte muzica lautareasca adevarata sau ca sa-si cumpere haine gipsy 'autentice'.



Da, se gasesc peste tot la fel ca si victimizarea.

Daca strainii platesc bani buni pt muzica lautareasca, inseamna ca sunt destul de deschisi si nu au ceva impotriva romanilor/tiganilor, ci doar impotriva acelora - de orice etnie sau nationalitate - care vin in tarile lor ca sa fure, cerseasca, talhareasca si sa faca alte asemenea lucruri care ne deranjeaza pe oricare dintre noi.

In locul lor ati reactiona la fel.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

kokorina, sunt companii unde prin documentele de ordine interioara se interzice folosirea altei limbi in comunicare decat a celei de circulatie in tara respectiva (policies and procedures). Apoi mai e si vorba de respect fata de colegi: nici eu nu vorbesc cu colega mea canadianca care stie romaneste in romana decat atunci cand pur si simplu nu inteleg sau nu gasesc sensul unui cuvant (sinonim etc)
Am avut colege chinezoaica carora li s-a cerut sa nu mai vorbeasca in pauza de masa in limba lor, dialectul lor, pentru ca pur si simplu ceilalti ne uitam la ele cum ciripeau si nu intelegeam nimic, plus ca aveam senzatia ca vorbesc despre noi

Citat:
citat din mesajul lui kokorina

Citat:
Traiesc si eu de cativa ani buni printre straini,dar nu m-am simtit niciodata discriminata pt ca sunt romanca.


VIOLETA.....ma uimesti.sa nu intelegi gresit,te rog...dar sant uimita pt ca traim in aceeasi tara si eu am fost in proportie de 90 % din cazuri discriminata ca sant straina,ca sant romanca.am un exemplu cald,de nici o luna de cand s-a intamplat.

m-am angajat de curand la o parfumerie(müller,poate stii ce spun)...acolo am intalnit o romanca si in pauza de masa vorbeam cu ea pe limba noastra.la nici 3 minute a venit sefa la noi si ne-a INTERZIS.....repet : interzis(repet pt ca eu sant inca socata de ce mi s-a intamplat).....sa vorbim pe limba noastra,ca colegele se simt lezate ca nu inteleg nimic si bla,bla.......
hallooooooo!!!!!!oriunde in lumea asta cand doi oameni de aceeasi natie se intalnesc isi vorbesc pe limba materna si NIMENI de pe planeta nu-mi interzice sa vorbesc pe limba mea,din tara mea.
m-am simtit discriminata,aruncata cu piciorul si asta nu e singurul exemplu,doar ca e cel mai recent.....niciodata la locul de munca nu am fost vazuta bine pt ca sant straina si cum o straina munceste ce muncesc si ele cot la cot.ma rog...eu ma bucur sincer pt tine ca nu te-ai simtit discriminata,insa eu DA!
chiar ma gandeam sa ma interesez pe la drepturile omului sau nu stiu sa iau atitudine cumva si sa fac o reclamatie sau ceva de genul asta,pt faptul ca mi s-a interzis sa vorbesc limba mea maternacu "sora" mea din romania...

Pascal si Sophia
www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Zy3Izem5efM

fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.
www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D" target="_blank">http://www.clipfish.de/player.php?videoid=MzY1MDN8Mg%3D%3D


Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Mihaelka, nu oricine se opune politicii imigrationiste este pro-nazist si antisemit. Gandeste-te ce efort financiar inseamna pt. un stat sa primeasca imigranti din toate colturile lumii, oameni care vin doar cu ce au pe ei, cati cer azil politic, unii au familii, isi incep viata de la zero, nu cunosc limba, nici macar nu se pot face intelesi. Nu pot fi abandonati, cineva se ocupa de ei, iar pt. asta e nevoie de fonduri. De unde ? Tot de la contribuabili.



Cine obliga statul ala sa accepte imigranti? Sau statului ii convine sa-i primeasca atata vreme cat imigrantii fac munca de jos si inceteaza sa-i mai cconvina cand trebuie sa respecte drepturile omului?

Citat:

Romania nu cunoaste aceste aspecte, tu n-ai simtit niciodata pe pielea ta ce inseamna sa fii cetateanul unei tari care are de sustinut imigranti, asa ca hai sa nu mai aruncam anatema pe altii numindu-i antisemiti ca sa-i desfiintam.


Vai, sarmanul Haider! Nu stiu cum de mi-am permis sa spun ca a fost anti-semit! Imi cer scuze ca am spus asa ceva despre cineva care a comparat deportarea evreilor cu expulzarea germanilor din Cehoslovacia dupa razboi si care a numit lagarele de concentrare 'lagare de pedeapsa'.


Citat:

Nu m-a interesat niciodata Haider si nici doctrina lui decat ca un fapt divers, nu este singurul cu asemenea idei, dar nu m-am simtit niciodata amenintata. Venind dintr-o tara in care a nu fi de acord cu partidul unic era considerata crima si i-a costat pe unii viata, extremistii din tarile democrate nu ma sperie deloc.



Ca nu te simti amenintata e limpede....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

si totusi ce e de facut pentru a ne imbunatati imaginea in afara tarii?

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Citat:
si totusi ce e de facut pentru a ne imbunatati imaginea in afara tarii?


Eu zic sa incepem cu pasi mici si siguri
1.continuam sa ne purtam civilizat si in tara si in stainatate

-nu se tipa in Pandorf "faaaa ia uite ce redusi sunt chiloti astia" (Sora mea patit-o, a tipat cineva langa ea mai sa-i sparga timpanele)

2.sa fim cinstiti

3.sa corectam pe cei de langa noi,dar nu cum se face aici,ci constructiv:CRITICA CONSRTRUCTIVA

4.Sa explicam fiecaruia in parte(ma refer la straini) cum stau lucrurile la noi
-cum ca exista anumiti oameni care fura etc,DAR nu astia reprezinta Romania.

5.promovati VALORILE romanesti
Comaneci
Brancusi
Eliade
Ilie Nastase
mai ziceti voi ca doar ei mi-au venit in minte acum......

-spuneti despre tinerii romani care lucreaza in Microsoft
-medicii romani care sunt la marile spitale ale lumii
-inginerii nostri din constructii
-inginerii soft
-avem roman DIRECTOR LA OPERA DIN VIENA
-Simona Noica a fost prima balerina a operei din Viena


ete etc etc
mai ziceti si voi.......


Nu promovati non-valori




Oficial
1.reprezentanta diplomatica sa-i traga la raspundere pe cei care discrimineaza si marginalizaaza romanii PE NEDREPT
-zici ca romanul fura,ok adu-mi dovada,executa in tara ta pedeapsa si o mai executa si in Ro inca o data ca sa nu uite asa usor
-un ziar a scris ceva de romani ,repet pe nedrept,il dau in judecata si il invat minte,am dreptul ca eu reprezint statul roman sunt consul sau mai stiu eu ce
da astia frate sunt lasa-ma sa te las........






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Cine obliga statul ala sa accepte imigranti? Sau statului ii convine sa-i primeasca atata vreme cat imigrantii fac munca de jos si inceteaza sa-i mai cconvina cand trebuie sa respecte drepturile omului?

Citat:

Romania nu cunoaste aceste aspecte, tu n-ai simtit niciodata pe pielea ta ce inseamna sa fii cetateanul unei tari care are de sustinut imigranti, asa ca hai sa nu mai aruncam anatema pe altii numindu-i antisemiti ca sa-i desfiintam.


Vai, sarmanul Haider! Nu stiu cum de mi-am permis sa spun ca a fost anti-semit! Imi cer scuze ca am spus asa ceva despre cineva care a comparat deportarea evreilor cu expulzarea germanilor din Cehoslovacia dupa razboi si care a numit lagarele de concentrare 'lagare de pedeapsa'.



Tocmai pt. ca statul nu e obligat sa primeasca imigranti, nu vad de ce condamni pe cineva care face politica anti-imigratie.

Insisti sa-l amesteci pe Haider intr-o discutie care se vrea de principiu. Daca el a sustinut asa ceva, e foarte rau, dar un singur om nu reprezinta vocea unei tari, doar ca iese in evidenta prin stridente. Unul ca el vorbeste ce nu trebuie, dar politica lui nu a dus la crime, nu au suferit oameni din cauza lui. Mi-ar placea sa stiu ca ii condamni la fel de transant si pe liderii comunisti ale caror ordine au trimis romani in Siberia, la Canal si in alte tipuri de "lagare" nu mai putin criminale.

Te asigur ca, in multe privinte, aceste state respecta drepturile omului, chiar si pe cele ale imigrantilor, mai bine decat apara Statul Roman drepturile pripriilor cetateni din Romania si de peste hotare.

Maria

Mergi la inceput