Imaginea romanilor in strainatate

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Stiu andacos,

dar si ei merg prea departe cu comparatia NOASTRA romanii cu tiganii sau rromi,eu asa le voi raspude de acum incolo:
Cum nu toti germanii nu sunt nazi tot asa si romanii nu sunt toti tigani.
Prea o lalaim cu istorie, cu stai sa vezi ,eu m-am saturat de ipocrizia lor.

Pai tocmai asa nu le poti dovedi ca esti superioara lor. Daca te bagi in troc, sa nu te miri ca te mananca porcii.



Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

pentru germanofoni http://www.migrosmagazin.ch/index.cfm?&id=31380

http://www.migrosmagazin.ch/index.cfm?id=31375

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Citat:
mariamunteanu Posted - 20/01/2009 : 14:50:50
--------------------------------------------------------------------------------


Citat:
citat din mesajul lui Violeta Nicolae
-Simona Noica a fost prima balerina a operei din Viena




Simona Noja.

Maria



Danke

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

Salut!
Eu nu sunt din Europa, sunt din Asia!
Ce am observat eu de sunt pe-aici, cu maaare regret ptr romani si in general ptr Romania, este ca a-ti vorbi limba materna, inseamna sa ai mare curaj, tupeu etc;
Romania nu este vazuta decat ca o tara saraca, lipsita de importanta, mai ales ptr tarile cu oarecare importanta, putere;
ptr unii chiar nu are importanta istoria Romaniei;
tara pe care ai adoptat-o cauta, si va cauta sa te faca unul de-al lor, adica trebui sa faci numai ca ei, si chiar daca ai sa fii ca ei(aici ma refer daca ai avea cetatenia lor) tot strain esti, la o adica tot cu shutul in popou iti vor da si vor accepta unul nascut si crescut la ei/ de ei
pe mine una ma doare direct in cot ca sunt considerata straina, chiar sutin ca sunt straina, dar in ce priveste privirea celor din jur asupra copiilor mei, tai in carne vie; devin precum un leu si nimic nu iert;
atata timp cat copii mei sunt crescuti si nascuti aici, mai ales cu tata de-al lor nu accept nimic in gen de comentariu ca ar fi straini;
cat priveste limba romana o vorbesc cand imi face placere cand si unde vreau;
in momentul respectiv dupa un nr de ani cu sotul, au iesit mii si mii de discutii pe tema limbii romane;
chiar el ca sot imi interzice sa nu mai vorbesc lb. romana oriunde si oricand; de exp. la ai lui acasa nu am voie sa vorbesc lb romana cu fetele, pe motiv ca m-ar auzi vecinii; pe strada, in mijloace de transport, chiar si in casa nu am voie sa vorbesc rom. cu fetele, pe motiv ca ar deranja pe altii intonatia limbii noastre; el zice, el aude, pe mine ma doare undeva;
adevarul este ca limba romana deranjeaza pe muuuulti straini la urechiuse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sunt in mare graba dar...

Ionela cind am ales sa traim fiecare pe undeautomat ne-am asumat unele riscuri!

Acum eu stiu si intzeleg ca uneori sunt situatzii extreme(eu chiar nu as spune ca lb.romana deranjeaza la urechi,este muuuult prea mult spus),dar atita timp cit traim in tzara lor,pentru a te putea integra(bine asta este la o adica si o chestiune personala)trebuie sa le acceptzi...regulile!Prima este cea cu limba!

Nimeni in nicio tzara nu-tzi va interzice sa-tzi vorbesti limba materna acolo unde este cazul ma rog!

Ca daca ma duc la kiosc de exemplu si cer ....prezervaticve in romaneste,cu sigurantza ca lumea se va uita crucis la mine!

Despre imagine,da in general datorita unor indivizi avem o imagine nu tocmai roz(eu stiam ca in Europa in general,de asta ma surprinde Ionela care sta in Japonia si spune ca lb. romana supara la urechi)dar mai depinde si de fiecare in parte ce si cum face!

Strainii sunt reticientzi la inceput in relatziile cu romanii dar cu timpul isi mai schimba parerea!

Sunt mai multe de spus,dar n-am timp si scuzatzi greselile ca n-am timp de corectat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Apropos ,despre vorbitul limbei natale de fata cu alte persoane neimplicate in conversatie.

L-am intrebat pe sot ce parere are el despre ceea ce a facut doamna sefa.
El este mai pragmatic dealtfel si am incredere in gandirea lui,deci el nu este roman ,este francez .La compania unde lucreaza sunt foarte multe nationalitati,el la pranz merge la cantina companiei, majoritatea colegilor care sunt de alta nationalitate,vorbesc in limba lor natala cu alti colegi de aceiasi nationalitate.
El, serveste pranzul foarte des cu unul din colegii lui care este belgian,evident, vorbesc in franceza chiar daca alaturi se vorbeste germana.

Raspunsul lui la intrebarea mea: " ai uitat ca Adolf Hitler este Austriac?" si cu asta ti-am raspus la cat de aiure in tramvai a fost reactia doamnei sefe.

Daca esti roman nu trebuie sa-ti renegi identitatea doar ca sa fii acceptat intr-o societate, pentru ca decat asa societate, prefer sa stau sa-mi cres copii acasa ca si colega ta cu studii superioare ,idem.



Ionica, o fi fost Hitler nascut in Austria, dar a condus Germania. Hitler a fost oricum unic, nu putem extrapola la o intreaga natiune sau chiar doua de fapt. Tie ti-ar conveni sa fii comparata cu Ceausescu sau, mai rau, cu Leana ?

Exemplu cu sefa de la Müller este izolat - cate bordee atatea obicee. Eu vb. romaneste pe unde si cu cine am chef, daca situatia si bunul-simt o permit, adica nu de fata cu persoane care nu inteleg limba si s-ar simti prost. Nu am primit niciodata observatii. Sotul meu - la fel. Mai mult, are in subordine o echipa destul de numeroasa numai de austrieci. Unde e discriminarea ? Nu e nevoie sa-ti renegi identitatea.

Si eu sunt pragmatica, consider ca fiecare patron are dreptul sa impuna regulile sale de conduita in firma sa.

Amica mea cu studii a ales sa fie casnica din comoditate (sotul ei castiga f. bine), dar se simte marginalizata pt. ca: nu i s-a oferit permis de munca (fara sa ceara ?) si nu i s-a oferit job pe masura nivelului ei (iarasi fara sa caute). In schimb nu s-ar intoarce in Buc. (unde are casa) ca, deh, totusi nu se compara. Sotul ei roman se simte insa f. bine, integrat si are o multime de prieteni.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica
numele tipului nu prea suna romnaeste,sa fie oare Ali Iranian sau alta nationalitate care a fost casatorit cu o romanca si a obtinut pasaport roman?



Ionica, vrei sa-ti dau exemple de nume din Romania care nu suna romaneste ? Elvis, Dolar, Mercedesa, Bredpit ...

Tot Mailat il cheama si pe cel acuzat sa a violat si ucis o italianca la Roma anul trecut.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Edit:nu stiu de ce dar s-a dus mesajul aiurea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica
Mie mi se pare OK articolul, numele tipului nu prea suna romnaeste,sa fie oare Ali Iranian sau alta nationalitate care a fost casatorit cu o romanca si a obtinut pasaport roman?



Nu e iranian. Si nu e singurul din familie care comite infractiuni in Marea Britanie.

Ali Majlat este cetatean roman, a facut 5 clase de scoala, este necasatorit si provine din zona Petrosani, este recidivist. A fost de doua ori inchis in Romania. Ultima data a fost condamnat la 3,6 luni de inchisoare pentru tentativa de talharie, dar pedeapsa aceasta a fost contopita cu altele pentru mici furturi.

a plecat in Marea Britanie ca sa-si viziteze fratele, inchis într-un penitenciar de inalta securitate din Regat.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Maria,
Acest raspuns a fost dat de catre sotul meu,de un cetatean francez,am vrut sa am o opinie separata de a noastra a romanilor.
Da, multi nemtzi sunt catalogati nazi daca au curajul sa confrunte o discutie rasiala, istoria lor este mai dureroasa decat a noastra a romanilor.Diferenta intre ei si noi este ca ei vor ramane in istoria scrisa cu sange,pe cand noi romanii, ne vom schimba, gandindu-ma la imaginea Irlandezilor de la sfarsit de secol 19 inceput de secol 20, imi da speranta sa mai astept sa fiu mandra ca am si un pasaport romanesc, pana atunci, il folosesc pe cel frantuzesc.


Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Apropos ,despre vorbitul limbei natale de fata cu alte persoane neimplicate in conversatie.

L-am intrebat pe sot ce parere are el despre ceea ce a facut doamna sefa.
El este mai pragmatic dealtfel si am incredere in gandirea lui,deci el nu este roman ,este francez .La compania unde lucreaza sunt foarte multe nationalitati,el la pranz merge la cantina companiei, majoritatea colegilor care sunt de alta nationalitate,vorbesc in limba lor natala cu alti colegi de aceiasi nationalitate.
El, serveste pranzul foarte des cu unul din colegii lui care este belgian,evident, vorbesc in franceza chiar daca alaturi se vorbeste germana.

Raspunsul lui la intrebarea mea: " ai uitat ca Adolf Hitler este Austriac?" si cu asta ti-am raspus la cat de aiure in tramvai a fost reactia doamnei sefe.

Daca esti roman nu trebuie sa-ti renegi identitatea doar ca sa fii acceptat intr-o societate, pentru ca decat asa societate, prefer sa stau sa-mi cres copii acasa ca si colega ta cu studii superioare ,idem.



Ionica, o fi fost Hitler nascut in Austria, dar a condus Germania. Hitler a fost oricum unic, nu putem extrapola la o intreaga natiune sau chiar doua de fapt. Tie ti-ar conveni sa fii comparata cu Ceausescu sau, mai rau, cu Leana ?

Exemplu cu sefa de la Müller este izolat - cate bordee atatea obicee. Eu vb. romaneste pe unde si cu cine am chef, daca situatia si bunul-simt o permit, adica nu de fata cu persoane care nu inteleg limba si s-ar simti prost. Nu am primit niciodata observatii. Sotul meu - la fel. Mai mult, are in subordine o echipa destul de numeroasa numai de austrieci. Unde e discriminarea ? Nu e nevoie sa-ti renegi identitatea.

Si eu sunt pragmatica, consider ca fiecare patron are dreptul sa impuna regulile sale de conduita in firma sa.

Amica mea cu studii a ales sa fie casnica din comoditate (sotul ei castiga f. bine), dar se simte marginalizata pt. ca: nu i s-a oferit permis de munca (fara sa ceara ?) si nu i s-a oferit job pe masura nivelului ei (iarasi fara sa caute). In schimb nu s-ar intoarce in Buc. (unde are casa) ca, deh, totusi nu se compara. Sotul ei roman se simte insa f. bine, integrat si are o multime de prieteni.

Maria


Sophia 2ani 06.09.06
+28
http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy

Mergi la inceput