obligativitatea vaccinurilor - discutii pro si con

obligativitatea vaccinurilor - discutii pro si con | Autor: MissParker

Link direct la acest mesaj

Cineva intreba pe un alt topic unde e legea cu obligativitatea vaccinarii. Iat-o mai jos. Pentru mine reiese ca legea este doar pentru medici.



ORDONANTA NR. 53 DIN 30 IANUARIE 2000 PRIVIND OBLIGATIVITATEA RAPORTARII BOLILOR SI A EFECTUARII VACCINARILOR PUBLICATA IN MONITORUL OFICIAL NR. 42 DIN 31 IANUARIE 2000

In temeiul ARTICOLUL 107 alin. (1) si (3) din Constitutia Romaniei, precum si al ARTICOLUL 1 lit. O pct. 2 din Legea nr. 206/1999 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante, Guvernul Romaniei emite urmatoarea ordonanta:

ARTICOLUL 1

(1) Medicii de familie, indiferent de forma de organizare a asistentei medicale primare in cadrul sistemului public sau privat, au obligatia de a asigura vaccinarea copiilor.
(2) Schema de vaccinare recomandata pentru copii si adolescenti este prevazuta in anexa care face parte integranta din prezenta ordonanta si in Programul national de imunizari aprobat prin ordin al ministrului sanatatii.


LEGE NR. 649 DIN 20 NOIEMBRIE 2001 PENTRU APROBAREA ORDONANTEI GUVERNULUI NR. 53/2000 PRIVIND OBLIGATIVITATEA RAPORTARII BOLILOR SI A EFECTUARII VACCINARILOR

Parlamentul Romaniei adopta prezenta lege.

ARTICOLUL 1

Se aproba Ordonanta Guvernului nr. 53 din 30 ianuarie 2000 privind obligativitatea raportarii bolilor si a efectuarii vaccinarilor, emisa in temeiul ARTICOLUL 1 lit. O pct. 2 din Legea nr. 206/1999 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonante si publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 42 din 31 ianuarie 2000, cu urmatoarele modificari si completari:

1. La articolul 1, alineatul (1) va avea urmatorul cuprins:
"ARTICOLUL 1
(1) Medicii de familie, indiferent de forma de organizare a asistentei medicale primare in cadrul sistemului public sau privat si indiferent de casa de asigurari sociale de sanatate cu care au incheiat contract de furnizare de servicii medicale, au obligatia de a asigura vaccinarea corecta a copiilor si de a raporta efectuarea acesteia directiei de sanatate publica judetene, respectiv a municipiului Bucuresti."



Eu inteleg de aici ca medicii au obligatia de a asigura vaccinarea (corecta) a copiilor (adica sunt obligati sa nu refuze vaccinarea!!) dupa o schema recomandata.

Nu scrie nicaieri ca parintii sunt obligati sa-si vaccineze copiii.

Are cineva informatii suplimentare, un link, ceva?


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Cine nu poate vindeca nici cancerul, dar nici macar o simpla raceala, nu ar trebui sa pretinda ca poate preveni cancerul cu vaccinuri! Rusine mafiei farmaceutice din toata lumea!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

MissParker in Romania vaccinarea e obligatorie in sensul ca este absolut necesar sa prezinti carnetul de vaccinari atunci cand copilul intra in comunitate: cresa, gradinita, scoala.
Nu intelegeti obligativitatea vaccinarii in sensul ca intra mascatii peste tine in casa si iti vaccineaza copiii impotriva vointei tale.



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

MissParker in Romania vaccinarea e obligatorie in sensul ca este absolut necesar sa prezinti carnetul de vaccinari atunci cand copilul intra in comunitate: cresa, gradinita, scoala.
Nu intelegeti obligativitatea vaccinarii in sensul ca intra mascatii peste tine in casa si iti vaccineaza copiii impotriva vointei tale.

OK, multumesc. Deci vaccinarea nu este obligatorie prin lege. Atata voiam sa imi mai clarific.

Ah, si in Germania e necesar sa te prezinti cu carnetul de vaccinari la inscrierea in comunitate. Dar carnetul poa' sa fie si gol, asta nu inseamna ca vaccinarile ar fi obligatorii.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Cine nu poate vindeca nici cancerul, dar nici macar o simpla raceala, nu ar trebui sa pretinda ca poate preveni cancerul cu vaccinuri! Rusine mafiei farmaceutice din toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Ce mult mi-a luat pana sa gasesc subiectul, ce bine se ascunsese.

Iata o idee geniala:

http://www.learningdays.co.uk/secondary-school-case-studies.php

Poate o aplica cineva si in Romania.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Cine nu poate vindeca nici cancerul, dar nici macar o simpla raceala, nu ar trebui sa pretinda ca poate preveni cancerul cu vaccinuri! Rusine mafiei farmaceutice din toata lumea!

Dinamica puterii: experientele -de acum clasice- ale lui Asch au aratat ca, atunci cand realitatea fizica are un caracter ambiguu, omul are tendinta de a considera opinia majoritara a semenilor sai ca reprezentand adevarul.

"I once believed in Jenner.
I once believed in Pasteur.
I believed in vaccination.
I believed in vivisection.
But I changed my views
as the result of hard thinking."
(Dr. Walter R. Hadwen, M.D.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=30673" target="_blank">LEGE nr.649 din 20 noiembrie 2001
pentru aprobarea Ordonan#355;ei Guvernului nr.53/2000 privind obligativitatea raport#259;rii bolilor #351;i a efectu#259;rii vaccin#259;rilor

Adica legea spune ca e obligatoriu sa faci vaccinurile din schema de vacinare mentionata.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=30673" target="_blank">LEGE nr.649 din 20 noiembrie 2001
pentru aprobarea Ordonan#355;ei Guvernului nr.53/2000 privind obligativitatea raport#259;rii bolilor #351;i a efectu#259;rii vaccin#259;rilor

Adica legea spune ca e obligatoriu sa faci vaccinurile din schema de vacinare mentionata.

Mai citeste o data. Legea spune clar ca MEDICII sunt obligati de a asigura vaccinarea corecta.

A asigura = A oferi o garantie pentru infaptuirea unui lucru; a face ca infaptuirea sa fie sigura; a pregati ceva în mod sigur, durabil; a garanta.

Nu scrie nicaieri ca vaccinurile sunt obligatorii. Schema este RECOMANDATA.

Mai citeste o data.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

MISSPARKER - ai cunostinte juridice?
daca ai citit ca este obligatoriu pt medici sa asigure vaccinarea, doar nu se vaccineaza singuri, deci este obligatoriu sa vaccineze cu vaccinele din schema recomandata(ca poate eu vreau sa le fac pe cele cu plata aduse de mine la medic) pe toti copiii pe care ii au in listele lor. Legea prevede sanctiuni pentru medici daca nu o respecta, astfel, nefiind sanctionati parintii ca nu prea ai unde sa ii prinzi si sa ii amendezi..., atunci medicii se conformeaza si incearca sa faca vaccinul; daca nu au cui, il obliga pe parinte sa refuze in scris vaccinarea obligatorie, este ca si cum la serviciu angajatorul anu are voie sa il tina pe salariat cand temp depaseste 39 de grade si nu ii asigura conditiile necesare, dar salariatul vrea sa stea, ei, atunci il pun sa scrie ca e dorinta lui nu a angajatorului - e un ex , doar atat. Insa de anul acesta va deveni OBLIGATORIU IN ROMANIA CARNETUL DE VACCINURI LA PURTATOR! POATE ATUNCI NU VOR MAI FI ATATEA INTERPRETARI DUPA URECHE ALE LEGII.

MULTA SANATATE TUTUROR!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellis

MISSPARKER - ai cunostinte juridice?
daca ai citit ca este obligatoriu pt medici sa asigure vaccinarea, doar nu se vaccineaza singuri, deci este obligatoriu sa vaccineze cu vaccinele din schema recomandata

Da, inchipuie-ti, am si cunostinte juridice, lucrez de 11 ani la o firma renumita de avocatura (una din primele 5 ca marime in Europa, asta asa ca fapt divers, poate mai atarna la greutate in ochii tai iubitori de iz de autoritate) si da, stiu sa interpretez un text de lege si da, stiu bine si limba romana, am o diploma in Filologie si Limbi Straine.

Tu singura te contrazici: Medicii sunt obligati SA ASIGURE (to ensure) vaccinarea, nu sunt obligati SA VACCINEZE. E o diferenta enorma. Lingvistic vorbind si nu numai.

Ma gandesc ca poate unele mamici care nu vor sa vaccineze o vor face de frica sa nu incalce legea si e bine sa fie informate ca nu incalca nici o lege. Legea nu se aplica la parinti.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Citat:
citat din mesajul lui ellis

MISSPARKER - ai cunostinte juridice?
daca ai citit ca este obligatoriu pt medici sa asigure vaccinarea, doar nu se vaccineaza singuri, deci este obligatoriu sa vaccineze cu vaccinele din schema recomandata

Da, inchipuie-ti, am si cunostinte juridice, lucrez de 11 ani la o firma renumita de avocatura (una din primele 5 ca marime in Europa, asta asa ca fapt divers, poate mai atarna la greutate in ochii tai iubitori de iz de autoritate) si da, stiu sa interpretez un text de lege si da, stiu bine si limba romana, am o diploma in Filologie si Limbi Straine.

Tu singura te contrazici: Medicii sunt obligati SA ASIGURE (to ensure) vaccinarea, nu sunt obligati SA VACCINEZE. E o diferenta enorma. Lingvistic vorbind si nu numai.

Ma gandesc ca poate unele mamici care nu vor sa vaccineze o vor face de frica sa nu incalce legea si e bine sa fie informate ca nu incalca nici o lege. Legea nu se aplica la parinti.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI



pacat ca, daca tot sustii ca ai cunostinte juridice(a lucra la o firma de avocatura nu inseamna obligatoriu ca ai cunostinte juridice), esti in stare de asemenea "interpretari".
Eu ma gandesc ca unele mamici, altele decat cele care intorc intelesul frazelor asa cum le pica bine, au priceput ca medicii sunt obligati sa asigure vaccinarea pacientilor lor, iar daca acestia refuza vaccinarea, atunci sa semneze in acest sens. Ce nu-ti era clar?...lingvistic vorbind...cred ca singura iti arati adevaratele cunostinte si juridice si lingvistice!
niciun act medical nu se face fara acordul pacientului, decat in situatia incapacitatii de a-ti manifesta consimtamantul! o si vad pe dr mea de familie care are 1.60 inaltime cum ne doboara pe doi de 1.75 si 1.85, sare pe copil si il inteapa! hai sa fim seriosi si sa nu mai discutam discutii aici!
Eu nu m-am contrazis cu nimic!
...a...si o diploma in stiinte juridice nu ai?...daca tot e sa-ti expui toate "cunostintele"...

...deja subiectul asta degenereaza, a inteles toata lumea ca esti antivaccin, nu mai cauta sa convingi pe nu stiu cine de nu stiu ce,suntem convinse ca homeopatia este excelenta, nu vrem medicina alopata, ca astia se imbogatesc toti pe spinarea noastra, nu-i asa?...nu si homeopatii...care si ei sunt medici...cred ca aici suntem persoane majore, "vaccinate", stim sa citim in limba romana si luam singure decizii.

...iar de anul acesta CARNETUL DE VACCINARI VA DEVENI OBLIGATORIU PENTRU PARINTI!...nu doar niste pagini goale!

discutia intre noi eu o inchei aici, ca stiu unde pot ajunge astfel de discutii, iar aici sunt persoane care vorbesc despre vaccinare;

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Te rog nu-mi baga si tu pumnul in gura. Ce-i aia "aici sunt persoane care vorbesc despre vaccinare"? Eu vorbesc despre rotirea planetelor?

Am vrut doar sa precizez ca vaccinarea nu este obligatorie prin lege in Romania, asa cum eronat se sustine aici. E dreptul meu sa atrag atentia asupra dezinformarii in masa. Indiferent pe ce tema. Indiferent daca iti convine tie sau nu.

Insusi faptul ca acest subiect a fost mutat suspect de repede la Clinica Virtuala, apoi remutat aici, si ca mie mi se interzice (dificultati tehnice?) sa pun la semnatura linkul de pe Sfatul Medicului.ro referitor la legea respectiva (am numit-o in text), este cea mai clara dovada in sprijinul afirmatiilor mele.

Inchei si eu aici dialogul.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
"I once believed in Jenner.
I once believed in Pasteur.
I believed in vaccination.
I believed in vivisection.
But I changed my views
as the result of hard thinking."
(Dr. Walter R. Hadwen, M.D.)
************************************
Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii. Cititi cu atentie Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000 si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

si ca mie mi se interzice (dificultati tehnice?) sa pun la semnatura linkul de pe Sfatul Medicului.ro referitor la legea respectiva (am numit-o in text), este cea mai clara dovada in sprijinul afirmatiilor mele.

Inchei si eu aici dialogul.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
"I once believed in Jenner.
I once believed in Pasteur.
I believed in vaccination.
I believed in vivisection.
But I changed my views
as the result of hard thinking."
(Dr. Walter R. Hadwen, M.D.)
************************************
Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii. Cititi cu atentie Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000 si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI.



IMI CER SCUZE FATZA DE UTILIZATORII TOPICULUI, DAR ASTA E DEJA PARANOIA, DOAMNA DRAGA! DIN NOU DEZINFORMEZI! ROG UTILIZATORII CARORA LI SE SPUNE IN MOMENTUL IN CARE INTRA IN PROFILUL LOR CA nu toata functionalitatea este disponibila SA SCRIE CA SA NU MAI CREADA MISS CA O URMARESTE CINEVA! ESTE O PROBLEMA A FORUMULUI CU PROFILUL PERSONAL, TOT INCEARCA SA SCHIMBE NU STIU CE SI AVEM TOTI PROBLEME IN A NE SCHIMBA SEMNATURI SAU NU, DAR NU SE INTAMPLA MEREU!

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR
PAPA BUN

Mergi la inceput