obligativitatea vaccinurilor - discutii pro si con

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

In 2004 s-a mai discutat aspectul obligativitatii vaccinurilor si s-a dezinformat in masa:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=34188&whichpage=2

Andrada face acolo referire tot la "Ordonanta Guvernului nr. 53/2000 privind obligativitatea raportarii bolilor si a efectuarii vaccinarilor, aprobata prin Legea nr. 649/2001" (adica ceea ce am gasit si eu si se aplica numai la medici, nu si la persoane private).

Apoi Andrada face trimitere la Monitorul Oficial nr. 773 din 4 decembrie 2001, in care a fost publicat un "DECRET privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonan#355;ei Guvernului nr.53/2000 privind obligativitatea raport#259;rii bolilor #351;i a efectu#259;rii vaccin#259;rilor", adica aceeasi Ordonanta nr. 53 in care e vorba tot numai despre medici si obligatia acestora de a asigura vaccinarea corecta.

Nicaieri nu scrie "cetatenii romani sunt obligati sa-si vaccineze copiilor". In anexa apare o schema "recomandata" si deci nu una impusa.

Pentru ca acest subiect se intituleaza "TOTUL despre vaccinuri", doresc si eu sa se stie totul despre vaccinuri, inclusiv sau mai ales faptul ca ele in Romania nu sunt obligatorii prin lege.

"Dificultatile tehnice" la care ma refeream ironic cand am spus ca nu pot pune linkul respectiv la semnatura sunt urmatoarele: eu incerc sa introduc linkul sub cuvintele CITITI LEGEA, iar cand dau pe "Vizioneaza semnatura", in loc de link imi apare urmatorul text (fara spatiile libere pe care le-am pus eu acum):

http:// acest topic este si pe site-ul Desprecopii / Legislatie_medicala/ Legislatia_privind_vaccinarile/LEGE_Nr_649_din_20_noiembrie_2001_pentru_aprobarea_
Ordonantei_Guvernului_nr_532000_privind_obligativitatea_raportarii_bolilor_si_a_
efectuarii_vaccinarilor-52_218.html

Cert este ca nu-mi ia legatura intre cuvintele mele si linkul respectiv. Chiar sunt curioasa sa mi se explice si mie in ce masura acest lucru are legatura cu "functionalitatea care nu e disponibila".

ellis, eu zic ca mai bine sa fiu luata drept paranoica decat sa fiu credula si sa inghit pe nemestecate neadevarurile (exprimare eleganta) despre obligativitatea vaccinurilor.

Ai ceva impotriva ca oamenii sa fie informati cum trebuie inainte de a lua o decizie? Nu mai suntem in epoca Ceausescu, unde exista un singur "adevar".


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
"I once believed in Jenner.
I once believed in Pasteur.
I believed in vaccination.
I believed in vivisection.
But I changed my views
as the result of hard thinking."
(Dr. Walter R. Hadwen, M.D.)
************************************
Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii. Cititi cu atentie Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000 si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

MiSePareCa,

Imi place mult semnatura ta. Intotdeauna am fost de parere ca tu gandesti mai greu!

EDIT: am uitat sa pun cel mai probabil loc de intalnire pentru mamicutele antivaccin.

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Mai fratilor, dar ce a ajuns acest subiect?!
Pentru tiganeala, certareala si cancanuri este loc la Barfe....
Aici se cer safturi, pareri, deci nu ne dam in cap.
Asa e romanul nostru...din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii. Cititi cu atentie Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000 si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI.
[/font=Trebuchet MS]

Topicul asta a fost creat cu un alt scop:de informare.Sa muti scandalul aici dupa ce s-a inchis celalalt subiect mi se pare o mare magarie.
Si chiar daca vaccinurile nu ar fi obligatorii prin lege,desi mie tocmai mi s-a cerut carnetul de vaccinari pentru inscrierea la scoala,esenta este aceeasi:vaccinurile au fost create cu scopul de a preveni moartea unor oameni de diverse boli cumplite care faceau ravagii in trecut.
In alta ordine de idei,missoparker ,s-a inchis celalalt topic si poate erai dornica sa raspunzi la intrebarea:daca,din nefericire,copilul tau este muscat de un caine/vulpe/urs turbat ii faci sau nu antirabicul ca sa traiasca si sa te bucuri de el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974
Topicul asta a fost creat cu un alt scop:de informare.

Si atunci de ce se dezinformeaza cu "obligativitatea" vaccinurilor?

Edit: te rog sa nu ma mai provoci, eu discut aici doar despre aspectul legal al vaccinarii, spre informarea celor interesati. Se pare ca tu esti cea dornica sa continue scandalul. Eu nu am atacat pe nimeni. Nu am incalcat regulamentul cu nimic, nu am incalcat nici o lege, asa ca te rog sa ma lasi in pace.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
"I once believed in Jenner.
I once believed in Pasteur.
I believed in vaccination.
I believed in vivisection.
But I changed my views
as the result of hard thinking."
(Dr. Walter R. Hadwen, M.D.)
************************************
Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii. Cititi cu atentie Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000 si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_a spune:

Miss Parker, atunci cand se aplica o lege trebuie avuta in vedere nu numai litera ci si spiritul legii, ce a vrut legiutorul sa reglementeze.
Si totusi, scuza-ma ca te intreb, daca pe mine m-ar musca un caine turbat, ce m-ai sfatui sa fac? Si de ce? Raspunde-mi, te rog!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_a spune:

Raspund tot eu, bineinteles ca mi-as face vaccinul antirabic.
Intr-o tara ca Romania, unde exista inca atatea sate fara canalizare, fara apa curenta, fara gaze, mi se pare vital ca po****tia sa se vaccineze cu toate vaccinurile care exista.
Citind articolul din Corriere della sera http://www.corriere.it/salute/08_ottobre_26/tbc_internisti_9752372a-a378-11dd-8d2c-00144f02aabc.shtml, ma gandesc sa-mi vaccinez copilul si impotriva tuberculozei, numai ca aici acest vaccin e contra cost si e mai greu de gasit.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

....in Italia e federalism vaccinal, adica in Lombardia sunt obligatorii, dar e obligatorie si instruirea, deci accesul in scoli nu poate sa fie negat copiiilor nevvacinati
dar in Veneto nu mai sunt obligatorii vaccinarile
sa inteleg ca daca ma mut in Verona pot sa discut liber despre alegerile mele?
atunci nu mi se mai fac trimiteri la cimitire?
...si acum tot despre Italia...nimeni niciodata nu si-ar permite sa fie atat de acid ca si domnul Xenocid cu imaginile sale macabre, cu injectivele pe care le rasufla si judecatile de valoare pe care le face
nu stiu, eu recunosc ca n-am citit niciodata regulamentul DC, dar nu exista totusi o regula pe care domnul Xenocid o incalca, aceea de a nu aduce ofense interlocutorului, de-a argumenta legandu-se de fapte si nu de Oameni?


Felix (4 ani) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui doina_a
Si totusi, scuza-ma ca te intreb, daca pe mine m-ar musca un caine turbat, ce m-ai sfatui sa fac? Si de ce? Raspunde-mi, te rog!

Ti-ai dat singura raspunsul.


Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
Poze cu noi ***** Povestea nasterii ***** www.onetruemedia.com/shared?p=7248d8e682f97e03a2212a&skin_id=1602&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Slide show David
"I once believed in Jenner.
I once believed in Pasteur.
I believed in vaccination.
I believed in vivisection.
But I changed my views
as the result of hard thinking."
(Dr. Walter R. Hadwen, M.D.)
************************************
Vaccinurile in Romania NU sunt obligatorii. Cititi cu atentie Legea nr. 649 din 20 noiembrie 2001 pentru aprobarea ordonantei guvernului nr. 53/2000 si luati decizii in cunostinta deplina de cauza.
Pentru mamicile anti-vaccin: ne intalnim www.jabs.org.uk/forum/default.asp?CAT_ID=1" target="_blank">AICI.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doina_a spune:

Acesta este titlul articolului:
"Nel nostro Paese 4500 casi notificati (Istat) e circa 1500 non ufficiali
«La tubercolosi in Italia dall'Est Europa»
I medici internisti invitano alla prudenza: «La Tbc non diminuisce e alla base ci sono i flussi migratori» "
Din articol reiese ca tuberculoza nu a disparut in Italia si ca reintra pe la frontierele cu Europa de Est, situatie care va fi discutata la 109-lea Congres national, intre tarile aflate in dificultate se numara Romania cu 50 de cazuri la 100000 locuitori, urmata de Ucraina, Modova si Bulgaria. Articolul este din Corriere della sera din data de 26/10/2008.

Mergi la inceput