Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

revin si eu pe baricade dupa niste zile f nasoale.

copilasilor nascuti intr-o zi de 12 azi e 12 nu, ca nici nu mai stiu pe ce lume sunt

si La multi ani Alina - Anto sa fii sanatoasa si numai bucurii in viata!

Nu am citit nimic din urma, sper sa apuc azi.
revin

Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Am vazut ca fost ziua Laurei si Simonei. Va doresc multa sanatate si La multi ani cu multe bucurii. Mereu va admir in poze cat de frumoase si elegante sunteti!

Luminel, imi pare rau de chestia cu apartamentul, stiu ca asa e situatia pe acolo, frate-miu sta intr-o garsoniera si plateste 350 euro, mi se pare enorm. Sper sa reusiti sa gasiti ceva convenabil

Alina-Anto, sa stii ca ai dreptate cu vacanta, dar cine poate sa plece, si eu ma rugam de Gabi sa mergem undeva numai asa sa schimb peisajul. Numai ieri am fost la bazin, vreau sa merg macar o data pe sapta la sala, si deja cand m-am intors parca aveam alta viziune asupra vietii . Si n-am stat decat o ora.

mai revin daca reusesc mai tarziu

pupici

Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Alex@Sarauf prin ce treci... zici ca nu ti-a placut cabinetul respectiv? cauta si un alt cabinet/clinica, nu te lasa pe mana oricui... E important sa fi sanatoasa pt cei 2 pui pe care ii ai acasa.

Laura, sa stii ca si noi tot asa facem, ne dam drumu din picioare si apoi o luam de la capat, sport extrem ce mai.

MissParker vad ca ati gasit o soluti pt somn, tinem pumnii sa mearga si in seara asta.




Mihaela de Daria-Maria (23 iunie 2008)

O comoara, o comoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Alex@Sara daca esti in situatia asta si nu ti-a placut acolo deloc si nu reusesti nici la Medlife iti dau numarul dnei Dr. Borza. Nu e foarte amabila dar este foarte buna profesional. Eu am nascut cu ea. Uite 0788 474747 ea e chiar la Maternitatea Bucur. Poate iti face ea avortul. Nu te speria de ea daca e mai morocanoasa si sun-o intre 10 si 12 ca atunci poate raspunde. Daca nu raspunde insista tu. Are si un cabinet particular. Daca vrei bineinteles eu as vrea sa te ajut cumva pentru ca stiu cat este de greu si ce e in sufletul tau. Timpul le va mai estompa pe toate, nu ai incotro ai doi copii care au mare nevoie de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Salutare,

sanatate tuturor puiutzilor si mamicilor!!! La noi saptamana trecuta s-a dat alarma la gripa, se pare ca trebuie sa ne asteptam de saptamana asta la gripa de iarna si zau nu am nici un chef. La cresa evident am vazut deja ca unul dintre colegii fetei are galetuta plina d emedicamente si e mai tot timpul mucos. Ma enerveaza ca nu toti parintii isi tin acasa copii daca sunt contagiosi mai ales ca in afara de colegul vietnamez toti ceilalti au aici bunici si au la cine apela sa ii ajute. Eu imi iau concediu fara plata sa stau cu fata acasa daca e bolnavioara, astia nimic...ii aduc si cu febra 39...fac cu nervii...

Defapt voiam sa va povestesc o faza amuzanta din ciclu tragicomic a la Esme. Azi am la ochiul stang conjunctivita...de ieri...ca urmare a minunatei intamplari de sambata... Sambata dupā ce am dat musafirii afara (glumesc, au plecat ei de buna voie si nesiliti de nimeni) stragem frumos in bucatarie...punem toate cele in masina de spalat vase...iau un cub de detergent pentur masina, dau sa il desfac (si chiar imi reuseste) si tzop, o granula de detergent sare din respectivul cub in ochiul meu stang...Cum a reusit inca nu m-am prins, nici traiectoria granulei nu am reusit sa o calculez... Pai sa va spun eram usor aplecata, mainile imi erau muult mai jos decat nivelul ochilor iar pe nas aveam ochelari (ca ii port tot timpul - uneori si la dus intru cu ei, ca sa nu mai spun de cate ori adorm cu ei pe nas) acu' daca poate cineva sa imi explice cum a reusit sa sara granula aia asa cu bolta ca sa nu nimereasca ochelarii ci sa imi intre in ochi...ii sunt recunoscatoare. Cert e, ca dupa ce m-am frecat o tzara la ochi, ca doar eram doar la o juma de metru de cea mai apropiata sursa de apa mi-a trecut si mie prin cap sa ma spal...si am spalat la greu, ca sunt mare conjunctivitista (repsectiv fiind cronica o fac din orice rahatel si destul de des, tre sa recunosc e prima data cand o fac din cauza unui ochi prea curat - curatat cu detergent de vase), duminica am ajuns ca in povestea un ochi plange unul rade iar de dimineata azi eram la faza un ochi plange da' rau de tot celalalt plange si el de necazul primului. Prin urmare uite acu' in cateva minute incalec pe autobus si ma duc la doctor ca mi-e tastatura varza de la atatea lacrimi iar soarecii e toti ghiftuiti bine de tot.

pupici si santate,

esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenuca spune:

Pupam fetele cucuietele si bebicii dragalasi !
Uf... nu reusim sa tinem ritmul cu voi nu neaparat din motive de rasfat sau dependenta, cat din motive de joaca, atentie plus cele administrative..
Noi suntem cu mofturi, astazi nu a prea vrut ciorbitza, asa ca o sa facem pauza de ea, poate i s-o fi luat copilului, mai aplicam si noi metoda veche, poate cine stie..
Am inceput sa citesc in diagonala de dimineata si nu mai stiu ce vroiam sa spun. Miss, camera de care ziceam e montata de tati sus pe un dulap si bate pe toata camera, are si infrarosu (pentru a o vedea si noaptea)si are un ip alocat ,unul public cica, astfel ca practic, o pot vedea pe Lizuca la ea in camera de oriunde in lumea asta cu conditia sa am internet acolo.
A, mai e o chestie pe care a facut-o tati ca doar e it-ist, un router acasa ca sa putem folosi si internetul in casa simultan. Nu stiu daca am fost coerenta, la capitolul it si retele sunt varza....
Vroiam sa spun La multi ani fericiti AlineiAnto multa sanatate si puterea de a merge mai departe si a zambi , viata e frumoasa daca stim sa ne-o facem frumoasa.iar cu Scortisoara draga,trebuie sa aveti numai motive de bucurie si fericire zi de zi. Ce iti recomand din suflet: 3-5 zile cu sotul undeva la munte, o sauna, o piscina, sampanie, capsuni... crede-ma, fac minuni ! Si o sa te simti ca noua ! Ti-o spun din experienta, si eu eram la pamant de oboseala, stres desi nu am avut probleme cu Lizuca pana acum si sa ne fereasca D-zeu si pe viitor, dar... stii cum e... ne facem prea multe griji, de cele mai multe ori nejustificat.

Ce mai vroiam sa spun, a, legat de depunerea dosarului, pana la urma trebuie sa mergem in Hambarului, nu putem sa mergem unde am depus prima oara? Si daca e cum spuneti, probabil o sa stam cu orele pe acolo, ce facem cu bb? ca sigur nu e de stat cu copilul pe acolo.

Simonel, tu stii sigur ca putem depune la Orizont? ai depus deja sau vrei sa mergem impreuna? Ce mai face Mateias, ne e dor de voi. Noi iesim in fiecare zi dar doar 30-45 minute ca ma ia pe mine frigul rau, deh daca ies din casa cum apuc, ca o apuca pe Lizuca urletele- nu-i place frate in combinezon, cu chiu cu vai o imbrac , uof... nu vine ea primavara ....
Sa vedem pozici de la petrecere, Laura, m-ai amenintat ca faceti poze multe, sau le-ati pus si n-a vazut ochiul meu, tot ce se poate....
Am mai citit de draga de Teodora cu temperatura, uf mamico, eu cred ca innebuneam daca vedeam 40 de grade, pana la urma de la ce face temperatura, se stie? va multa multa sanatate va doresc !
Andreap te pup scumpa, tu cum te mai descurci? Mai poti? De ce nu incerci sa mergi la Pitesti, nu-ti strica nitel ajutor, macar sa reusesti si tu sa-ti tragi sufletul nitel. Eu cand simt ca nu mai pot o chem pe mama, desi, draga de ea, ma simte atat de bine ca nu trebuie sa o mai chem, ma trezesc cu ea la usa.... Va pupic, multa sanatate !

Am mai vazut poze dragute cu un bebe jucaus si saltaret, dar nu-mi proceseaza neuronul la ora asta sa va spui cum il cheama, se stie el care e...
Ma retrag sa ma odihnesc ca de cand scriu la mesajul asta, mi-e ca mi se inchide si pierd bunatate de conspect

A, Miss, iti sugera cineva pe forum legat de sacul de dormit... eu l-am eliminat din acelasi motiv, Lizuca e mai tot timpul cu picioarele pe sus si e destul de activa cand doarme, sacul insa o cam obstructiona si se trezea plangand, saracul copil cine stie ce visa... asa ca o invelesc cu patura si ma trezesc din cand in cand sa o verifica sa nu se dezveleasca- paranoia din caul meu ca bietul copil se mai trezeste dimineata- a si asta mai era o intrebare a ta de acum o luna cred..., cum e cu mutatul in camera ei- e Beton ! s-a adaptat foarte repede, eu sunt nebuna care bantui noaptea ca o sirena sa vad cum doarme si ma uita Dumnezeu pe scaun admirand-o ce frumos zambeste in somn. si sorry pentru delay-ul raspunsului !

Elenuca mami de Lizuca 29 Mai 2008

Povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=764a9751ec8c1ae5d54413&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Lizuca's History (slideshow)

www.elizadiamandescu.ro" target="_blank"> Eliza's WebPage uite ce mare sunt !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor!
Am fost si la dentist azi... Ce sa fac, impusc si eu cat de multi iepuri pot! Din pacate mi-a pus o plomba pe care mi-o va da jos ptr ca imi sangera gingia foarte tare si nu facea nici priza compozitul, etc, etc... Deci m-am dus cam degeama, firar...
Fetelor va multumim ptr complimente! Lorich, pupici speciali!!! Si bebe tau e demential are niste ochi superbi si inocentie, ieri sau alaltaieri m-am uitat si eu la pozele voastre noi.
Miss, m-am cutremurat citind despre povestea lui Bogdan... Dumnezeule cate poate ascunde mintea noastra... Brrrr... Fier i-am dat 5 picaturi pe zi ca rezervele de fier se pierd dupa 6 luni. Stiam ca fierul costipa dar mi-a picat fisa tarziu, dupa ce i-am scos morcovul fiert, marul fiert, branzica, biscuitzii, cerealele de orez, tot-tot scosesem si fi-mea tot pietre se kka... Si dupaia m-am gandit si eu daaahhh ca poate sa fie de la fier. Sa vedem, azi nu i-am dat, sunt curioasa, spr sa se regleze tranzitul I-am dat si iaurt azi, cu mandarine bucatzele, doar-doar... A facut un pic dar tot cu scrematuri si inrosiri la fatza. Dar macar a facut cat de cat... consistent dar nu piatra. Scuze ptr detalii Aerosoli ... aici chiar nu ma pricep, chiar cer "consultatii" de la mamicile cunoscatoare. Deci, mi-a zis sa cumpar aparat de aerosoli sa il am in casa ca Doamne fereste, posibil sa il tot folosim cat e bebe mica. Iar acum in mod special mi-a zis sa ii fac cu ser fiziologic si dup'aia sa aspir ca ies mucii mai bine. E ok la plamani dar mai are mucozitati in gat, bleah... Oricum, as lua aparat ca si Iuby are probleme cu nasul, sper sa nu il mosteneasca Eva
Mi-am cumparat niste agrafe, chestii de prins parul (ca n-aveam destule, Dumnezeule nu stiu unde sa mi le mai pun) si i-am luat si Evei Primele agrafe, o sa le fac poza sunt scumpe foc, frumoase ca ea. Acolo, la magazinul de agrafe m-am intalnit cu o mamica pe care o vazusem din 101 si ea avea in carucior la mladitza de mai... Dar nu era de pe forum, cel putzin eu nu am recunoscut-o din vreo poza.
Maine ma duc la servici... of, of... Asta e, trebuie sa o fac si pe asta... Si am avut weekend superprelungit, de joi stau acasa. Taicamiu cica asa sa tot te duci la servici. Eh, dar si cat am muncit...

Laurita, felicitari ptr Mirci, wow, grasa mea nu sta in picioare. Ii place dar tzopaie pe varfuri ca balerina. Am incercat sa o pun la ea in pat, sa se sprijine de gratiile alea, dar a tzipat Iuby la mine ca ii rup picioarele. Ce barbat disperat, of, of...

Cleo, sa intzleg ca si Maruca s-a ridicat in frumoasele-i 2 picioruse... Ma duc sa o cert pe Eva de puturoasa ce e!!!

Socrate, si mugurasul tau scump care face pasi... Se fac mari copiii nostri fetelor, ce emotzionata sunt... Ieri m-am uitat pe poze de cand eram gravi... Planuiesc sa le strang sa le printez pe toate!!! Da, si acum iata, ne merg puiutzii in picioare!!!

O mami necajita am vazut pe aici cu puiutz la a treia bronsiolita, of, iubita nu stiu cu ce sa te ajut, doctoritza ta nu iti recomanda nimic ptr intarirea imunitatii? Imi pare rau, sper sa va faceti bine repede si sa nu mai repetati.

Of... cam atat... tot va citesc fetelor dar nu stiu, uite, nu retzin nimic parca sunt batuta in cap...



YLARI
http://community.webshots.com/user/YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Fetele, va multumesc din suflet pt urari!! Sunteti tare dragute si va iubesc pe toate!Cleo, mi_bebelina, Lori,Ylari, simonacip, bratafel, alexuta, Alysh, iulia, Miss, socrate, Nicole, Andrada, DanaH, Laura, Micaela, Magdone, si nu in ultimul rand Andree27 si Gabitza

Noi nu am avut o noapte prea buna...Sara a plans fara incetare, pana pe la 3 dimineata.. A durut-o foarte tare gingia si a facut si febra 38,5. Am luat-o in pat cu noi, dar nu-i convenea nimic.. ufff..suntem zombie.. \Am dormit doar 2 ore de la 3 la 5 dimineata Dehh, a vrut fata mea sa-mi cante toata noaptea Multi ani traiasca!..
Si azi a fost foarte obosita Sara, nu a prea mancat, acum are iar febra, dar am reusit sa dormim acim, dupa-amiaza 2 ore impreuna. Mi-am mai revenit..Ce nu-mi place la dintisorul Sarei este ca ii iese stramb.. Primul a iesitr bine, drept, dar cel de-al doilea a iesit si fff greu si stramb..Cred ca de asta o si doare mai tare..

Va pup

Scortisoara Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Micaela, vaccinurile acelea sunt obligatorii in sensul ca ei sunt obligati sa-l asigure gratuit. Nu te pot efectiv obliga sa-l faci daca nu vrei. Semnezi o declaratie pe propria raspundere.
Problemele apar la intrarea in colectivitate, unde se cere de obicei carnetul de vaccinari.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Micaela, vaccinurile acelea sunt obligatorii in sensul ca ei sunt obligati sa-l asigure gratuit. Nu te pot efectiv obliga sa-l faci daca nu vrei. Semnezi o declaratie pe propria raspundere.
Problemele apar la intrarea in colectivitate, unde se cere de obicei carnetul de vaccinari.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla


Nu stiam ca pot alege sa nu le fac si ca obligatoriu vine de la faptul ca pt ei e obligatoriu. saru-mana pt lamuriri.

Ca tot veni vorba de comunitate, pentru fetele care nu au ajutor din partea mamei/soacrei/alta ruda binevoitoare, am si eu o intrebare ce ati alege: bona sau o cresa (particulara cu conditii decente).
Ma gandesc ca in toamna cel tarziu tb sa ma intorc 'pe baricade' si tot caut solutii.


Mihaela de Daria-Maria (23 iunie 2008)

O comoara, o comoara...

Mergi la inceput