Perlutzele lui Mihnea

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Pe cat e de linistit Rares, pe atat e de tanar si nelinistit frate-sau. N-are niciun pic de stare ! Mai nou minte, ori de cate ori poate scapa basma curata din tot felul de incurcaturi in care intra... De adunat jucariile sau s-o ajute pe mama la diverse chestiuni casnice, nici nu poate fi vorba... E de-o comoditate ( ca sa nu zicem lene ca nu suna elegant ) strigatoare la cer.
Deunazi, Rares vine si-mi zice ( mereu il paraste ) ce prostii facuse fratele lui. Mihnea, care aude discutia, se infiinteaza rapid si el in bucatarie. Rares, fair-play cum e el, de fata cu jupanu' intareste ceea ce-mi spusese inainte. "Da, mami, sa stii ! E mincinos si lenes !" Nu mai pot de ras cand imi amintesc faza, parca-i vad mutrita de smecher ( el care de obicei are o gura cat o sura ) . Cu un glas stins, spasit nevoie mare ii zice lui frate-sau : "Rares, daca mai vorbesti asa cu mine sa stii ca ma supar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Puiul meu cel mic are un prost obicei, isi tot musca coltul buzei de jos iar dupa un timp se fac acolo niste bubite de toata frumusetea...I-am zis ieri : "Nu mai fa asa, ca uite ce urat esti !" Iar replica nu se lasa mult asteptata : "Nu-s urat, Micoleta ( n.a. Nicoleta ) zice ca-s frumos". ( Nicoleta fiind o fetita de la gradi ).Imi povestea de ea acum intr-o zi ca l-a intrebat : "Ma iubesti ?" Si eu, curioasa : "Si tu ce i-ai raspuns ?"."I-am zis, da, te iubesc!"Asta in conditiile in care n-a implinit inca 4 ani ( abia in ianuarie face 4 ) iar "Micoleta" are deja 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Vreau sa notez repede ultimele doua perlutze ca altfel le uit..
Puiul meu asta mic, chit ca nu are inca 4 ani dar e de o diplomatie cum raaaar intalnesti. Intr-o seara, dupa ce-si pune bine burta la cale cu cereale cu lapte imi cere sa-i mai fac si o canita cu Nesquick. Ii fac si el, bineinteles, n-a mai putut s-o bea si l-am certat. I-am spus foarte clar ca daca mai mananca cereale cu lapte nu va mai primi si canita cu supliment de viteza ca burtica lui e mica si nu poate face fata. Buuun
A doua seara, cere din nou cereale cu lapte. Si, desigur, tabieturile si le respecta, cere si canita cu Nesquick si promite solemn ca o va bea. Dupa 5 minute apare in camera, afisand cel mai nevinovat zambet. Eu, mirata : "Gata, ai baut tot ? Zice : "Da, tot, tot. Da' mi-am mai lasat un pic de Nesquick si pe maine".

Azi, in masina, il paraste Rares ca i-a scos limba. Repede, ca sa salveze aparentele, zice pe un ton foarte mieros : "Mami, nu-i adevarat, nu i-am scos limba. Doar mi-am bagat saliva in gura"

Mergi la inceput