Perlutzele lui Mihnea

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

De obicei, vara ii tund pe copii la zero fiindca le creste parul mult mai frumos dupa aceea. De fapt, ii tund pe toti- sot, copil, catel, purcel cu ajutorul unui aparat de tuns electric. Dupa ce l-am tuns pe sotul meu, il intreb, a doua zi, pe Mihnea : "Mami, vrei sa te tund chel ? Cu masina de tuns ? Se uita la mine cu o mutrita nevinovata si ma intreaba : "De tuns iarba ?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:


Sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Dupa cum v-am povestit, l-am tuns pe Mihnea la zero. Si tare ne place sa-l mangaiem pe caput acuma ca i-a crescut asa, ca o blanita de cartita. Ii pune azi taica-sau mana pe cap si-i spune : "Mey, ce cheliuta ai !". Dar tanarul revoltat ii atrage atentia pe un ton foarte hotarat : "Asta nu-i cheliuta, asta-i cap !"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ieri ne-am apucat de plantat trandafiri in gradina chiar daca nu e sezonul acuma . Mihnea se juca prin curte cu basculanta lui. Cand ne-a vazut ca trebaluim hop si el sa se bage-n seama si tot pe-acolo venea cu bascula pe langa trandafiri ( sa-i calce ). Taica-sau i-a zis o data, de doua ori :"Du-te, mey copile si vezi-ti de joaca !" El, nimic. Facea ce facea si iar venea. Pana cand i-a sarit mustaru' lui tata-sau si i-a luat bascula si a impins-o mai incolo. Dar piticu, cu o atitudine sfidatoare de-a dreptul zice ( nu vorbeste chiar corect inca ) : "Nu tranteste ! Ai inteles ?!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ce faza azi... Rares se juca pe calculator si juniorul facea galagie jos in living ca vrea si el sa vina sus. Asa ca m-am dus sa-l aduc si pe el la etaj si cum eu eram la calculatorul celalalt l-am luat langa mine sa fiu sigura ca nu face prostii . I-am adus motocicleta cu acumuatori si i-am dat-o sa se joace.... numai ca dumnealui vroia sa vina cu ea tot in stativul de dvd-uri asa ca m-am smecherit si eu si i-am pus piciorul drept piedica sa nu poata trece cu motocicleta. Cand s-a prins de figura mi-a zis pe un ton de repros : "Mami, da' nu-i corect din partea ta !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ieri ne-am dus la cumparaturi. Bineineles ca s-a lasat cu mutre si figuri , asta micu' a facut un circ de se uita toata lumea din supermarket la noi ca el vrea ciocolata. Daca ar fi dupa ei numai dulciuri ar manca.... Pe drum, intorcandu-ne acasa, tot ma intreba una si alta. Si i-am zis : "Sa stii ca sunt foarte suparata pe tine, pai se poate sa faci asa ceva ?!" Dar el cu o nonsalanta specifica varstei : "Lasa, mami, ca-ti dau un pusi, eu !" Si se da jos din scaunul de masina si ma pupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Ma grabesc sa notez ultimele perle ca altfel le uit....

Mihnea, spre deosebire de Rares, e un leneeeesssss... Ceva ce n-ati mai vazut... M-am gandit ca ar fi cazul sa se imbrace singur, doar are trei ani... Si i-am explicat cum se iau sosetele, pantalonii.... Nici macar nu era atent cand ii explicam ci dadea intruna din gura ca el nu poate sa se imbrace singur. La un moment dat, il roaga sotul meu pe Rares sa mearga sa-l ajute la imbracat si sa-i explice el cum e treaba cu imbracatul. Rares, politicos si serviabil cum e se duce si ii explica : " uite asa iei soseta, o prinzi cu amandoua mainile si o tragi pe picior..". Dar asta micu' ii da o replica de ramanem toti cu gura cascata : "Pai, Rares, incalta-ma tu odata si gata !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Mi-am mai adus aminte de una... In fiecare dimineata cum ma aude ca ma pregatesc sa plec la serviciu, Mihnea se trezeste repede si vine dupa mine : "Hai, mami, sa mai dormim !". Dupa ce ii explic ca nu mai pot sa raman, zice : "Stai putin sa-mi iau pernita sa vin si eu cu tine jos ". Il intreb "Da' la ce-ti trebuie ? Vrei sa dormi langa tata ? ". Raspunde : "Nuuu. Vreau sa ma relaxez, mama, tu nu stii ?!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Chiar imi povestea sotul meu deunazi ca cel mic al nostru are logica
Si ieri ne jucam un joc. Eu ziceam : Zboara, zboara..." iar Mihnea trebuia sa completeze cu ceva care zboara.
Zboara, zboara...
Mihnea : Fluturasul !
Zic : Bravo ! Foarte bine !
Zboara, zboara...
Mihnea : Palaria !
Mihnea, palaria nu zboara, ii zic.
Si domnul " Sta bine cu logica" raspunde : Ba zboara daca sufla vantul !"

Mergi la inceput