Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (54)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura

Alysh cine aude cum te-ai odihnit cu Stef sforaind in ureche si inghesuiti pe canapea amandoi. ce sa facem, asa am ajuns...ni se pare un rai ceea ce din descriere suna a chin!! Oricum, bine ca rezultatul este cel asteptat. ce ma bucur ca papa Vladi...chiar voiam sa-ti spun ca poate nefiind bine pasate legumele nu le simte gustul...stii de cand ma tin sa-ti spun asta...dar uite ca a depasit baiatul hopul singur...nu-l laud. constat!!
Mirci e bine, el refuza lapticul si se trezeste noaptea de nspe ori...dar ce sa fac...mult a fost, putin a ramas. Tare mami tau ingenioasa... nevoia te invata!
Ma duc sa vad ce planuri are sotul pe asta seara. La filme ma refer.

Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE



Filme, filme, dar sa fie d-alea mai nabadaioase, da? Sa aiba efect si in realitate

Vlady

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Reallaura spune:

Alysh, Ba nu, ca citeste. citesc si eu...ce sa fac
iarasi, cu teatrul, ca mi-ai amintit! il rog de o sapt sa ia bilete. sper sa se execute pana la anul.



Laurita, mami de Mircea Ioan, 15 mai 2008
POZE BOTEZ MIRCEA
ALBUMELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

Aparem si noi ca liliecii,noaptea,ca numai asa se poate ...si nu se stie cat dormim,deci...

Andrada,incearca sa incalzesti un pic apa,ca fiind alaptati sunt invatati sa primeasca la o temp mai ridicata orice lichid;m-am prins de chestia asta de cand bea cu pofta zeama de la supica si i-am incalzit apa si merge cu lingurita,ca noi nu stim sa bem cu biberonul,nici nu am incercat,de altfel .

Fecian,nu-ti face probleme,eu sunt venita de putin timp printre voi si stiu ca fetele nu au cum sa raspunda la toata lumea de fiecare data,ca suntem multe,la fiecare ce-i sare in ochi si raspunde pe loc,altfel se uita,cel putin neuronul meu...!!!Apoi tare frumooos ne-au serbat prima aniversare aici,de 6 luni si asta nu se uita.

Simo si Andreea,cu puiutii bolnaviori,inercati sa ajungeti in fiecare duminica la biserica si sa impartasiti puii,ca-i pacat,daca tot se poate pana la 1 an.Vor fi aparati de toate bolile din lume si chiar bolnavi,va trece mai usor totul.Doamne ajuta-le!!!Apoi Sf.Stelian este aparatorul copiilor,cititi acatistul lui,ori de cate ori este nevoie sau rugaciune la Maicuta Domnului.Trebuie sa scapati de chinul asta,nu se poate!!!Nici un medicament din lume nu-i mai bun ca Dumnezeu(va spune io,care primit bebe de la Dumnezeu,avand o singura trompa!!!)

Iulia,piure de spanac ma bate si pe mine gandul sa incerc,fiert,pasat cu o lingurita de ulei sau un pic de unt si tu poti si cu branzica,noi deocamdata nu am papat branzica...am luat iar calciu luna asta,10 zile.Vand pont cu ocazia asta,ca si calciu e naspa la gust,pentru ingurgitat medicamente:seringa de la Nurofen cu"inamicul"in ea si muiat varful seringii in orice suc sau fruct pasat.Decat sa se amestece,ca exista riscul sa nu pape tot si se pierde medicamentul.

Cleo,eu cu radio shant,dar cand chiar un medic iti baga in cap faze cu rahitism,diagnostic pus in 5 min.,fara ecografie de fontanela,alte radiografii sau analize ce sa zici???Renunti la medic...

Hehehe,pauza de memorie,multe mai voiam sa scriu,dar pana una alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luminel spune:

v-am ajuns din urma

In primul rand, multumesc Mihaser, Lilly79, Chinabulina, Doloress, Alina-Anto, Lorich, DanaH, Iulia, Gabitzam, Cleo ca v-ati gandit la mine pe 10 (chiar daca nu sunt eu prea activa pe aici). Cate o pentru mamici si un pentru pitici.

Vazut poze superbe cu "craciunei" frumosi si mamici mandre.

Cum n-am mai intrat de mult. spun si eu tuturor celor ce si-au sarbatorit ziua numelui si bebeilor care au implinit un anumit numar de lunitze!

Si Cristiana a facut 6 luni....si suntem la a doua diversificare. Da, am facut o pauza saptamana asta, pentru ca-i dadeam si fructe si legume si cereale si incepuse sa faca kk de 3 ori/zi...iar un scaun/zi si cu mucus in el. si m-am speriat am crezut ca a facut diaree...atunci am oprit diversificarea intr-o zi, i-am dat numai lapte si am inceput sa-i adaug cate un singur aliment in fiecare zi...sa vad cum face kk dupa el. Sunt obsedata de ideea ca nu digera bine alimentele...de ex. marul si morcovul se vad efectiv in kk...ca si cum ar fi pulpa ramasa dupa stoarcere...
Poate nu-i frumos ce intreb...dar, la bebeii vostri cum arata kk?

Simonacip, imi pare tare rau ca ai asa probleme cu Mati. Multa sanatate!!!

Iulia, si Cristianei ii place sa-si puna ceva pe fata, dar ea prefera pernele.

Noapte buna tuturor!

Lumi, mami de Printesa Elena Cristiana (26.05.2008)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=733a9f9f274d6633afc942" target="_blank">Montaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

Intrebam si eu pe la jumatatea capitololui trecut ce stiti de vaccinul Prevenar...
Am vazut ca spunea Cleo (intr-un mesaj pt ca_eric) ca i s-a recomandat sa-l faca doar la intrarea in comunitate. Miss stiu deja ca e impotriva dupa cum vorbeste despre toate vaccinurile. Alte pareri???

Nu stiu daca sa i-l mai fac si pe-asta... Voua ce va mai zic medicii??




MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

Cand citesc ce program de masa si somn au unii copii imi vine sa ma dau cu capul de pereti. Sper ca o sa reusesc si eu intr-o zi... Deocamdata ma face . Asta e!

Felicitari elenuca!!! Lizuca e o fetitza cuminte tare!!! Ne e dor de voi, ca nu v-am mai vazut de mult...


MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenuca

Buna fetele si de la noi !
La multi ani bebeilor care implinesc lunite astazi !
Offf, am auzit de dragutzul de Mateias... Simo, fii tare si nu-ti pierde curajul, o sa treaca si hopul asta, sa dea Doamne-Doamne sa se faca repede bine Mateias.
Imi pare rau de cazatura lui Davidutz, Miss, cum se mai simte, mai plange? totul e in regula?
Am ramas impresionata de cat de diversificat e bebe de Getutza, moaaaaa...
Am uitat ce mai vroiam sa spun... uffff, statul asta in casa imi paralizeaza neuronul si urasc vremea asta incerta... vantul il detest din tot sufletul.

Am primit ...www.youtube.com/watch?v=Jl_cTulm064#" target="_blank">ceva dragut taaare m-am distrat

Noi suntem bine, avem urmatorul program de masa:
9-10 merisor cu morcovel si nitica portocala sau para sau banana si o linguritza de cereale
13-14 crema de legume , de doua ori pe saptamana ousor, de doua ori pe saptamana carnitza de pui pasate in supita, uneori ne place si iaurt cu ciorbitza, alteori strangem din buze tare tare si refuzam cu desavarsire sa o mai deschidem
17-18 fie iaurt humana cu cereale fie branzica cu cereale.
dupa fiecare masa papam laptic . Dormim de trei ori pe zi dupa fiecare masa, dar uneori facem greva si dormim doar o data sau de doua ori cate o ora, o ora jumatate.
Seara facem baita la 9, papam cam 180-210 laptic si facem nani pana dimineata. La un moment dat se trezeste mami pe la 4-5 cand bag eu degetelul in gurita si trag e el cu sete mare si imi da 100 ml laptic.
La ultimul control de 6 luni Lizuca avea 7,800 grame si 73 cm. Noi suntem foarte multumiti de evolutia ei. Doctora noastra de asemenea.

Va pupam si va dorim multa sanatate bebicilor si mamicilor.

Elenuca mami de Lizuca 29 Mai 2008

Povestea nasterii

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=764a9751ec8c1ae5d54413&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Lizuca's History (slideshow)

www.elizadiamandescu.ro" target="_blank"> Eliza's WebPage uite ce mare sunt !



Am intrat pe pagina web a Lizucai si m-am uitat la poze si la montaj. A crescut si e din ce in ce mai frumoasa!!!!


MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jady spune:

Buna seara si de la noi...inca o data multe salutari de la noi siimi pare bn ca dupa aproape 2 luni de absente motivate sigur...va gasim bine...si mai mari ...noi facem progrese desi bebe mic e un pic afectat de timpul rece ...in fine va doresc noapte buna si un pupic mare la toate fetele in special :Miss,reallaura,simonacip,ylary,cleo,alina-anto,gabitzam,elenuca,in fine ma bucur ff mult ca din nou va pot citi...

o intrebare va aud ca vb de iaurt si as vrea sa stiu de care???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaser

Desiree...sper ca ti s-a indeplinit dorinta ptr ziua ta!


Va pupacim!

Mihaela&Cristian 25.03.2006&Maria Eliana 19.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!





Multumim tuturor de aprecieri la poze! Fiica-mea papa orice ii dau si in afara de asta, si daca plange cu lacrimi si iau camera si incep sa-i fac poze se opreste din plans, zambeste si cand terminam de pozat ne intoarcem la plans. Cred ca am in 7 luni (aproape) poate 2-3 poze in care se vede clar ca e nemultumita de ceva.

Mihaela, da, mi s-a implinit dorinta. Am ramas pe primul loc!


_
Victoria Isabella

http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Nadia, eu acum am vazut ca e si ziua ta azi!!! La multi ani, draga mea, sa fii sanatoasa si fericita tot restul vietii, cu Victoria si sotul tau alaturi!

Darius! Sa cresti mare, frumos si sanatos!


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla



Multumesc, Gabitza! Si tie la fel! Unul ptr. Andrei si unul ptr. Raducu de la Victoria, biensur!

_
Victoria Isabella

http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02

Mergi la inceput