dragule sunt insarcinata ..CE?! Ok hai la avort!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadWish spune:

Sunt o mamica singura in varsta de 39 de ani> Aveam un prieten cand am ramas insarcinata,...dar care mi-a dat de ales,...ori el ori bebe....si am ales. Acum am un baiat superb in varsta de 1 an si 5 luni. Nu am o situatzie financiara deosebita,...in dreptul tatalui in certificatul de nastere este o liniuta,...insa zambetul talibanului meu compenseaza toate greutatile prin care trec.
Daca ar fi sa fac a doua oara o alegere,....ar fi aceeasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Madwish,tot respectul din partea mea,esti o mamica(femeie)foarte puternica...Sa-ti traiasca printul;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Double_Lory spune:


Si in final, am o intrebare: cu cine sa te casatoresti daca nu cu viitorul tata? Cu cineva de pe strada sau cu cineva cu care nu ai nimic in comun? Zau daca inteleg astfel de dubii. Inteleg ca ai ales sa faci copilul dar tu vrei neaparat sa te si mariti? Pentru copil? Copilul are tata. Cum ziceam, poate isi va vizita copilul, poate va cere custodia lui, poate.... nu vei sti decat in momentul in care vei avea copilul.

Buna ziua mamicilor! Recunosc ca in acest moment sunt foarte amuzata de ce am citit pana acum si va voi spune imediat povestea mea ca sa vedeti cate surprize ne sunt rezervate si cum ne facem milioane de probleme inutile. M-am casatorit cu printul pe cal alb, din dragoste, evident. In anul 2002 am ramas insarcinata, proaspat casatorita, sotul meu a reactionat... nu as sti sa spun cum, parca nici asa, nici asa, whatever, a acceptat. Era cam devreme dupa parerea amandurora, si la 22 de ani recunosc ca masurile mele contraceptive nu au fot intocmai ideale. Numai ca RH-ul negativ m-a cam speriat si am sunat-o imediat pe mama. Am intrebat-o daca ma sprijina in cazul in care Doamne fereste... ne-am desparti. Cum mama a spus DA pe loc, am hotarat sa duc sarcina pana la capat. Pana pe la un an si jumatate al lui BB, a fost un tatic ideal, dar nu in aceeasi masura si sot. Si-a facut omul amanta si s-a dus povestea noastra. Cert este ca la 1 an si jumatate al lui BB, m-am vazut nevoita sa divortzez de tatal lui. Stiti ce surpriza ne-a facut taticul ideal care isi diviniza copilul? 1. M-a tinut in procesul de divortz un an si jumatate in loc de 6 luni pt ca ii spusese avocatul ca pe perioada procesului nu era obligat sa-mi plateasca o amarata de pensie alimentara de 80 de lei,2.A rapit copilul si l-a tinut o luna jumate fara sa ma lase sa-l vad, desi lui nu-i interzisese nimeni sa-l vada, venea cand voia. 3. M-a lovit in fata copilului care plangea sa vina la mine cand m-am dus in casa lui si a amantei sa il recuperez 4. Dupa ce l-am recuperat (in nici un caz pe cale legala ci doar cu ajutorul Borbosului), nu l-a mai vazut ani de zile. 5. M-a tinut in procese pana acum o jumatate de an ( adik vreo 4 ani), 6. M-a vorbit la toata lumea ca sunt o c**** si ca am plecat de acasa de nebuna, ca aduc barbati si... in fata copilului si cate si mai cate nenorociri. Asta s-a intamplat dupa o nunta ca in povesti cu printul din vis. Dupa ani de lacrimi si greutati, dupa saptamani de ceai cu paine si discutii aprinse cu Divinitatea, acum 2 ani a aparut un barbat. Stiti ce face acest barbat la 29 de ani?? Il duce pe BB care nu mai e BB pt ca are acum 6 ani la gradinita in fiecare dimineata, se joaca cu el in fiecare zi, ii face zilele de nastere, merge la farmacie cand e bolnav si isi face griji pentru el cum tatal lui nu a facut niciodata. Atunci va intreb fetelor: cat de important este tatal biologic in ecuatie? Singura problema este sa nu incerci sa pacalesti un barbat facand-ui un copil pt ca te pacalesti singura, ei isi pun coada pe spinare si pleaca si eventual iti fac si probleme ca nu poti face anumite lucruri fara semnatura lor. Daca ati ramas insarcinate din intamplare... mult curaj, ii veti gasi un tatic care sa-l merite, dar asta tine numai de voi. Va pup!

[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Double Lory, ma bucur pt tine si pt copilul tau ca ati gasit un barbat - si un tata asa cum meritati.

Cit despre "dilema " viitoarei noastre mamici....
1. Ma bucur ca ai recunoscut ca ai ales un barbat "bun de prasila". Pe viitor insa sa stii ca nu sint 100% sigura ca participarea la misiuni secrete presupune siguranta 100% dpdv al BTS
2. Daca tatal biologic al copilului vrea sa il recunoasca, io zic sa il lasi. Daca are chef, oricum poate demonstra ca este copilul lui. Daca dupa cele 3 intilniri furtunoase nu v-ati mai fi vazut niciodata sau nu i-ai fi spus ca va deveni tata, ai fi avut dreptul sa decizi sa scrii "tata necunoscut" in certificatul de nastere.
3. Sa minti trecind in certificat un alt barbat ca fiind tatal copilului tau mi se pare iresponsabil, imatur si putin cam abject.
4. Sa te mariti acum de dragul de a fi maritata cind nasti mi se pare, la fel, iresponsabil, imatur si abject.
5. Mi se pare foarte greu ca la 26 de ani sa ai asemenea venituri incit sa vorbesti despre crescutul a 5 copii si construitul unei case - fara nici un ajutor din partea parintilor. Avimd in vedere ca pina la urma, oricit de putin probabil, acest fapt nu este chiar imposibil, nu te voi jigni presupunind ca minti. Vreau sa iti spun doar ca bunastarea materiala pe care sustii ca o poti oferi copilului nu este nici suficienta, nici cea mai importanta in cresterea acestuia.
6. Desi dau dreptate celor care considera ca este de datoria ambilor parteneri sa se protejeze impotriva unei sarcini, de data asta sentimentul meu este ca tatal biologic a luat o mare tzeapa si a cam cazut de papagal. Pe scurt, imi cam pare rau pt el. Tu nu poti sa stirnesti nici mila si nici prea multa simpatie (sau empatie) pt ca ai calculat si ai premeditat totul mult prea atent. Din ce ai relatat tu aici, eu am inteles ca:
- l-ai inselat pe Y cu care relatia se racise dar nu se destramase
- l-ai "mintit/pacalit" pe X folosindu-l ca donator de sperma (a se remarca si ghilimelele si semnificatia lor)
- ai incercat sa ii pui in circa lui X responsabilitatea de a fi tata - si aici revin, nu cred ca un barbat se poate gindi la a 3a intilnire ca "aventuriera" are de gind sa faca bebei - vina lui ca nu a folosit nici o masura de protectie...
- ai impaca acuma si capra si varza si ai arunca un ciolan si lupului, dar vezi draga doamne ai prea multi "tati" care isi ofera numele pt un certificat de nastere, te-ai si marita dar nu stii cu care dintre petitori (habar nu aveam ca o femeie insarcinata e asa de dorita), dar te gindesti ca nu vrei sa imparti "munculitza" ta cu nimeni;
- faci excesiv de multa parada de o situatie materiala care, pina la urma, nu inseamna...nimic; nu iti garanteaza fericire, un copil sanatos, sau fericit, sau cu cei 7 ani de acasa sau ...ce mai vrei tu.

Am simpatizat aici cu multe femei care au ramas insarcinate si s-au trezit ca vor naste un copil care va creste fara tata (desi nu le-am inteles pe toate...). Chiar cred ca un copil poate creste bine si alaturi de un singur parinte. Dar mi se pare foarte cinic si egoist si rautacios sa alegi sa faci un copil fara tata la o virsta la care ...nu aveai nici o graba. Mai ales ca la tine nu a fost un accident, a fost ceva premeditat. Si spui singura ca esti bogata, frumoasa si dorita. De ce sa decizi tu singura ca pe lumea asta trebuie sa se nasca un copil care sa creasca fara un tata alaturi? Nu aveai acest drept, parerea mea.

if you can't say something nice, then don't say nothing at all
http://pisigri.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns youngmomy spune:

sincer imi are rau dar sa stai cu un barbat numai ca bb tau sa aibe nu merita crede-ma mama mea`sa despart de tata si sa recasatorit cu un altul bdoar ca eu sa am un "tata" si siguranta.....dar nu a fost asa eu cred ca daca eram numai eu cu mama era mai bine acum mama mea are 50 de ani si de 4 ani e despartita de "taticul de a completa" si e `alone sper ca ai sa intelegi din experienta mamei mele si parerea unui fost copil de situiatia asta:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monabella spune:

madwish ori sint prea obosita insa nu inteleg pe cine numesti taliban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Mona cred ca mandwish se refera la piticul ei de 1 an si 5 luni.

_
Gio19+ si Marco(06.01.2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Cum nu am mai postat de mult pe topic ma simt "datoare" cu raspunsuri.
ina_nz : ipoteza descrisa de tine este foarte putin probabil sa se intample in cazul copilului meu iar ca sa avortezi doar pentru un lucru ipotetic ( ca de exemplu daca devine pedofil sau criminal la 18 ani?) si doar pentru faptul ca tatal natural nu il vrea , in conditiile in care, ca mama il doresti si ai posibilitatea sa il cresti si totodata sa ti asumi riscurile pintr-un avort , de a ramane sterila sau a ajunge la fertilizari in vitro atunci cand "tatal" va vrea copii , mi se pare aberant.
pisigri :
1 Nu am recunoscut eu ca el e bun doar " de prasila" el m-a determinat sa-l consider asa .
2 De 2 luni si jumatate nu am mai primit nici un semn de viata de la el si sper sa ramana asa.
3, 4 Nu intentionez sa mint pe nimeni iar in cazul in care ma voi casatorii aceasta nu va fi doar de dragul de dragul de a fi casatorita sau a trece un nume in certificatul de nastere
5, 6 Nu vreau sa fac parada cu situatia materiala ci am spus asta ca sa intaresc faptul ca singura problema actuala in privinta cresterii unui copil este acordul tatalui . Nu inteleg persoanele care desii isi permit financiar sa creasca un copil avorteaza pentru faptul ca prietenii nu vor sa si complice viata si prefera sa nu isi asume responsabilitati. da situatia mea este datorita meritelor tatalui meu 70% a mamei 10% si a bunicii 10% . Consta in ce-a mai mare parte din terenuri intravilane pe care le-am mostenit de la bunica mea . ACum cu criza asta nu mai e atat de roz , de 3 luni nu se mai misca nici o tranzactie ,nu stiu cat va mai dura situatia asta si sper doamne fereste sa nu ajung sa ma uit la titlurile de proprietate ca la niste simple hartii. Au aparut si alte probleme grave ,clientii care au cumparat asta vara nu mai pot sa achite contractele , deci amanari , scuze , blocaje , litigii ... incertitudine. Meritul meu in toata aceasta afacere exclusiv imobiliara (din pacate) este ca dupa ce s-a retras tatal meu de 2 ani o gestionez exclusiv .si beneficiez de ea , deci generos spus vre-o 10 % meritele mele. si 100% beneficii
revenind la subiect...
pisigri: 6
cred ca esti prea dura cand ma acuzi ca am premeditat , mintit , inselat... Sarcina asta nu am premeditat-o ! Pur si simplu s-a intamplat sa raman insarcinata cu cineva care nu vrea copilul. Eu imi doream si imi doresc in continuare copii familie etc.. Pe Y nu consider ca l-am inselat caci relatia noastra se racise si ajunse la stadiul de prietenie amicitie cum este si acum. Deci relatia noastra amoroasa practic luase sfarsit.(nu intru in detalii sa spun cum am aflat ca se intalnise cu fosta prietena si cum elegant si subtil ne-am spus la revedere dar ramanem prieteni ) Relatia cu X a inceput dupa ce Y a plecat in calatorii interminabile de afaceri . Nu am premeditat sa-l folosesc ca "donator de sperma" pe X sau sa-l consider " de prasila" ci doar s-a intamplat sa raman insarcinata cu el. Daca nici el nu voia copii trebuia sa fie mai atent. ! Nu am incercat sai pun in cap responsabilitatea de a fi tata! Doar i-am zis ca sunt insarcinata .
Mi se pare si mai cinic si crunt sa avortezi si probabil sa-ti distrugi voit toate sansele de a devenii mama pe cale naturala , pentru ca ai avut ghinionul sa intalnesti un bou ! Pe deasupra sa mai fi si invinovatita ca 1 nu taci si avortezi la comanda , sau ca nu esti casatorita...

In fine subiectul X este INCHEIAT caci imi provoaca greturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Si daca tot am inceput sa scriu si tot nu am somn , destainui ultimele noutati.
Am trecut cu bine (multumesc lui Dumnezeu) in luna a 5 a .Am schimbat masurile la haine M-am dublat la propriu.

la petrecerea de revelion am intalnit pe C . Pe atunci aratam normal ca doar eram in luna a doua. Cum de X avea lehamite, cu Y mai nimic si nu ma mai tenta sa continui relatia . ( el ea baiat bun dar potentiala soacra cam Acra ca sa nu spun muratura de-a dreptul) Iar ceilalti pretendeti nu ma prea interesau , caci ori nu imi placeau ori probabil erau interesati de " pedigree-ul " meu . AsA ca din vorba in vorba s-a amorezat... A inceput perioada de curtat... i-am spus de la bun inceput ca astept un bebe asa ca daca am "toane" sau devin instant agitata sa intelega... situatia cu X si sa se gandesca bine ce vrea ca nu vrea sa ma complic aiurea sau sa incurc lumea..
A urmat o invitatie la cina sai cunoasc parinti , toanele si crizele mele , etc... El sustine ca ma iubeste.. Am incercat prin toate mijloacele sa l indepartez... adica.. crize si tipete intr-una... bebe in sus bebe in jos... s vad si eu sau mai bne zis sa mi demonstreze cat " ma iubeste" . sau de ce ma iubeste etc.. El ca persoana si barbat imi place dar personal am hotarat sa nu mai imi fac sperante sau sa cred toate declaratiile si mai bine sa-l judec cat pot de rece, dupa fapte.. Initial mi-a spus ca el vrea sa fim impreuna iar cand voi naste el sai fie tatic, dupa aia m-a cerut in casatorie , Eu da dar sa mai asteptam, sa nu ne grabim, poate se razgandeste...etc.. In fine e o relatie frumoasa
Acum 2 saptamani cand eram intr-un birou la primarie am lesinat ... faza de toata jena... asa din picioare, totul normal.. pic .. MA trezesc nu stiu cum la spital... diagnostic spasmofilie ( lipsa de calciu si magneziu) . Ultimul control medical il facusem pe 20 ian .. Aici medicul m-a incredintat ca totul e bine . Bebe e bine dar trebuie sa iau un pumn de pastile zilnic..Am iesit dupa 3 zile din spital mai mult la insistentele mele . In tot acest timp 3 zile dar mi-e mi sau parut un secol , C a fot mai tot timpul langa mine , iar atitudinea lui m-a facut sa mi schimb parerea despre intentiile lui. incep sa cred cu tarile ca Dumnezeu le rezolva pe toate... Pentru mine e un prieten bun care ma face sal apreciez pe zi ce trece mai mult. Sper sa se dovedeasca a fi si tatic la fel de bun... Se pare ca el lupta pentru acest "drept".
Si cum intre timp timp ma-m dublat , si e vizibil faptul ca sunt insarcinata ,cu sanatatea stau prost, ( de 2 saptamani pastile si efort redus si iesit din casa doar insotita ) Afacerile prost sau deloc (doar dobanda) , si eu ma intreb ce o fi vazut la mine, ce o sa ma astepte pe vitor,si tot ce mi doresc acum e sa fim sanatosi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

MadWish:
Multa sanatate fercire si noroc tie si copilului tau. Nu pot decat sa te apreciez.
Se pare ca societatea da prea multa importanta tatilor naturali de parca ar fi natural sa avortam la comanda lor...iar de nu cu siguranta suntem considerate "femei usoare" . Am vazut si simtit mentalitatile astea pe pielea mea . Am observat ca atunci cand e vorba de un copil femeia e intotdeuna de vina indiferent ce ar face. iar barbatii isi asuma intotdeuna meritele sociale indiferent daca vin sau nu din eforturile lor. Sper sa nu ajungem vreodata cu situatii in care tatilor naturali le se trezesc peste noapte "instinctele paterne " si sa ajung sa ma bucur si eu de copilul meu . Multumesc de incurajare.
youngmomy
Nu stiu ce sa spun. Deocamdata relatia mea cu C e ok . Nu o fac ca sa aiba bebe tata ci pentru mine. Cred ca daca intr-o zi va fi cazul sa aleg intre el si bebe as alege bebe .Oricum el inca trebuie sa ma imi demonstreze sentimentele lui.
Double_Lory
pai deocamdata relatia cu C e ok... X nu a mai dat nici un semn de viata nimic... Sper sa nu se trezeasca peste noapte sau sa aiba vre-o pretentie de paternitate atata timp cat lui nu-i pasa. desi cine stie ... C se teme de asta si tot insista sa ne casatorim inainte sa nasc... eu spun dupa.. adica la botez.. etc.. El insista inainte pentru ca un copil nascut din casatorie are alt statut decat un copil recunoscut .. in sensul ca in felul asta paternitatea lui bebe are fi protejata de trezirea instinctelor paterne ale lui X , atitudine pe care acum C considera ca a fost premeditata , Ca a facut situatia asta doar ca sa ma "tina sub papuc " si cu siguranta dupa ce o sa nasc sa ma astept la pretentii de la X . Deci acum problema X a trecut pe capul lui C care se tot gandeste si e putin timorat de faptul ca acel X ar putea interveni intre noi .
Pana la urma sustin ca un barbat trebuie sa si castige prin fapte dreptul de a fi tata si sot . Daca le oferi astea pe tava li se ridica orgoliul la cap si nu te mai intelegi cu ei.
despre situatia ta cu fostul imi pare rau... e imposibil cat de porci pot fi barbatii uneori ! cum naiba sa platesti avocatu de divort din pensia alimentara a copilului ?!! ( 80 X 12 =940 taxa minima de barou este 700 lei sau asa percepe avoatul meu) Sper din suflet sa nu ajung vreodata in situatii de astea la divort sau cine stie ce "revendicari de orgolii paterne"
Oricum vorba ta .. vom trai si vom vedea.. ce va mai fi . Indiferent de ce o sa ma astepte nu regret ca am indraznit sa pastrez aceasta "minunata greseala" si abia astept sal vad... pe bebe..

Mergi la inceput