dragule sunt insarcinata ..CE?! Ok hai la avort!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Mirela, imi pare f.bine ca ai pus punctul pe I. De fapt, asta si este punctul meu de vedere. pt.tine ca ai avut curajul sa-ti spui sincer parerea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Va multumesc foarte mult pentru pareri si incurajari. Zina si mirela nu ma intelegeti gresit ,daca am fost acida este pentru faptul ca nu mi se pare corect sa fiu judecata sau invinovatita dar fiecare are dreptul la o parere si apreciez asta chiar daca este in contradictoriu. In esenta acesta este scopul acestui topic si ma gandesc ca oricum probabil nu sunt singura care trece pintr-o astfel de situatie si o parere de la mamici mai experimentate este binevenita.Am cateva prietene cu care am fost sa le insotesc la avort caci prietenii lor nici nu voiau sa auda de bebe ,si recunosc ca intr-o oarecare masura ma simteam putin "handicapata" pentru faptul ca eu si sora mea doar visam la ideea de maternitate ,lucru care dupa ce pierdut o sarcina si am fost la un pas de moarte devine oarecum frustrant . Acum desi bebe este cat "o nuca" isi spune cuvantul si alerg cu mare placere dupa actele pentru autorizatia de contructie pentru casuta mea si alui bebe..incet incet adopt alt stil de viata ceva mai responsabil si sunt mult mai motivata sa rezolv anumite probleme(tot de afaceri) pe care le lasam oarecum in stand by.sau la voia intamplarii.
Legat de X Ieri am vorbit pe mess.I-am spus ca nu am nici o pretentie de la el ,daca nusi doreste copilul e alegerea lui , voi respecta asta si voi avea grija ca nimeni sa nu stie ca el e tatal natural si ca e bine sa ajungem oarecum la un acord tacit in asa fel incat sa nu ajungem sa" dam cu oua unii in altii" caci am destui dusmani si chiar nu mai imi trebuie inca unul.Intre timp am observat o schimbare a atitudinii lui in sensul ca si-a cerut scuze pentru reactia lui , mi-a zis ca daca eu imi doresc acest copil el imi repecta decizia, ca daca voi avea vreodata nevoie de ceva sa apelez la el. etc.. dar ca sa il inteleg ca el acum , slujba lui, probleme lui etc.. nu e pregatit sa si faca o familie .. bal bla bla.. sa mai am putina rabdare sa si rezolve problemele .. etc.. ca el ma iubeste si ca o sa ma iubesca toata viata si o gramada de alte vrajeli inodore incolore si insipide.M-am intalnit din nou si cu Y la biserica tot ieri. Dupa slujba am mers la plimbare i-am zis si lui ca o sa am un bebe.. in sine toata situatia cu X .Y ca un gentelman ce este mi-a spus ca el isi doreste sa reluam relatia, ca ii pare rau ca nu poate sa mi ofere mai mult timp datorita afacerilor lui , ca ma admira pentru decizia de a avea un bebe caci si el isi doreste copii si ca e un pic gelos ca nu e el "norocosul" tatic . bal bla bla..si sa-l dau draci pe X ca e un tampit ..si ca daca relatia noastra va evolua el va fi incanta sa fie tatic spiritual , ca e convins ca o sa fiu o mamica buna , ca sa ma maturizez si sa fiu foarte atenta ce decizii iau de acum inainte etc.. (INcredibil cat de mult pot sa minta barbatii astia Acum chiar nu mai inteleg nimic )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Zina, eu voi continua sa fiu dura. Incepe sa mi se faca lehamite de opiniile potrivit carora daca esti gravida automat ai mai multa nevoie de protectie chiar daca faci ceva gresit.
Eu insist: nu mi se pare corect fata de X sa faci un copil. Acel copil va fi si al lui (logic). Il obligi sa aiba niste responsabilitati desi nu a dorit asa ceva. Un copil nu este o jucarie: azi ma decid sa cumpar masinuta asta ca e frumoasa si consider ca imi trebuie. Un copil are nevoie de ambii parinti. Sunt impotriva avortului dar nici nu sunt de acord cu modul in care ai procedat. Cum am zis, greseala lui este ca nu s-a protejat. O greseala imensa. Dar cine sa se gandeasca ca daca se culca cu o femeie de 3 ori, resepctiva ii va face un copil?

Acum vor veni celelelate sa-mi spuna ca acum Liliana este sensibila si ca trebuie inteleasa si compatimita. Trezirea! Nu este handicapata, este insarcinata! Inca poate gandi.

Liliana, eu nu iti voi spune sa faci avort. Sunt impotriva. Dar nici nu sunt de acord cu ceea ce ai facut. Esti inca tanara. Mai aveai timp sa-ti cunosti jumatatea si sa faci un copil care sa fie crescut de parinti impreuna si nu impartit in doua (pentru ca, ma repet, nu stii cum va reactiona tatal dupa ce vei naste).

Pentru fetele care cred ca tatal se poate trezi oricand ca este tata, documentati-va si apoi spuneti-va parerea! Exista o actiune in stabilirea paternitatii care se face intr-un anumit timp de la nasterea copilului (de la aflarea evenimentului).

Iti doresc sarcina usoara! Si bineinteles un bebe sanatos!


perfect de acord cu tine!!!



33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82

Va multumesc foarte mult pentru pareri si incurajari. Zina si mirela nu ma intelegeti gresit ,daca am fost acida este pentru faptul ca nu mi se pare corect sa fiu judecata sau invinovatita



Da' de ce nu?
Si, in fond, orice parere contrara cu ceea ce crezi tu suna ca o invinovatire, nu?
Daca ti-ai spus pasul aici, lasa aciditatea, asculta ce spun toti si ia ce crezi ca-i bine pentru tine.
Si ca sa revin la subiect, nu pot decat sa constat (acum, dupa multi ani pe DC, nu ma mai mir) cat de putin conteaza parerea copilului nenascut (din moment ce nu si-o poate spune) in fata parerilor mamei, bunicului, sorei, cumnatului si altora. Vorbesti frumos de visul maternitatii, da, cred ca e ceva sublim, dar produsul maternitatii este copilul, ala primeaza si culmea, el e la coada listei. Copilul trebuie crescut de mama si tata, nu de cei care, incantati de sosirea lui, isi ofera serviciile. Ma rog...
Daca tot s-a intamplat, macar acum judeca. Nu-l invinovati pe cel cu care ti-ai conceput visul, el nu stia de visul tau si poate nu era si al lui. Nu-l elimina din ecuatie numai pentru ca nu ti-a picat bine ce-a zis, nici lui nu i-a picat bine ce i-ai zis tu. Oricum, nu te dovedesti prea matura, daca stai sa te miri de reactiile barbatilor la varsta ta.
Sunt convins ca te vei descurca, ai ajutoare, esti ambitioasa, dar oare poti sa intelegi ca nu mai este vorba doar de tine?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82

Va multumesc foarte mult pentru pareri si incurajari. Zina si mirela nu ma intelegeti gresit ,daca am fost acida este pentru faptul ca nu mi se pare corect sa fiu judecata sau invinovatita



Oricum, nu te dovedesti prea matura, daca stai sa te miri de reactiile barbatilor la varsta ta.
Sunt convins ca te vei descurca, ai ajutoare, esti ambitioasa, dar oare poti sa intelegi ca nu mai este vorba doar de tine?

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde




Absolut.
Aceasi parere am avut-o si eu de la prima ei postare.





Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





age

www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">
*Miracolul nostru*




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Marius, sa spun drept, eu sunt destul de matura si tot ma mir de reactia tatalui copiluli. Pai daca te iubesti de trei ori, fara protectie, cu o femeie tanara si sanatoasa (altfel probabil nu-i era pe plac dumnealui) iar ea te suna sa-ti spuna ca e insarcinata, unde e surpriza?

si apoi, de ce sa i se para atat de natural ca ea sa faca avort? ca nu e de la sine inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

El a gresit, nu zice nimeni asta. A gresit ca nu s-a protejat. Surpriza vine din faptul ca nu te astepti cand te culci de trei ori cu o persoana ca respectiva sa-ti faca un copil.

Cum am mai zis, responsabilitatea cresterii unui copil este destul de mare asa ca matur este sa discuti in prealabil daca vrei sau nu copii, mai ales ca nu vorbim de o relatie ci de o aventura (trebuie facuta diferenta). Iar chestia cu maturitatea este de discutat pentru ca poti fi matur si sa iei niste decizii gresite. Nu ma pronunt asupra maturitatii sau imaturitatii nimanui dar ceea ce a facut Liliana nu numai ca mi se pare gresit dar mi se pare ca isi cam bate joc de trei vieti: a ei pentru ca putea sa aiba mai mult, a barbatului in cauza care nu dorea un copil (sau nu-l voia cu ea) si cel mai dureros a unui copil care va creste fara tata (sau cu un tata de week-end) dintr-un capriciu al mamei lui.

Barbatul in cauza a luat-o ca o distractie si acum s-a trezit cu un copil. Asta este realitatea. Eu personal il compatimesc pe el. Nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul lui acum. Dar de, prostia se plateste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu as merge parca putzin mai departe si-tzinind cont de problemele din familie legate de fertilitate si sarcina pierduta,as afirma ca de fapt asta a fost scopul!Sarcina!Dar ma rog poate vad eu prea departe!

Ceea ce ma pune pe mine me ginduri ca sa spun asa este ca o persoana cu o anumita situatzie financiara,cu acces la informatzie,practica sex neprotejat,supunindu-se nu numai unei sarcini(repet nu stiu cit de nedorita este aceasta sarcina)dar si altor riscuri mult mai mari decit o sarcina!

Normala reactzia individului,fireasca nici eu nu cred ca mi-as dori un copil cu o persoana cu care m-am intilnit de trei ori!(faptul ca va cunosteatzi mai demult nu are nicio importantza)

Si desi v-atzi intilnit doar de trei ori,uite ca totusi itzi ofera(la o discutzie pe mess)sprijinul!

Acum tu trebuie sa-tzi stabilesti prioritatzile,sa vezi exact ce vrei si cum ai de gind sa realizezei ca asa cum tzi s-a mai spus nu vei mai lua hotariri doar pentru tine!

In asemenea cazuri sunt de acord cu procesele intentate de "tazii"care de fapt nu si-au dorit sa fie "tatzi"!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80
Pai daca te iubesti de trei ori, fara protectie, cu o femeie tanara si sanatoasa (altfel probabil nu-i era pe plac dumnealui) iar ea te suna sa-ti spuna ca e insarcinata, unde e surpriza?



Cred ca e momentul sa intreb (undeva, ma abat de la subiectul discutiei), desi este clar o responsabilitate comuna, cine ar trebui sa fie mai grijuliu cu protectia? El, sau ea?
Intrebarea mea nu are nici o tenta si nu incearca sa culpabilizeze pe cineva.
poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80
Pai daca te iubesti de trei ori, fara protectie, cu o femeie tanara si sanatoasa (altfel probabil nu-i era pe plac dumnealui) iar ea te suna sa-ti spuna ca e insarcinata, unde e surpriza?



Cred ca e momentul sa intreb (undeva, ma abat de la subiectul discutiei), desi este clar o responsabilitate comuna, cine ar trebui sa fie mai grijuliu cu protectia? El, sau ea?
Intrebarea mea nu are nici o tenta si nu incearca sa culpabilizeze pe cineva.
poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde




EL si EA sau macar EA daca nu EL sau EL daca nu EA.

Daca te vezi cu cineva in asternut prima oara in viata ta(mai ales) si nu folosesti protectie, este clar ca esti INCONSTIENT. Punct.
Apar sarcini nedorite din care ghicim cine are de suferit(cel putin UNUL din ei, plus copilul) sau si mai grav, poat aparea BOLI .

Daca doi oameni maturi se intalnesc si fac sex din pura atractie sexuala, fara sa aiba vreo relatie sau perspective solide de viitor, atunci cu atat mai mult ar trebui sa se gandeasca la reducerea riscurilor unei sarcini.

Daca eu ma culc cu un barbat de 3 ori si raman insarcinata, ESTE VINA MEA .( se exclud accidentele gen prezervativ rupt) Si nu m-ar mira deloc reactia lui la auzul vestii: ´´hey my darling, vom fi parinti!´´

Daca insa EU ca femeie imi doresc un copil si NU ma protejez in speranta ca voi ramane insarcinata, IAR E VINA MEA ca am mintit. Si, din nou, nu m-ar mira reactia proaspatului viitor tatic.


Daca BARBATUL nu mai gandeste in acele momente si uita de protectie ESTE VINA LUI.

Concluzie- amandoi au partea lor de vina.
Reactia lui este normala,(socat, nepregatit) a ei este normala.( isi dorea, acum are, dar simte nevoia LUI alaturi)
Doi oameni care nu au gandit in perspectiva.Acum sufera fiecare, in mod absolut individual.



Mergi la inceput