dragule sunt insarcinata ..CE?! Ok hai la avort!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:

Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)


cred ca de-abia asteptai sa spui asta cuiva...

Liliana, te rog da ignore celor care se grabesc sa te judece ca n-ai folosit prezervativ si ai indraznit sa faci sex inainte de nunta; serios vorbind, daca mai ai totusi vreo indoiala legata de inceperea unei casnicii formale, revino-ti! uita-te la subiectele deschise tot aici pe forum in care se descriu situatii de genul: tatal care-si castiga copilul in proces desi pana la o anumita varsta nici nu l-a vazut, sau il scoate din tara etc... 'X'-ul tau va avea sansa sa fie tata pt copil oricand va dorii (sunt sigura de asta), nu trebuie sa fortezi tu lucrurile. Te felicit pentru hotararea ta de a da viata acestui copil, iar pentru binele vostru nu cred ca e o idee buna sa te grabesti cu nunta.
sarcina usoara iti dorec

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Citat:

Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)


cred ca de-abia asteptai sa spui asta cuiva...

Liliana, te rog da ignore celor care se grabesc sa te judece ca n-ai folosit prezervativ si ai indraznit sa faci sex inainte de nunta; serios vorbind, daca mai ai totusi vreo indoiala legata de inceperea unei casnicii formale, revino-ti! uita-te la subiectele deschise tot aici pe forum in care se descriu situatii de genul: tatal care-si castiga copilul in proces desi pana la o anumita varsta nici nu l-a vazut, sau il scoate din tara etc... 'X'-ul tau va avea sansa sa fie tata pt copil oricand va dorii (sunt sigura de asta), nu trebuie sa fortezi tu lucrurile. Te felicit pentru hotararea ta de a da viata acestui copil, iar pentru binele vostru nu cred ca e o idee buna sa te grabesti cu nunta.
sarcina usoara iti dorec

Bucurie!


Daca te uiti cu atentie si la alte postari ale mele, ai sa observi ca asta e semnatura mea, care apare automat si nu ii era adresata Lilianei. Careia de altfel ii doresc un copil sanatos si o viata frumoasa.

Dar nu ma pot impiedica sa nu cred ca isi facuse iluzii in privinta viitorului alaturi de X fara sa se bazeze pe nimic. Si de aici toata supararea ei - dar el nu e cu nimic mai vinovat de decat ea de toata siutatia.

Edit: 'celor care se grabesc sa te judece ca n-ai folosit prezervativ si ai indraznit sa faci sex inainte de nunta' - da-mi voie sa Nu o judeca nimeni pentru asta si nici un cred ca vreuna dintre noi a asteptat mariajul pentru a face sex.


Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Si mie mi se pare oribil ca i-a spus sa avorteze, pt o femeie insarcinata este cea mai groaznica atitudine, e f dureros si lipsit de respect, umanitate etcetc.
Putea sa spuna ca e f surprins si ca e socat si ca deocamdata nu-l intereseaza subiectiul, dar nu ca sa avrteze.

Liliana, fa copilul si creste-l, vezi tu pe parcurs daca te indraostesti si mariti, degeaba iti pui acuma problema de maritis daca el oricum n-are chef;)))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Liliana felicitari in primul rand pentru decizia luata. Dupa parerea mea nu este cazul sa te gandesti la maritis, mai ales ca relatia voastra a fost una pasagera. Nu cred ca un copil care creste fara un tata alaturi poate sa aiba o viata nefericita. O relatie, in care ambii parinti sunt tensionati si nefericiti se va rasfrange asupra copilului care este un suflet nevinovat. Nu merita sa iti asumi acest risc.

Betty78deMario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

dupa 3 intalniri mi se pare suuuuuuuuper normala reactia omului.

La fel de normal mi se pare sa faci bbeul indiferent de consecnte. Din punctul meu de vedere esti prea patrunsa de faptul ca ai bani si iti permiti ....un copil nu se creste numai cu bani ci si cu multa dragoste...daca crezi ca tu si familia ta ii puteti oferi dragostea si confortul sufletesc bbeului sfatul mu e sa mergi mai departe cu sau fara sot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

tu nu vrei sa te mariti, el nu vrea sa se insoare
unde-i dilema?

eu zic sa zici merci ca n-a sarit cu inelul, daca e sa va portiviti aveti timp sa va dati seama, daca nu, o casnicie ar fi pierdere de vreme si de nervi. mai ales ca acum esti usor vulnerabila emotional si mai mult ca sigur ai fi zis "da".

sarcina usoara si bebe sanatos!

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Si mie mi se pare oribil ca i-a spus sa avorteze, pt o femeie insarcinata este cea mai groaznica atitudine, e f dureros si lipsit de respect, umanitate etcetc.
Putea sa spuna ca e f surprins si ca e socat si ca deocamdata nu-l intereseaza subiectiul, dar nu ca sa avrteze.

Liliana, fa copilul si creste-l, vezi tu pe parcurs daca te indraostesti si mariti, degeaba iti pui acuma problema de maritis daca el oricum n-are chef;)))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.




Inteleg ca iese oricum din discutie tatal copilului in vederea mariajului - ea se intreaba daca n-ar trebui sa se marite cu primul venit doar ca sa aiba copilul tata. Ceea ce cred ca ar fi o alta greseala;

Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82

Mentionez ca bebe e foarte asteptat in familia noastra. Tata abia asteapta sa i spuna povesti , iar sora si cumnatul meu care din pacate nu pot avea copii pe cale naturala , sunt convinsa ca-mi vor oferii tot sprijinul in educatia viitoare a lui bebe .. Deci ma gandesc ca eventualul model patern poate fi inlocuit de bunic si cumnat...



draga liliana,

tatal deocamdata nu are nici o sansa in fata voastra, ti le inchipui pe toate rubedeniile substituti ai tatalui, dar nu te gandesti o secunda sa stai de vorba cu tatal insusi si sa ii dai sansa sa ii citeasca el povesti copilului.

poate de aia ti-a cerut sa avortezi, pentru ca a vazut ca nu il respecti nici cat negru sub unghie.

familia ta si cu tine (ai muncit desigur pentru asta) aveti bani, iar tu esti o mica rasfatzata.
i-ai facut favoarea unuia de a te uita la el (saracul ofiteras) si el a indraznit sa nu accepte copilul pus pe tava. ouau!

chiar daca omul te-ar fi luat de nevasta, tot ca pe un neica nimeni l-ati fi tratat tu si ai tai. dupa cum vorbesti, asta e stilul de familie avuta si "respectabila".

tu nu il iubesti pe omul asta, o spui chiar tu. iar sa faci un copil care sa fie intretinut doar cu bani si care sa invete sa dispretuiasca de mic, e cam nasol.

cauta deep inside si vezi daca chiar vrei sa faci copilul asta, sau il faci tocmai pentru a mai vorbi targul de fata rebela din familia respectabila, "uite ce curaj a avut, bravo ei, femeie adevarata".

ce sfat pot sa iti dau: gandeste-te cum te-ai fi simtit daca Y (cel pe care inca il mai iubesti)ar fi fost tatal copilui si nu X. ei, alta poveste, nu? alte senzatii...
cauta sa intri in relatie cu cineva pentru care simti CEVA. altfel va fi viata voastra!

succes!




b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Din pacate Liliana, nu ai inteles nimic din ceea ce ti-am scris. Ai vrut sfaturi, pareri, le-ai primit, cand ai vazut ca nu-ti convin ai sarit sa jignesti. Nu mi-am rezervat nici un drept de.....cum spui tu, nu sunt atotputernica si atotstiutoare, doar ti-am urat o sarcina cu sanatate, sa ai un bebe sanatos, si ti-am spus ca ai gresit si tu. De unde reactia asta a ta?
Ellej si Marina ti-au dat si ele un raspuns f.bun.
Atat am avut de spus, nu am sa-ti mai raspund, cu toate ca s-ar putea sa primesc din nou un raspuns acid din partea ta.
Sanatate bebe-ului din burtica si tie la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Zina, eu voi continua sa fiu dura. Incepe sa mi se faca lehamite de opiniile potrivit carora daca esti gravida automat ai mai multa nevoie de protectie chiar daca faci ceva gresit.
Eu insist: nu mi se pare corect fata de X sa faci un copil. Acel copil va fi si al lui (logic). Il obligi sa aiba niste responsabilitati desi nu a dorit asa ceva. Un copil nu este o jucarie: azi ma decid sa cumpar masinuta asta ca e frumoasa si consider ca imi trebuie. Un copil are nevoie de ambii parinti. Sunt impotriva avortului dar nici nu sunt de acord cu modul in care ai procedat. Cum am zis, greseala lui este ca nu s-a protejat. O greseala imensa. Dar cine sa se gandeasca ca daca se culca cu o femeie de 3 ori, resepctiva ii va face un copil?

Acum vor veni celelelate sa-mi spuna ca acum Liliana este sensibila si ca trebuie inteleasa si compatimita. Trezirea! Nu este handicapata, este insarcinata! Inca poate gandi.

Liliana, eu nu iti voi spune sa faci avort. Sunt impotriva. Dar nici nu sunt de acord cu ceea ce ai facut. Esti inca tanara. Mai aveai timp sa-ti cunosti jumatatea si sa faci un copil care sa fie crescut de parinti impreuna si nu impartit in doua (pentru ca, ma repet, nu stii cum va reactiona tatal dupa ce vei naste).

Pentru fetele care cred ca tatal se poate trezi oricand ca este tata, documentati-va si apoi spuneti-va parerea! Exista o actiune in stabilirea paternitatii care se face intr-un anumit timp de la nasterea copilului (de la aflarea evenimentului).

Iti doresc sarcina usoara! Si bineinteles un bebe sanatos!

Mergi la inceput