dragule sunt insarcinata ..CE?! Ok hai la avort!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80
Pai daca te iubesti de trei ori, fara protectie, cu o femeie tanara si sanatoasa (altfel probabil nu-i era pe plac dumnealui) iar ea te suna sa-ti spuna ca e insarcinata, unde e surpriza?



Cred ca e momentul sa intreb (undeva, ma abat de la subiectul discutiei), desi este clar o responsabilitate comuna, cine ar trebui sa fie mai grijuliu cu protectia? El, sau ea?
Intrebarea mea nu are nici o tenta si nu incearca sa culpabilizeze pe cineva.
poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



pai da, vezi, exact aici sta toata problema in povestea asta. fiecare tre sa se protejeze in proportie de suta la suta, pentru el personal si din responsabilitate fata de copiii care pot sa apara.

domnul a fost socat ca nu s-a protejat ea, conform ideii invechite ca femeia tre sa aiba mai multa grija, agreata si de femei ca doar ele trageau mai tare de pe urma unei sarcini.

presupun ca si tu asa crezi, asa deduc din intrebarea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80

... conform ideii invechite ca femeia tre sa aiba mai multa grija...



Scrisesem parerea mea, dar am sters-o, ca sa nu influientez vreun raspuns.
Eu...nu mai inteleg nimic. E drept, cateva pareri nu inseamna parere generala, insa cand femeia din ziua de azi e independenta, moderna, iar barbatul e iresponsabil, din ce in ce mai putin legat de ideea de familie (sunt o gramada de cazuri pe-aici)-cel putin asa deduc eu din majoritatea postarilor de pe acest forum-ideea atentiei marite la femeie (apropos de contraceptie) mi se pare mai mult actuala decat invechita; singura diferenta consta in faptul ca pe vremuri femeile erau ingrozite de ilegalitatea avortului (am revazut, aseara, "4 luni, 3...,2..."si mi s-a zbarlit parul-pai, daca daca femeile sunt umilite in zilele noastre, atunci ce traiau? ), iar in zilele noastre se intreaba (eventual) daca au ce sa le dea de mancare copiilor, ca hotararea oricum o iau singure, in cazul in care se lovesc de refuzul partenerilor.
Imi pare rau, dar cred ca se produce o ruptura in ideologie. Dupa mine nu exista vechi sau nou, doar bine (sau foarte bine).


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Parerea mea, invechita dupa parereaunora, este ca femeia trebuie sa aiba mai multa grija. Si da, motivul pentru care am aceasta parere este ca ea trege mai mult in urma. Asta este realitatea. Chiar si in ziua de azi.

Ganditi-va si la varianta ca Lilianaa nu numai ca ar fi ramas insarcinata ci ar fi contactat si cine stie ce boala. Ca nu este imposibil. Atunci ce ar mai fi spus? Vai ce ma bucur ca sunt insarcinata? Sau vai ce greseala am facut ca m-am culcat cu cineva fara a ma proteja?

Si ca sa fie totul clar, scuza ca sora ei nu poate face copii este puerila. Nu inseamna ca daca sora-mea nu poate face copii, nu pot nici eu. Sa nu-mi vorbiti de ereditate ca vin cu exemplul mamei care a putut.

Si as vrea sa subliniez ceea ce a scris Rufus. Femeia din ziua de azi se vrea independenta. Exemplul il avem aici de fata cand o femeie se hotarasete sa aiba un copil si nu cere viitorului tata acordul sau macar parerea (faptul ca au facut sex nu inseamna si un acord asupra conceperii unui copil - asta este idee invechita). Acum de ce se mira de reactia lui si nu-si ia independenta in serios? In conditiile in care a hotarat singura, sa nu se mire ca singura va creste copilul. Asta cu "ma va ajuta familia" e apa de ploaie. Dar Liliana trebuie sa ia serios in calcul si faptul ca acest copil nu va avea tata sau mai corect spus ea nu-l va avea ca sot pe viitorul tata al copilului. Si momentan prioritatea ei nu mai consta in gasirea unui sot (ca vad ca aici este durerea ei).

Si mai subliniez ceva: Liliana habar nu are ce vrea de la viata. Ba ar vrea sa faca acest copil si tatal acestuia sa ii fie alaturi (altfel nu s-ar fi mirat de atitudinea lui), ba il vrea pe fostul prieten, ba va creste copilul singura sau cu ajutorul familiei. Daca nici asta nu este imaturitate, va rog sa o denumiti cei care sunteti de acord cu modul ei de a proceda ca pe mine ma depaseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

mai, e clar ca ea nu a procedat intelept, nici nu mai incape indoiala. dar topicul a fost deschis in urma mirarii pricinuite de reactia lui, iar eu ii inteleg mirarea.

am asa un cui impotriva barbatilor de felul asta, m-am ferit cat am putut de ei dar ma revolta cand aud asa povesti.

eu de asta am zis ca fiecare e responsabil suta la suta pt sine, legat de boli si conceptie, nu avem 100 de procente pe care le impartim in procente diferite, in functie de conceptiile noastre.

ea e responsabila 100 la suta, el la fel, asa ca sa faca bine si sa nu se mire cand aude de sarcina, sa nu instige la avort, sa se ofere sa ajute cu bani, timp si tot ce ii revine, iar data viitoare sa foloseasca prezervativ si sa se asigure, in plus, ca si ea se protejeaza cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Parerea mea, invechita dupa parereaunora, este ca femeia trebuie sa aiba mai multa grija. Si da, motivul pentru care am aceasta parere este ca ea trege mai mult in urma. Asta este realitatea. Chiar si in ziua de azi.

Ganditi-va si la varianta ca Lilianaa nu numai ca ar fi ramas insarcinata ci ar fi contactat si cine stie ce boala. Ca nu este imposibil. Atunci ce ar mai fi spus? Vai ce ma bucur ca sunt insarcinata? Sau vai ce greseala am facut ca m-am culcat cu cineva fara a ma proteja?

Si ca sa fie totul clar, scuza ca sora ei nu poate face copii este puerila. Nu inseamna ca daca sora-mea nu poate face copii, nu pot nici eu. Sa nu-mi vorbiti de ereditate ca vin cu exemplul mamei care a putut.

Si as vrea sa subliniez ceea ce a scris Rufus. Femeia din ziua de azi se vrea independenta. Exemplul il avem aici de fata cand o femeie se hotarasete sa aiba un copil si nu cere viitorului tata acordul sau macar parerea (faptul ca au facut sex nu inseamna si un acord asupra conceperii unui copil - asta este idee invechita). Acum de ce se mira de reactia lui si nu-si ia independenta in serios? In conditiile in care a hotarat singura, sa nu se mire ca singura va creste copilul. Asta cu "ma va ajuta familia" e apa de ploaie. Dar Liliana trebuie sa ia serios in calcul si faptul ca acest copil nu va avea tata sau mai corect spus ea nu-l va avea ca sot pe viitorul tata al copilului. Si momentan prioritatea ei nu mai consta in gasirea unui sot (ca vad ca aici este durerea ei).

Si mai subliniez ceva: Liliana habar nu are ce vrea de la viata. Ba ar vrea sa faca acest copil si tatal acestuia sa ii fie alaturi (altfel nu s-ar fi mirat de atitudinea lui), ba il vrea pe fostul prieten, ba va creste copilul singura sau cu ajutorul familiei. Daca nici asta nu este imaturitate, va rog sa o denumiti cei care sunteti de acord cu modul ei de a proceda ca pe mine ma depaseste.



De acord cu tot ce ai spus, mai putin partea legata de protectie. Si un barbat poate lua boli urate daca nu se protejeaza si are relatii pasagere (cunosc un caz). Intr-adevar, femeia risca si o sarcina nedorita (desi in cazul de fata stau sa ma intreb daca n-a fost chiar planificata), in rest riscurile sunt cam aceleasi.

Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Citat:
citat din mesajul lui mirela.d

Parerea mea, invechita dupa parereaunora, este ca femeia trebuie sa aiba mai multa grija. Si da, motivul pentru care am aceasta parere este ca ea trege mai mult in urma. Asta este realitatea. Chiar si in ziua de azi.

Ganditi-va si la varianta ca Lilianaa nu numai ca ar fi ramas insarcinata ci ar fi contactat si cine stie ce boala. Ca nu este imposibil. Atunci ce ar mai fi spus? Vai ce ma bucur ca sunt insarcinata? Sau vai ce greseala am facut ca m-am culcat cu cineva fara a ma proteja?

Si ca sa fie totul clar, scuza ca sora ei nu poate face copii este puerila. Nu inseamna ca daca sora-mea nu poate face copii, nu pot nici eu. Sa nu-mi vorbiti de ereditate ca vin cu exemplul mamei care a putut.

Si as vrea sa subliniez ceea ce a scris Rufus. Femeia din ziua de azi se vrea independenta. Exemplul il avem aici de fata cand o femeie se hotarasete sa aiba un copil si nu cere viitorului tata acordul sau macar parerea (faptul ca au facut sex nu inseamna si un acord asupra conceperii unui copil - asta este idee invechita). Acum de ce se mira de reactia lui si nu-si ia independenta in serios? In conditiile in care a hotarat singura, sa nu se mire ca singura va creste copilul. Asta cu "ma va ajuta familia" e apa de ploaie. Dar Liliana trebuie sa ia serios in calcul si faptul ca acest copil nu va avea tata sau mai corect spus ea nu-l va avea ca sot pe viitorul tata al copilului. Si momentan prioritatea ei nu mai consta in gasirea unui sot (ca vad ca aici este durerea ei).

Si mai subliniez ceva: Liliana habar nu are ce vrea de la viata. Ba ar vrea sa faca acest copil si tatal acestuia sa ii fie alaturi (altfel nu s-ar fi mirat de atitudinea lui), ba il vrea pe fostul prieten, ba va creste copilul singura sau cu ajutorul familiei. Daca nici asta nu este imaturitate, va rog sa o denumiti cei care sunteti de acord cu modul ei de a proceda ca pe mine ma depaseste.



De acord cu tot ce ai spus, mai putin partea legata de protectie. Si un barbat poate lua boli urate daca nu se protejeaza si are relatii pasagere (cunosc un caz). Intr-adevar, femeia risca si o sarcina nedorita (desi in cazul de fata stau sa ma intreb daca n-a fost chiar planificata), in rest riscurile sunt cam aceleasi.

Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)



Ellej, de acord cu tine.
Multi ani a planat doar asupra femeilor obligativitatea protectiei.Si de cele mai multe ori, motivul era unul singur: sarcina.

Pentru ca femeia era considerata vinovata ca a ramas insarcinata.
Nu pot sa neg veridicitatea acestei afirmatii. Este clar ca o femeie este mult mai implicata si sufera schimbari mult mai mari in caz de sarcina.INSA(exista un insa..) nu vad carui barbat i-ar conveni sa stie ca are un copil, asa tam-nesam, pentru care trebuie sa plateasca, se se implice in educatia lui, etc si etc.

Pe de alta parte, acum nu vorbim doar de o sarcina nedorita ci si de riscul imbolnavirilor. Si mi se pare absolut un gest responsabil, ca barbatii sa se protejeze din proprie initiativa.


Liliana isi dorea un copil. Nu s-a protejat, din acest motiv! Mie imi este foarte clar! citez´´Eu am primit vestea, adica cele 2 liniute, ca pe o minune,caci eu imi doresc un copil ..´´

A trecut peste celelalte aspecte despre care spune ca o apasau ´´un tata responsabil..etc´´ si s-a concentrat doar pe A AVEA COPIL, neprotejandu-se in amorul cu baiatul respectiv...

Acum mi se pare chiar culmea sa ne miram de reactia lui. Ce ar fi putut spune omul? Oh, vai ce ma bucur???Nu s-a protejat si a cazut in mica capcana..a procreerii. A reactionat instinctiv pentru aparare, sugerandu-i sa avorteze.
Pariu ca data viitoare foloseste prezervativ?De ce naiba invatam doar din greselile noastre?

Cu riscul de a o supara pe Liliana, spun clar ca, in aceasta situatie EA a fost de vina pentru ca a fost premeditat.Asta citesc eu in postarile ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

Revin cu completari la acest post , caci dupa ce am lecturat toate raspunsurile am sesizat aceeasi diferenta de mentalitati.
eu consider ca , 1)conceperea unui copil , si finalizarea acesteia prin nasterea copilului ,este un act care se supune mai mult legilor naturale decat celor sociale si etice (morale) caci indiferent daca exista acest consintamant intre potential viitori parinti,acesta degeaba exista daca natural "nu iese nimic" (incompatibilitate ,Rh negativ , etc)educarea si cresterea acestuia se supun "legilor" societati.
2)Consider ca nimeni nu e vinovat ,caci toti oamenii sunt responsatibili pentru actiunilor lor si se supun riscurilor acesteia.
3)Mentionez inca odata ca eu imi doream un copil, aceasta sarcina este dorita de mama.( eu) Eu Nu am nevoie de vreun un sprijin finaciar din partea tatalui natural al copilului.Aveam cunostinte despre "pozitia sociala" ce fel de slujba are si din ce familie vine .A luat parte la anumite misiuni "secrete"si periculoase la care doar un om cu o sanatate buna si o foarte mare rezistenta fizica ar fi reusit. iar daca as fi avut vreun dubiu asupra sanatatii , eventual acel ar fi fost asupra sanatatii mele, pe care obisnuiesc sa o verific destul de frecvent. deci eventual folosirea prezervativului se impunea doar in cazul in care nu as fi dorit un bebe. Desi a fost o relatie relativ scurta, nu sunt o "aventuriera " caci imi aleg foarte bine persoanele cu care ma implic si obiesnuies sa "verific" situatia acestora. rescpetiv cine este ce face etc. lucru care este facil in orasele mai mici prin cunostinte si prieteni.
Intr-o oarecare masura am fost considerata imatura ,rafatata, sau ca nu as stii ce vreau din viata. Recunosc sunt o rafatata, imatura in aceasta situatie caci ma pregatesc moral pentru cresterea acestui copil , si experienta mea de viata asupra viitoarei maternitati este relativ redusa. dar aceasta a nu fi considerata sau confundata cu iresponsabilitate. Pretentiile mele de la viata pana acum au fost relativ simple respectiv sanatatate, mentinerea si dezvoltarea valorilor materiale ale mele si ale familiei mele , liniste si confort.Este normal ca in acest moment sa mi ridic semne de intrebare caci ma simt foarte responsabila pentru bebe,bebe pe care il iubesc foarte mult si pentru care vreau sa devin o mamica foarte buna. Cum pana acum "sufletel" nu vorbeste nu pot decat sa presupun aspura viitoarelor lui pretententii despe tatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

In concluzie consider ca mesajele prin care se analizeaza o presupusa vina , (ca nu s-a folosit prezervativ, ca nu este consintamantul tatalui etc,,)sunt inutile , caci scopul acestui topic nu este analiza situatiei sau a presupuesei vine , si consider ca experienta dumneavoastra de viata mi-ar fi de mare ajutor in sensul de a ma hotara ce este mai bine de facut acum. pentru binele lui sufletel.si anume.
1) de a incheia o casatorie mai mult formala cel putin pana isi rezolva el probleme cu tatal natural.caci oricum va fi plecat numai in misiuni.
2) de a ma marita cu cine consider eu caci cererile in casatorie sau imultit odata cu ofertele de recunoastere a paternitatiil
3) de a fi recunoscut in monentul nasterii de X ( tatal natural)
4) de a fi recunoscut in momentul nasterii de Y,Z, V,respectiv la alegere din persoanele interesate de recunoasterea paternitatii unui copil al meu .(Y-prieten -fost iubit.Z -un partener de afaceri V- un amic fost coleg de facultate cu care sunt in bune relatii prietenesti. )Toti acestia sunt foarte interesati de starea lui sufletel si a mamicii si toti dezabroba atitudinea lui X.
5)de nu nu fi recunoscut de nimeni in momentul nasterii
7) De a fii recunoscut in momentul cand va vrea bebe (sufletel)tatic respectiv pe la 4-5 ani de tatal natural sau de alte persoana in ipostaza unui eventual viitor mariaj , respectand astfel "alegerile" afective ale sufletelui.Desii sa-u facut anumite "speculatii" asupra unui eventual viitor mariaj al meu, de acesta nu mi fac problme ca ci ma consider destul de atragatoare.si cu siguranta daca nu voi avea eventuale probleme de satatate voi dori si alti copii.
8) de a nu fii recunoscut niciodata , in acte de nimeni,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Ellej, nu vreau sa spun ca el nu trebuie sa se protejeze ci ca o femeie risca mai multe in cazul sexului neprotejat. Consider ca si el a facut o greseala mai mult decat mare si acum plateste. Dar reactia lui este fireasca. Poate nu normala dar fireasca.
Sincera sa fiu si eu mi-am pus intrebarea daca nu asta a dorit Liliana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

E clar ca fata si-a dorit copilul. A gasit un barbat sanatos fizic si psihic, probabil inteligent,ce indeplinea toate conditiile unei paternitati...pare ca are gene bune Stiu, suna cinc,dar eu mai am 3 exemple de femei care si-au ales pur si simplu tatal viitorului copil in functie de anumite criterii,iar una, mai mult,il creste cu sotul care habar n-are. Ce-i drept, asta e atitudine intalnita mai des la femei trecute de 35 de ani,putin intrate in panica. Si mai cred ca a dat-o pe dupa visin cu tema topicului,cand problema e de fapt ca odata atins scopul,a lovit-o putin teama de a fi mama singura. De inteles, dpdv emotional.
Pe de alta parte,daca tu ca barbat nu vrei copil orice-ar fi, nu crezi pe cuvant o femeie dupa 3 intalniri si prestezi si tu macar un coitus interruptus, Doamne iarta-ma...macar sa spui ca "ai incercat". Acestea fiind spuse, sunt de acord ca omul putea fi mai delicat si mai diplomat in exprimare.
Liliana, nu prea pari a avea de ales. Ai decis sa faci un copil, indiferent de circumstante,ok. Daca Y este un barbat cu care crezi ca te-ai putea intelege,daca exista respect si e un om de bun simt, chiar daca nu mai aveti pasiune si dragoste nebuna,iar el ti-a facut asa o rara oferta (aia cu taticul spiritual),incearca draga mea o convietuire. Un barbat care se ofera si chiar face asa ceva, nu e de aruncat. Si iubirea vietii daca e sa fie, o gasesti si cu concubinu' de mana.
Mirela, te contrazic putin. Din cate stiu eu, in cazul in care tatal nu vrea sa recunoasca copilul,mama are dreptul sa-l dea in judecata doar in primul an dupa nastere. Tatal in schimb,are dreptul sa ceara recunoasterea paternitatii oricand,chiar daca exista liniuta in certificat,chiar daca exista alt nume. Legi nedrepte.

Mergi la inceput