La 40 de ani gravida

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Mi-ro, eu ii raspund. Si iti spun si de ce. Din cate am tot citit eu pe forum sunt multe persoane care citesc diferite subiecte si nu scriu. Eu chiar vreau sa incurajez femeile care vor sa aiba un copil dupa 40 de ani. In plus, in ceea ce priveste analizele am avut un punct de vedere care a parut ciudat. Dar apoi am citit intr-o carte si am aflat ca e un punct de vedere destul de raspandit "pe alte meleaguri".

Eu nu doream sa renunt la copil daca ar fi avut boala Down. Asa ca am decis ca nu are rost sa-mi asum riscurile amniocentezei doar ca sa fiu informata. Daca tot nu aveam de gand sa-mi asum riscurile amniocentezei am considerat ca nu are rost sa fac triplul test.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Multumesc mult, Fomalhauti, pentru raspuns. Cand o sa termin lucrarea, o sa ti-o trimit sa o citesti. Mi se pare ca esti cea mai "deschisa la minte" dintre toate de pe aici...cred ca mai bine iti trimit un PM, sa nu le mai vad pe tantiile astea cum "trimet" ele raspunsuri ...

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Aa si gata studiul?

Deci Fomalhauti a raspuns intrebarilor din studiul tau?

Mey eu n-o cunosc pe Rory ,dar ea are fete?
Ce i-ai spune copilei tale daca ea ar fi in situatzia de nu putea procrea pina la 40 de ani,din diverse motive,independente de vointza ei?Sau nurorii tale, daca nu ai fete?

Te-ai gindit ca tzi se poate intimpla si tzie?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Am o intrebare pentru mamicile de 40+: atunci cand ati ramas gravi, medicul ginecolog v-a sfatuit sa renuntati la sarcina sau sa faceti ceva analize suplimentare? Si daca v-ar fi zis sa renuntati, ati fi facut-o? Am ajuns la partea medicala a lucrarii mele...
Multumesc mamicilor care imi vor raspunde !

"sky is the limit!"


Nici un doctor nu va sfatui o femeie trecuta de 35 de ani sa faca un avort doar din cauza varstei.
Este o ineptie!
Avortul terapeutic este recomandat ca o optiune, mai exact se informeaza parintii atunci cand exista o boala a fatului sau a mamei care poate pune in pericol fatul.
Si atunci nu este impus , doar ti se explica optiunile.
Nimeni nu va spune unei femeie de pete 40 de ani sa faca aort pt. ca ...are peste 40 de ani!

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Multumesc mult, Fomalhauti, pentru raspuns. Cand o sa termin lucrarea, o sa ti-o trimit sa o citesti. Mi se pare ca esti cea mai "deschisa la minte" dintre toate de pe aici...cred ca mai bine iti trimit un PM, sa nu le mai vad pe tantiile astea cum "trimet" ele raspunsuri ...

"sky is the limit!"


Rory,uite intimplator la "sa ne cunoastem" ti-am vazut fotografia.O fata frumoasa,cu un zimbet ce ii lumineaza fata si un imens cozonac(cred) in fata.Total opusul a ceea ce scrii citeodata.

Tantiile de 40'j de ani plus sau minus...sint "tantii" pentru tine.Momii,imbalsamate sau cum vrei tu.Te-ai intrebat vreodata ca o femeie de 40 de ani care nu a reusit sa faca un copil a trecut prin avorturile ceausiste?Sincer,la stilul tau ar trebui sa treci prin asa ceva.Asta asa...ca studiu (lol)!

Ai mare grija ca de multe ori tantiile de 40 de ani(cu plus) arata mai bine ca tine.Mai bine ca bunicile pe care ti le inchipui tu mamici de nou-nascuti :)).Ai vreo frustrare referitor la asta.Ca tot te maninca in c... de Diana.Te scarpin eu .Si fac si eu niste cercetari,m-a nascut mama om de stiinta.Si pisicoloaga.Miauuu :)))

Goldi,unde esti? S-a deviat mult.Oricum mi-ar place si mie un triunghiulet mai ales ca s-a stabilit perioada.As scrie non-stop cu el sa vada lumea ca's masochista :)))

Deci,Rory,fata frumoasa...unica,inegalabila .Pardaillan era mic copil fata de mine.Asta seara sint aici ,miine ma duc la munca si muncesc draga mea: munca de barbat (injur ca un barbat,conduc o echipa ca un barbat,sofez ca un barbat).Din pacate mai am si parti sensibile...descoperite de tine.




Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Hop si eu !

Mey, intai ca suntem la Barfe, mondenitati ... si - pentru bataioasele acestui subiect, manca-le-ar mama pe ele ! - subiectul nu l-am deschis la sectiuni de psihologie sau probleme de cuplu , ci AICI, pentru ca am vrut o discutie usurica despre un eveniment fericit din viata unei vedete (sper acum sa nu generez o polemica, e vedeta, nu-i vedeta , etc ) eveniment despre care nu am crezut ca se va termina atat de prost pentru cea in cauza.

Nu imi place turnura pe care a luat-o subiectul, nu imi place inversunarea cu care este condamnata dorinta unei femei de a avea un copil,nu imi place polemica starnita daca varsta e definitorie pentru a avea un copil sanatos, nu imi plac multe, asa ca o sa rog moderatorii sa inchida acest subiect pentru ca nu cred ca vom putea reveni la partea idilia din primele pagini.
Si pentru ca nu ar fi corect sa nu va spun parerea mea, o sa o fac printr-un mic studiu de caz.
O femeie se casatoreste la 30 de ani, are o scoala, doua, trei terminate, o casuta, un serviciu satisfacator, un om minunat alaturi si incepe sa se gandeasca ce minunata ar deveni viata ei cu un copilas.
Dar trece un an, trec doi, trec ...sapte ... tratamente, sperante, lacrimi, regrete ...
Femeia are acum aproape 39 de ani.
Ehee, cucoana, ti-ai cam trecut timpul ...ar trebui sa stai in banca ta si sa nu mai visezi cai verzi pe pereti ca NU MAI AI VOIE , AI O VARSTA ... deranjezi societatea ariana unde copii perfecti provin din mame perfecte si unde deraierile sunt sanctionate prompt. Ce daca nu ai nici o vina, ce daca ai investit atatea lacrimi, sperante, nervi si de ce nu , bani, ce daca ai fost atat de nenorocit de ghinionista pana acum ... Ce daca !

Rory, nu cred ca ai inteles ceva, nici nu ai cum pt ca toata maturitatea ta s-a petrecut avand un copilas al tau, asa ca nu intelegi, iti dai doar cu parerea.
Oricum, iti multumesc ca mi-ai adus aminte in ce societate traim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Rog moderatorii sa inchida subiectul.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Hop si eu .Hai,dreq sa terminam bilciul asta.Oricum nu il inteleg decit "tantiile".Fosile preistorice,cum si-ar mai dori si copii?

Hai sa lasam tineretul(nascut in '76)...sa vb el de DG! Ca si-a ajutat mama (oare citi din generatia ei o vor face),ca nemernica si-a dorit un copil...eh,daca era vb de altcineva "fara pata" altfel stateau lucrurile.

Plec la somn,o sa o visez numai pe Rory,zina zinelor .



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mey dar poate fata traieste in tzara lui"tineretze fara batrinetze"si n-o sa ajunga niciodata la 40 de ani!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Nu trebuie furata, criticata si luata in deradere NOCIODATA dorinta unei femei (oricat de in varsta ar fi) de a avea un copil.

Mergi la inceput