La 40 de ani gravida

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Nu acuma, pe bune, eu nu am ras de Daniela sau de alte persoane care vor sa faca un copil sau mai multi. Nu stiu cum o fi in alte spitale din tara, dar la Constanta, daca treci de 30 de ani, esti batrana,nene, ca sa mai nastere...va spun sincer, nu am de ce sa mint, medicul meu mi-a zis ca dupa 30 de ani femeile nu ar trebui lasate sa mai nasca. La intrebarea fireasca:" de ce?" mi-a raspuns direct: "pentru ca sunt batrane!" Na, mai zi ceva! Eu am vrut cu disperare sa mai fac unul, dupa extrauterina aia, dar chiar inainte sa ma dezbrac sa ma urc pe masa aia, ma intrebau:" cati ani? cate sarcini? mai vreti copii?Luati-va gandul!" Asta in spitalul judetean, nu la cabinete particulare. Le ziceam si eu, pai stiti ca, cutarica are 40 si are copil, cutareasca are 60 si a facut unul, si mi-au zis in fata: "Exceptii!Cine stie ce copii o sa iasa din ele?" Nu stiu daca pot sa ii dau si numele medicului ala, mie mi-a taiat orice speranta, desi am doar 32 de ani, si o trompa uterina, si chiar vroiam sa mai fac doi, nu un copil! Eu am tendinta sa il cred pe el, desi pe aici vad fete care nu au avut probleme sa nasca peste 30 de ani si chiar cu extrauterine. Din pacate, nu stiu de ce, medicii nu incurajeaza femeile delok...cel putin astia de la noi nu...
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, eu nu vreau decat sa aflu mai multe puncte de vedere si ma retrag din discutie ca sa nu facem din froumul asta o mahala.
P.S. De diana nu m-am luat eu, ea a inceput cu scandalul, cititi mai bine postarile, eu doar am raspuns...asa cum m-a dus pe mine kapu' asta prost si urat, dupa parerile voastre. Nu m0-am suspectat vreodata ca as fi vreo frumoasa sau vreo desteapta, asa ca...

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Total offfftopic:
Rory, , acum serios ... te simti batrana sa devii mama ? La 32 de ani ?? Ti-a zis un medic inchis la minte doo vorbe, deh, atat o fi stiinta lui ... dar la cat ai citit/studiat vrei sa zici ca te opresc asemenea "argumente" trantite la spital, sa mai devii mama ??
Eu am reusit sa am copila la 26 de ani cu un ovar si o trompa si mai vreau una peste fro 2 ani



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Nu acuma, pe bune, eu nu am ras de Daniela sau de alte persoane care vor sa faca un copil sau mai multi. Nu stiu cum o fi in alte spitale din tara, dar la Constanta, daca treci de 30 de ani, esti batrana,nene, ca sa mai nastere...va spun sincer, nu am de ce sa mint, medicul meu mi-a zis ca dupa 30 de ani femeile nu ar trebui lasate sa mai nasca. La intrebarea fireasca:" de ce?" mi-a raspuns direct: "pentru ca sunt batrane!" Na, mai zi ceva! Eu am vrut cu disperare sa mai fac unul, dupa extrauterina aia, dar chiar inainte sa ma dezbrac sa ma urc pe masa aia, ma intrebau:" cati ani? cate sarcini? mai vreti copii?Luati-va gandul!" Asta in spitalul judetean, nu la cabinete particulare. Le ziceam si eu, pai stiti ca, cutarica are 40 si are copil, cutareasca are 60 si a facut unul, si mi-au zis in fata: "Exceptii!Cine stie ce copii o sa iasa din ele?" Nu stiu daca pot sa ii dau si numele medicului ala, mie mi-a taiat orice speranta, desi am doar 32 de ani, si o trompa uterina, si chiar vroiam sa mai fac doi, nu un copil! Eu am tendinta sa il cred pe el, desi pe aici vad fete care nu au avut probleme sa nasca peste 30 de ani si chiar cu extrauterine. Din pacate, nu stiu de ce, medicii nu incurajeaza femeile delok...cel putin astia de la noi nu...
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, eu nu vreau decat sa aflu mai multe puncte de vedere si ma retrag din discutie ca sa nu facem din froumul asta o mahala.
P.S. De diana nu m-am luat eu, ea a inceput cu scandalul, cititi mai bine postarile, eu doar am raspuns...asa cum m-a dus pe mine kapu' asta prost si urat, dupa parerile voastre. Nu m0-am suspectat vreodata ca as fi vreo frumoasa sau vreo desteapta, asa ca...

"sky is the limit!"

Rory, te rog sa nu te limitezi la parerea unui singur medic. Eu l-am nascut pe baietelul meu, fix la 32 de ani si a afost o sarcina brici si copilasul e sanatos si frumos.

Te rog sa ne dai si numele medicului. Medicul meu, dr. Mihailescu Gheorghe -ginecolog cu state vechi in Polizu- mi-a zis ca daca mama e sanatoasa, se pot face copilasi sanatosi si la 36-40 de ani.

Eu iti doresc din inima sa mai faci un copilas. Cere si parerea altui medic.

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Theiuta, iti spun sincer ca mi-e tare frica sa mai incerc, desi eu imi doresc multi copii, imi plac de mor si imi place sa fie galagie si veselie in casa...Atunci cand am avut extrauterina aia mi-au zis mai multi medici care m-au vazut ca sansele sa fie tot extrauterina sunt de 50-50. Si cand ma gandesc prin ce am trecut atunci, parca nu mai am curaj...trei luni m-au plimbat prin spitale, ba ca e avort spontan, ba ca e chist, ba pe ma-sa...nici ei nu stiau...cand am ajuns acolo cu dureri groaznice ,cu 500 ml sange in abdomen si cu test de sarcina pozitiv, si-au dat seama!!! Vai de kapul meu, stateam o saptamana acasa, una prin spitale...mi-a ramas o trompa dar eu stiu...mi-e frica, nu cred ca mai am puterea sa mai trec prin calvarul ala! Daca as gasi un medic bun prin BUcuresti doar, sa imi zica sincer cum sta treaba , poate as incerca...altfel, asa de kapul meu mi-e frica...
In alta ordine de idei cand a ramas sora-mea gravida, la 28 de ani, mergea la control la medicul ei in spital si le auzeam pe asistente cum ziceau:"e, mamika, la 28 de ani nu mai e ca la 20! O sa te rupi, o sa te faci praf, o sa faci cezariana, vai de mama ta!" Si uite ca a nascut fara probleme...pai ce sa mai fiu eu optimista cand aud in jurul meu asa? Ca vrei nu vrei tot pe langa asistente si medici ajungi...

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Nu acuma, pe bune, eu nu am ras de Daniela sau de alte persoane care vor sa faca un copil sau mai multi. Nu stiu cum o fi in alte spitale din tara, dar la Constanta, daca treci de 30 de ani, esti batrana,nene, ca sa mai nastere...va spun sincer, nu am de ce sa mint, medicul meu mi-a zis ca dupa 30 de ani femeile nu ar trebui lasate sa mai nasca. La intrebarea fireasca:" de ce?" mi-a raspuns direct: "pentru ca sunt batrane!" Na, mai zi ceva! Eu am vrut cu disperare sa mai fac unul, dupa extrauterina aia, dar chiar inainte sa ma dezbrac sa ma urc pe masa aia, ma intrebau:" cati ani? cate sarcini? mai vreti copii?Luati-va gandul!" Asta in spitalul judetean, nu la cabinete particulare. Le ziceam si eu, pai stiti ca, cutarica are 40 si are copil, cutareasca are 60 si a facut unul, si mi-au zis in fata: "Exceptii!Cine stie ce copii o sa iasa din ele?" Nu stiu daca pot sa ii dau si numele medicului ala, mie mi-a taiat orice speranta, desi am doar 32 de ani, si o trompa uterina, si chiar vroiam sa mai fac doi, nu un copil! Eu am tendinta sa il cred pe el, desi pe aici vad fete care nu au avut probleme sa nasca peste 30 de ani si chiar cu extrauterine. Din pacate, nu stiu de ce, medicii nu incurajeaza femeile delok...cel putin astia de la noi nu...
Imi cer scuze daca am jignit pe cineva, eu nu vreau decat sa aflu mai multe puncte de vedere si ma retrag din discutie ca sa nu facem din froumul asta o mahala.
P.S. De diana nu m-am luat eu, ea a inceput cu scandalul, cititi mai bine postarile, eu doar am raspuns...asa cum m-a dus pe mine kapu' asta prost si urat, dupa parerile voastre. Nu m0-am suspectat vreodata ca as fi vreo frumoasa sau vreo desteapta, asa ca...

"sky is the limit!"



Sa-mi fie cu iertare dar eu o prostie mai mare ca asta n-am auzit!
Pai si cu studiu`cum ramine?

Am asa un feeling ca "vrei sa dregi busuiocul"nu stiu de ce!

Pai tu cu acces la internet,deci la informatzie cum potzi sa vii acum ,aici sa afirmi asemenea ineptzii!Si "ura"aia ce razbatea din mesajele tale n-avea nimic de-a face cu ceea ce tzi-au spus tzie "medicii"aia de la Constantza!

Da poate Baba Maritza din nu stiu ce sat uitat de lume tzi-ar putea spune asa ceva,dar un medic...in niciun caz!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Eu o stiu de mult pe daniela, am urmarit-o si am vazut ce fel de fata/femeie e...toate respectele mele, dar cand la 40 de ani, Doamne iarta-ma crezi ca mai ai organismul unei tipe de 20 hai 30 mi se pare o utopie!!! DE ce sunt atatia copii cu probleme prin spitale??? Si eu am pierdut o sarcina acum 2 ani, nu mi-a fost deloc bine, dar mi-am dat seama ca toate lucrurile trebuie facute la timpul lor...despre Daniela cred ca e cam disperata dupa tipul ala, care am inteles ca a divortat pentru ea sau asa ceva, si de asta incearca sa ii faca un copil cu atata inversunare. Mai ales ca tipu mai are copii din alte relatii...o fi batut-o la cap pana a cedat!!! Ma gandesc ca ea daca ar fi vrut neaparat copil facea unul pana la varsta asta! Putea sa isi aleaga un barbat, pe spranceana, si trantea un copil! Si gata!

"sky is the limit!"


Rog moderatorii sa inchida subiectul .

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Si eu.

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marami spune:

De ce? De abia acum devine interesant

Rory, am avut si eu SEU, am fost tratata de anexita, treceam de la un tratament la altul, am ajuns pe masa de operatie cand deja aveam hemoragie interna, cand am ramas insarcinata cu mandra mea aveam o problema existentiala, voi fi prea batrana, nu o voi vedea crescand, nu imi voi vedea nepotii, e prea mare diferenta intre copiii, daca nu... eram hotarata sa fac avort, am renuntat la idee in momentul in care fiica`mea a zis: "ai innebunit? asa-i ca te duci si faci avort?!" hai zau ...si iata-ma fosila fericita si mandra de mandrele mele. Singurul meu regret este ca am fost prea hotarata sa nu mai am alti copii
Si inca ceva, la 25 de ani ma simteam batrana, acum pot sa spun sigur ca ma simt mai bine decat la 25.


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi la ora 13.



mandrutzele mele D(29 sept 91) & D (18 iul 05)

pozne-npoze

Nu mor caii cand vor cainii.... Am zis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

de ce sa fie inchis,e totusi subiect de barfa

Mergi la inceput
Mergi la inceput