La 40 de ani gravida

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Nu ma pot abtine sa nu raspund la unele mesaje. De ce? Fiindca sotul meu, asa cum v-am spus, a venit pe lume cand mamica lui avea peste 44 de ani. Si sa va spun cum a fost crescut si cum este.
A fost crescut cu unele tabieturi, sa le zic asa, dar nu-i rau: sa fie familist, sa respecte masa, sa faca sotiei cafeau dimineata (asa cum facea tatal lui), sa ajute oamenii bolnavi, sa doarma devreme, sa se trezeasca devreme. Din fericire, este un tip foarte, foarte destept. A fost oprit in Universitate (la care vrea sa renunte)fara a avea vreo pila (ca doar ai lui mai au, pe lumea asta, foarte putini prieteni si aia pensionari, multi s-au dus...). Lucreaza in IT de multi ani, doctorat etc. Fiind crescut de batrani (matusa lui, fara copii, avea aproape 60 de ani cand s-a nascut el, bunica lui vreo 79-80), a fost si foarte cocolosit, la modul ca este foarte copilaros. Ii plac si acum desenele animate, de aceea e si preferatul fetitei noastre, doar se uita impreuna... Sa stiti ca NICIODATA nu s-a plans, nu l-a deranjat ca sunt parintii mai in varsta. Poate faptul ca l-a dus mintea si s-a descurcat usor, nu a avut nevoie de ajutor, poate faptul ca l-au iubit asa de mult si l-au educat bine, nu stiu, dar nici acum si nici cand era mic (din spusele lui) nu l-a afectat varsta parintilor lui. Ba din contra, ai lui il lasau la chefuri unde alti parinti (mai tineri) nu isi lasau odraslele. E drept ca mama lui nu adormea pana nu il stia acasa, dar il lasa sa se distreze, ceea ce ai mei sau ai altora (oameni tineri) nu le prea venea. Mie imi pare rau de femeile care nu pot face copii, stiu ce inseamna sa iti doresti mult bebelus, dar nu sunt de acord cu inversunarea unor femei sa isi faca nu stiu ce cariere, sa isi ia nu stiu ce locuinte si apoi... Pur si simplu copilul nu se poate face pe hartie ( ca o locuinta la o banca sau ca un masterat). Ar trebui sa fim mai sigure pe noi si, indiferent de cat de mult am fi implicat profesional, nu am avea inca o locuinta, sa lasam natura sa isi urmeze cursul. Pana la urma studiile se incep, se termina, ratele la banci la fel...cu conceperea unui copil nu e tocmai la fel. Si de ce sunt revoltata? Pentru ca sora mea mai mare asa a facut. Nu a vrut copii pana la 35 de ani, ca ea vrea locuinta (acum are doua apartamente), ca ei vor cariera (acum castiga foarte bine amandoi) si cand s-au apucat de copii sunt probeleme mari de tot. Asta ma enerveaza la culme. pentru ca numai eu stiu cat am batut-o la cap, si cat i-am explicat. Nu toate mamele au sansa socrilor mei (care nu au putut face pana atunci, nu ca nu au vrut).
Eu zic ca nu e rau deloc sa faci copilul tarziu, ca ai timp sa te distrezi, sa faci ce poftesti in viata (fara boraceii dupa tine), dar e rau ca natura noastra (chimia interioara) are alte legi, fir-ar sa fie! Sa dea Dumnezeu copii tuturor celor care si-i doresc si ii iubesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aruna spune:

nu-mi vine sa cred ca unii..(una).. pot fi lipsiti de bun simt.ce sa mai ,nu mai am cuvinte.dar vorba cuiva nu? tre sa avem si de astia.eu una cred,si am voie sa spun asta ca doar de,e parerea mea,unii au suferit multe traume in viata lor,iar acum trebuie lasati in pace.....tre sa-i inteleaga cineva.....asa noi astia nascuti din mame la 40 de ani

multa sanatate si multa intelepciune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Corsge, ce rau imi pare de sora ta ...ma gandesc daca este vreo certitudine ca daca facea copii la 25 nu era nici o problema. Cine stie..

Cu femeile carieriste... mai este un aspect pe care nimeni nu il ia in seama... nu le intreaba nimeni daca se simt pregatite sa devina mame, de multe ori nu pentru ca un copil le-ar incurca planurile ci pentru ca efectiv nu au nici un sentiment matern la momentul respectiv si inca il asteapta, asteapta acel clic, acea dorinta naturala de a deveni mama.. Nu vad nimic de condamnat in asta.

Si in aceasta ecuatie, copiii - mai intra si barbatul de care niciuna nu pomenim nimic...O femeie trebuie sa aiba langa ea barbatul cu care sa isi doreasca un copil, de multe ori el apare mai tarziu in viata lor sau chiar dupa o casnicie esuata.. in multe cazuri el- barbatul nici nu vrea sa auda de copii iar ea asteapta in tacere sa i se dezvolte lui sentimentul patern.

Sunt multe aspecte de care nu tinem seama dar judecam, condamnam si jignim. Cu prea multa usurinta.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

[quote]citat din mesajul lui rory76
Ma gandesc ca ea daca ar fi vrut neaparat copil facea unul pana la varsta asta! Putea sa isi aleaga un barbat, pe spranceana, si trantea un copil! Si gata!


Sunt persoane pe forumul asta care cred ca se pot "tranti" copii?
Cred ca au gresit forumul....


...O veste buna: Sanda Ladosi este insarcinata, din nou...nu are chair 40, da-i pe aproape!
Felicitari!
Si asta natural, dupa inseminari si 2 FIV-uri, cand era MULT mai tanara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

de unde stiu eu care e barbatul ala "PE SPRANCEANA " , DATI-MI-L ,CHIAR DACA s-ar putea sa fii ramas gravida luna asta pentru ca am niste teste pozitive si daca nu am parte de ceva urat raman eu gravida pana la urma cu sotul meu , DAR mai vreau sa TRANTESC UN COPIL dupa aceea , si ca sa nu mai stau dupa sotul meu ... pe care il iubesc , sa dau domne DE TERENTE , sa imi TRANTEASCA ACOLOSHEA UN COPIL "SANATOS SI PUTERNIC " ...

PUTERNIC LA CE ??? LA MUSCHII DE PE EL ? BATE PE CEILALTI LA GRADINITZA ? MISTOOO , VREAU SI IO ASA O GENA


Mama mea m-a nascut la 20 de ani , in timpul facultatii ei, si dupa 4 ani pe fratele meu , NICIODATA NU S-A DAT TARE SI MARE IN FATA NIMANUI CU NOI , au venit oamenii singuri la ea sa o felicite pentru cum ne-a crescut. Ma iubeste si ma respecta si asta spune totul, dar nu s-A "mandrit" cu vorbe in fata nimanui .

am stat 4 ani in olanda si pot spune si olanda si de romania , ce varsta ?? asta e o problema ? lucrez la ASE si sa vezi unele studente ce viata sexuala duc, boli venerice netratate , cu buricul gol pe ger , si in olanda , droguri si sex , din asa ceva sa vedeti ce copii SANATOSI SI PUTERNICI O SA IASA , din pacate e o realitate si cred ca generatii intregi acuma nu stiu ce vor naste ... sub 30 de ani , cat au ele , cu ovarele facute praf

p.s. eu pe sotul meu , omul pe care il iubesc , l-am cunoscut la 24 de ani , cununie la 26 ani ; da acuma am avut o revelatie TREBUIA SA IL CAUT PE TERENTE , VAIII CAT TIMP am pierdut !!!

diana




A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

de unde stiu eu care e barbatul ala "PE SPRANCEANA " , DATI-MI-L ,CHIAR DACA s-ar putea sa fii ramas gravida luna asta pentru ca am niste teste pozitive si daca nu am parte de ceva urat raman eu gravida pana la urma cu sotul meu , DAR mai vreau sa TRANTESC UN COPIL dupa aceea , si ca sa nu mai stau dupa sotul meu ... pe care il iubesc , sa dau domne DE TERENTE , sa imi TRANTEASCA ACOLOSHEA UN COPIL "SANATOS SI PUTERNIC " ...

PUTERNIC LA CE ??? LA MUSCHII DE PE EL ? BATE PE CEILALTI LA GRADINITZA ? MISTOOO , VREAU SI IO ASA O GENA


Mama mea m-a nascut la 20 de ani , in timpul facultatii ei, si dupa 4 ani pe fratele meu , NICIODATA NU S-A DAT TARE SI MARE IN FATA NIMANUI CU NOI , au venit oamenii singuri la ea sa o felicite pentru cum ne-a crescut. Ma iubeste si ma respecta si asta spune totul, dar nu s-A "mandrit" cu vorbe in fata nimanui .

am stat 4 ani in olanda si pot spune si olanda si de romania , ce varsta ?? asta e o problema ? lucrez la ASE si sa vezi unele studente ce viata sexuala duc, boli venerice netratate , cu buricul gol pe ger , si in olanda , droguri si sex , din asa ceva sa vedeti ce copii SANATOSI SI PUTERNICI O SA IASA , din pacate e o realitate si cred ca generatii intregi acuma nu stiu ce vor naste ... sub 30 de ani , cat au ele , cu ovarele facute praf

p.s. eu pe sotul meu , omul pe care il iubesc , l-am cunoscut la 24 de ani , cununie la 26 ani ; da acuma am avut o revelatie TREBUIA SA IL CAUT PE TERENTE , VAIII CAT TIMP am pierdut !!!

diana




A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm


Risu'-plinsu', zau asa...

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

de unde stiu eu care e barbatul ala "PE SPRANCEANA " , DATI-MI-L ,CHIAR DACA s-ar putea sa fii ramas gravida luna asta pentru ca am niste teste pozitive si daca nu am parte de ceva urat raman eu gravida pana la urma cu sotul meu , DAR mai vreau sa TRANTESC UN COPIL dupa aceea , si ca sa nu mai stau dupa sotul meu ... pe care il iubesc , sa dau domne DE TERENTE , sa imi TRANTEASCA ACOLOSHEA UN COPIL "SANATOS SI PUTERNIC " ...

PUTERNIC LA CE ??? LA MUSCHII DE PE EL ? BATE PE CEILALTI LA GRADINITZA ? MISTOOO , VREAU SI IO ASA O GENA


Mama mea m-a nascut la 20 de ani , in timpul facultatii ei, si dupa 4 ani pe fratele meu , NICIODATA NU S-A DAT TARE SI MARE IN FATA NIMANUI CU NOI , au venit oamenii singuri la ea sa o felicite pentru cum ne-a crescut. Ma iubeste si ma respecta si asta spune totul, dar nu s-A "mandrit" cu vorbe in fata nimanui .

am stat 4 ani in olanda si pot spune si olanda si de romania , ce varsta ?? asta e o problema ? lucrez la ASE si sa vezi unele studente ce viata sexuala duc, boli venerice netratate , cu buricul gol pe ger , si in olanda , droguri si sex , din asa ceva sa vedeti ce copii SANATOSI SI PUTERNICI O SA IASA , din pacate e o realitate si cred ca generatii intregi acuma nu stiu ce vor naste ... sub 30 de ani , cat au ele , cu ovarele facute praf

p.s. eu pe sotul meu , omul pe care il iubesc , l-am cunoscut la 24 de ani , cununie la 26 ani ; da acuma am avut o revelatie TREBUIA SA IL CAUT PE TERENTE , VAIII CAT TIMP am pierdut !!!

diana




A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mai, Diana, eu acu' vad ca tu esti frustrata rau...tipi intr-una la noi, bagi tot felul de sublinieri, esti dusa nenika...mergi si te cauta, serios vorbesc. Oare asa esti si in viata reala? Tipi si la aia la piata cand nu-ti cantareste cartofii ca lumea? Ma sperii, zau, cred ca nu vreau sa mai vorbesc cu tine pe aici. Am adunat destul material pentru ce-mi trebuia mie...
Apropo,un copil cred ca e musai sa fie si sanatos si puternic,tu nu crezi la fel???

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

[quote]





ipropo,un copil cred ca e musai sa fie si sanatos si puternic,tu nu crezi la fel???

"sky is the limit!"


<<<<Da si daca nu e asa ce facem cu el?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Andacos - dar daca ti se naste una ca Rory ce faci cu ea?

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

daca e sanatos , nu inseamna ca este si puternic ????

sanatos inteleg

puternic daca adaugi insseamna ca te referi la culturism ceva ...

diana

p.s. nu am tipat la nimeni dar daca tu auzi voci, tipete ... nu e vina mea ... sorry

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput