La 40 de ani gravida

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Valeleu si vai de mini, doamnelor...
Si aolica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

"Nu trebuie sa avem si copii din astia pe lume???"
Ce gandireeeeeeeeeee!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Rory, tu ai copii ?

Edit: am inteles din postari vechi ca da ... mai tii minte fericirea imensa pe care ai avut-o cand l-ai vazut pt prima data, cand i-ai numarat degetele, cand ai verificat si ai vazut ca e perfect ?!
Fericirea aia o cam urmaresc toate femeile ce-si doresc copii ... si pentru asta isi fac unele sute de analize, investigatii, operatii, FIV-uri ... sa-ti spun ca, de obicei, ies copii sanatosi ... alteori, cu toata tehnologia, nu, adica sunt lucruri pe care NU le controlam ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Da, bineinteles ca am un copil...e sanatos si puternic, nascut la o varsta foarte tanara...20 de ani! Acum, la 30, cand am incercat din nou sa fac unul, m-am pomenit cu o extrauterina! Deci, n-a fost sa fie! Si nu numai atat, m-am chinuit prin spital cred ca doua luni pana sa realizeze cineva ce se intampla...si atunci am zis ca nu are rost sa fortez lucrurile astea...mai aveam putin si dadeam coltu'! De ce? Pentru ca vroiam cu orice pret copil nascut de mine! Acum gandesc altfel, ma gandesc, ca daca as vrea alt copil, as infia unul, doi, trei, fara sa stau pe ganduri! Si am vazut multe femei si de 30 si de 40 si de 50 care incearca cu disperare sa faca un copil, si nu iese! Nu iese pur si simplu! Si atunci incepe nebunia cu FIV, cu tot felul de interventii si tratamente, ca sa nu aiba senzatia ca ele n-au facut asta...ca sunt mai putin femei...aici vad eu disperarea! Sunt o multime de copii ai nimanui, abandonati, sanatosi sau handicapati, prin spitale, orfelinate...nimeni nu ii vrea! Toate femeile vor sa le arate barbatilor lor ca si ele pot! Pot sa dea viata. Fiti sincere cu voi,nu e asa? Nici o femeie nu o sa recunoasca asta. De asta sunt si multe care isi neglijeaza efectiv copiii, dupa ce i-au nascut, nu au sentimente materne, nu sunt facute pentru asta, dar n-ar recunosate-o in ruptul capului!
Si la faza asta cu Daniela, care a avut grija de mama ei, m-ati dat pe spate! pai a facut ceva normal! ce e asa iesit din comun???Ce era sa faca? Sa o interneze intr-un azil? Voi nu faceati la fel? Mie una toata viata ei mi s-a parut o incercare: de a fi sexy, de a canta, de a avea o familie, de a naste, de a rezista, de a...incercari multe, reusite putine. Nu stiu saraca, s-o fi nascut asa, fara noroc, nu e treaba mea.
Si o intrebare pentru mamicile de 40+ sau, ma rog, viitoare mamici: nu vi se pare ca sunteti nitel cam egoiste atunci cand faceti copii la varsta asta? Credeti ca va asigurati nemurirea? Veti avea timp sa va bucurati de ei? va veti simti jenate la scoala cand copiii ceilalti o sa il intrebe pe al vostru: " aia e bunica-ta???"Sau nu va intereseaza? Cui il lasati pe copilul asta atunci cand voi veti da coltu' adika hai sa fiu generoasa, pe la 70 de ani? Copilul va avea 30 sau 20 de ani...sigur necasatorit, la cum merg lucrurile pe aici, va ramane singur si al nimanui...dar macar l-ati facut,nu??? Sa zica mersi!
Mersi.

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Rory76 - Chiar nu te poti abtine de la remarcile astea?
Uite eu am facut copilul la 40 de ani si nu mi-e frica de ceea ce gandesti tu. Si cunosc multe mamici "trecute" care sunt mai in pas cu moda si mai dezghetate la minte decat altele de 20. Sunt mai prietene cu copii decat multe altele. Este absolut treaba ta cum gandesti dar nu acuza pe nimeni. Nu cresti copilul pentru tine ci pentru el. Asta ar fi modul egoist sa cresc copilul ca sa ma stearga la fund cand oi fi batrana. Si cand o sa ma duc la scoala si pe fie-miu o sa-l intrebe copii daca a venit cu bunica....o sa ma duc la ei sa-i invit la discoteca si sa vedem care danseaza mai mult si mai bine. Copilul singur si necasatorit la 20 de ani o sa aibe destule informatii de la mine, din carti, de la prieteni, de la rude si de la...internet sa se documenteze cum se traieste. Eu o sa-i dau optiunile...ce face el o sa fie problema lui. Eu am ramas fara tata la 9 ani...la 18 ani aduceam bani in casa...iar pe fie-miu o sa-l invat ca nimic nu se face fara sacrificii. Sa-i dau de toate si sa-l fac rasfatat? Nu bre, viata e dura si trebuie sa invete sa se descurce...sa invete la scoala, sa stie 2-3 limbi straine, sa stie sa se documenteze. Poate o sa vrea sa se casatoreasca de la 19 ani cu vreo indianca sau cu vre-una din Papua Noua Guinee si sa vrea sa stea departe de mine ca-si iubeste sotia. Este absolut viata lui.
Stii Rory si mama a avut o extrauterina intre fratele meu si mine si iata ca dupa o extrauterina am iesit si eu. Si ea era sa moara ca alte mii de femei din anii 67 cand nu aveai voie sa avortezi. Asta e viata! Daca e sa ai noroc traiesti, daca nu, nu. Si eu era sa mor dupa nastere in Canada anilor 2006 si asta e nu acuz pe nimeni.
Si in legatura cu Daniela da, pe maica-sa putea sa o duca la un azil de lux la banii ei dar e de admirat ce face. Aici toti isi duc parintii la azil si nimeni nu-i mai acuza chiar daca sunt milionari. Nu este si mentalitatea mea dar asta se petrece in lume si nu-i judeca nimeni. Eu nu-i judec pentru ca asta e mentalitatea si nu o sa stau eu acum sa o schimb ca nu sunt Dumnezeu. Tu de ce judeci Rory? Nu ti-e frica de faptul ca cinve te va judeca si pe tine intr-o zi si pote nu-ti va fi moale? Poate chiar copilul tau? Poate intr-o zi ii va place mai mult de mama prietenului lui care arata ca Matusalem si asta pentru ca e mai simpatica....o sa-i zici ca pleca la bunica? Sau ca arata mai batrana ca tine...mai gandeste putin inainte de a generaliza...jignesti.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Uite diferenta este ca eu nu fac si nu gandesc pentru altii...nu ma intereseaza ce gandesc altii despre mine. Pentru ca imi ajunge ca ma uit in oglinda fara sa-mi fie rusine de mine sau de ce-am facut. Imi voi da cu parerea despre oricine si orice pentru ca pot si pentru ca am chef si pot emite orice pareri vreau , la fel ca si tine, sper. Pe tine te cenzureaza cineva? Eu nu judec pe nimeni si nu ma astept sa faca toata lumea si sa gandeasca toti ca mine! Chiar imi place sa discut cu cineva in contradictoriu, dar ceva inteligent, nu ce se discuta pe aici...A, si frica nu mi-e de nimeni si de nimic!!!Nici ca o sa ma judece fii-mea sau altii. Fiecare face ce vrea cu gandurile lui. Aia cu mamika care arata ca bunica dar vrea la disco, e chiar penibila, cred ca iti dai si tu seama...parca e un cliseu prost.Numai faptul ca te-ai gandit la asta arata ca de fapt de asta te temi, cumva, nu crezi?

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Daca consideri ca discutia asta nu este inteligenta de ce mai intri sa raspunzi aici? Si sa stii ca nu poti chiar asa sa emiti tu pareri depre oricine si oricand pentru ca nu cunosti despre cine vorbesti. O cunosti pe acea Daniela Gyorfy (sau cum o fi chemand-o) personal? Stii tu ce este in sufletul ei? Stii tu viata ei asa cum e? Stii numai din ziare, reviste, interviuri truncheate. Ca bunica se duce la disco si e cliseu prost e absolut parerea ta. Oare eu nu am voie sa emit pareri? Numai tu? Eu nu ma tem de batranete si nici de boala. Nu cad pe capul nimanui in zilele alea, nici macar aici pe forum. Astea sunt chestii firesti ale vietii. Mama are 71 si nu o consider batrana...e prietena mea. Consider ca viata pe care am dus-o in anii comunismului m-au "educat" asa de bine ca nu ma mai mira nimic. Iar oameni ca tine din momentul asta ii ignor...nu merita sa vorbesc cu oameni care nu fac decat sa jigneasca

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Uite diferenta este ca eu nu fac si nu gandesc pentru altii...nu ma intereseaza ce gandesc altii despre mine. Pentru ca imi ajunge ca ma uit in oglinda fara sa-mi fie rusine de mine sau de ce-am facut. Imi voi da cu parerea despre oricine si orice pentru ca pot si pentru ca am chef si pot emite orice pareri vreau , la fel ca si tine, sper. Pe tine te cenzureaza cineva? Eu nu judec pe nimeni si nu ma astept sa faca toata lumea si sa gandeasca toti ca mine! Chiar imi place sa discut cu cineva in contradictoriu, dar ceva inteligent, nu ce se discuta pe aici...A, si frica nu mi-e de nimeni si de nimic!!!Nici ca o sa ma judece fii-mea sau altii. Fiecare face ce vrea cu gandurile lui. Aia cu mamika care arata ca bunica dar vrea la disco, e chiar penibila, cred ca iti dai si tu seama...parca e un cliseu prost.Numai faptul ca te-ai gandit la asta arata ca de fapt de asta te temi, cumva, nu crezi?

"sky is the limit!"


Imi pare rau ca ma bag in discutie, dar simt nevoia sa clarific ceva:

Fireste Rory, nimeni nu te obliga sa spui sau sa nu spui ceva, DAR: intr-o discutie care se vrea a fi civilizata, incercam sa nu jignim nici la modul individual, nici general.

Tu ai un copil facut la 20 de ani. Bravo, sa iti traiasca si sa fie sanatos!

Mi-Ro, are si ea un copil facut la 40 de ani.Bravo si ei si sa fie deasemena, sanatos.

Viata, insa nu intra in stas-uri. De pilda, daca MI-Ro se simte bine si e sanatoasa, poate prinde 80 de ani, copilul poate avea 40 de ani si nepotei frumosi, voinici. Nu depindem de cum ne judeca altii.Depinde de soarta fiecareia, de gene, de cum ne mentinem, ne intretinem si de cum gindim. Faptul ca spui ca o femeie de 55 de ani e penibila daca vrea sa se distreze si are aceasta disponibilitate sufleteasca, nu imi demonstreaza decit ca aici ai judecat limitat, precum...bunicile de acum 60 de ani.

Nu ne cenzureaza nimeni, fireste, decit propria constiinta, propriul bun-simt.Aici suntem la subiectul de birfe, de aceea nu discutam inteligent, despre ultimele descoperiri stiintifice, fenomene inexplicabile, fizica, matematica, microbiologie, etc.

Iar faza cu "nu imi e frica de nimeni si de nimic", ce sa zic...poate l-ai uitat pe Dumnezeu...se spune ca numai nebunului nu ii e frica de nimic...dar cu siguranta nu este cazul tau.

Cu tot respectul, te simt mult prea inversunata, mult prea lipsita de diplomatie si foarte categorica in tot ceea ce relatezi.Viata nu e numai in alb si negru.Exista o multime de nuante de gri.


Theiuta


Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui rory76

Si o intrebare pentru mamicile de 40+ sau, ma rog, viitoare mamici: nu vi se pare ca sunteti nitel cam egoiste atunci cand faceti copii la varsta asta? Credeti ca va asigurati nemurirea? Veti avea timp sa va bucurati de ei? va veti simti jenate la scoala cand copiii ceilalti o sa il intrebe pe al vostru: " aia e bunica-ta???"Sau nu va intereseaza? Cui il lasati pe copilul asta atunci cand voi veti da coltu' adika hai sa fiu generoasa, pe la 70 de ani? Copilul va avea 30 sau 20 de ani...sigur necasatorit, la cum merg lucrurile pe aici, va ramane singur si al nimanui...dar macar l-ati facut,nu??? Sa zica mersi!



.......nu ma bag in polemici pt ca nu mi-e felu' dar nu ma pot abtine sa nu remarc, ca ai o "logica" foarte limitata!

"pt. mine televiziunea e cel mai bun mijloc de culturalizare: cand cineva deschide tv-ul imi iau o carte si plec in alta camera "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Rory,dar tu care ai nascut un copil la 20 ani,ai facut contract cu Sfantul Duh si ti-a garantat ca vei sta pe aici sa-ti cunosti si stranepotii?Ce te face sa crezi ca tu vei sta langa puiul tau mai mult decat alte mamici.Varsta la care l-ai nascut poate sa-ti dea statistic mai multe sanse......teoretice.

Zau ca nu inteleg cu ce ai fost tu mai buna decat mine care am nascut un copil la 40 ani, ca asa a vrut Dumnezeu.Nici tratament nu am facut ,nici anticonceptionale nu am luat.Pur si simplu asa s-a intamplat si nu imi pare rau nici o secunda.


Mergi la inceput