La 40 de ani gravida

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

XIO , iti multumesc ca mi-ai raspuns.

Nu m-am exprimat foarte bine .. avem pareri si pareri /.
Eu nu am spus ca toti copiii se nasc bine , sau se nasc . Dar tocmai ca de cand am gasit acest forum de mame si viitoare mame , pe practica cum se zice , eu am cunoscut sau doar am citit despre povestile triste ale multor fete care au nascut copii cu probleme si au mai putin ca mine , chiar pana in 30 de ani , scuza-ma, nu ma razvratesc , este un adevar .
Zilele astea o fata de 39-40 ani tocmai a nascut si e bine.
In acelasi timp ma vad nevoita din cand in cand sa ridic moralul unei fete sub 30 de ani care pana acuma a pierdut 2 sarcini , una la 6 luni , una la 4 luni .
Am prietene sub varsta mea care sunt bolnave efectiv acolo jos , eu nu am nimic , poate am nevoie de un sistem imunitar mai puternic , pt ca racesc des , si mai multa odihna.
Deci in sfasit simt ca pot vorbi cu tine si multumesc.
Poate ma repet, imi cer scuze , dar , s-au dscoperit atat de multe naturiste , proceduri medicale si asa mai departe , ca chiareu sunt uimita sa aud de colege ale sotului meu de liceu , care au 40 de ani si care acuma fac copil.
sa mai zicu de actritele de la hollywood ? halle bery 41, nicole kidman 40 , julia roberts la 37 ani cu fiv are gemeni si apoi asa de bine si-a revenit ca aproape de 40 de ani mai face un copil , natural.
Vremurile se schimba , eu sunt sigura ca cele care vor copii , nu amana pana la 40 de ani sa faca copilul, dar uite ca se poate si pana la urma raman.
laura stoica saraca isi luase gandul ... ai vazut si tu ce bine arata , la 38 de ani , daca nu era accidentul acela stupid
maxima , printesa olandei (eram in olanda chiar cand s-a maritat , e mai mare decat mine ) , a nascut la vreo 35 ani si apoi a mai facut un copil ; letizia , printesa spaniei , femeie trecuta de 33 ani , a nascut si acuma cred ca se apropie bine spre 40 de ani si a nascut deja 2 copii
sa mai zic de atatea vedete romance : nadia comaneci 44 ani, romanitza iovan 44 ani parca ... si multe femei cunoscute ; din pacate manuela harabor , o femeie superba , a nascut foarte tanara un copil, si acuma are 18 ani copilul, are AUTISM ; prietena mea cea mai buna a nascut pana la 40 de ani un baiat superb , dar sunt necazuri :((, pentru ca are un fel de autism , nu ne putem intelege cu el, si nu au bani , numai cu bani multi ar putea sa il duca la o scoala speciala , si prietena mea nu are 40 de ani , de ce ???

daca aceste femei de 38-40 de ani s-ar fii gandit la varsta lor , nu ar mai fii avut nici un copil

atata timp cat ai ciclu , uite ca femeile lupta si raman gravide, ai spus si tu XIO , culmea , au mai multa grija de sarcina lor , da , pentru ca se gandesc la varsta si pot naste linistite pana la urma, in schimb , colega mea de birou a fumat foarte mult si a baut cafele muuulte si a nascut mai deveme ... bine ca fetita e bine , sa nu ii dauneze chestia asta cu fumatul ...

m-am imprietenit pe acest forum si asa s-a nimerit , cu fete mai tinere ca mine , de la 26 de ani in sus , au atatea probleme , au pierdut unele dintre ele atatea sarcini , ca nu mai stiu cum sa le opresc durerea , cumnata mea , sub 30 de ani , nu poate inca sa faca copii , ba i-au gasit si 2 chisturi endometriozice

la spital , dupa operatia mea de laparoscopie , m-am trezit cu o fata langa mine , varsta = 30 de ani , un copil de 2 ani avea , si ea avea cancer uterin , scos tot

am spus toate astea din durere , am avut un an cand am realizat cata durere e in randul fetelor tinere ...nu imi vine sa cred , asa ca pot spune, nu stiu ce studii mai fac acum doctorii teoreticieni , ca ceilalti trec la practica , ma refer la cei buni , si ajuta cu succes femei de 39-40 de ani sa ramana gravide , mai mult ca altadata , au mare grija si nasc cu bine

stiati ca baietzelul lui madalin ionescu de la antena 1 , care cred ca poate are varsta mea 34 - 35 ani, am citit zilele astea ... are leucemie ???? si omul acesta se duce dupa emisiune in spital ??? si sta noaptea cu copilul , copil facut la tinerete ;
sa ne ducem la subiectul la copii cu nevoi speciale si sa vedem varsta fetelor de acolo . eu nu stiu ce sa mai cred. dar nu mai e cum stim noi de la bunica ....
daniela vad ca avut multe momente grele , nu ma mir ca a pierdut sarcina , eu cred ca va mai ramane ; eu am pierdut sarcina nu ca am avut 34 de ani , ci pentru ca era lipsa de progesteron, vorbim deci pe studii si am fost si f speriata , nu stiu ce a fost cu mine

va pup si va las , am scris mult , NU EXISTA O REGULA , NUMAI DUMNEZEU DECIDE INDIFERENT DE VARSTA , si ma gandesc a bunica mea care la 40 de ani l-a nascut pe tatal meu si pe matusa mea, si ma gandesc la ea ca la o femeie puternica ce nu s-a lasat intimidata de varsta

cu respect , fiecare intelege ce doreste , la revedere, sa nu mai vad durere in anul 2009 ca nu mai pot
diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

stiu ca am mai spus ... dar o sa incerc sa stau mai departe de forum o vreme ... mereu aman multe treburi care sa le fac, sau momente cu sotul meu ... ,

am nevoie sa imi aduc aminte cine eram , acum 3 ani cand am inceput sa zicem , gata, facem un copil ..., a fost cuma fost , o joaca , dar anul asta , dupa pierderea sarcinii si dupa ce am vazut cate fete tinere sunt bolnave ... nu poate sa imi mai faca bine pentru o vreme , forumul , trebuie sa petrec mult mai mult timp in natura ..., a fost un an dureros ,

vreau sa intru intr-o zi pe forum si sa va spun , fetelor , tocmai am nascut ..., si indiferent de varsta pe care o voi avea , sa dau si eu speranta altor fete

pana atunci , sa fim bune ...

uite XIO , o verisoara de a mea a facut ea un studiu ... , si pentru ca nu i-a placut ca am adus fetitei ei de 2 ani , un cadou frumos dar ieftin ca pret , ea a DESCOPERIT DE CE NU AM EU COPII !!!!

si acesta va fii ultima mea propozitie ... vreau sa renasc, si sa stiti dragi prietene ca dorim sa ne mutam in casa mai mare pentru ca vrem sa adoptam copil

deci DE CE NU AM EU COPII ?
raspuns de la o a femeie tanara ..:
PENTRU CA ESTI O FEMEIE REA !
ce varsta ... ce studii ... sunt femei care stiu ele mai bine totul ...deaceea am scris UN ROMAN la capitolul asta cand am vazut aici o femeie spunand ce a spus despre daniela gyorfi ... de parca aceasta femeie nu ar mai avea dreptulsa mai aiba copii , FOARTE TRIST, asta e lumea in care traim

chiar si asa , cadouri scumpe nu voi cumpara nimanui ...

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Diana, simt multa revolta in inima ta din ultimele mesaje postate.. dar in acelasi timp esti asa de optimista si plina de speranta. Asa si trebuie!
Da, statisticile spun ca e bine sa facem copii sub 30 de ani dar nu putem toate sa ne incadram in acest sablon. Unele femei se marita mai tarziu, altele asteapta mult pana sa ramana insarcinate, tratamente, fustrari, altele pierd sarcini si au nevoie de un timp de recuperare ca sa incerce din nou.. of ce suferinta..
Esti inca foarte tanara. Imi pare asa de rau ca ai pierdut o sarcina si ai avut un an dureros!
Continua sa nu te lasi descurajata de nimic! Ai credinta ca va fi bine. Mai ales ca nu ai nici o problema de sanatate in sensul asta.
Intr'adevar e bine sa nu mai intri o vreme pe forum daca vezi ca nu iti face bine. O stare degajata si pozitiva te-ar ajuta enorm acum.
Iti doresc din toata inima sa devii mamica curand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Diana, cand e vorba de sarcina varsta conteaza.
Conteaza in sensul ca dupa 30 de ani sarcina are sanse mai mari sa fie problematica.
Nu conteaza ca eu cunosc 5 persoane din 6 care au nascut la 50 de ani si a fost OK , conteaza studiile medicale facute in aceasta privinta.
Nu inseamna ca dupa 30 de ani , gata , nu mai faci copil , inseamna doar ca trebuie sa ai mai multa grija , sa faci mai multe analize si sa mergi regulat la consulturi.

Cancerul este alta poveste. Fiecare are niste oncogene , adica gene care declanseaza cancerul , care pot sa ramana inactive o viata intreaga sau pot fi activate de X factori.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:



pentru unducthable: poate chiar esti rea de ce nu te analizezi cu atentie?! Cat despre cadouri, poate nu stii, dar ele trebuie sa fie alese cu inima. Eu, cand fac un cadou cuiva, intotdeauna, caut ceva care sa imi placa mie mult, sa il dau cu o parte din mine, sa aduc o bucurie mare in sufletul unui om, fara a cheltui neaparat mult. Ce sa zic, sunt balanta: mie nu imi plac oamenii zgarciti, dar nici risipa fara judecata. Cat dai, atata vei primi de la Dumnezeu si nu ma refer la bani, ci la dragoste, la bucuria si la impartasirea bucuriei. Deci nu ma refer la cadoul pe care il faci, ci la dragostea pe care o reversi in jur. Asta se simte!
Si eu am pierdut o sarcina, dar m-a trezit nefericitul moment. Habar nu aveam ca se poate intampla asa ceva. Dar Dumnezeu da atunci cand stie ca a venit momentul.
Socri l-au avut pe sotul meu la 44-45 de ani. Acum, au peste 75, sunt sanatosi, fericiti si au si nepot. Altii, care au avut copii de tineri nu numai ca nu au apucat sa isi vada nepotii, dar nici copiii nu au reusit sa si-i creasca (au plecat prea devreme...). Poate daca parintii sotului ar fi avut copil devreme, nu s-ar fi distrat atata, nu s-ar fi iubit asa de mult, greutatile i-ar fi schimbat in vreun fel. Asa, copilul a venit exact cand au avut si ajutoarele libere (ma refer la matusa, bunici etc). Trebuie mult sa ne rugam si mai ales sa fim buni si generosi cu cei de langa noi (la nevoie si fara a avea nevoie, doar pentru a-i face fericiti).
Sper ca si Daniela sa reuseasca sufleteste! Nu cred ca e o fata rea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

Daniela,o fata rea sau buna...conteaza prea putin in context.Ea si-a dorit si isi doreste un copil.E normal,e ceasul biologic.Deci ceea ce traieste ea e o drama.Drama faptului ca e pe ultima suta de metri.E riscul ei,nu al lui Xio,nu al Dianei,nu al oricareia dintre noi.

Referitor la virsta e alegerea sau soarta fiecareia dintre noi.E numai problema ei ca a ales sa faca un copil la 40 de ani(aici putem dialoga la nesfirsit pe tema e bine,e rau, de ce nu a facut-o la timpul potrivit.Dar sint numai problemele ei personale).Material de tocat pt presa exista tot timpul.

Acum referitor la persoana ei,la DG persoana publica: i s-a creat o imagine de pe vremea raposatului de femeie sexy(uf,numai sexy nu e!...imi amintesc din timpuri imemoriale un Play Boy cu ea hidos de'a dreptul)de femeie vulgara mai bine zis - ((:.Asa a fost sfatuita probabil de vreun PR.Si si-a promovat imaginea pina la capat.Probabil i-a adus bani imaginea,bani sa isi intretina mama,sa se intretina pe ea.Nu stiu.A facut multe cred pt bani,a trecut de la un gen de muzica la altul,a a cintat manele cind acestea se vindeau.

Ceea ce nu pot intelege e faptul ca o femeie doreste sa devina mama si e acuzata.Da,la 40,la 67 de ani.E alegerea fiecareia dintre noi.E riscul fiecareia daca copilul se naste cu probleme sau nu.

La multi ani va doresc,poate un nou inceput de an ne va darui fiecareia dintre noi un pic de intelepciune in a a judeca alte semene.Desi sintem la birfe,hai sa birfim frumos atunci cind cineva trece prin drama unei pierderi de sarcini.



Tashi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui corsge



pentru unducthable: poate chiar esti rea de ce nu te analizezi cu atentie?! Cat despre cadouri, poate nu stii, dar ele trebuie sa fie alese cu inima. Eu, cand fac un cadou cuiva, intotdeauna, caut ceva care sa imi placa mie mult, sa il dau cu o parte din mine, sa aduc o bucurie mare in sufletul unui om, fara a cheltui neaparat mult. Ce sa zic, sunt balanta: mie nu imi plac oamenii zgarciti, dar nici risipa fara judecata. Cat dai, atata vei primi de la Dumnezeu si nu ma refer la bani, ci la dragoste, la bucuria si la impartasirea bucuriei. Deci nu ma refer la cadoul pe care il faci, ci la dragostea pe care o reversi in jur. Asta se simte!
Si eu am pierdut o sarcina, dar m-a trezit nefericitul moment. Habar nu aveam ca se poate intampla asa ceva. Dar Dumnezeu da atunci cand stie ca a venit momentul.
Socri l-au avut pe sotul meu la 44-45 de ani. Acum, au peste 75, sunt sanatosi, fericiti si au si nepot. Altii, care au avut copii de tineri nu numai ca nu au apucat sa isi vada nepotii, dar nici copiii nu au reusit sa si-i creasca (au plecat prea devreme...). Poate daca parintii sotului ar fi avut copil devreme, nu s-ar fi distrat atata, nu s-ar fi iubit asa de mult, greutatile i-ar fi schimbat in vreun fel. Asa, copilul a venit exact cand au avut si ajutoarele libere (ma refer la matusa, bunici etc). Trebuie mult sa ne rugam si mai ales sa fim buni si generosi cu cei de langa noi (la nevoie si fara a avea nevoie, doar pentru a-i face fericiti).
Sper ca si Daniela sa reuseasca sufleteste! Nu cred ca e o fata rea.

Corsge


dar poate chiar sunt rea

insa , cine esti tu sa iti imaginezi despre mine lucruri , si cine are dreptul sa faca o asemenea afirmatie ?
sunt femei in puscarie ,criminale poate , nici cu gandul nu as vrea sa fac legatura intre ce sunt ele sau ce fac , cu soarta lor , nu e dreptul meu , Dumnezeu vede si judeca

cadoul care l-am oferit nepoatei mele dragi , pe care o iubesc si careia i-am adus cadouri de cand se nascuse , a fost ceva frumos, util , si daca m-ai cunoaste ai stii ca nu fac nimic daca nu vreau ; daca nu ma bucuram chiar eu de acel cadou , sa i-l dau, nu mai daruiam deloc

am daruit cu toata inima si asa voi face mereu , si chiar ma mir ca aceasta verisoara si-a imaginat ca e ieftin cadoul , dupa cum arata de frumos ... , de fapt era vorba de cantitate acolo(trebuia sa fie mai multe in sacul de cadouri ...) , nu calitate

nu e nimic, nepoata mea va exista in viata mea tot timpul, este timp sa ii ofer mai ales sprijin si dragoste cand va avea nevoie , oricand , si voi avea grija sa primeasca cadou mai ieftin sau mai scump , nu conteaza

cat despre ca mai apare cineva sa imi zica "sunt rea , ia mai analizeaza-te un pic", dar eu nu spun ca sunt buna , mai adaug ceva si atat : sa ne analizam fiecare in parte , e cineva fara pacat ? nu mai judeca , te rog , nu iti mai imagina lucruri care poate nici nu sunt , cat despre invitatia ta la a ma analiza , stai linistita , acest sfat e pentru toata lumea

spui ca se simte dragostea daca este... , ce zici ca se simte snobism , lacomie si mahalagism ; sunt persoane care daca primesc un buchet de FLORI , pentru ele nu primesc nimic, totul se masoara in eticheta de pe haina

fata rea , adica eu , baba cloantza care aduce cadouri ieftine la copii , adica eu imi inchei aici raspunsul, pa ; anul nou a inceput si eu am ceva de facut , sa imi traiesc viata cu adevarat

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Pai n-ai mai plecat la munte??? Speram sa pleci...poate-ti mai reveneai un pik...

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

pai hai sa iti dau un ultim raport , nu de alta dar nu doresc sa te las in starea asta ...: am fost si la munte , am fost o zi si la campulung , o alta zi la giurgiu la bunici

si vom mai pleca , stai linistita

tanti , acuma spune tu pentru publicul larg , deschis si sincer ..., ce mai face Daniela Gyorfi ??? hai ca tu trebuie sa stii

si nu in ultimul rand , mahalaua ... ce mai face ?

si pana la urma merita Daniela G sa faca copil sau avand in vedere povestea plina de detalii picante care ne-ai spus-o despre viata ei nu mai stim ce sa mai credem ...: sa mai incerce sau nu DG sa faca copil ...

acu , nu numai ca peste cateva zile se lasa cu o delegatie si am de lucru , dupa aceea mai plec iar la munte , asa ca poti sa scrii fericita toaaate .... care iti vin in cap

pa

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

http://diana74.webs.com/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Pai ce sa zic, mahalaua cred ca stii mai bine decat mine ce face, doar de acolo te tragi...daniela face ce facea si pana acu...incearca! Femeile si pana si dupa 40 de ani ar face bine sa isi faca intati un set de analize complete si complexe si dupa aia sa se gandeasca sa fie mame...iar tu...plimba-te, poate te mai oxigenezi oleaca, nu de alta, da' vad ca te certi cu multa lume pe aici si e pacat sa iti crape ceva prin cap taman acu', dupa sarbatori and stuff...hai sanatate ca-i mai buna decat toate!
P.S.: 'sky is the limit", deshteapto, inseamna tocmai ca nu este nici o limita!!!

"sky is the limit!"

Mergi la inceput