Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (232)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Sabina iarta-ma dar nici nu-mi doresc neaparat ca cineva sa empatizeze cu mine. Doar am relatat ce am facut. Si am cerut pareri nu Judecati...
Nu cred ca mi-am umilit compilul albastrindu-mi sanul! El a ras cand l-a vazut!
Recunosc probabil ca sufera dupa suptul de noapte, dar trebui sa stii ca sugea de 2-3 ori dar cate 2-3 minute. Deci intarcatul s-a produs relativ prograsiv pentru ca nu mai manca ziua de cat am mers eu la servici - 1 sept.
Crede-ma nu-mi consider copilul un animalut!!! Si pe mine ma doare o asemenea atitudine! Nu l-am facut sa planga inadins. Nu am plecat sa-l las cu straini ca sa-l intarc, a plans la mine in brate 5-10 minute dupa care s-a potolit. L-am iubit si dragalit si eu si tatal lui si chiar daca nu a avut lapte a avut afectiune.Sa inteleg ca, copilasii tai nu plang...Dar nu conteaza , eu nu judec pe nimeni.
Cred ca s-a mai spus pe acest forum, ideea e sa ne ajutam nu sa judecam sau sa jignim pe cineva.
Suntem diferite, fiecare avem un coeficient de stres diferit. Ideea e ca suntem utile copiilor nostri daca suntem 100% langa ei si multumite si odihnite cu mintea limpede pentru ei.
Consider ca nimeni nu are dreptul sa-mi compare copilul cu un vitelus. Nici chiar in gluma. Copilul meu sau familia f apropiata poate judeca ce fel de mama sunt...
Suferinta apare cand se lovesc si cad cand merg la gradinita sau cand ii lasam primele dati cu persoane straine si totusi ii lasam sa mearga , ii ducem la gradinita si mergem la servici (lasandu-i cu bone sau bunici). Ne doare sufletul dar trebuie...
Sunt sute de mame care si-au intarcat copii si mai devreme si asta nu le face mai rele...sau pe copii lor animalute pentru ca au plans...
Pacat...
Mada28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mandarinutza, bine ca ati revenit cu vesti despre voi.

Maruntzika, accidentata. Bine ca nu e ceva spart, o sa treaca vanataia. Offf!

Moldoveanca, poate e un pneumococ? Asta ar justifica antibioticul. Analize de sange ati facut? Poate o proteina C reactiva?
Sa aveti sarbatori frumose acolo!

Sabina, sanatate lui Gheo, sper sa nu fie enterocolita.




Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Adimercedes, azi incepe inscrierea la cursul de inot. Cand ajung acasa, asta fac!

Atrixul nu il pot folosi la Tudor pt. ca e doar crema de maini, ori el are probleme pe spate, pe gat si pe picioare. Mi-a mai zis una din educatoare de ceva crema, o sa o incerc si pe aia. In plus, am acasa Locobase, o sa vad daca functioneaza acum. La dermatita de contact nu a avut niciun efect.

Cu petele de cafea cu lapte nu am mai facut nimic. Daca nu mai apar altele, le lasam. Dar am citit ca daca apar mai mult de 5, e semn de boala grava...nici nu vreau sa ma gandesc. Cica pot disparea in timp, dar eu cred ca dispar doar cele din nastere, nu cele aparute ulterior, cazul nostru. Deocamdata nu a mai aparut nimic si totul e ok. Speram sa ramana asa.

Sa stii ca si la noi e chestie de mood - uneori nu accepta ce accepta inainte cu mare placere. Cred ca deja au si ei 'pofte', doar ca nu pot sa ni le comunice deocamdata. Cum ar fi oare sa am chef de ciocolata si sa mi se dea ciorba? Exagerez, dar cateodata ma frustrez eu, ca imi tot arata cate ceva in bucatarie si nu ma prind ce - pun mana pe toate obiectele din zona spre care arata si nu reusesc sa depistez 'dorinta'.

Speram noi ca merge bine re-adaptarea!


Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Adi, si totu meu a stat 6 ani la tg mures, a fost profesor la institut acolo, i-a placut mult orasul.
Lisa va mai fi probabil cateva zile mai altyfel, tin minteca noi dupa asa o vara pe drumuri(ba mare, ba busteni, iar mare, iar bucuresti, iar busteni) Gh era cam nedumerit. Eu cred sincer ca si de aia nu a mers el dupa ce a facut primii pasi la nici 11 luni, i s-a schimbat prea des mediul si a trebuit sa facafata la tot felul de noutati, asta cu mersul era secundar.


Sabina, . Multa sanatate si lui Gheo cel "smotocit", sper sa nu fie cazul de ceva serios. Iar cu mersul, nu te agita, stii ca poate, dar nu are chef. Sigur "lucreaza" el pe alte planuri mai subtile.

Da, Muresul arata chiar frumos acum, ffff ingrijit, curat si aranjat.



"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Adimercedes, Toplita zici...al meu sot s-a nascut la Toplita! Dar apoi s-a tot mutat...dupa parinti!



Yaia, de acolo sunt de loc parintii mei. In tinerete s-au mutat si ei la Mures .

"Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." --- Albert Einstein

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Citat:
citat din mesajul lui aeperju

Sabina, intr-adevar din dragoste musca. Sau cand e fff nervos si nu-i dau ceva. i-am mai dat si eu peste gura ca ma enervez rau ca musca tare de tot cateodata. AM sa incerc sa ma maia btin fiindca intr-adevar se infurie si mai tare (pare c anu intelege) si mai musca inca o data.

emma



Cristi din contra nu se infurie, cateva ore nu mai perforeaza apoi incearca iar, sunt convinsa ca o face dn dragoste sau prea multa alintare(mai ales cand incearca sa ma muste de nas)..oricum acum a inceput tot mai rar sa incerce sa muste, atunci cand ma prind evit dar ,ma mai surprinde si atunci curge sange( micul ,meu canibal)

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)

poze noi

asa crestem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alinamuller, multimim de link.

Erina, Daria scumpa.

Rodica, cred ca e tare scump Darius dragastos.

Yaia, multumesc de grija, eram la fisc. Cu oprire in oras sa cumpar ie.

Mada28, succes cu pocesul de intarcare.

Prisi, tacaniti rau astia cu criza lor, auzi sa nu dea liber ca e criza.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Mada si . Si eu sunt de parerea ta. Dc mama nu este fericita si multumita, nici copilul nu este. Eu te apreciez pt ca ai alaptat 1 an si 2 l. Eu nu am alaptat nici o zi, nu stiu cum este, insa sigur iti pot zice ca nu cred ca as fi rezistat fizic si psihic la alaptat. Fiecare femeie e in felul ei. Eu daca nu dorm sunt un om mort, sunt nervoasa, nu mai pot face nimik, si in mod sigur starea mea s-ar fi revarsat asupra copilului.
Si acum sa fim serioase dc copilul ar vrea sa suga pana la 4 ani asa ar trebui?????
Totusi laptele nu mai are aceleasi proprietati, devine cam zer.....nu intru acum in probleme de chimie...
Eu zic ca dc asa simti tu ca e mai bine, esti tu mai odihnita si mai relaxata sunt convinsa ca e solutia cea mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Fiecare are dreptul la propriile decizii. Eu imi respect copilul si cred ca s-a vazut asta. E un copil super dorit, lumina ochilor nostri. Asa ca nu prea accept atitudini de genul asta.
Sincer imi pare rau va simteam apropiate ca pe o familie. Chiar daca fizic suntem departe.
Va citeam cu dorinta de a afla ce face fiecare si cu bucuria de a vorbi cu voi. Dar cred ca v-a trebui sa renunt. Ma gandesc...
Fiecare copil e diferit ...unii vorbesc mai repede, altii merg mai repede...unii pang mult noaptea...si nu putem invinuii mamele. Se pare ca doar unii dintre noi nu putem invinuii mamele.
Ma doare pentru ca imi intrase in obisnuinta sa va citesc dar va voi urmarii din umbra .
Va doresc mult bine
Pupici
Mada28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roxana_G
Cu oprire in oras sa cumpar ie.


Daca nu am stat un minut sa ma gandesc ce e "ie"... Il citeam i-e si ma gandeam: internet explorer, id est, ...pana mi-a picat fisa ca e ia pentru vreo serbare...Asa-i ca s-a auzit zgomotul pana la voi? Ca e o fisa babana!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput