probleme cu tenul

probleme cu tenul | Autor: ernestine

Link direct la acest mesaj

Am probleme mari cu cosurile care apar,am incercat diverse produse ,unele fiindu mi utile altele nu.Am investit multi banii in produse cosmetice si dermatocosmetice.Am ramas la concluzia ca brevoxyl si retin a se pot folosii strict pe zona afectata sau pentru a indeparta niste urme lasate de cosuri.Am incercat crema pentru ten gras dela ivatherm si a fost ok,insa e cam scumpa..ma tinut o saptamana.Am cumparat deja crema antiacneica de la elmiplant.Vreau sa stiu daca a mai incercat o cineva?Mai cunoasteti crenme de fata care sa contina aspirina?S ar parea ca acest gen de creme mi se potrivesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Inainte de orice trebuie sa stii ca totul pleaca din interiorul organismului nostru. Cu cat este mai sanatos si mai bine ingrjit cu atat mai bine se vede la exterior. Cu orice problema te confrunti legat de corpul tau: mergi la DOCTOR!
Exista medici dermatologi care iti pot da un tratament incredibil si care iti pot schimba viata.
Oricate tampenii si iarta-ma ca le spun asa, ai cumpara din comert, nu fac decat sa amelioreze local problema.
Si eu am avut probleme cu acneea am mers la doctor, am facut tratament cu un antibiotic care mi-a eliminat toata infectia din corp, local am dat cu Zinerit care contine eritromicina. Cu astea 2 am scapat definitiv.
Du-te la doctor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Carrye, ma bucur sa te "aud"
Vreau doar sa-ti spun ca sunt f.multumita de sistemul 3 pasi de la Clinique, mi-au disparut punctele negre de pe nas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Singurul lucru care m-a ajutat pe mine a fost Brevoxylul, dar inceput usor si dat numai odata la 2-3 zile, ca altfel se usuca tenul tau si se irita. De exemplu, tenul meu nu e gras, ca atare eu trebuie sa am grija si de asta... sa il hidratez/hranesc. Si pt asta eu folosesc Clean AC de la Avene.

Si am reusit sa scap de acnee chistica fara antibiotice si anticonceptionale... e drept ca a fost un atac acut, nu este o problema cronica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Scumpa mea, ce bine ca mi-ai zis, cum imi intra urmatorii bani de pe urma muncii mele ma duc si eu sa imi iau. Chiar eram curioasa, ca am dat atatia bani pe diverse si ma cam lasasem pagubasa...multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Citat:
citat din mesajul lui danamiha

Carrye, ma bucur sa te "aud"
Vreau doar sa-ti spun ca sunt f.multumita de sistemul 3 pasi de la Clinique, mi-au disparut punctele negre de pe nas



Poti sa imi spui cat costa setul si ce fel de ten ai? Eu am ten mixt si caut o solutie pentru punctele negre de pe nas si barbie de cand ma stiu. Doar ca nu am gasit-o

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Se pare ca ai cu adevarat o problema si pentru a o rezolva trebuie sa lupti pe mai multe 'fronturi'. In primul rand trebuie sa-ti schimbi mentalitatea - sa te orientezi catre produse naturale, ecologice, organice si tot ce tine de astea - cat mai putin prelucrate - ceea ce inseamna sa ai grija la ce bagi in gura pt ca asta se vede pe fata ta (o alimentatie sanatoasa, fara E-uri, aditivi, grasimi, coloranti, etc - dar tine cont ca tot ce e 'aproape natural' este mai SCUMP) si la ce aplici pe piele (renunta la tampeniile din comert, chiar daca se vand in farmacii si li se face atata reclama, chiar crezi ca tie iti fac bine? uite ca le-ai incercat, ai dat o gramada de bani pe ele si totusi nu ai scapat definitiv de problema).
Si cel mai important - incepe schimbarea din interior - GANDESTE POZITIV! - poate ai si un blocaj mental, nu reusesti sa te imaginezi cu o piele frumoasa, curata, sanatoasa, asa cum iti doresti si cum meriti, de fapt...
De ce sa nu incepi schimbarea chiar acum?

Pentru a te ajuta, am si eu cateva solutii pentru tine.
Tinand cont ca ai un ten cu probleme, este de preferat sa renunti produsele cosmetice traditionale, orientandu-te catre cosmetice organice, fara parabeni si alte substante pe care tenul tau se pare ca nu le agreeaza.
Te sfatuiesc sa mergi la plafar sau sa vizitezi acest www.rangali.ro/catalog.php?search_problem=5" target="_blank">site unde poti gasi cosmetice naturale.

Si eu am avut recent pb cu tenul, dupa ce l-am intarcat pe cel mic. Era destul de incarcat, nu gras, ci mixt, imi pareau pe fata tot felul de cosulete, in special din cele sub-cutanate, greu de scos.
Am ajuns la salon, am facut un tratament cosmetic, insa minunile s-au lasat asteptate.
Am achizitionat niste creme profesionale destul de scumpe, care se folosesc in saloane, si cu toate asigurarile lor, tot am regasit pe lista de ingrediente parabenii. Totusi, iti recomand masca cu argila verde si sulf, care pe mine chiar m-a ajutat. O poti lua de www.sanitech.ro/sanitech/professional_cosmectics.html" target="_blank">aici, apesi pe 'Download catalog de produse cosmetice'. Este in jur de 75 lei, in ambalaj profesional de 250 ml, se aplica 1 data pe saptamana. Iti dai seama ca te tine pana la 2 ani.

Mai nou am renuntat la fardurile traditionale si acum folosesc farduri minerale. Se pare ca acestea, in timp, actioneaza pozitiv asupra tenului si ajuta la impiedicarea formarii acneii.
Este bine sa ai o rutina in ingrijirea tenului - demachiant, tonic, crema hidratanta (sau crema potrivita tipului tau de ten), machiaj (cel putin fdt ca sa te protejeze de praf si raze UV), apoi acasa la fel - aceleasi proceduri.
Poate e bine sa faci o vizita si la o cosmeticiana, pentru un tratament, sau, de ce nu, la un dr. dermatolog (ei bine,eu nu am incredere in medicii alopati, e posibil sa-ti recomande multe medicamente care au si efecte secundare...).
Poti consulta un medic homeopat.

Citat dintr-o carte de homeopatie (Ruggero Dujany - Manual practic de homeopatie - notiuni de baza, tratament si materia medica):

"Ca orice afectiune localizata, acneea depinde de starea generala a corpului, mai precis de fermentatiile intestinale provocate de o alimentatie nepotrivita, combinata cu o capacitate functionala alterata a aparatului digestiv si a sistemelor de excretie si de neutralizare a resturilor organismului""... cu alte cuvinte poti avea pb cu eliminarea toxinelor.
Remedii recomandate:
"Kali bromatum (200 CH, 3 doze in 3 zile) - pt acnee simpla sau maligna, care lasa zone decolorate cu suprafata dura, pustule de culoare rosu-cian, care apar mai ales pe fata si piept.
Natrium muraticum (200 CH, 3 doze la 2 zile) - pt seboree a fetei care pare unsa cu grasime si ulei intre o pustula si alta, amelioreaza starea seboreica a fetei si trateaza acneea, trebuie sa coexiste insa la pacient dorinta de a manca sarat, preferinta pt singuratate, aversiunea pt consolare.
Sulfur (30 CH, 2 granule pe zi timp de 7 zile) - fata pare mereu murdara si prea putin spalata, plina de cosuri pe frunte pe barbie si pe varful nasului. Cosurile se vad negre pe pielea 'murdara'.
Arnica (precum mai sus) - mici furuncule adunate in grupuri f. dureroase.
Ledum palustre (200 CH, 1 doza) - pt acnee pe frunte sau la radacina nasului, cu durere intepatoare.
Graphites (30 CH, 2 granule pe zi, timp de 7 zile) - pt acnee care, prin scarpinare, secreta un lichid lipicios si formeaza cruste galbui si moi, noduli sub piele care nu se deschid.
Pulsatilla (1000 CH, 1 doza) - pt acneea cu puroi galben, nedureroasa, eruptia fiind agravata de mancaruri grase, mezeluri, paste fainoase, dulciuri.
Baryta carbonica (30 CH, 1 doza) - pustule si comedoane neregulate.
Sepia (200 CH, 2 doze) - acnee pe barbie agravata de menstruatie si sarcina."

NOTA despre folosire si doze:
-remediile le poti achiziona de la anumite farmacii HelpNet sau Dona
-remediile homeopatice nu sunt toxice
-granulele se tin sub limba, pana la dizolvare
-pentru adiministrarea remediului gura trebuie sa fie curata, sa existe interval mare intre mese, evitandu-se menta, aromele, cafeaua ceva timp inainte si dupa
-nu se iau timp indelungat, intrucat s-ar putea, involuntar si la subiectii sensibili, sa se ajunga la 'proving' - adica la o experimentare a puterii toxice a remediului.
-nu trebuie luate mai multe remedii, impreuna sau alternate, pentru ca adeseori interfereaza unul cu celalalt sau sunt 'dusmane' intre ele
-daca, din intamplare, se inghite un tub intreg, nu se poate intampla nimic, pentru ca in remediul homeopatic conteaza energia, care este imponderabila si nu cantitatea.

Si, cu toate ca ma repet, iti mai zic inca o data - alimenteaza-te rational si cat mai multa APA!

Sper ca ti-am fost de folos si iti urez succes!

Cu drag,

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ernestine spune:

Multumesc,mult pentru raspunsuri.Este adevarat ca aparitia cosurilor coincide cu o perioda mai stresanta pe care o traversez de ceva timp.Stiu si ca fac multe greseli,la inceput nu am stiut,insa m am documentat si am aflat de produse noncomedogeene,de parabeni,de lotiunea tonica fara alcool.Alimentatia mea nu a fost o problema niciodata,chiar mananc ceea ce nu prea e gustos,asa cum trebuie.Am sa enumar aici produsele ,pe care le am incercat si parerea mea despre ele.Brevoxyl..este bun local,Retin A mi se pare eficient in decolorarea semnelor lasate de cosuri,produsele cosmetice pe baza de arbore de ceai si lapte de iapa(austria),acestea chiar au dat rezultate pe o perioada de timp,Normaderm..este buna ,nu inrautateste dar nici nu vindeca,ivatherm pentru ten gras.Acum tenul meu arata mult mai bine,decat acum 6 luni,deci toate la un loc au contribuit la ceva.Am facut o microdermabraziune,si a fost vizibil,o inbunatatire.Fac saptamanal aburii,scot puncte negre,si fac gomaj cu zat de cafea,pe care l recomand tuturor cu caldura.Este miraculos.Folosesc masti cu miere si albus de ou.Acum,sunt relativ multumita,mai apar probleme,dar...asta e.Oricum,microdermabraziunea o voi continua.In speranta ca experientele mele ,va vor ajuta::::va multumesc inca odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_ene spune:

Mergi la Euroclinic la d-nul prof.doctor Forsea.El iti va da o reteta a unei paste ce se prepra la farmacia Athena de pe Stefan cel mare.Garantez 100% si iti promit ca te vei vindeca daca folosesti aceasta pasta.Costa 10 lei,nu mai arunca atatia bani pe toate prostiile.Folosete doar ceva pentru curatat tenul,recomand lotiunea de spalat pe fata din gama verde pt tenul cu probleme de la Eucerin si lotiunea tonica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ernestine spune:

Iata ca revin,intr o situatie disperata.Va spuneam zilele trecute ca sunt multumita de felul in care arata tenul meu,e..iata ca am facut tot posibilul sa nu mai fiu.Cred ca trebuia sa postez la rubrica de pshihologie,pentru ca intra devar,pe baza unor framantari interioare,imi mutilez fata.La cea mai mica framantare,sar cu mainile pe fata si storc si ce nu exista.Si cum in wk,sunt extrem de solicitata de familie,iata ma lini,cu fata distrusa.Este vina mea,ca am probleme cu tenul si incerc sa o depasesc.In urma cu ceva timp,imi vopseam parul de 3 ori pe saptamana,am depasit perioada...acum sunt la capitolul fata.Am nevoie de ajutorul vostru.Credeti ca o masca cu argila m ar ajuta sa vindec mai repede,ranile provocate?.Este cred printre putinele pe care nu le am aplicat.Nu este prima oara,dar sper sa fie ultima.Sigur ca la baza este un ten cu probleme insa nesemnificative pe langa ceea ce fac eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui ernestine

Iata ca revin,intr o situatie disperata.Va spuneam zilele trecute ca sunt multumita de felul in care arata tenul meu,e..iata ca am facut tot posibilul sa nu mai fiu.Cred ca trebuia sa postez la rubrica de pshihologie,pentru ca intra devar,pe baza unor framantari interioare,imi mutilez fata.La cea mai mica framantare,sar cu mainile pe fata si storc si ce nu exista.Si cum in wk,sunt extrem de solicitata de familie,iata ma lini,cu fata distrusa.Este vina mea,ca am probleme cu tenul si incerc sa o depasesc.In urma cu ceva timp,imi vopseam parul de 3 ori pe saptamana,am depasit perioada...acum sunt la capitolul fata.Am nevoie de ajutorul vostru.Credeti ca o masca cu argila m ar ajuta sa vindec mai repede,ranile provocate?.Este cred printre putinele pe care nu le am aplicat.Nu este prima oara,dar sper sa fie ultima.Sigur ca la baza este un ten cu probleme insa nesemnificative pe langa ceea ce fac eu.





Ernestine, problemele tale sunt de ordin psihologic.
Orice ai folosi pentru ten, nu va avea rezultat daca tu continui sa te mutilezi la cea mai mica framantare!

Du-te la psiholog si lucreaza la psihicul tau. Asta e important, nu ce cosmetice sa folosesti.
Apoi, daca vei inceta sa te mai mutilezi, se vor ameliora problemele tenului tau

Mergi la inceput