Redoutistele fidele La Redoute France(146)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

fetelor mai aveti ceva coduri interesante pentru .fr?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

CRed ca trebuie sa mai facem un ghid "cum cumparam de pe ebay"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diotima spune:

Cu Paypal-ul e asa. Intri pe site, te inscrii, completezi toate datele necesare cerute de ei. Pentru a te putea verifica, ei iti vor trage din contul tau 1,5EUR, iar pe extrasul de cont iti va aparea respectiva suma si un cod de 4 cifre parca. Pentru a finaliza inscrierea si a activa contul de paypal, trebuie sa treci codul ala pe site-ul Paypal, iar ei iti returneaza cei 1,5EUR. Chestia asta o fac doar pentru a verifica daca cardul tau este real si activ. Dupa care faci platile prin Paypal, nu platesti nici un comision pentru tranzactie. E destul de simplu.
Pe Ebay, inainte de a comanda, sa va uitati si la review-ul vanzatorului, cu cat are mai multe tranzactii efectuate si procent f. mare de clienti satisfacuti (de ex. 100%), cu atat e mai demn de incredere. Eu evit sa iau de la vanzatori care au feedback mai mic de de 99%.

Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diotima spune:

stie cineva ce culoare e SPICE? e vb de un sutien, care in poza e maro inchis. dar nu m-as baza doar pe poza...iar pe net n-am prea gasit nimic concret


Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Citat:
citat din mesajul lui diotima

stie cineva ce culoare e SPICE? e vb de un sutien, care in poza e maro inchis. dar nu m-as baza doar pe poza...iar pe net n-am prea gasit nimic concret


Yannis


Cred ca e culoarea scortisoarei. Spice in engl e condiment...si daca tu spui ca e si poza maro inchis cred ca culoarea asta se foloseste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Nu vreau sa va supar . mi-am facut aseara cont pe .ro si inca nu am primit confirmare pe mail... lucreaza astia cu o viteza Vreau sa vad ce taxe pun... o sa vad peste 2-3 saptamini...

Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

'neata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunajr spune:

Buna dimineata de la birou!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

tania-z poti explica pe scurt te rog cum se foloseste pay-pal-ul, adica cum se face cont si cum se alimenteaza el. Am intrat pe site-ul dat de claujro, dar nu prea m-am lamurit... Si cum faci ca atunci cand cumperi sa iei produse puse in vanzare de acelasi vanzator, ca sa nu-ti vine nspe coletele si sa platesti taxe postale pt fiecare in parte. M-am tot uitat dar n-am vazut numele userului pe nicaieri, ci numai tara de provenienta. Multumesc mult.


In mare a raspuns Ama . Procedura de cont PayPal din Romania este asa:
- te inregistrezi pe site-ul Paypal, inclusiv cu datele de cont
- ei vor trage o suma de pe cardul tau (aprox 6 euro), ca taxa de inregistrare. Odata cu aceasta tranzactie, vor emite un cod de siguranta, pe care il vei avea pe extrasul de cont, in dreptul tranzactiei
- pentru a-ti valida contul PayPal, va trebui introdus acest cod de siguranta.
- din acest moment, orice comanzi pe net si are optiunea de plata PayPal, pote fi platit prin intermediul acestui site, in care te loghezi cu numele si parola si faci tranzactia.

Important de stiut:
- pe ebay se pot lua si tepe! Nu toate persoanele sunt serioase.
- Plata PayPal beneficiaza de o asigurare de pana in 1000 de euro.
- in cazul unei tepe (am patit-o si eu) ai un centru de rezolutii pe PayPal unde cumva il "dai in judecata" pe vanzator, e o procedura intreaga, dar e bine ca ai posibilitatea sa-ti recuperezi banii. Chiar functioneaza ok, acest centru.
- eu cumpar in procent de 90% din magazine ebay si doar 10% de la persoane fizice, tocmai de teama pacalelilor.
- pentru a te proteja este indicat sa citesti si aprecierile celorlalti cumparatori la adresa vanzatorului (membre profile), poti fi prevenit in caz de neseriozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Va multumesc mult pt explicatiile detaliate

Mergi la inceput