Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (217)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Intrebare serioasa ():
De cand schimbati scaunul de masina al piticilor? Ma refer la scaun care se monteaza ca sa stea si ei 'ca oamenii', sa vada in fata...si sa nu mai fie nici inclinat...


Sa nu zici ca tu tot in scoica plimbi copilu'!

Noi folosim scaunul acela de la... 8.5 kg .. asta vara in Ro cu ala am fost..


Conform legii de circulatie rutiera de aici, poti pune cupilu' in scaun de ala cu fata doar de la 10 kg...Dar ma gandesc eu ca doar nu o sta politaiu' acum sa cantareasca cupilu' (Tudor e sub 10 kg si daca astept sa mai puna juma de kil...)
Si da, e inca in scoica, dar e ajustata pt. copii mai mari...insa nu prea ii mai place, se tot ridica...

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Gata, ma duc si eu pe plantatie... Ne vedem mai incolo!


=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Buna dimineata!!!

Pinacolada, Maria, Alinkav, Carpatina, multumim!!!

Ce bine suna review-urile la taverna La Gigi!!! Papanasi fabulosi, cu dulceata si smantana, dar si cei cu ciocolata si inghetata. Mi-ar fi placut sa ajungem si noi!!!

La noi a inceput ziua la 7:30. Astzi mai las treburile deoprate si ma joc si mai mult cu Daria!!!

Yaia, noi avem un scaun de la Chicco pe care cred ca va trebui sa il schimb de pe acum. Daria nu depaseste cu capul partea de sus a scanunului iar picioarele nu cred ca sunt in pericol chiar daca ies din el dar...problema e ca mi se pare ca nu e destul de lat la spate. Plus ca ea vrea sa stea la sensul de mers asa ca in loc sa fie prins regulamentar e intors si prins cu centura numai dupa miner.


A pus Piciulika un link la un top al scaunelor de masinavfacut de o societate austriaca. Dac il gasesc pun. Oricum imi imaginez ca in Finlanda gama e mai variata decit aici.

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Sa ai o zi buna, Carpatina!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

Stiu ca Sim si alte fete au luat din prima scaune din acelea mari. Va rugam puneti un scurt mesaj cu marca/ multumite/nemultumite?

Eu am o intrebare: Scaunele acela in care copilul sta in fundulet se regleaza sa se incline cind acesta doarme?

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Ah, mai am o intrebare inainte sa plec...

Imi explica cineva cum e cu asigurarile de sanatate pentru copii in Romania? Si cum e cu controlale periodice.. gen dentist, oftalmo.. sunt sau nu gratuite?
(e doar curiozitate.. nu ma "arde" nimic... Doar ca m-am uitat la Dansez pentru tine.. si era o familie.. se plangeau ca n-au avut bani sa o duca la control oftalmo pe fetita lor..

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Erina

Eu am o intrebare: Scaunele acela in care copilul sta in fundulet se regleaza sa se incline cind acesta doarme?


da

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Erina
La noi a inceput ziua la 7:30. Astzi mai las treburile deoprate si ma joc si mai mult cu Daria!!!

Yaia, noi avem un scaun de la Chicco pe care cred ca va trebui sa il schimb de pe acum. Daria nu depaseste cu capul partea de sus a scanunului iar picioarele nu cred ca sunt in pericol chiar daca ies din el dar...problema e ca mi se pare ca nu e destul de lat la spate. Plus ca ea vrea sa stea la sensul de mers asa ca in loc sa fie prins regulamentar e intors si prins cu centura numai dupa miner.


A pus Piciulika un link la un top al scaunelor de masinavfacut de o societate austriaca. Dac il gasesc pun. Oricum imi imaginez ca in Finlanda gama e mai variata decit aici.


Fericitelor...ce tarziu ati dormit! Bravo, asa sa faci, Daria se va bucura!

Mersi mult, as aprecia un top...dar sa stii ca te inseli, aici exista intotdeauna doar 2-3 modele pt. orice lucru...probabil sa-ti faca alegerea mai usoara. Nici nu vreau sa-mi amintesc ce am avut de tras cu mobila din cauza asta..."Luam dormitorul A sau dormitorul B?" Simplu, nu?

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Erina spune:

O intrebare pentru Roxana si am fugit!

Roxana imi amintesc ca ai spus ca Alexandrei i s-au schimbat ochisorii din albastru in verde in jurul virstei de 1,5 ani. Ce crezi mai sunt sanse ca Daria mea sa aiba ochii verzi ca mine? La noi bunicii au ochii albastri si se pare ca albastrul Dariei e destul de intens. Oare sa mai sper?
Pupam dulce atomica!!!

-------------------------------

Erina si Daria (18.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina
Imi explica cineva cum e cu asigurarile de sanatate pentru copii in Romania? Si cum e cu controlale periodice.. gen dentist, oftalmo.. sunt sau nu gratuite?
(e doar curiozitate.. nu ma "arde" nimic... Doar ca m-am uitat la Dansez pentru tine.. si era o familie.. se plangeau ca n-au avut bani sa o duca la control oftalmo pe fetita lor..


Cred ca te referi la asigurarea de stat, nu la aia privata.
Pai in principiu stiu ca la stat copii ar avea gratuit la tot...numai ca in practica nu e asa...probabil ar trebui trimitere de la medicul de familie pt. oftalmo ca sa aiba gratuit...dar nu cred sa se dea trimitere doar pt. control...in Romania asteapta sa ai bai mare intai, apoi te trimit la control...Si nu uita SPAGA!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput