MONTIGNAC (109) STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

ani, multumesc...parca era mai bine dimineata asta...desi se pare ca bubele vor da inapoi de-abia dupa 3-4 zile.

eu am inceput cu niste sunca din piept de pui. pentru pranz n-am nici o idee; ce gasesc pe langa birou aia voi manca. seara am inceput sa mai renunt la struguri pentru ca am senzatia ca nu-mi fac bine la ora respectiva.

eu nu mananc nici linte, nici naut, nici multe alte mancaruri, deci eu trebuie sa ma multumesc cu un monti restrictionat de mine insami. nu m-as numi mofturoasa ci foarte conservatoare. rareori gust o mancare noua si nu prea-mi plac combinatiile. eu sunt cea care avand in farfurie felul 2 compus din carne si garnitura, mananc mai intai carnea si apoi garnitura pentru ca nu-mi place sa mi se amestece mancarurile in gura. lumea spune ca-s greu de multumit. mie mi se pare ca-s usor de hranit: am 10 feluri de mancare care-mi plac, alea sa mi se dea!

as vrea sa fac niste ciuperci la cuptor; are cineva vreo reteta simpla? sau imi aduc aminte ca mama le facea la gratar si miroseau extraordinar de bine, a facut cineva? mai puneti ceva pe ele? usturoi?

valentina, bine-ai revenit...nu spune nimeni nimic despre greutate pana pe 20...este elementul surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da, dar cartoanele au efecte rapide. O data ca daca incep ziua cu cartoane e ceva psihologic, nu mai calc stramb toata ziua, in al doilea rand fibrele rules merg la baie in fiecare dimineata!
Si daca tot vorbiti ca nu va puteti da jos de pe cantar, nici eu nu m-am putut abtine azi, probabil ca nici ieri n-as fi putut dar am uitat. Si surprizaaaa: dupa doua zile de monty curat fara jumatati de masura am pierdut pe drum 800 de grame Moama, sa vedeti ce raportez io pe 20...

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ymca, eu fac ciupercile in tigaia teflonata, acoperite cu capac. se fac mai repede decit la cuptor. le umplu cu brinza burduf si un pic de usturoi.

Androix, wow...bravos...parca vad ca ne complexezi in 20...



Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu ciupercile le fac la gratar cu cascaval ras. O bunatate

Am executat o supa de linte(reteta de pe culinar) dar in loc de linte verde cum trebuia eu am avut linte rosie, care a fiert asa de tare incat am obtinut o supa crema. La gust insa e buna asa ca am pranzul asigurat.

Androix . Sa stii ca si eu am observat ca la orice abatere cat de mica stationez. Deci voi incerca fara abateri. Am spus am zis.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

andronix o sa ne dai gata

azi am papat asa :
cereale cu lapte
am papat acuma broccoli cu branza ardei rosii si cremvusti de pui
diseara nu stiu inca paote ceva sunca cu rosii si branza si apoi pomello

ce sa va mai zic , ma grabesc ... am de lucruuuu

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ani, ma faci curioasa cu supa aia de linte. eu n-am mincat niciodata...hmmm, de fapt eu nu prea maninc supe, dar una crema m-ar tenta...

am mincat si de prinz...am profitat ca doarme stefan...humus cu piine de secara. si castraveti murati. bun fost. bine ca s-a terminat. miine am ciuperci umplute.

am uitat sa va zic ca ieri m-am tuns si m-am vopsit...tot blonda, spre disperarea scumpului meu sot...

Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Pusiorule...ciorba de linte o fac ca pe cea de fasole. Adica cu lintea fiarta separat si adaugata. Si ii pun si bors ca la noi la Moldova asa se face.

Iar mancarica cu pui - fierb lintea separat (eu am folosit doar din cea verde care sa ai grija ca fierbe foarte repede). Intr-o craticioara pun la perpelit pulpele de pui in putin ulei si le acopar repede cu un capac. Dupa aia pun ceapa. Dupa ce se inmoaie ceapa pun rosii taiate mari si la sfarsit de tot, dupa ce fierb si rosiile pun lintea. Pentru aroma - sare, piper, marar.

Totusi asta e o reteta inventata de mine acum. Deoarece eu folosesc la gatit doar pasari de la tara carnea e tare si trebuie fierte. Dupa ce se fireb calesc un pic de ceapa care o sting cu supa rezultata, pun bucatile mari de rosii si dupa ce fierb si ele adaug lintea fiarta separat si carnea. Sare, piper, marar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Anca, sa ne pui poze . Ciorba se face foarte simplu si repede. Pui la fiert o ceapa taiata marunt, telina si ardei tot asa taiati marunt, linte si eu am mai pus conopida. Am adaugat sare si vegeta si gata supica. deja am mancat o farfurie si imi fac curaj pentru a doua

Moana, mersi de retete o sa le incerc



Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Mi-am luat clementine, mandarine si struguri ... cred ca sunt ultimii ca parca nu mai au gustul bun
Mi-am luat un ceai hepato biliar, imi simt cam incarcata fierea si nu mi-e bine acuma beau
Am si eu ciupercute , maine le fac la cuptor , inca nu stiu daca umplute sau taiate alaturi de alte legume si coapte sunt bune oricum

ce sa va mai spun ..... abia astept si eu sa se mai miste cantarul ....

am cam terminat prin casa, mai putin si termin , mai am de cumparat niste chestii ... covoare, draperii , niste lustre .... chestiile frumoase fata de zugravit si pus parchet , mi-a plecat alergia, mi-au trecut si rusii sunt apta sa fiu cuminte de-acuma in 20 sa raportez si eu ceva , doamne ajuta , ca deja din cea mai harnica am ajuns lenesa trupei

ANDANII

In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma.

cat am avut ... si ... cat mai am
s-au topit 18 kg, mai am 2 kg pana la targhet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ymca,eu ciupercile le umplu cu coditele lor,amestecate cu ulei,usturoi si condimente!Asa imi plac cel mai mult~
Androixo,LMA pentru Filip!
Dana si strugurii mei de azi mi s-au parut destul de nasoi la gust,cred ca n-o sa mai iau...
Eu n-am ce sa raportez si nici meniu sa dau,ca e abatere mare,dar a inceput postul de azi,asa ca pe mine m-ati cam pierdut....
Spor maxim!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput