Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinutza23

Citat:
citat din mesajul lui blue77

Alinutzatrebuie sa faci prima eco, in care masoara dimensiunile lui bb si vad ca totul e ok, la 12 saptamani, a doua cea morfologica f importanta la 5 luni.
In rest mai e triplul test care aici se face cam pe la 5 luni si cam atat in materii de chestii importante de facut.

Sper ca ti am fost de ajutor.



blue saru'mana de raspuns, sincer tot cam in ceata sunt. Morfologica asta nu e tot eco? Sau trebuie sa specifici ca vrei morfologica?
Eu am programare in saptamana a 13-a pt eco plus dublu test si la sfarsitul saptamanii a 18-a eco plus triplu test. Deci morfologica asta se face dupa 20 de saptamani din cate am inteles. Si am sa mai fac o eco saptamana viitoare, cel tarziu peste 2 saptamani, in functie de cand apare ecograful performant ca sa-l inlocuiasca pe cel cu care nu s-a vazut decat "sac gestational intrauterin" si atat, nu mi-a zis si mie macar "in evolutie"... Ce sa facem acum, asteptam, daca s-au dus banii pe analize si nu mai avem de eco...

A, si mai vroiam sa intreb ceva: despre ecografiile importante ar trebui sa-mi spuna si ginecologul nu? Marti cand am fost la el doar s-a uitat pe analize si mi-a zis sa merg la institutul de hematologie pentru dozarile pentru RH . Sper sa-mi spuna mai multe data viitoare.

7+
In asteptarea unui inger


GOD is a DJ


Asta l-am intrebat eu pe dr meu ieri: care e diferenta cu eco morfologica? Si el mi-a zis ca oricum el imi face d efiecare data numai ca nu scrie pe hartie: adica toate masuratorile de la tot. La 12-13 saptamani e bine de masurat cand se face triplu test pt Down.Atunci iti masoara pliul si tot ce e de masurat!

Si la mine totul e k....L-am vazut, i-am vazut inimioara cum palpaie, analizele mi-au iesit foarte bine, deci cu Dumnezeu inainte!

Pupici

9 +

http://bd.lilypie.com/pruSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruta

Cam cat v-au costat pe voi analizele care nu au intrat in plafonul de gratuite?

Mirela 7+



Deci eu am facut asa:
-toxolasmoza;
-citomegalovirus (CMV)
-anti-rubeola
-listeria
-clamidia

si am platit pentru toate 2 milioane 2oo (220 RON)

Toxoplasmoza trebuie repetata in lunile 5 si 7

9 +

http://bd.lilypie.com/pruSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurraa spune:

alinutza, ai RH negativ sau ce e cu dozarile? De ce tbuie facute?

9 +

http://bd.lilypie.com/pruSp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am venit si eu de la medic, bebe e bine, se joaca in burtica. Pe 3 fac o ecografie si triplu test, pe 11 ma duc la cardiolog. Inca nu m-am decis unde o sa nasc, lucru care ma deranjeaza...

Pana acum am pus pe mine aproape 2 kilograme si eu... La Rebeca am luat 35 , sper ca de data asta sa nu fie chiar asa.
Sunt tare bucuroasa ca s-au dus greturile permanente, acum le mai simt cand si cand. Mult mai bine...
La Polisano intradevar analizele sunt scumpe, spre exemplu triplu test este 170 ron iar la synevo este 100 ron... Acum om vedea unde le facem...

Bun venit noilor albinute!!!

Ioana 13+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ganesha

, in schimb am emotii cu toxoplasmoza , pt ca nu am anticorpi si am motanel acasa, care numai in bratele mele ar vrea sa stea, dar sper sa fie ok. Fetelor care aveti pisicute cum va descurcati cu ele?

7+

Stai linistita cu motanelul in brate. Grija ta mare sa fie sa te speli pe maini dupa fiecare "folosire" a motanului si eventual manusi sau de evitat sa umbli la litiera pisicii. Vaccineaza-l, deparaziteaza-l si nu ai treaba. Bucura-te mai departe de el, si lasa-l si pe el sa se bucure de voi. Ca rau nu-ti face. Si sa vezi distractie pe copil cand s-o face mai mare.

Ioana 13+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Animagus spune:

ganesha noi avem pisica de 4 ani si nici nu ne trece prin cap sa ne despartim de ea. Toxoplasma gondi este un parazit. El poate infesta aproape orice animal cu singe cald, dar in organismul pisicii se adapteaza cel mai bine si astfel pisicile, fiind si animale domestice urbane, reprezinta cel mai mare "rezervor" de transmitere a parazitului. Depinde foarte mult de viata pisicii tale. Este o pisica de apartament? Are voie sa iasa afara? Daca sta doar in casa, intra in contact cu alte animale care ies afara (alte pisici, caini)? O hranesti cu carne cruda sau doar putin preparata? Ciclul transmiterii este: animal (carne) infestat -> pisica - > om. Daca pisica nu iese din casa, daca nu o hranesti cu carne cruda, daca ii faci deparazitarile la timp (3 sau 6 luni), atunci nu esti in pericol. Ce nu se intelege in legatura cu toxoplasma este ca suntem in risc mai mare sa luam parazitul din carne insuficient prepara termic (fie ca o gatim noi fie ca mincam din surse neverificate - gaina crescuta la tara?) decit de la pisica noastra care traieste doar in casa. Daca vrei sa stai linistita iti poti repeta analiza in fiecare luna, sau la 2 luni, doar ca e cam scumpa (~100 lei).

Din ce am citit dublul-test se face intre 11 si 13 saptamini in aceeasi zi cu ecografia in care se masoara pliul nucal. Rezultatele se coreleaza si cu virsta mamei. Triplul test se face in saptamina 15-20, de preferinta in intervalul 16-18. Rezultatul de asemenea se coreleaza cu virsta mamei. Problema este ca rezultatul este dat sub forma unei probabilitati. Nu sunt identificate toate cazurile cu probleme si uneori (5%) pot da rezultate fals pozitive (indica gresit o problema, care nu exista de fapt).

Ecografia morfologica se face dupa saptamina 20 si se axeaza pe urmarirea mai amanuntita a organelor interne ale fatului.

E mai bine sa stii sau sa nu stii? Daca rezultatul este indecis poti trai cu indoiala pina la sfirsitul sarcinii fara sa te afecteze foarte mult? Daca rezultatul indica un risc ridicat de peste 90%, poti lua o decizie daca pastrezi sau nu sarcina? Fiecare trebuie sa isi dea propriile raspunsuri la intrebarile astea.

Pentru mai mule informatii cautati:

* toxoplasma gondii
* double test
* triple test
* nuchal translucency

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Fetelor multumesc pt parerea voastra in legatura cu pisica, intradevar toxoplasmoza se poate lua si de la multe alte chestii cum ar fi legume care nu sunt bine spalate, in special salata, carne insuficient preparata, inclusiv o parte din salamurile din comert, branza cu mucegai, etc,eu una voi face toata sarcina testul de toxoplasmoza indiferent ca am pisica sau nu pt ca nu am anticorpii de toxoplasmoza.
Philip eu pt tiroida iau levothyrox 25, am o luna si ceva de cand am inceput tratamentul si dupa cum iti spuneam sunt multumita ca mi s-a reglat, sunt aproape de limita superioara dar cat timp sunt intre valorile normale e bine. Sper sa reusesc sa o tin toata sarcina sub control, am citit ca tiroida creste de obicei in sarcina.Sa ma tii la curent cu parerile endocrinologului tau.


7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica oana spune:

Buna dimineata,burtici!
Astazi merg si eu la ecografia de 12 saptamani,sper sa fie totul ok.
Eu pana acum am luat 3 kg,asta din cauza greturilor care m-au fortat sa mananc foarte des si in special carbohidrati.Tinand cont ca intru in trimestrul 2,eu zic ca este destul de ok greutatea.Asa am luat si la prima sarcina:3kg in trim 1, 3kg in trim 2 si 6kg in trim 3,in total 12 kg.
Hainutele de gravide de la Toria sunt super ok calitativ,am vazut ca intreba cineva.
Va pup pe toate si va doresc o zi excelenta!

Oana,mamica de Robertel (27.10.2004) si 11+
bebe2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna dimineata si de la noi!!!!

Eu ma confrunt cu o stare de somnolenta acuta...Nu stiu unde bag atata somn...Cert este ca trebuie sa dorm vreo 10-11 ore ca sa fiu fresch!!!Bine ca nu lucrez,ca altfel ar fi fost un cosmar!!!


Mamica oana.....succes la eco si sa vii cu vesti bune!!!

O zi buna la toate

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i94lar spune:

Fetelor, ce mult ati scris de cand nu am mai intrat! Salut toate noile venite si va urez tuturor o sarcina cat mai usoara.
Sunt una dintre fostele mamici de gemenasi, dar din saptamana 10 unul dintre ei a renuntat. Poate asa e mai bine....
Acum imi fac ganduri si pentru cel ramas, dar am vazut ca asta e ceva obisnuit la toata lumea pe aici.
In rest, mananc mult si visez foarte mult, si am probleme cu incheierea pantalonilor :) Si obosesc foarte tare.
Abia astept sa mai merg la eco sa vad ca bebeul este in ordine, cred ca si voi la fel.
O zi usoara si fara greturi, Dumnezeu sa ne apere bebeii!

Ramona 11+

Mergi la inceput