Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina_b spune:

Buna dimineata! Intru si eu, mai rar pentru ca nu prea am timp. Dar va citesc mereu.

Eu raportez greata non-stop, voma cel putin o data pe zi, noaptea dorm foarte prost, ma trezesc de cateva ori pe noapte plus ca deja dorm cu 2-3 perne pentru ca altfel am aciditate. Si eu sunt ca o oala sub presiune (plina de gaze) si am o burticuta vizibila deja.

Intreba cineva mai sus cand se termina toate aceste neplaceri, teoretic din luna a patra, practic ... nu se stie. La Eva m-au tinut toata sarcina, am vomitat inclusiv in ziua in care am nascut. Acum sper ca nu se va mai repeta, dar cine stie.

Eu pana acum am slabit, la Eva a fost la fel, dar in total am luat 12 kg. Dar sincera sa fiu as prefera sa ma ingras, dar sa ma simt bine.

Mie nu mi-a putut spune la ecograful de 12 saptamani sexul copilului, asa ca mai astept. La Eva mi s-a spus ca probabil va fi fata cam in aceeasi perioada.

Catalina, 13+ si mamica de Eva Maria (1 iunie 2007) POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabryella81 spune:

Catalina..ai o fetitza fromoasa foc...sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa...ii dam multe multe

8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Neata albinutze!
Am primit rezultatul exudatului Rebecai, se pare ca ne confruntam cu Klebsiella. Slava Domnului ca nu se transmite. Cred ca pentru a 2a oara in viata ei o sa ia antibiotic si, probabil, la sfarsitul celo 7 zile de tratament o sa facem inca un exudat.


Ramona, imi pare rau ca nu au ramas 2 samburei in burtica. Dar cel care este, osa fie un invingator. Spune-mi, te rog, ce cel care s-a oprit din evolutie ce se intampla?


Ioana 13+ si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina_b spune:

Gabryella81, multumim !

Intreba cineva de recoltare celule stem. Eu am recoltat la nasterea Evei. La momentul respectiv se ocupa o firma din Cluj, iar celulele se pastreaza in Slovacia. Am inteles ca acum se pastreaza si in Romania.

Eu voi recolta si la nasterea aceasta celule stem. Daca doriti mai multe detalii, va pot spune exact toata procedura.

Catalina, 13+ si mamica de Eva Maria (1 iunie 2007) POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinalaura spune:

Buna ziua la toate burticile.
Azi nu am mai facut ecografia, a aparut o urgenta si am fost programata pentru luni dimineata . Abia asteptam sa-l vad pe bebe .

Va pe toate si pe albinutze si revin cu amanunte. Sarcina usoara si frumoasa pana la sfarsit.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Buna bazaicilor!
Ma primiti si pe mine in stup?


Ma recomand:
DN = 08.04.1972
UM = 12.09.2008
si nu stiu de ce e o diferenta destul de mare intre
DPN nomal = 24.06.2009
si
DPN ecografic = 14.06.2009.


Am acasa si un piticot Matei = 21.05.2007

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Catalina te rog sa-mi spui mai multe. Eu am ratat la Matei momentul, eram deja internata in spital cand mi-a sosit acasa contractul cu cei de la Cord "nu mai stiu cum". Matei a fost cam grabit, a venit pe lume la 34 saptamani asa ca acum vreau sa fiu pregatita din luna a patra, sa fiu sigura.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiacovita spune:

Fetele noi sunteti pe lista!

Oana



Viata mea...o continua LUPTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina_b spune:

Dicirstea, in primul rand bine ai venit in randul albinutelor. Noi suntem colege si de capsunele de mai-iunie 2007

Legat de recoltarea celulelor stem, procedura a fost urmatoarea:

- am scris celor de la firma Blood Cord Center, sper sa fi retinut corect, pot verifica contractul si sa confirm
- am primit prin curier contractul, l-am completat si l-am returnat (in documentatia anexata contractul, trebuia sa precizez si data estimata a nasterii)
- inainte cu cateva saptamani de data nasterii am primit kitul de recoltare (care stiu ca includea si instructiuni pentru medicul care asista nasterea), dar pe care nu l-am deschis (conform instructiunilor primite - era steril)
- cand m-am dus la spital pentru a naste (eu am nascut prin cezariana programata) i-am dat kit-ul medicului meu
- in dimineata cezarienei, sotul l-a contactat pe reprezentantul firmei (firma are sediul in Cluj, dar are un reprezentant si in Bucuresti), care a venit la spital
- dupa nastere, medicul i-a inmanat reprezentantului firmei kitul care continea ce s-a prelevat in timpul nasterii
- dupa 1-2 luni, am primit prin posta rezultatele testelor (celulele stem recoltate se testeaza de catre firma, pentru a vedea daca sunt viabile, etc) si factura
- am platit in contul indicat, pe baza facturii, cred ca 1200 EUR (echivalentul in lei, daca nu ma insel)
- anual primesc factura reprezentand taxa anuala de stocare (echivalentul a 30 EUR pe an).

Nu stiu daca tarifele mai sunt valabile si acum, avand in vedere ca stocarea celulelor stem se face si in Romania, s-ar putea sa coste mai putin.

Catalina, 13+ si mamica de Eva Maria (1 iunie 2007) POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabryella81 spune:

Aici puteti vedea exact tarifele http://www.cordcenter.ro/tarife_ro.html
sau www.cordbloodcenter.ro
Cred ca acum e mai ieftin..oricum nu e mare diferenta ...si eu doresc sa fac..am si vb cu dna doctor..chiar ea mi-a dat un pliant...sper din tot sufletul ca nu va trebui sa le folosim..dar cred eu ca e bine sa le sti acolo...sa fi macar putin cu inima impacata
..toate burticutzele

8

Mergi la inceput