Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Bun venit si de la noi pentru noile albinutze si sarcina usoara!
Acum m-am intors de la doctor si sunt fericita ca suntem ok ,mi-a facut din nou control si eco , e totul bine , sarcina in evolutie ,7 saptamani.Mi-a dat un cearceaf de analize de facut ,cele gratuite mi-a zis ca le pot face oriunde dar cele care nu intra in plafon cum ar fi toxoplasma , clamidia etc .sa le fac neaparat la Polisano.Stie cineva daca le pot face si pe cele gratuite la polisano?Au plafon?Nu de alta dar nu vreau sa ma intep de 2 ori .Am sa dau si un telefon maine dar ma gandeam ca ati fost vreuna dintre voi.

Mirela 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Cam cat v-au costat pe voi analizele care nu au intrat in plafonul de gratuite?

Mirela 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

ganesha sincer eu as duce la cineva pisicutza o perioada de un an. nu cred ca va fi cazul de ceva rau fiind vorba de pisica din casa, dar daca????

Apropos de analize, eu am dat astazi inca 2 mil juma pt ce nu imi acoperea (listeria, herpes, ...).

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007) si mandra de 5 saptamani.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ganesha, parca ma simt mai bine, maine ma duc si eu sa testez tiroida, apoi miercuri la endo. am sa te tin la curent? ce doza iei acum daca tsh s-a reglat?

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mika_ue spune:

buna seara!
ne primiti si pe noi? suntem 2 in 1, in 13 sapt + 2 zile ;)
am vazut ca trb sa incep cu datele asa ca voi respecta regulile.
DN... 10.01.1985
UM...29.07.2008
DPN...05.05.2009

Pana acum totul este bine, nu am avut greturi, nu am vomat, doar cu somn si foame m-am confruntat prin saptamanile 8-11 si mers noaptea la baie. acum, de cateva nopti, vreo 4-5 nu ne mai trezim pe timnpul noptii. Cred ca bebe incepe sa urce si nu mai apasa pe vezica mea atat de mult. La mine inca nu se vede burtica deloc. am fpst la ecograf martea trecuta si era totul bine, bebe masura 61.6 mm, placenta era normala, lichidul amniotic la fel... Asteptam ecografia de pa 17 dec pentru aflarea sexului si sa se vada burticuta :)

13 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Buna seara!!!

Fetelor va multumesc de primire!!!
Zic si eu bun venit la fetele noi si o sarcina usoara si fara probleme!!!

Eu m-am ingrasat deja cam 2 kg,dar nu se observa decat la cantar..ca eu nu vad nici o schimbare!!!Burtica se cunoste foarte putin si se observa mai mult seara dupa cina!!!
Si eu ma inscriu in grupul fetelor cu greturi..insa le am usoare..am si zile in care nu am deloc....iar cand apar,sunt doar dimineata un pic si scap repede!!!

Eu stiam ca e bine daca ai pofte sa ti le faci..ca daca nu poti pierde chiar sarcina!!!Acum nu stiu cat de mit sau adevarat este!!!

la toate si la albinutze

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruta

Bun venit si de la noi pentru noile albinutze si sarcina usoara!
Acum m-am intors de la doctor si sunt fericita ca suntem ok ,mi-a facut din nou control si eco , e totul bine , sarcina in evolutie ,7 saptamani.Mi-a dat un cearceaf de analize de facut ,cele gratuite mi-a zis ca le pot face oriunde dar cele care nu intra in plafon cum ar fi toxoplasma , clamidia etc .sa le fac neaparat la Polisano.Stie cineva daca le pot face si pe cele gratuite la polisano?Au plafon?Nu de alta dar nu vreau sa ma intep de 2 ori .Am sa dau si un telefon maine dar ma gandeam ca ati fost vreuna dintre voi.

Mirela 7+



Felicitari si sarcina fara probleme in continuare!!!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miruta

Bun venit si de la noi pentru noile albinutze si sarcina usoara!
Acum m-am intors de la doctor si sunt fericita ca suntem ok ,mi-a facut din nou control si eco , e totul bine , sarcina in evolutie ,7 saptamani.Mi-a dat un cearceaf de analize de facut ,cele gratuite mi-a zis ca le pot face oriunde dar cele care nu intra in plafon cum ar fi toxoplasma , clamidia etc .sa le fac neaparat la Polisano.Stie cineva daca le pot face si pe cele gratuite la polisano?Au plafon?Nu de alta dar nu vreau sa ma intep de 2 ori .Am sa dau si un telefon maine dar ma gandeam ca ati fost vreuna dintre voi.

Mirela 7+



eu le-am facut la polisano, poti sa le faci si pe cele gratuite pt ca au contract cu casmb, eu acolo am si dr de familie
despre cele cu bani pot sa-ti spun ca sunt cam scumpe, dar daca ai card avantaj iti dau reducere 10% dar trebuie sa le spui tu, pt ca ei nu te intreaba daca ai. Iar eu n-am si am platit de m-am uscat

7+
In asteptarea unui inger


GOD is a DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Oana_du...si eu am facut astazi analiza de hormoni PAPP-A y BetaHCG!!!

Totul e bine cand se termina cu bine!!!http://www.flickr.com/photos/24984384@N08/


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blue77

Alinutzatrebuie sa faci prima eco, in care masoara dimensiunile lui bb si vad ca totul e ok, la 12 saptamani, a doua cea morfologica f importanta la 5 luni.
In rest mai e triplul test care aici se face cam pe la 5 luni si cam atat in materii de chestii importante de facut.

Sper ca ti am fost de ajutor.



blue saru'mana de raspuns, sincer tot cam in ceata sunt. Morfologica asta nu e tot eco? Sau trebuie sa specifici ca vrei morfologica?
Eu am programare in saptamana a 13-a pt eco plus dublu test si la sfarsitul saptamanii a 18-a eco plus triplu test. Deci morfologica asta se face dupa 20 de saptamani din cate am inteles. Si am sa mai fac o eco saptamana viitoare, cel tarziu peste 2 saptamani, in functie de cand apare ecograful performant ca sa-l inlocuiasca pe cel cu care nu s-a vazut decat "sac gestational intrauterin" si atat, nu mi-a zis si mie macar "in evolutie"... Ce sa facem acum, asteptam, daca s-au dus banii pe analize si nu mai avem de eco...

A, si mai vroiam sa intreb ceva: despre ecografiile importante ar trebui sa-mi spuna si ginecologul nu? Marti cand am fost la el doar s-a uitat pe analize si mi-a zis sa merg la institutul de hematologie pentru dozarile pentru RH . Sper sa-mi spuna mai multe data viitoare.

7+
In asteptarea unui inger


GOD is a DJ

Mergi la inceput