Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

mititica, si eu sunt in aceeasi situatie cu a ta, tot 16 sapt. si 2 zile si nu am simtit nici o miscare. Am mai spus, saptamana trecuta era sa o iau razna , mai ales ca se oprisera si varsaturile si n-aveam nici un simptom. Asa ca bebe vazand ce scrantita-i ma-sa a decretat reistaurarea varsaturilor ca daca asta o face pe mami mai linistita, asta o sa capete!! Asa ca de luni am inceput sa vars iar, dar macar psihic sunt linistita. Iar o prietena mi-a zis ca la ea a miscat abia in sapt.20, tot primipara, asa ca acum sunt si eu mai calma si astept sa mai creasca ca la 141 grame cate avea acum 4 zile, greu sa dea cu sutul!

mihaela
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

a, si inca ceva. mi-am luat o vopsea de par si stau si ma uit la cutie de vreo cateva zile...incerc sa imi fac curaj.

16+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community


Aris eu am inteles ca in sarcina putem sa ne vopsim dar cu conditia ca vopseaua sa nu contina amoniac...totusi daca nu este absolut necesar eu una nu m-as vopsi.

Alina 12+
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

alina - ...estetic vorbind ar trebui sa ma vopsesc, nu arde inca dar...eu sunt bruneta natural, acum sunt un shaten deschis care se tot duce la spalat(intr-o luna ajung blonda) si ma gandeam io asa: daca ma vopsesc eu acuma un shaten inchis am scapat de problema cu vopsitul inca 8 luni de acum incolo.

16+
http://community.webshots.com/album/565528924vcaGAV?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iza79 spune:

La mine cam arde cu vopsitul de la blond la saten inchis e mareee diferenta. Pe de alta parte eu nu mai ies decat pe la dr, asa ca am zis ca merge sa stau cu parul prins si..pana la urma ajunge tot saten si il tund mai scurt.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

nu s-a demonstrat niciun efect negativ al vopselei de par asupra fatului! Din pacate nu s-a demonstrat nici ca nu ar avea efecte negative.
Asa ca se recomanda precautie in primul trimestru de sarcina.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Salutare burtici,

Bun venit nou venitelor in odiseea noastra!

Cocufan, sa-ti traiasca sanatoasa printesica!!!

Silvi, multumesc pentru sfat si asa voi face, voi anunta despre starea mea in scris...

Petrean, tu cand te-ai hotarat sa dai vestea cea mare la servici?
Eu am zis ca mai astept, dar zicea cineva pe aici ca dupa saptamana a 16 a de sarcina i-a crescut atat de mult burtica de parca ii explodase. Si-atunci mi-e jena daca am sa patesc asa...

Dyana, sa stii ca si eu ma simt balonata si umflata si efectiv parca imi simt burtica. Asa si tu?

Novus, credeam ca numai eu ma gandesc deja la Revelion... Mie mi-ar placea tare mult sa plec undeva la munte, sa fie zapada... Dar, daca vom fi sanatosi pana atunci nu voi putea sa risc si sa plec cu burtica! Asa ca probabil voi sta acasa la mine sau in cel mai fericit caz, acasa la niste prieteni, dar tot aici in Bucuresti! E cel mai sigur, nu?

Fetelor, voi ati auzit ca cica n-ar fi bine sa mancam ceapa sau usturoi in timpul sarcinii??? Eu stiam ca e valabil doar pentru perioada de alaptare... Asa mi-a zis o mamica, ca cica provoaca contractii... la fel ca si celelalte condimente: mustar, ketchup, etc.
Eu am incercat sa evit piperul si alte condimente iuti, dar din astea dulci si mai aromate mai mananc.
Voi nu mancati nici din astea?

Pupici pe burtici!

16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

CIRESICA exact asa e, imi simt burtica tot timpul. cel putin daca ma aplec sau ma gheia o pauzasc parca-mi presez un balon de burta.
auzisem si eu ca nu se recomanda ceapa si usturoi, dar la mine nu se poate fara. eu fac salatele cu ceapa rosie, altfel parca nici nu au gust, iar usturoi si hrean proaspat mananc la greu, de cate ori am ocazia. si daca nu am, imi fabric singura o ocazie. ma indoiesc ca alimentele astea ar putea provoca contractii, dar asteptam pareri avizate, poate au aflat fetele altceva sa ne zica si noua

diana 13+
http://good-times.webshots.com/album/567759968zUrqjn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

buna burtici

cocufan felicitari pentru printesa

ciresica sa stii ca si mie mi-a zis o mamica ca din luna a5a sa evit sa mananc ceapa,usturoi si acrituri dar mie nu mi-a zis nimic de contractii ci mi-a zis ca de acum bebe simte gustul la ce mancam si ca incepe sa faca colici,dar sa vedem ce zic fetele

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

Salutare dragelor

off ca mult mai scrieti, tot vreau sa raspund si eu si nu mai reusesc, hai sa vedem

in primul si primul rand multe felicitari fetelor Silvia, Maria, Cocufan pentru codite si tie carmen pentru nazdravan

acum sa incepem, am si uitat cu vroiam sa incep

- aaaa nu luati calciu, chiar provoaca contractii si este total neindicat in sarcina, incercati sussele naturale iaurtul si susanul contin cel mai mult calciu

- vaccin antigripal la fel interzis in sarcina si apropo dyana spuneai ca esti din domeniu as dori sa te intreb ne ajuta cu ceva daca ne trimitem familionul la vaccin, macar ei sa aibe imunitate ??/ daca fac vaccinul si contaacteaza virusul mai sunt contagiosi ?

- legat de dublu si triplu test nu mai comenntez ca sunt total in ceata dupa atatea pareri diferite, eu am facut doat dry test care din cate am inteles este dublu test + 2 malformatii fibroza chsitica si hipoacuzie, rezultatul fiind mai mult decat satisfacator nici sa nu mai aud de astfel de teste

- iar am uitat daaa, legat de vopsit eu am asteptat fix pana in prima zi a trimestrului doi cand de indata m-am prezentat la salon, eu ma vopseam si inainte cu nuantatorul de la loreal gama professionel si care garantat nu are amoniac, legat de casting care se gaseste in comert eu sincer am dubii cum ca nu ar avea moniac


- aaaaaaaaaaa si inca ceva, va rog tare mult am mai intrebat eu de dresuri mi-a raspuns o burtica cum ca ar fi pentru gravide de la fiore insa eu nu am gasit, suportati dresurile normale ?? sau de care ati cumparat ? eu chiar nu port aproape deloc pantaloni iar caum cu atat mai mult dar sa port dresuri este un adevarat chin ma strang in ultimul hal desi mi-am cumparat mai mari si nici burtica nu este MARE inca


sigur am uitat ceva dar revin

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

emilia parerile despre vaccinare sunt impartite. eu in singurul an cand am facut vaccin (si de 2 ori), m-am imbolnavit de vreo 4, asa ca am renuntat. de obicei se recomanda vaccinarea batranilor, pentru ca au un sistem imunitar mai slab, si capata imunitate la tulpinile respective. vaccinul in fiecare an se face pentru anumite tulpini virale, care se considera ca or sa circule, dar anul trecut n-au prea nimerit-o si a fost o alta tulpina nenorocita care a atacat rau de tot.
daca ai tai sunt vaccinati si nu fac gripa, nu au cum sa fie contagiosi- chestia cu "tu mi-ai adus-o dar nu ai facut-o" nu se aplica.
eu oricum nu prea recomand vaccinul nostru romanesc, am niste dubii in privinta lui- si cred ca este cel distribuit prin medicii de familie.
la noi in familie suntem impartiti: parintii mei nu fac din motive de alergii, eu si socrul refuzam categoric, doar soacra mea si sotul sunt constiinciosi si se vaccineaza in fiecare an.sora mea este neonatolog, si nici nu vrea sa auda de antigripal
nu cred ca te-am ajutat prea mult, dupa cum vezi si noi suntem pe categorii, dar cred ca acum cu tine gravida, mai bine-i vaccinezi

diana 13+
http://good-times.webshots.com/album/567759968zUrqjn

Mergi la inceput