Copiluti de mai-iunie 2005 (85)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna dimineata...

Sa nu-i fie lu' fii-mea de deochi dar tare pasnica e la gradinitza...o duc,o echipez si ii dau drumu-n societate ...il mai ia si pe fina-miu de o manuta sa-l consoleze ca tare se mai jeleste.

Cuscra sa mor daca inteleg pentru ce te enervezi tu asa inainte de a incepe we ( in capul meu care-i relaxat de-o luna de cand stau la si ) ... pana in fost la urma cozii da jos jandarmeria din pom si pune biciu pe ei... tu esti parintele coordonator si daca le place bine, convietuirea va fi in folosul tuturor, daca nu se la vi ... desi cand vor trebui sa stea acasa bolnavi fiind va trebui sa apelezi la cineva...
Eu cum spusese si Mercedes dau bani la straini ca sa-mi creasca copii decat sa suport frustrarile vreunei babe cu resentimente , fie ea si mama mea. Am o satisfactie enorma ca-i doar mana mea in educatia lor, buna proasta cum o fi ea...
Pentru un an chinuitor meritam cate-o vacanta in Maroc sau poate un Disney sau orice alta destinatie fara puradei ...
Orice decizie ai lua nu-ti umple neuronii de stres mai mult decta secreta ei nativ

Monica sa traiasca clasa muncitoare... abia astept sa te aud cu impresii despre prima saptamana de munca ...




Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Hai Cuscra ca de atata relaxare am raspuns in contratimp cu tine... e frustrant intr-adevar sa vrei sa faci in asa fel incat sa fie bine pentru toata lumea ... si cea mai dificila comunicare din cate am constatat eu in viata mea e cu parintii sotului... mie mi s-a rupt de la inceput si ca atare am taiat matzul din fasa fara sa ma intereseze chiar nimic. Acuma daca ar fi sa fac la fel nu stiu daca as mai avea curajul anilor de-atunci...
Eu regret ca am dat-o pe Delia de anul asta la gradinita... m-a apucat si pe mine atunci euforia ca deh sa socializeze ... dar pana la urma e tot timpul de pe lume pana incep scoala sa faca lectii de convietuire ... nici la 4 ani, daca ar fi renunti tu un an la scoala, nu ar fi tarziu ...eu intre noi fie vorba abia astept sa se plictiseasca Delia sa o pot tine acasa ca mor cand vine dimineata si trebuie sa o trezesc din somnul ala dulce ...
Nu stiu ce-i drept ca nu am participat l adiscutii, dar nu poti sa-l duci tu pe Filip sau Mihai si sa-l ia socrii?!

Croatia e frumoasa ca peisaj, am fost si noi indrumati de reclama ... dar nu am vazut decat o parte mica din ea ... stiu ca au niste parcuri naturale cum rar vezi in lume ... merita oricum ... si unde am stat noi au vile pentru familii convenabile ca pret si zona este tare frumoase... insa le lipseste plaja




Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Buna dimineata, asa mai pe la prinz

Domnisoara Isabella s-a trezit dimineata la ora 7, cica sa mearga la gradinita , normal ca de acasa pleaca la ora 8.30. Nu prea vroia sa mearga cu tati, i-am explicat ca prietena ei Vittoria se duce cu tati, dupa care a fost de acord, dar sa ma duc eu sa o iau la prinz. Normal, ca astazi e o zi superba si mergem in parc la picnic cu copiii de la gradinita. De dimineata m-am tot strofocat prin bucatarie, acum am terminat de confectionat, copt, pateuri/rulade pentru papa. cica cu toti cu parinti sintem vreo 50 , moama, nunta in toata regula.

Acum sa trec la raspunsuri, nu inainte de a spune, ca diseara voi avea program de vizionat poze, ca acum n-am timp.

Cornelia hai ca acusica o sa te lauzi ca Stefan o sa vrea la gradinita, e chestie de obisnuita, probabil la noi a fost mai usor, pentru ca, cunoaste in mare parte copiii, deci nu-i intr-un loc unde nu cunoaste pe nimeni si mai are si o educatoare cu lipici. Vezi poate nu-i place educatoarea, vorbeste cu el, trebuie sa fie un motiv ca nu vrea.

Andra multumesc , stai linistita ca nu m-am suparat, eu sint o mama denaturata , care am uitat ca pe lume mai sint si oameni bolnavi la cap .
E adevarat ca poza era cam sexi, desi mai mult cu spatele

Laura imi place expresia Deliei "sa-mi bag piciorul in puiii mei" , a mea sigur va veni curind cu noutati in vocabular , a mai invatat vreo doua de la tat'su, dar ea il corecteaza cica "nu se spune asa"

Saryta felicitari si noi facem parte tot din grupul "vrea la gradinita", probabil simbata si duminica, ma va calca pe bataturi ca vrea la gradinita.

Monu nici a mea nu doarme la prinz, probabil e prea agitata, ieri am lasat-o in camera ei cu jaluzelele trase, a stat doua ore, dupa care m-a chemat si mi-a explicat ca nu doarme, iar in tot acest timp a cintat

Andreea dar nu poti sa le spui ceva la socri ? si aici am vazut o fetita care plinge in fiecare zi, dar cu toate astea mama ei o lasa acolo, trebuie sa se obisnuiasca. Ce vor bunicii sa-l tii acasa, iar cind il vei duce la scoala in prima zi sa plinga ? Bafta multa si fruntea sus

Cuscra multumesc de vizionarea pozelor . Ce mai face ginerica ?

Gatak dispar la picnic



Daniela, mami de capsunica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Elvetia in miniatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Unde la picnic?! fara sa vad pozele cu bunatatile!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Buna,

Andreea - nu te supara ! E greu, dar spune-le clar ce si cum, asa cum a spus Laura, sunt copiii tai si tu esti cea care hotaraste ce si cum. Pe mine m-a tocat marunt toata familia inclusiv pe 15 septembrie sa nu las copilul pana la 16, ca e greu, ca e mic... bla-bla.

Danelutza - si Catalin intra in grupul copiilor care merg cu placere la gradi. De dimineata la 6 era in picioare sa nu intarzie. Noi plecam la 8 fara 20 de acasa, ca ajungem in 10 min de mers lejer si cascat gura la frunze.

Doarme la amiaza!!! A dormit din prima zi, a mancat cat a putut de fiecare data si - dupa cum spun educatoarele - relationeaza f. bine cu colegii, raspunde la intrebari. Eu observ deja ca s-a schimbat in bine, in sensul ca el era foarte retras . Aseara ii povestea fetei de la centrul de joaca unde mergem cu ei ce a facut la gradi, diverse lucruri de acolo.

Cu un picut de noroc, sper sa ma intorc si eu in campul muncii. trebuie intai sa il "inrolez"pe Alexandru la cresa. Negocieri-negocieri si drumuri aiurea. Vedem maine ce mai e. Ca ne mai plimbam iar.

Aici ... niste poze cu atomicii mei aseara:Poze de septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Aurasa, se vede treaba ca s-au distrat bine baietii aseara.

Nelia, pe unde esti? cum te mai simti?

Fetelor am si eu o intrebare - cum facea Cenusareasa de termina de curatat castelul ala pana seara? si facea asta in fiecare zi? deci de dimineata sa faa micul dejun, sa dea de mancare la oratanii, sa spele pe jos + covoare, geamuri, perdele sau ce mai avea, sa spele si coase si hainele, sa faca si macarea de pranz si dejun si sa mai aiba timp si de alte cele?

ca eu de dimineata nu am terminat de facut smotru in toata casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Monica pai avea ajutoare ... animalele din poveste ... si oricum nu aveau atatea intr-o casa precum noi... sigur nu aveau gresie care se lipeste de sucul copiilor, wc pe care nu-l nimereste nimeni, farfurii aruncate in chiuveta in speranta ca se spala singure...

Eu ma uit pe geam si ma intreb cand ii vad pe cate unii cum se plimba cu tot familionul cum au chef ... ca eu vin acasa satula de oameni si nu vreau decat sa ma ascund sub pat sa zac...

Aurasa ce scumpi sunt asa impreuna baietii ... exact ca fetele Monicai ... mici ... esti norocoasa cu Catalin asa receptiv si doritor de gradinitza... nici eu nu ma ot plange, e chiar mai usor decat am sperat ,dar as vrea sa fie mai povestitoare ...



Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Fetelor dragi, stiti ce a cerut bun Catalin dimineata? GOGOSI. Prin urmare, inainte de a pleca sa il iau, m-am pus pe framantat si intins. Le-am taiat cu formele de biscuiti (stelute, braduti, pestisori si fluturasi), am plecat cu Alexandru abia trezit si marait in carucior la gradi. Copilul meu se juca de nu avea treaba, l-a chemat educatoarea, raspunsul Dlui Prescolar: Asteapta, mami, mai am putin.

Fug sa intind niste rufe, ca dimineata am prestat de la 5 la 6 un calcat temeinic de tricouri si camasute si alte alea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Monule picnicul a fost in parcul copiilor, intrucit gradinitele si scolile lucreaza in ziua de miercuri pina la 11.30-12.00, mamele profita sa se destrabaleze impreuna, nu sa duca teroristii acasa. Poze n-am ca aparatul e la reparat si tocmai mi-au spus ca-mi dau ori banii, ori alt aparat, noroc ca s-a defectat la timp, ca peste trei luni iesea din garantie .

Aurasa foarte frumoase pozele. Gogosi zici... , arunca si la mine vreo citeva . Noi avem vreo 5 minute de mers pe jos de acasa pina la gradinita, dar domnisoara ar vrea sa se duca dis de dimineata, sa nu piarda locul

Oana lu'Alex am primit pm, multumesc , astept si adresa ta ca sa trimit banutii.


Asa, cum spuneam am fost la picnic, erau atitea oale cu mincare, ca nu s-a mincat nici jumatate. Am profitat sa pap si eu vreo doi mici facuti de-o tipa din Iugoslavia, ca restul pilaf de orez, lasagna, salata boeuf, salata de cartofi, pizze si alte chestiuni, nu prea am gustat, doar vreo citeva dulciuri care sint in ton cu dieta mea

Aaa, mai am o intrebare, eu n-am facut niciodata aerobic. E greu, oare ma tin balamalele daca incep si eu o data pe saptamina ? Nu, neaparat sa arat mai bine decit arat (iote ce ma laud) , dar sa ma misc ca vine frigul si sa nu amorteasca iar toate oasele.
Astept sugestii


Dispar la calcat



Daniela, mami de capsunica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Elvetia in miniatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Danelutza - o sa pun poze cu capodo[pera gogosoasa, care se face nespus de repede. Daca vrei pun reteta


Mergi la inceput