Copiluti de mai-iunie 2005 (85)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saryta spune:

Salutare ... am inceput si noi gradinita, Sara a fost super incantata de gradi si ar sta toata ziua acolo. Dimineata se scoala vesela si spune: hai mai repede ca intarzii!
Am vazut o gramada de domnisoare si domnisori care mai de care mai frumosi ... sper ca toti picii sa se obisnuiasca cat mai repede cu noul statut de prescolari ... multi .
Nelia - cum mai esti? mai rezisti?
Avem si noi cateva poze de la eveniment ... poze.

Mariana - mamicuta de 3 - ANDRA('99), SARA('05) si ANTONIA(nov.'06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

scuze daca deranjez, dar m-am gandit ca poate aruncati un ochi aici, e un bazar pentru Sonia. daca aveti timp, poate gasiti ceva sa va placa/ ce v-ar trebui.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125844


numai bine,

Oana

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Ola, in primul rand am vazut printesele Danielei si Sarytei si cavalerul Stefan. Si pozele de la Disney. Ma bucur ca olga ne mai zice de maya si ca loreen a revenit in forta. cu unghiile care se rod de zor si noi avem mari probleme. :(

a 3-a zis de gradinita a inceput. astept sa treaca toata saptamana sa vad cum este. Aseara erau foarte obosite si in urlete de ne-au auzit tot cartierul le-am culcat la ora 21.30. La gradinita nu dorm la pranz asa mult ca si acasa si asta se vede. De dimineata Alexia s-a trezit maraita ca ea nu merge ca vrea la nani ca nu-i ii place ca sunt copii care plang. Am dus-o si nu a mai zis nici pis. A luat o carte de acasa dupa ea (nu am reusit sa o conving sa nu o ia) si a intrat frumos la clasa s-a pus la masuta si pa mami. eeee la Antonia.... e bb mic si nu intelege mititica. S-a pus pe plans a jale mamaaaaaa ca si-a dat seama in a 3-a zis ca nu e gluma si va sta acolo fara mami. Dar sper sa ii treaca. Seara cand mergem dupa ea e foarte calma si se joaca. Mi-e tare mil ade ea ca e inca mica dar.....trebuie sa ma intorc la munca.

si daca tot intreba loreen cand a zis ca daca nu apar mucii (eu ma astept sa ma ad cu ei in we) ma intorc la 1 oct ca pana atunci mai rezolv si eu una alta. de ex ieri am rezolvat garderoba. ca sa am si eu cu ce sa ma imbrac. mai am de facut analize, sa fac curatenie generala in casa (acu e mai usor fara copii intre picioare), sa mai arunc ce nu folosim ca deja e inghesuiala si alte probleme administratie amanate de 4 ani. asa ca... bafta la gradinita! sincer la noi nu s-a plans nimeni de copii pana acum.

am uitat. am facut o poza cu fetele "in drum spre gradinita"
http://www.flickr.com/photos/11499607@N04/2864158607/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:


Deci gata: ce mi-a fost teama ca se va intampla s-a intamplat. Soacra-mea m-a anuntat ca daca Filip urla cum a urlat azi dimineata nu-l mai duce ca-i este frica sa nu se imbolnaveasca! Concluzia de ieri a lu socru-meu a fost ca nu ma ocup de el, de Filip adica. Sunt la un pas sa-mi bag piciorul in scoala si sa-mi iau copiii acasa ca sa ma ocup de ei. Pe Filip il inscriu cu Eric la gradinita de stat unde se va duce el si o sa ii ducem cu randul cate o saptamana, iar cu Georgia n-o sa am ce sa fac asa ca la scoala n-o sa mai ajung. Si-mi bag piciorul in tot ajutorul lor ca deja mi s-a luat. S-au dus dracu si principii si tot, am pila pana la minister il bag la gradinita aia cu forta, desi este una foarte buna, in cu totul alt sector fata de unde stam noi sau are Mihai serviciul, dar dau bani si-l bag acolo ca sa nu mai am de-aface cu nebunii. Tot ce au facut pana acum a fost sa ma toace marunt. Ca nu mananca acolo ca nu doarme ca nu se joaca ca plange ca nu vrea. Cred si eu ca copilul numai asta spune acum din moment ce ii aude pe ei.
Imi vine sa urlu la luna!

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Androix ce ai patit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_filipas spune:


Buna dimineatza.Gata .

Androix ce s-a intamplat?

Laura bine ai revenit.

Cuscra, am vazut pozele din prima zi de gradinitza. Ce mare s-a facut Isa. Imi place foarte mult poza in care sunteti toti trei la usa gradinitzei

Nelia,Andutzy,Elisor sunteti bine?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Androix- parerea mea indiferent ce s a intamplat e sa te calmezi.

Eu am invatat ca in jurul meu nu am avut/nu am ajutor din partea socrilor care sunt la doua sute si de km( si ii doare in paispe de ce fac nepotii... nu o data le am spus sa se mute mai aproape de noi) si nici din partea tatalui meu( care s a recasatorit , mama mea fiind decedata din 92) care sta la scara vecina.
Ne bazam pe o bona de vreo 7 ani si normal asta inseamnand bani dar n am ce face.

Intreb si eu nu o poti da si pe georgia la cresa ori sa ti angajezi o bona?e pacat sa renunti la studii.In cel mai rau caz eu cred ca ai putea sa ti ingheti un an de studii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Androix, nu te mai supara. si eu am patit la fel cu maica-mea (de aceea pot supne ca stiu pe pielea mea cum e cua sa ajutor) care a fost si mai "draguta" decat soacra ta in privinta acuzatiilor - gen oblig copilul sa pape (asta a mea sta o ora sa mestece o felie de paine), o las sa planga (de nervi) si se imbolnaveste, si toate astea au dus la nervi si crize si psiholog la copil si la cea mai buna decizie - gradinita. copilul se va acomoda, va invata sa socializeze, va avea acolo un mediu calm. cu copii.

Androix - ia copiii la tine. mai tarziu o sa regreti daca nu faci asta. du-l pe filip la gradinita. ia o bona part time sau cum poti ca sa mergi la scoala. la cresa acum incepe imediat iarna cu sezonul de muci si e inca mica. da-le un mare ignore la socrii si calmeaza-te. si baga program fortat de vizita. sa se anunte inainte daca mai au chef dupa asta sa vada nepotii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La asta ma gandeam si eu sa inghet un an, dar atunci unde mai e avantajul celor 3 ani de studii? La cresa nu cred ca o pot da, cu toate pilele, in sectorul 2 sunt 2 crese mari si late. Nu stiu, acum sunt suparata. In primul rand pe mine pentru ca am avut de la inceput sentimentul ca e o decizie proasta sa-l dau pe Filip la gradinita acolo si nu cu Eric de la bun inceput si apoi pentru ca ma tot coiesc atat in ceea ce-i priveste pe socri. Ar trebui sa le spun verde in fata ca ori se face cum vreau eu ori nu se face deloc. Soacra-mea ma stie de frica, ieri cand mi-a zis el ca sa ma ocup de Filip i-am zis ca nu-i nici o problema il iau acasa si ma ocup de el si atunci ea a sarit repede sa-i puna geanta de haine pe care i le dusesem in sifonier ca ma stie nebuna si ma credea in stare sa ma duc pe loc sa-l iau de la gradinita si sa-l duc acasa. In conditiile in care cu alte ocazii ii luam acasa cu geanta aproape intacta. Dar am ajuns la concluzia ca el e mai rau decat ea. Oricum nu se poate vorbi cu ei. Daca vorbesc cu binisorul nici nu ma baga in seama si daca ma cert o am pe socrella pe constiinta ca nu se mai opreste din plans. Nu stiu efectiv incotro s-o apuc si ce sa fac. Nu, ar fi fost prea usor ca Filip sa vrea la gradinita si sa se scoale nerabdator ca sa plece acolo. El in schimb plange ca un catel batut ca nu-i place acolo si nu vrea, dimineata cik urla "mamaie, nu ma lasaaaaaaaaaaaa", ieri i-a zis ca merge se joaca, mananca, doarme putin si apoi o asteapta sa vina repede ca sa-l ia acasa. Alaltaieri a asteptat-o la usa. E clar ca traieste la cote maxime teama de separare sau cum dracu i-o fi spunand. Ce sa spun eu nebunilor sa-l ia usurel si sa-i explice de o mie de ori ca nu-l abandoneaza nimeni acolo, sa-i explice pe intelesul lui ca dupa ce se trezeste vine si-l ia acasa, cand daca el plange putin ei sunt in culmea isteriei ca se imbolnaveste copilul??? Si normal, acum o fi teama de separare dar in scurt timp va invata foarte bine sa profite de prostia lor si va face asa special ca sa nu fie dus la gradinita indiferent ca o sa-i placa sau nu. Nici n-o sa-l mai intereseze sa-i placa. Singura lui distractie va fi manipularea lor.
Nu mai spun ca ideea de baza era ca sa mearga Filip la gradinita incat soacra-mea sa aiba mai mult timp sa se ocupe si de Georgia care ce a fost neglijata acasa dar ce e acolo. De unde??? Tot in casa sta cu ea toata ziua si pe urma se minuneaza ca nu doarme noaptea Nici sa-l ia de la gradinita n-o ia ca cik nu poate. Pai de ce frate, ca merge de mana copilul acum??? Nu mai e sugaci ca s-o duca in brate, ii ia frumos de mana, drumul oricum e numai prin spatele blocurilor deci nu e cine stie ce pericol. In schimb cu Filip a mers putin la plimbare dupa ce l-a luat de la gradinita


Cu toata nebunia asta nici nu am salutat fete dragi care nu mai aparusera de mult

Loreen, ce faci cuscra? N-ai rezistat sa nu faci poza cu dansa in cap Atat am apucat sa vad ce ai avut la status la mess, dar o sa intru neaparat sa vad sutele alea de poze. Croatia e visul meu si cred ca o sa-l traiesc candva. Desi pentru la anul ne propunem o turcie.

Saryta, off ce bine ca nu aveti probleme cu gradi. Pentru mine acum e calvarul vietii mele. Imi da peste cap toate socotelile.

Monu, hai mai ca mucii n-o sa apara. Pana acum ale tale deja au ceva imunitate, eu cred ca o sa fie mai bine anul asta. Bafta cu intorsul la munca. Mie mi-e groaza ca se apropie si la mine momentul cu pasi repezi si nu stiu ce va fi.

Andutzy, imi pare rau ca nu merge asa bine magazinul. Sper sa va redresati cat de curind. Faceti si voi ceva publicitatea, flayere date in strada la oameni, prin parcurile pe unde sunt oamenii cu cateii din dotare, ceva in genul asta, pe la curtile vecine; promotii ceva.

Nelia, ce faci nu mai zici nimic? N-am apucat sa-ti multumesc pentru mesajul de acum cateva zile. Cred ca ai dreptate cu regulile dar uite ca nu ma gandisem ca copiii mei vor sta mare parte la bunici si acolo ce reguli ca dupa cum am povestit nu se poate sta de vorba cu ei. Program si reguli ies din discutie acolo.

Ma duc sa-mi sterg maclavaisul de pe fata ca am dat in mania mastilor si sa mananc ceva ca mi s-a facut foame.


Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Salutare !
Ne mai cunoasteti?
Eu sunt chiauna cu serviciul, am de lucru ca la balamuc nu mai apuc sa scriu/citesc nimic.
Ba, sa nu mint, am scris la subiectul de fastrack ca nu am avut ce face si am incins spiritele :)...intreprinzatoare :)
Iepu merge la gradi, ii place , sta doar pana la 12 luna asta ,iar de luna viitoare pana la 14. Deocamdata nu au educatoare, doar asistenta de educatoare, pentru ca au probleme cu gasirea unei persoane asa cum vor ei. Pe de alta parte la grupa mica sunt doar 5 kinderi pana acum (vor fi 8 din oct) si ea e singura fetitza din gasca. Mai au activitati comune cu grupa mijlocie si acolo mai sunt si alte fetitze, iar "activitatile" le fac cu directoarea gradinitzei. Eu am zis ca nu ma intereseaza aspectul, ca vreau doar sa se joace si sa stea cu alti copii, dar la sfarsitul saptamanii trecute ne-au trimis acasa ce au "lucrat" in timpul saptamanii si chiar m-au impresionat cu cate facusera...Iar Iepu a fost foarte fericita sa-si recupereze creatziile si ne-a explicat pe larg ce a desenat/bricolat ea pe acolo...
Eu o sa plec iar in Emirate, sper sa se descurce cumva acasa cat o sa lipsesc.
Androix-daca pe socri tai ii deranjeaza dusul lui Filip la gradi lasa-i in pace sa-l tina acasa inca un an pana o poti da si pe Georgia si iti termini si tu facultatea...


Mergi la inceput