Copiluti de mai-iunie 2005 (85)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna! Sint pe aici, dar nu mai am timp de DC, va dati seama cit de grav este, nu!?![D]

Inainte de a va scrie despre noi un pic, am citit rapid ce ati mai scris, ca nici de citit nu apucasem si am vazut ca revenit Loreen! Ma bucur tare mult, sper sa ramii pe aici! Esti bine? Ca despre tine nu ai scris nimic. Fran, bine ai revenit si tu!

Bafta multa celor care au inceput gradinita, plingaciosi sau neplingaciosi. Daca nu pling prea rau si vor totusi sa se duca si a doua zi... trece!

Danelutza, am vazut pozele! Da, chiar m-am gindit la poza aceea si ma gindeam sa-ti spun sa o scoti, ca domnisoara e chiar sexoasa rau acolo! Altfel, sa va traiasca, ca e frumusete!

Monu, Tdi, nu mai stiu ce ati facut cu cutiuta aceea de vitamine, ati luat-o pina la urma sau nu? Ati mai platit ceva in plus (il bat pe ala de posta daca ziceti ca da)? Daca da, ati simtit vreun efect?

Am mai vazut pozele Corneliei (ce-mi place cum iti imbraci copiii, super! Si ce frumos a fost pe unde ati umblat!!!), ale Gabitzei (sa va traiasca micutul crestin!), ale Adinei (Ema e din ce in ce mai frumoasa!), ale lui Elisor (Superbe! Mi-au incintat ochii!) Mai am de vizionat, nu stiu cind...

Despre noi: sintem bine, Agata un pic racita, cred ca de vineri de la patinaj, pentru ca nu a vrut sa-si puna nimic peste rochita. Dar sintem tare ocupati, mai ales eu, macar Octav e la servici, nu e fragmentat in zece parti... Cit mai e cald si frumos, stam prin parcuri, mai ales in zilele fara nici o activitate, lectiile Agatei merg o zi bine si trei greu, dar vineri a facut 100% la toate testele si era tare mindra de ea...

Ne amuzam cu inceputul activitatilor, saptamina trecuta a fost numai o distractie. Mai ales ca a acceptat si Tudora, in sfirsit, sa mearga undeva, sa faca ceva, asa, de initiere, de amuzament. La patinaj a reusit sa se tina pe picioare, ca in primele doua ore se aseza pe gheata si statea ca la plaja, se uita la ceialalti copilasi, chiar mai mici decit ea cum faceau si le zicea bravo. La dans se fitiie, isi ridica fustita, isi baga degetele in nas... e o dansatoare innascuta as putea spune, face de toate, numai de dansat nu... Dar la gimnastica e numai o bucurie, ii place de nu mai poate, a zis ca vrea sa faca toata viata gimnastica. Ma bucur ca nu-i mai este frica sa se catere, sa se rostogoleasca, sa sa sara si ca asculta... face tot ce i se spune sau aproape. Dar se vede ca-i place, ca prea le face fara comentarii. Sa vedem cit o tine... Nu i-am platit nimic integral, am luat doar ore de incercare. In piscina nu a vrut sa se bage, asa ca am renuntat, mai incolo. In schimb, sint incintata pentru Agata, ca a inceput dans la o scoala de dans sportiv, ruseasca (adica profesorii sint dansatori rusi). E plin de rusi acolo, si mi-a placut mult de tot ce fac, asa as fi intrat si eu in sala cu ea sa invat... Ea e mai mare si lucreaza altfel cu ei, astia mici topaie in legea lor... e o placere sa-i vezi si pe cei mari si pe cei mici. Cei mari danseaza si in perechi si sa vezi acolo fisticeli de adolescenti in devenire... Agata nu are nici o treaba, ba chiar s-a dus singura si si-a ales partenerul, a ochit un blondut frumusel foc si tare timid, l-a luat de mina si l-a tirit in centru... Ridea mama lui de nu mai putea, iar ala se inrosise tot, si urechile erau rosii... Amuzant! Uitati linkul de la scoala, poate mai e cineva interesat (e la 5 minute de metrou Namur): http://www.ecolequartierlatin.com/
Si copii de la scoala, la competitii:
http://www.youtube.com/watch?v=CQxpwITKFKo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Slvkgp6O67I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=uQ1aaAUiRfo&feature=related

Sper sa mai revin pe seara... ca mai aveam de spus una-alta.




CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Nelia, am primti atunci cutia de laptic fara probleme. am platit o suma modica dar acum nu mai retin pentru ce cu atat mai mult cu cat noi am intarziat sa ridicam coletul fiind plecati. Cred ca era taxa de depozitare. Noi iti multumim mult de tot. Am si scris la acel moment ca am primit coletul. Pe moment se pare ca lapticul a avut efect dar.. nah s-a terminat repede continutul. Acum toate sperantele mele sunt la dna ingrijitoare de la gradinita, o femeie hotarata care nu ii lasa pana nu termina tot din farfurie. Acum sa nu crezi ca le dau multa mancare incat sa vomite sau mai stiu eu ce. De ex azi cand s-a trezit a primit 1 felie de unt cu gem. Atat. :) suficinet la stomacul ei. Dar ma bucur ca a mancat singurica tot.

Aurasa si eu vreau reteta de gogosi. :)

In alta ordine de idei am crezut ca de cand cu gradi scap de facut mancare. Aiurea. Astea vin lesinate de foame. Ca dupa ce se trezesc papa mai subtire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Monu, ma bucur ca l-ai primit si folosit, dar asa este, cam putin, ar fi trebuit macar trei cutii de fiecare (Tudora atit a luat) si inca se vad efectele, papa binisor. Si la Tudora la gradinita dupa ce se trezesc le da o gustare, dar nu cine stie ce, ori fructe, ori o prajiturica cu lapte, ori iaurt, biscuitei... si la 6 e rupta de foame.

Legat de Tudora, mi se pare ca in ultimele luni a facut niste progrese uimitoare, pe toate planurile. Mai putin cu limbajul, dar si aici a progresat mult, mai ales in engleza. Duminica la dans ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred ca e bebelusul de odinioara. Ma uitam la bebe in brate si parca nu-mi vine sa cred ca atit de repede va deveni si el un baietel, prea repede cresc copilasii nostri. Daca imi da voie, ii voi face niste poze sau un filmulet duminica la dans si luni la gimnastica, sa vedeti si voi ce mare pe de o parte, dar mica pe de alta, pare acolo, intre fetite la gimnastica sau baietei si fetite la dans. Abia astept duminica si lunea... si eu, si ele.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Ciao! Scriu si eu 2 randuri desi nu intentionam pana maine dupa dentist, cand o sa-mi iau o mare piatra de pe inima sau dimpotriva, o sa am motive temeinice sa ma impusc

Nelia, ti-am scris zilele trecute un pm dar bag seama ca nu ti-a ajuns, mi se blocheaza incontinuu computerul si am vazut c-am mai pierdut si unele mesaje pe aici, in fine, iti scriu aici. Pachetul nu l-am mai primit pentru ca era mult prea complicat si am fost nevoita sa renunt, trebuia sa trimit prescriptie de la medic si o serie de acte ca sa obtin aprobare de la sanatate si sa-l import, iar de platit pana in 63 de euro taxe. Mi-au zis ca pachetul va fi distrus daca nu e reclamat sau nu se aproba importul. Te rog sa-mi spui cum sa ma revansez fata de tine si sa-mi dai adresa in orice caz sa-ti trimit o felicitare de sarbatori!

Va pup pe toate si va rog sa-mi tineti pumnii maine la dentist, am de reparat o masea de minte cu radacini foarte lungi si in forma de L, m-a chinuit o luna de zile fara sa-i dam de cap si daca nu merge va trebui s-o scot si ar fi horror.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Tdy, bafta multa, stiu cum e, de nici un medic nu mi-e teama cum imi e de stomatolog.
Simona, saru mana de strigare la apel, suntem bine, eu lucrez la un proiect nou pe care vi-l voi prezenta si voua cand il pun mai bine la punct
Andreea, te sustin in lupta contra socrilor. De-asta frate nu am vrut sa-i las nici pe ai mei si pe soacra-mea cu atat mai putin sa se implice prea mult in viata copiilor mei. Ajung sa confunde rolul de bunic cu cel de parinte si se trezesc dans ordine unde nu e cazul... Fii tare si tine-ti copiii pe langa tine, ca dupa parerea mea seria regretelor abia acum incepe... Bafta, ma voi gandi la tine!
MOnu, ma bucur ca fetele sunt ok!
Danelutza , Laura, Adina, Gabi, ma bucur ca s-au acomodat usurel copiii cu gradinita!
Mai fetelor, sa mai bagam si noi cate un chat cand e meci pe tv, ce ziceti????
Va pupizez, merg sa mai dau din maini, noapte buna si succes tuturor in continuare!

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru
POZE AUGUST 2008 cu Dragos, Horia si noi...
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

...eu inca scriu cu delay.Hmmm...

Daneluta..pai sa o intrebi pe Bea care e treaba cu aerobicul ca ea cea mai in masura sa iti raspunda.Avea clip cu abdomene pe care eu il fac din cand in cand.

Nelia ce bine e cand au copii activitati si cred ca este amuzant sa vezi pe cei mici cum danseaza.Noi avem doar o activitate sportiva si ala inotul.Am vazut demult poze cu Agata cand danseaza.Are dansul in sange.

Andreea...tinem pumnii in lupta cu socrela.Eu nu stiu ce sfat sa iti dau mai mult decat ce au spus fetele inaintea mea.Fi barbata!!!

Aurasa eu as manca niste gogosi dar parca as vrea si eu sa fiu servita ca m-am saturat sa tot servesc.Adica pe fii-miu, ca cel mare e in stare sa isi puna si sa isi stranga masa.Dar parca simt nevoia sa fiu servita macar cu o cafea daca nu cu gogosi.

Noi suntem bine, am fost pana in centrul com de langa noi unde era un fel de festival daca pot sa ii spun asa.Ceva legat de jocurile olimpice.Si pe acolo erau si clovni de care Alex am observat e terifiat.Cum vedea unul cum punea mana la ochi si se oprea(are impresia ca daca pune mana la ochi nu il mai vede clovul).Am sta cam 45 minute la o coada unde sa dadeau copii pe(nu stiu cum sa ii zic dar era la Perla in Mamaia) unde sareau copii legati de corzi.Si am sta ca musiu a vrut ....si am sta, si am stat...pana a fost randul lui. il leaga fedeles, a sarit de 3 ori si a zis gata si gata a fost ca nici chip nu a mai vrut .Asta dupa 45 min de stat la coada.M-am conformat ce era sa fac. La castele unde sari , se descalta si nu intra statea acolo pe salteaua din fata si admira.Asa ca pune adidasii la loc in picioare.Du-te la alt castel, se descalta, iar admira.Il las 5 min, il incurajez sa intre ...el nimic.Incalta copilul si du-te la altul(erau vreo5).Nu s-a dat nici unul.Doar eu a trebuit sa il incalt si sa il descalt.Pana la urma m-am tzafnit un pic la el si i-am spus ca daca vrea sa admire sa nu se mai descalte. Si nu s-a mai desclatat.Un singur loc i-a placut de joaca de acolo.

In rest nu mai are rabdare sa ii citesc povesti seara.Vrea sa ii citesc...ma lasa 2 pagini dupa care vrea el sa citeasca.Ii dau cartea si incep sa povestim imaginile dar nici asa nu prea merge ca la fiecare 3 secunde da pagina.

Asteptam cu nerabdare gradinita.Am ramas ultimii oare de aici?

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Tdi ai sa te impusti de fericire iti garantez ... eu am lesinat la o extractie cu radacini cuplate ...dupa ce ca aveam o gaura in gura cat o zi de veci la oferta am rimit si doua randuri de palme si niste apa pe mufarina ... dar dupa ce mi s-a vindecat rana imi venea sa o pup pe doctorita aia ... horor e la noi la Romanica ... la voi numa faptul ca aveti tehnica si barbati frumosi de te lasa cu gura cascata si tot e bine ... ia cu tuica inainte...

Nelia despre mine nu am ce zice ... cel putin nu-mi vine nimic in minte ...

Daniela cand aud de program scurt deja-mi vine a fugii... io nu stiu cum or putea trai asa ... ma gandeam cate ore lucreaza pe zi ca numa-n pauze stau ... bucuria copii pana la urma

Monica nu stiu cum naiba da si Delia linge blidele cand vine de la gradinitza...nu-i bai ca eu oricum trebuia sa-i fac mancare Biancai , dar educatoarea se ploconeste in fatza mea cand iau puradelul cum ca mananca dar si inca cum... eu ma mir ca dovada ca acasa o ia de la capat cu castronul...

Andra eu inca nu zic hop ... desi nu-mi fac griji ca doar o am pe femeie si are cu cine sta acasa... chiar nu vad pana la urma rostul sa ma agit asa tare... una din educatoare e depasita clar de situatie ... ramane cealalta care sa compenseze ... eu am vazut si la Bianca cat de mult a contat gradinita in evolutia ei, adica deloc ... a pierdut 2 ani trezindu-se la 7 si cand s-a dus la scoala tot ce s-a acumulat la gradinita s-a sters ca nu coincidea programa, sau nu toti copii erau la acelasi nivel...
Dar imi pare rau in acelasi timp cand vad ca micutii nostrii sufera atat de tare la ruperea de noi, chiar daca forteaza putin nota ...
apropo aseara pomeneam si eu de ciatutile de mult apuse...

Cuscra te-ai mai linistit oleaca ?!... uita-te la poza cu camila si respira adanc aerul cald al saharei pana ti se topesc neuronii si vei vedea viata in roz bombon ... asta ca sa-ti faci curaj sa o iei de la capat maine...

Azi am rugat-o pe educatoare sa-i puna babetica la gat ca-si face bluzele tot una cu meniul ... ce-mi spune educatoarea : doamna eu i-o pun dar sa stiti ca nu avem voie ... nu ne lasa asistenta medicala... de ce intreb eu deja confuz de contrariata ... pentru ca sunt copii mari si ar trebui sa manance singuri....
astia mari?! ... la 3 -4 ani?! ... pai atunci barbate-miu care-si face vesnic hainele cu mancare cum mai este ...retardat?!
Maine am sa o intreb pe asistenta unde-i logica...sau o fi babita vreun virus sub acoperire si poate declansa o pandemie?! Hmmm

Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Tdi, n-am primit nici un PM. E clar ca trebuie sa ma duc sa bat postasul! Mi-e ciuda ca nu a ajuns la tine. 63 de euro??? Pai, asta e jaf la drumul mare, eu am dat 3 dolari pe cutia aia amarita si inca vreo citiva dolari pe transport, in total o cafea si o gogoasa la Second cup... de 63 de euro maninc o saptamina. Nu-mi vine sa cred!!!! Lasa, ca te revansezi cind ajung in Italia... adica la Sfintu' asteapta! Imi dai atunci o cafea din aia buna, italiana, cu dobinda!


CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Buna dimineata...

Am zis sa va dau binete pe stomacul gol ... eu ma chinui cu o cafea asteptand-o pe zana sa manance ... deja da semne de lene si ma astept sa faca mofturi zilele urmatoare...

Aici e o vreme oribila jale... bate un vantalau si e innorat... azi noapte a si plouat ... chiar ma gandeam cand o sa se strice vremea ca doar vine ziua mea ..


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

'neatza si de la mine!
Asta mare al meu nu vrea sa manance decat la calculator, sa-i pun desene. Ultima pasiune este Pinochio. Dupa ce mananca, vrea desertul, adica Minimax.
Ala mic da semne de trezire, acum ii vine si lui randul la mufat tzitzi in boticul ala mic.

Si eu as dormiiii....

Laura, noua ne-au zis sa aducem babetica, pentru ca ii incurajeaza sa manance singuri pe cei care nu o fac, si se fac purcelusi. Dar nu-i forteaza, daca nu pot/vor, le da ingrijitoarea. Asa a invatat si Andrei sa manance singur. Dar doar acolo Acasa asteptam mancarica servita direct, daca s-ar putea gata mestecata.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput