Topic - alocatii si alte drepturi similare

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

Deci noi, cei care n-am mai primit alocatia din cauza faptului ca ne-am schimbat domiciliul, iar acum ne-a identificat programul ca figuram cu cnp-ul in doua judete, unde trebuie sa mergem ca sa reglam situatia, la aceasta Agentie de prestatii sociale sau la Protectia copilului, unde am depus dosarul prima data? Multumesc.


La Agentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Multumesc Mediajust. Stii cumva cum se ajunge acolo, adica ce mijloace de transport circula in zona, un punct de reper, program de lucru? Ca pe site-ul lor n-am gasit detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

Multumesc Mediajust. Stii cumva cum se ajunge acolo, adica ce mijloace de transport circula in zona, un punct de reper, program de lucru? Ca pe site-ul lor n-am gasit detalii.




Nu stiu - dar sigur iti va raspunde aici cineva care a fost acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byu spune:

Buna,
sunt o mamica de baiat(2,5ani) si am o nelamurire.
Pentru primul copil eu nu am primit indemnizatie din diverse motive,acum as vrea sa il fac si pe al doilea...dar acum lucrez(anul acesta am inceput)si nu stiu daca voi beneficia de indemnizatie daca am contract pe o per de 2 ani.Asta ar fi una, a doua ar fi perioada de lucru inaintea sarcinii, de 6 sau de 12 luni?
Multumesc

Byucu CASIAN ANDREI

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui byu

Buna,
sunt o mamica de baiat(2,5ani) si am o nelamurire.
Pentru primul copil eu nu am primit indemnizatie din diverse motive,acum as vrea sa il fac si pe al doilea...dar acum lucrez(anul acesta am inceput)si nu stiu daca voi beneficia de indemnizatie daca am contract pe o per de 2 ani.Asta ar fi una, a doua ar fi perioada de lucru inaintea sarcinii, de 6 sau de 12 luni?
Multumesc

Byucu CASIAN ANDREI

Poze



Un an inaintea nasterii copilului, nu a sarcinii. Nu conteaza daca este un contract pe perioada determinata/nedeterminata. Daca in timpul sarcinii contractul inceteaza de drept (fiind pe perioada determinata) poti intra in somaj, si oricum vei beneficia de CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

va zisc eu cum e cu transferul...
in august mi-au oprit alocatia Dianei la Pitesti.Sun la ei..."trebuie facut transferul pentru celalat copil"...si rse rezolva imediat.imediat a insemnat ca in septembrie mi-au oprit si indemnizatia...si alocatia lui Codrin, in jud Hunedoara.
Dupa n'spe mii de faxuri la Deva..au primit si ei unul in sfarsit...inregistrat cu data de 7 sept.
Nu am reusit sa inteleg de ce voi lua bani abea in luna decembrie!Si sincer tare mi-e ca nici atunci...
Deci inarmati-va cu multa multa rabdare...

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byu spune:

Multumesc Mediajust.

Byucu CASIAN ANDREI

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Buna seara.

Am si eu cateva intrebari si sper sa ma poata lamuri cineva de pe aici.

Eu am adoptat copilul sotului ( de fapt acum finalizam adoptia ), la nastere copilul nu a luat nici dreptul la trusou, nici pt prima nastere si nici alocatia.
Nu se afla nimeni in CIC, mama naturala nu a vrut sa-l creasca si de aici partea cu adoptia.
Dupa ce finalizam actele in instanta si o sa primim sentinta, vreau sa-mi bag eu CIC sa stau cu bb pana la 2 ani.

1.Ce drept mai are copilul la banii pt trusou si prima nastere?
2.Daca nu a luat nici un leu din alocatie de la nastere si pana acum, mai pot obtine alocatia pe lunile din urma (pana acum au trecut deja 6 luni)?
3.Exista un termen maxim cand ar trebui depus dosarul pt alocatie?

Multumesc mult si astept raspunsurile voastre cu mare interes.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Buna seara.

Am si eu cateva intrebari si sper sa ma poata lamuri cineva de pe aici.

Eu am adoptat copilul sotului ( de fapt acum finalizam adoptia ), la nastere copilul nu a luat nici dreptul la trusou, nici pt prima nastere si nici alocatia.
Nu se afla nimeni in CIC, mama naturala nu a vrut sa-l creasca si de aici partea cu adoptia.
Dupa ce finalizam actele in instanta si o sa primim sentinta, vreau sa-mi bag eu CIC sa stau cu bb pana la 2 ani.

1.Ce drept mai are copilul la banii pt trusou si prima nastere?
2.Daca nu a luat nici un leu din alocatie de la nastere si pana acum, mai pot obtine alocatia pe lunile din urma (pana acum au trecut deja 6 luni)?
3.Exista un termen maxim cand ar trebui depus dosarul pt alocatie?

Multumesc mult si astept raspunsurile voastre cu mare interes.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




1. Da pentru prima de nastere - cerere in maxim 12 luni de la nasterea copilului (art. 25 din Legea 461/2001, modificata si completata). Da pentru trusou - nu exista termen, deci functioneaza prescriptia extinctiva de 3 ani.
2. Da, dar nu mai mult de 12 luni restante.
3. Nu, dar cu cat mai repede, cu atat mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Multumesc pt raspuns

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput