Topic - alocatii si alte drepturi similare

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

am si eu o intrebare si poate ma ajutati si pe mine:
sunt in CIC prelungire de la 2-3 ani ptr copil cu handicap;
as vrea sa ma intorc la servici din cauza crizei care isi pune amprenta din zi in zi;

ce venituri mai primesc daca ma intorc la servici?

multumes anticipat

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De la serviciu? Salariul. CIC contra salariu. In rest exact ce ati primit si pana acum alocatie + in functie de caz daca este handicap ajutorul corespunzator.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

multumesc mult de tot


POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui andru_mami

am si eu o intrebare si poate ma ajutati si pe mine:
sunt in CIC prelungire de la 2-3 ani ptr copil cu handicap;
as vrea sa ma intorc la servici din cauza crizei care isi pune amprenta din zi in zi;

ce venituri mai primesc daca ma intorc la servici?

multumes anticipat

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA


Leafa + stimulentul de 1 milion, pana la stingerea dreptului la CIC deschis pe baza OUG 148/2005 (adica pana implineste copilul 3 ani). Evident, indemnizatia CIC se suspenda (cu posibilitatea de a reveni in CIC daca te razgandesti pana la 3 ani ai copilului). Restul veniturilor, aferente copilului cu handicap, "merg" inainte. Evident, alocatia copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela_r spune:

Va rog ajutatima si pe mine cu niste raspunsuri la intrebarile care urmeaza:
In primul rand tin sa mentionez ca sunt mama de aproape 4 luni(facem in 25 octombrie) , am locuit in Craiova cu socrii pana acum 3 saptamani, dar pentru ca nu am putut sa imi fac buletinul pe adresa de acolo pentru ca nu mau primit in spatiu am fost nevoiti sa ne mutam in SM unde mam nascut eu. Deci nu am reusit sa facem certificatul de nastere pana cand mi-am refacut eu buletinul pe adresa din SM. In urma cu 4 zile sa intors sotul in craiova pentru a depune toate actele necesare pentru certificatul bebelui impreuna cu declaratia cu motivul careia nu iam facut certificatul mai repede.
Acum vreau sa intreb si eu, stand la parintii mei, neavand nici un venit noi 2, ce drepturi am avea. Si unde trebuie depuse actele pentru alocatie si ce am mai putea primi? Unde am nascut sau in Satu Mare?.
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

eu am nascut in jud hunedoara, certificatul de nastere e facut acolo..dar toate actele pentru alocatie le-am facut in arges unde avem domiciliu

Sorana de Diana (10.11.2008) si Codrin (15.02.2005)
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[ Codrin]

www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548" target="_blank">[ Diana]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyCM spune:

Buna!
Stiu ca in Romania nimic nu este normal dar totusi, sa va spun ce am patit:

De 3 luni nu am mai primit nici alocatia copiilor (7 ani si 1,5 ani) nici sotul meu nu a mai primit indemnizatia (CIC). Nu am reusit sa ajung la ei, cand am ajuns la sediul unde am depus actele initial (Protectia copilului parca) mi s-a spus ca trebuie sa ma duc in cealalta parte a Bucuresti-ului la Asociatia pentru Prestatii Sociale Bucuresti. Am incercat sa iau legatura telefonic cu ei si dupa multe tel inchise in nas sau vesnic ocupat, am reusit si mi-au spus ca da, a fost o greseala din cauza ca eu mi-am schimbat domiciliul (acum 3 ani cand a fost acea schimbare si... avand in vedere drumurile interminabile necesare pentru schimbare, evident intr-un interval orar imposibil, am lasat asa, vechiul domiciliu fiind la tatal meu care a continuat sa ridice el alocatia venita prin posta) si trebuie sa ma prezint la ei cu toate actele pentru reinceperea virarii alocatiei.
Am pregatit dosarul si s-a dus sotul meu la ei azi. Acolo..... surpriza! Dupa ce l-au plimbat pe la vre-o 3 birouri, i-au comunicat ca programul nu mai permite ca alocatia sa fie trimisa pe numele unui parinte si indemnizatia pe a altuia si pentru ca baiatul este numai pe numele meu iar fata pentru care primeam tot eu alocatia e si pe numele lui, iar el primeste indemnizatia de CIC... din acest motiv s-a sistat trimiterea. Si nici nu mai poate fi reluata in formula actuala, ci trebuie sa ii fie trimisa lui. Si nici nu mai poate fi trimisa in cont bancar pentru ca acel cont la BT in care pot trimite ei nu e pe numele lui ci al meu.
Concluzia finala a fost ca au preluat actele si le vor prelucra, alocatia ambilor copii urmand a fi trimisa pe numele sotului prin mandat postal, si din urma, si indemnizatia, dar... dupa jumatatea lui noiembrie, daca nu, sigur dupa jumatatea lui decembrie.

Naucitor.... Oare e normal asa? Si se pare ca nu sunt singura in aceeasi situatie, acolo fiind din cate am inteles foarte mare aglomeratie de oameni cu aceeasi problema, carora, ca si noua, ni se explica ca e vina noastra si a sistemului informatic ce nu mai permine una sau alta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadyCM

Buna!
Stiu ca in Romania nimic nu este normal dar totusi, sa va spun ce am patit:

De 3 luni nu am mai primit nici alocatia copiilor (7 ani si 1,5 ani) nici sotul meu nu a mai primit indemnizatia (CIC). Nu am reusit sa ajung la ei, cand am ajuns la sediul unde am depus actele initial (Protectia copilului parca) mi s-a spus ca trebuie sa ma duc in cealalta parte a Bucuresti-ului la Asociatia pentru Prestatii Sociale Bucuresti. Am incercat sa iau legatura telefonic cu ei si dupa multe tel inchise in nas sau vesnic ocupat, am reusit si mi-au spus ca da, a fost o greseala din cauza ca eu mi-am schimbat domiciliul (acum 3 ani cand a fost acea schimbare si... avand in vedere drumurile interminabile necesare pentru schimbare, evident intr-un interval orar imposibil, am lasat asa, vechiul domiciliu fiind la tatal meu care a continuat sa ridice el alocatia venita prin posta) si trebuie sa ma prezint la ei cu toate actele pentru reinceperea virarii alocatiei.
Am pregatit dosarul si s-a dus sotul meu la ei azi. Acolo..... surpriza! Dupa ce l-au plimbat pe la vre-o 3 birouri, i-au comunicat ca programul nu mai permite ca alocatia sa fie trimisa pe numele unui parinte si indemnizatia pe a altuia si pentru ca baiatul este numai pe numele meu iar fata pentru care primeam tot eu alocatia e si pe numele lui, iar el primeste indemnizatia de CIC... din acest motiv s-a sistat trimiterea. Si nici nu mai poate fi reluata in formula actuala, ci trebuie sa ii fie trimisa lui. Si nici nu mai poate fi trimisa in cont bancar pentru ca acel cont la BT in care pot trimite ei nu e pe numele lui ci al meu.
Concluzia finala a fost ca au preluat actele si le vor prelucra, alocatia ambilor copii urmand a fi trimisa pe numele sotului prin mandat postal, si din urma, si indemnizatia, dar... dupa jumatatea lui noiembrie, daca nu, sigur dupa jumatatea lui decembrie.

Naucitor.... Oare e normal asa? Si se pare ca nu sunt singura in aceeasi situatie, acolo fiind din cate am inteles foarte mare aglomeratie de oameni cu aceeasi problema, carora, ca si noua, ni se explica ca e vina noastra si a sistemului informatic ce nu mai permine una sau alta...

Corina si Matei


Toate platile s-au concentrat in sarcina aceleiasi institutii - Agentia de prestatii sociale.
Ultima modificare a Normelor metodologice contine o anexa - cererea care este comuna si pentru indemnizatia CIC si pentru alocatia copilului, formulata de un singur parinte. Au vrut sa evite, astfel, situatia in care unul dintre parinti ramane cu copilul si CIC, iar celalat "pleaca" in lume cu alocatie cu tot.
Contul bancar trebuie sa fie deschis pe numele celui indreptatit sa primeasca cele doua prestatii sociale (din aceleasi motive de mai sus).
N-am inteles ce inseamna "pe numele meu, pe numele lui". Daca este vorba doar despre nume - este corect, daca de fapt "numele" inseamna filiatie (adica nu este copilul sotului tau) - atunci nu poate primi sotul alocatia, ci trebuie sa formulezi tu cererea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyCM spune:

Da, baiatul este numai al meu (liniuta la tata), nu si al sotului, cu care am fetita. Tocmai din acest motiv mi se pare ciudata si problema si rezolvarea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Deci noi, cei care n-am mai primit alocatia din cauza faptului ca ne-am schimbat domiciliul, iar acum ne-a identificat programul ca figuram cu cnp-ul in doua judete, unde trebuie sa mergem ca sa reglam situatia, la aceasta Agentie de prestatii sociale sau la Protectia copilului, unde am depus dosarul prima data? Multumesc.

Mergi la inceput