Topic - alocatii si alte drepturi similare

Topic - alocatii si alte drepturi similare | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Cred ca subiectul de mai jos se incadreaza aici:

Autor: otiliarusu
Subiect: Prima de la stat pentru primul/al doilea copil
Trimis la: 18/09/2008 08:48:29
Mesaj:

Am citit/ auzit ca la nasterea unui copil(primul, al doilea?) se primeste din partea statului o prima. O colega imi zicea ceva de ~1000 euro pt al doilea copil?! Exista asa ceva? Ar fi foarte bine, caci suntem in asteptarea celui de-al doilea copil si ar prinde bine:)

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Bogdan,minunea pentru care trebuie sa multumim cerului in fiecare clipa(1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/drog78/my_photos

Raspunsuri:
Autor: lucia3
Raspuns la: 18/09/2008 12:40:56
Mesaj:

si eu am intrebat despre asa ceva dar nu mi-a raspuns nimeni.poate nu se prea uita lumea pe aici?

Autor: gabitzam
Raspuns la: 18/09/2008 13:15:36
Mesaj:

Cred ca doar daca ai citit in Monitorul Oficial este adevarat, altfel nu.

Eu am nascut al doilea copil in iunie, si am luat ca toata lumea trusoul si indemnizatia de nastere, sau cum se cheama.
Sincer, parerea mea personala e ca nici nu se va da asa ceva vreodata, s-ar umple spitalele de copii nascuti doar pentru asta. De-abia se cacaie sa dea si cei ce se dau acum.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Poze noi cu puiul mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)


Autor: musetto
Raspuns la: 18/09/2008 17:29:33
Mesaj:

Eu stiu ca exista prima de nastere care se da o singura data (pt fiecare copil cred), dar e o suma mica.
Atunci cand m-am interesat pt copilul meu, am aflat ca are dreptul sa primeasca:

1. un trusou de nastere de 150 lei
2. o prima de nastere de 204 lei
3. alocatia lunara de 200 lei (pana la varsta de 2 ani, dupa care scade tare suma)

Din cate stiu, le-a obtinut pe toate, dar prima nu e nici pe departe o mie de euro . La al doilea copil nu stiu sa se dea nimic in plus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CricketS spune:

Am si eu o nelamurile. Alocatia pentru nou nascut se primeste numai dupa ce intra mama in CIC sau incepand cu luna in care s-a nascut puiutul mic?

Va multumesc!

Cristina mama de mamaruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Are dreptul din luna nasterii insa trebuie administrate actele necesare.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

buna Marius am si eu cateva intrebari te rog.

am intrat in prenatal si sunt profesor. (34 saptamani)
1 Care este toata suma pe care o voi primi cand o sa fiu in CIC?
unde si cand sa depun aceste acte?
2 Cam cand trebuie anuntat angajatorul ca vreau sa intru in CIC?

multumesc mult

Banu 34+ Salih

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banu2268 spune:

marius te rog mai am o intrebare

am citit acum ce acte imi trebuie pt declararea nou nascutului

eu nu sutn casatorita legal si vad " declaratie de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite"

unde se face declaratie asta?? trebuie sa fiu si eu prezenta la registrul starii civile la declarare?????/ eu o sa fiu in spital....

multumesc mult

Banu 34+ Salih

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Buna seara! Marius, am si eu o rugaminte, daca ma poti ajuta.
Fiul meu beneficiaza de pensie de intretinere de la tatal sau
in suma fixa, eu cerand marirea de pensie anual, insa as vrea sa
fac acum hartia respectiva pt.tribunal - ca procent (pensia, nu hartia...).
Ma poti ajuta cu un model al cererii. Eu am modelul pentru suma fixa pe care il depuneam, dar nu stiu cum sa formulez pt. procent. Asa banuiesc ca se va actualiza pensia automat la financiarul lui.
Multumesc mult!
O seara buna tuturor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peanut spune:

Daca copilul o sa poarte numele tatalui, acesta trebuie sa il recunoasca (nu stiu daca chiar asta o fi termenul) la primarie sau sa dea o declaratie ca este de acord sa aibe acelasi nume de familie cu el. El poate obtine certificatul de nastere si tu nu ai nevoie sa mergi la primarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mony-k spune:

da dar si mama trebuie sa dea o declaratie cum ca este de acord ca ,copilul sa poarte numele tatalui.la mine asa a fost .eu dupa ce am iesit din spital am fost la primarie ca nu au vrut sa-i dea certificatul tatalui fara sa ma vada si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Banu2268

marius te rog mai am o intrebare

am citit acum ce acte imi trebuie pt declararea nou nascutului

eu nu sutn casatorita legal si vad " declaratie de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite"

unde se face declaratie asta?? trebuie sa fiu si eu prezenta la registrul starii civile la declarare?????/ eu o sa fiu in spital....

multumesc mult

Banu 34+ Salih


Prevederea respectiva se refera in primul rand la copilul nascut din casatorie, ai carui parinti au nume de familie diferite (si le-au pastrat dupa casatorie).
In cazul tau, intai trebuie stabiliti parintii - deci tatal trebuie sa-l recunoasca voluntar pe copil, la ofiterul starii civile.
Apoi urmeaza declaratia privind numele pe care il va purta, declaratie pe care o veti da amandoi in fata ofiterului de stare civila.
Cat priveste faptul ca vei fi in spital - te poti "invoi" pentru cateva ore, sau (daca iti accepta spitalul asta) poti face certificatul dupa ce te externezi, ai 15 zile de la nastere la dispozitie, si abia apoi il depui.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui didi

Buna seara! Marius, am si eu o rugaminte, daca ma poti ajuta.
Fiul meu beneficiaza de pensie de intretinere de la tatal sau
in suma fixa, eu cerand marirea de pensie anual, insa as vrea sa
fac acum hartia respectiva pt.tribunal - ca procent (pensia, nu hartia...).
Ma poti ajuta cu un model al cererii. Eu am modelul pentru suma fixa pe care il depuneam, dar nu stiu cum sa formulez pt. procent. Asa banuiesc ca se va actualiza pensia automat la financiarul lui.
Multumesc mult!
O seara buna tuturor..

didi si cata
http://picasaweb.google.com/DiasiCata


Exact asta e formularea, "sa hotarati stabilirea pensiei de intretinere in cuantum de.... din venitul paratului" (cuantumul difera functie de nr.de copii aflati in intretinere).
Ramane, insa, numai la latitudinea instantei daca accepta sau nu procent. Practica instantelor este, de regula, suma fixa (exista argumente temeinice, nu intru acum in teorie).


Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput